Jeff Bezos Hayatı
04.02.2021 12:00 1163 Görüntülendi

Jeff Bezos Hayatı

Jeff Bezos

Amerikalı girişimci Jeff Bezos, Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su ve ‘The Washington Post’un sahibidir. Başarılı iş girişimleri onu dünyanın en zengin insanlarından biri yaptı.

Jeff Bezos Kimdir?

Girişimci ve e-ticaret öncüsü Jeff Bezos, e-ticaret şirketi Amazon’un kurucusu ve CEO’su, The Washington Post’un sahibi ve uzay keşif şirketi Blue Origin’in kurucusudur. Başarılı iş girişimleri onu dünyanın en zengin insanlarından biri haline getirdi. 1964’te New Mexico’da doğan Bezos, bilgisayarlara erken bir aşk yaşadı ve Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği okudu. Mezun olduktan sonra Wall Street’te çalıştı ve 1990’da yatırım firması DE Shaw’da en genç kıdemli başkan yardımcısı oldu. Dört yıl sonra Bezos, internetin en büyük başarı öykülerinden biri haline gelen çevrimiçi bir kitapçı olan Amazon.com’u açmak için kazançlı işinden ayrıldı. 2013 yılında Bezos, Washington Post’u satın aldıve 2017’de Amazon, Whole Foods’ı satın aldı. Amazon, Şubat 2021’de Bezos’un yılın üçüncü çeyreğinde CEO olarak görevinden ayrılacağını duyurdu.

Jeff Bezos Hayatı | Atak Domain Hosting

Hayatın Erken Dönemi ve Eğitim

Bezos, 12 Ocak 1964’te Albuquerque, New Mexico’da genç bir anne Jacklyn Gise Jorgensen ve biyolojik babası Ted Jorgensen’in çocuğu olarak dünyaya geldi.

Jorgensen ailesi bir yıldan az bir süre evlendi. Bezos 4 yaşındayken annesi Kübalı göçmen Mike Bezos ile yeniden evlendi.

Bezos, 1986 yılında Princeton Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği bölümlerinden derece ile mezun oldu.

Bezos, işlerin nasıl yürüdüğüne erken bir ilgi gösterdi, ebeveynlerinin garajını bir laboratuvara dönüştürdü ve çocukken evinin etrafına elektrikli aygıtlar kurdu.

Gençken ailesiyle Miami’ye taşındı, burada bilgisayar sevgisi geliştirdi ve lisesinden mezun oldu. İlk işine, dördüncü, beşinci ve altıncı sınıflar için bir eğitim yaz kampı olan Dream Institute lise yıllarında başladı.

 

Finans Alanında Kariyer

Princeton’dan mezun olduktan sonra Bezos, Wall Street’te Fitel, Bankers Trust ve yatırım şirketi DE Shaw dahil olmak üzere birçok firmada iş buldu. 1990’da Bezos, DE Shaw’un en genç başkan yardımcısı oldu.

Finans alanındaki kariyeri son derece kazançlı olsa da Bezos, e-ticaretin yeni doğmakta olan dünyasına riskli bir adım atmayı seçti. 1994’te işinden ayrıldı, Seattle’a taşındı ve bir çevrimiçi kitapçı açarak İnternet pazarının keşfedilmemiş potansiyelini hedef aldı.

Jeff Bezos Hayatı | Atak Domain Hosting

Bezos, Amazon’un ilk navlun sözleşmesini müzakere eden ve şirketin muhasebesini yapan o zamanki eşi MacKenzie’den de çok destek aldı. 2019 boşanma anlaşmasının koşullarına göre, MacKenzie, 59 milyar dolarlık servetinin çoğunluğunu oluşturan şirkette %4 hisseye sahip.

Amazon ilk halka arzını 15 Mayıs 1997’de yaptı. O günden bu yana, bölünmüş borsa fiyatı %170.000’in üzerinde arttı

Amazon’un yükselişi, birkaç erken internet rakibini tozda bıraktı. Şirketin ilk halka arz sonrası hissedar mektubunda Bezos, America Online, Prodigy ve Yahoo gibi birkaç akranıyla ya tamamen işten çıkan ya da o zamandan beri rakipler tarafından satın alınan stratejik ortaklıklardan bahsetti.

Amazon, son yirmi yılda istikrarlı bir şekilde büyüdü ve şimdi çok çeşitli tüketici ürünleri, elektronik ve dijital medya satıyor.

Bir diğer büyük büyüme alanı Amazon Web Services idi. Şubat 2018 itibarıyla şirketin bulut hizmetleri 17,5 milyar dolarlık bir işti.

Amazon, zaman içinde çeşitli satın almalarla da büyüdü. Şirketin 2009 çevrimiçi ayakkabı perakendecisi Zappos’u 1,2 milyar dolara satın alması, yaklaşık sekiz yıldır Amazon’un en büyük satın alması oldu.

Bu rekor, Amazon’un 2017’de 13,7 milyar dolara Whole Foods’u satın almasıyla fırladı.

Whole Foods’un satın alınması, Amazon’un market dünyasına girişini önemli ölçüde artırdı. OneClickRetail tarafından yapılan bir 2019 araştırması, Amazon’un ABD çevrimiçi market pazarında %18’lik bir paya sahip olduğunu tahmin ediyor.

Jeff Bezos Eğitim Hayatı | Atak Domain Hosting

Amazon’un yükselişi, Bezos’un servetinin birincil kaynağıdır. Bezos, e-ticaret devinin %11’ine sahip olan Amazon’un en büyük hissedarı olmaya devam ediyor. MacKenzie Bezos’un çiftin boşanmasıyla ilgili açıklamasına göre Bezos, çiftin Amazon hisselerinin%75’ini ve MacKenzie hisselerinin oy gücünü elinde tuttu.

Bezos hem kişisel düzeyde hem de risk sermayesi şirketi Bezos Expeditions aracılığıyla başka şirketlere birkaç yatırım yaptı.

Bezos, 1998’de kişisel olarak Google’a yatırım yaptı ve 1 milyon dolarlık erken yatırımı, kapsamlı Amazon serveti olmasa bile onu muhtemelen bir milyarder yapacaktı.

Bezos Expeditions, kan testi biyoteknoloji firması Grail, popüler yazılım geliştirici web sitesi Stack Overflow ve Insider dahil olmak üzere birçok yeni işletmeye yatırım yaptı.

Bezos ayrıca Beverly Hills, California’da İspanyol tarzı bir malikaneye sahip. Mülkü 2007 yılında 24,25 milyon dolara satın aldı. On yıl sonra yan taraftaki daha küçük bir ev daha satın aldı.

Google Earth

Haziran 2019’da Amazon CEO’sunun Manhattan’daki 212 Fifth Avenue’de farklı bir binada bulunan diğer üç bitişik daireye yaklaşık 80 milyon dolar düşürdüğü bildirildi. Yayılma, üç katlı bir çatı katı ve hemen altındaki iki birimden oluşur.

Bezos, kara taşımacılığı konusunda geleneksel olarak biraz tutumlu davrandı. “The Everything Store” kitabına göre, 2013 gibi yakın bir tarihte, hâlâ bir Honda Accord kullanıyordu.

Bezos, servetlerinin çoğunu hayır kurumlarına bağışlama sözü veren Warren Buffett ve Bill Gates gibi hiper milyarder meslektaşlarının çoğuyla aynı ölçüde kamu hayırseverliği yapmadı.

Bezos’un eski eşi MacKenzie, Gates’in Giving Pledge’i Mayıs 2019’da imzalayarak, yaşamı boyunca servetinin yarısından fazlasını bağışlama sözü verdi.

28 Temmuz’daki bir blog yazısında MacKenzie, geçtiğimiz yıl içinde ırk eşitliği, LGBTQ hakları, halk sağlığı ve iklim değişikliği gibi nedenleri destekleyen 116 kuruluşa 1,7 milyar dolar bağışladığını duyurdu.

Ancak Bezos, evsizlere barınma ve istihdam eğitimi sağlayan bir Seattle organizasyonu olan Mary’s Place’i ve ABD’ye çocukken belgesiz göçmen olarak getirilen insanları destekleyen TheDream.US’u destekledi.

CNBC’ye göre Bezos, Seattle’daki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi, Washington Üniversitesi Vakfı ve Princeton Üniversitesi’ne de önemli miktarda bağışta bulundu.

Jeff Bezos Hayatı | Atak Domain Hosting

Bezos ayrıca, Batı Teksas’ta yeraltında dev bir mekanik “10.000 yıllık saat” inşa etmeyi amaçlayan Long Now Foundation gibi bazı alışılmadık girişimleri de destekliyor.

Bezos, çocukluğunda Apollo’nun aya inişini izlediğinden beri NASA ve uzay yolculuğundan etkilenmiş ve ilham almıştır. 2013 yılında Bezos, Apollo 12 görevindeki roket motorlarından birini Atlantik Okyanusu’nun tabanından kurtarmak için bir keşif gezisine fon sağladı ve öncülük etti.

Bezos’un en iddialı girişimi uzay keşif şirketi Blue Origin olabilir.

Blue Origin, yeniden kullanılabilir Yeni Shepard roketiyle birkaç başarılı test uçuşu gerçekleştirdi ve şu anda Elon Musk’un SpaceX’iyle rekabet etmek amacıyla daha büyük, çoğunlukla yeniden kullanılabilir New Glenn roket sistemini geliştiriyor.

Uzun vadede Bezos, Güneş sistemini kolonileştirmek amacıyla Blue Origin’in büyük ölçekli insan uzay uçuşunu desteklemeyi planlıyor.

Jeff Bezos Mavi Kökeni

  • Amazon and Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos, 5 Nisan 2017’de Colorado Springs, Colorado’daki 33. Uzay Sempozyumu’nda New Shepard roket güçlendiricisi ve Crew Capsule maketi hakkında medyaya hitap ediyor.
  • 2018’de Bezos, Insider’ın ana şirketi Axel Springer’in CEO’su Matthias Döpfner’e, Blue Origin’i “yaptığı en önemli iş” olarak gördüğünü söyledi.
  • Nitekim Bezos, Döpfner’e tüm servetini uzay keşiflerine harcamayı planladığını söyledi ve “Bunu finanse etmek için Amazon’dan elde ettiğim finansal piyango kazançlarımı kullanacağım” dedi.

Jeff Bezos Amazon Blue Menşei

Amazon’un kurucusu ve Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos (L), 15 Eylül 2015’te Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonunda bir roket üretim tesisi ve fırlatma sahası kurmayı planladığını duyurdu. Şubat ayında Bezos, iklim değişikliğiyle mücadele için 10 milyar dolar harcama sözü verdi.

Bezos, Instagram’da “Başlamak için 10 milyar dolar taahhüt ediyorum ve bu yaz hibe vermeye başlayacağım.” “Dünya, hepimizin ortak noktası-haydi onu birlikte koruyalım.”

Bezos, Forbes’e göre hala “dünyanın en zengin adamı” unvanını taşırken, Bloomberg’in tahminleri, onu, Tesla’nın Aralık ayında S&P 500’e girmesinin ardından net değerinin yükseldiğini gören Elon Musk’tan sonra en zengin ikinci adam olarak gösteriyor.

Amerikalılar virüsün yayılmasını yavaşlatmak için sosyal mesafeyi uyguladıkça ve Amazon’un günlük ihtiyaçlar için dağıtım hizmetlerine yöneldikçe Amazon’un hisse fiyatı salgın boyunca yükseldi ve Bezos, Forbes başına 200 milyar doları aşan net değeri ile insanlık tarihinde ilk kişi oldu. O zamandan beri 196,2 milyar dolara düştü.

Ancak Bezos, bu yıl şimdiye kadar net değerine kattığı her şeyi tutmayı planlamıyor. Nisan ayında, pandeminin tetiklediği ekonomik kriz nedeniyle kıtlık yaşayan gıda bankalarına 100 milyon dolar bağışta bulunma sözü verdi.

Jeff Bezos Hayatı | Atak Domain Hosting

Mart ayında Bezos, “Benim zamanım tamamen COVID-19’a ve Amazon’un rolünü en iyi şekilde nasıl oynayabileceğine odaklanıyor.” “Amazon’un üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini bilmenizi istiyorum ve yardım etmek için yeni fırsatlar aramayı bırakmayacağız.”

Ancak Amazon’un sürekli büyümesi, milletvekillerinin artan incelemesini çekti ve 29 Temmuz’da, Bezos’un Apple CEO’su Tim Cook, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai ile birlikte ifade verdiği House House Antitröst Alt Komitesi önünde tarihi bir antitröst duruşmasıyla sonuçlandı.

Bir gün önce blogunda yayınlanan hazır ifadesinde Bezos, Amazon’un büyüklüğünün tüketicilere, satıcılara ve ABD ekonomisine fayda sağladığını ve hala Walmart, Instacart ve Shopify’dan rekabetle karşı karşıya olduğunu savundu.

Şimdi Bezos, Amazon CEO’su olarak istifa etmeyi ve Amazon Yönetim Kurulu İcra Kurulu Başkanı rolüne geçmeyi planlıyor. Yeni ürünlere ve erken girişimlere odaklanmayı planlıyor.