JQuery Nedir?
11.09.2020 11:22 1477 Görüntülendi

JQuery Nedir?

JQuery Nedir - Atak Domain HostingJQuery ilk olarak 2006 yılında John Resig tarafından yayınlandı ve istemci tarafı çözümler yazmayı kolaylaştıran çapraz platform JavaScript kitaplığı olarak ortaya çıktı.

Yayınlandığı tarihte, Internet Explorer, Firefox ve son olarak Google Chrome’daki (2008 yılına kadar piyasaya sürülmemiş olan) JavaScript uygulamaları arasındaki tutarsızlıklar nedeniyle özellikle yararlıydı.

JQuery, HTML’nin istemci tarafı kodlamasını basitleştiren, platformlar arası bir JavaScript kitaplığıdır. JQuery, günümüzde kullanılan en popüler JavaScript kitaplığıdır. Web’deki en çok trafik alan 10 web sitesinin %65’ine yüklenir. jQuery MIT lisansı altında lisanslanan ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılımdır.

jQuery hızlı, küçük ve zengin özelliklere sahip bir JavaScript kitaplığıdır. Çok çeşitli tarayıcılarda çalışan, kullanımı kolay bir API ile HTML belge geçişi ve manipülasyonu, olay işleme, animasyon ve Ajax gibi işlevler çok daha kolay hale gelir. Çok yönlülük ve genişletilebilirliğin birleşimiyle jQuery, milyonlarca insanın JavaScript yazma şeklini değiştirdi.

Peki bu, geliştiriciler olarak bizim için ne anlama geliyor? Belki de tüm kütüphanenin neler sunabileceğini anlamamızın en iyi yolu, neler sunabileceğini incelemektir.

1. HTML Belgesi Geçişi

Bir tarayıcı bir web sayfasını oluşturduğunda, bu DOM (veya belge nesne modeli) olarak adlandırılan şeyin görsel bir temsilidir. Bu model kavramsal olarak her biri köklere ve yapraklara sahip belirli düğümlere sahip bir ağaç veri yapısı olarak modellenebilir.

Temel Bir Web Sayfası İçin DOM Örneği

JQuery’yi kullanırken, almak istediğiniz düğümlere, öğelere veya değerlere ulaşmak için DOM içeriğini kolayca yineleyebilirsiniz.

2. HTML Belgesi İşleme

DOM’u gerçekten değiştirmek söz konusu olduğunda, jQuery, ziyaretçilerimizin gördüklerini değiştirmemize izin veren birçok özelliğe sahiptir.

3. Olay İşleme

JavaScript konusunda yeniyseniz, çeşitli olaylara tepki vermesi için web tarayıcısında görüntülenen sayfayla nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

Yani, bir kullanıcı bir elemana tıkladığında, bir tuşa bastığında veya fareyi tıkladığında, tarayıcı meydana gelen olaya göre bir sinyal yayar. Bu, kullanıcının tarayıcıyla etkileşimini kullanmamızı sağlar.

Özellikle, bir kullanıcı sayfa için her bir şey yaptığında, özel bir olay ile yanıt verebiliriz. Sorun, her tarayıcının olayları aynı şekilde uygulamamasıdır (bu nedenle bir şartname gereklidir, ancak bu başka bir gönderinin içeriğidir).

Neyse ki jQuery, tüm olaylar için tutarlı bir ad tanımlayarak bunu çok daha kolaylaştırır, böylece yanıtlamak istediğimiz bir olay için aynı adı kullanabiliriz ve bu, tüm büyük tarayıcılarda çalışacaktır.

4. Animasyon

JQuery ilk çıktığında, Flash hala nispeten popülerdi ve internetteki genel animasyon tamamen ölmemişti.

Bununla birlikte, jQuery bağlamında animasyon hakkında konuştuğumuzda, eski teknolojilerden alıştığımız türden efektler veya davranışlar değildir. Bunun yerine, kullanıcılara ekranda bir şey olduğuna dair geribildirim veren efektlerden bahsediyoruz. Ek olarak, daha az istilacıdır ve doğru kullanıldığında bir sayfaya veya uygulamaya güzel bir stil ekleyebilir (ancak her şey kötüye kullanılabilir).

Tüm Effects API’sini bu sayfada görüntüleyebilirsiniz, ancak jQuerys efektlerinin, öğelerin veya kaydırılabilir öğelerin basitçe girip çıkmasından, bir öğeye karşı ateşlenen kayıtlı efektler listesini düzenlemek gibi karmaşık bir şeye kadar değişebileceğini belirtmek gerekir.

Verilen ikinci durum, Effects API ile biraz deneyime sahip olduğunuzu varsayar, ancak kitaplık ve belgelerle bolca zamanınız varsa bu biraz doğaldır.

5. Ajax

Ajax’a aşina değilseniz, esasen bir web sayfasının sunucuyu aramasının, yanıtı işlemesinin ve sayfanın tamamını güncellemeden sayfanın bir bölümünü güncellemesinin bir yoludur. Teknoloji bir süredir ortalıkta olsa da yine de gerçekten harika olan ve uygun ve etkili bir şekilde kullanıldığında bir sayfa veya web uygulaması bağlamında gerçekten iyi işlevsellik sunan bir şey.

Ajax desteği beş ya da on yıl önceki kadar kötü olmasa da API’nin uygulanması tarayıcılar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bu, Ajax kodunu özellikle Microsoft'un sağladığı, Google’ın sağladığı, Apple’ın sağladığı, Chrome’un sağladığı vb. Bir tarayıcı için yazmamız gerektiği anlamına gelir.

En azından jQuery olmadan durum bu. Ajax desteği ile, Ajax’ı tarayıcılar arası tutarsızlıklara başvurmadan çeşitli şekillerde kullanabiliriz. Yöntem daha gelişmiş aramalar yapmanıza izin verirken, işlenmesi GETve POSTtalep edilmesi gerçekten kolaydır.

Her proje için aynı işlevselliği oluşturduğunuz belirli bir alanda çalıştığınızı varsayalım. Ya da sattığınız bir ürününüz varsa ve jQuery’ye yerleştirilmesi gereken ancak projenize bağlı olarak farklı parametrelere ihtiyaç duyabilecek biraz özel kodunuz varsa ne olur?

Neyse ki jQuery eklentileri destekler. Bu, geliştiriciler olarak yalnızca başkalarının yazdığı eklentileri (bazıları jQuery web sitesinde bulunur, diğerleri GitHub’da bulunur) kullanamayacağımız anlamına gelir, aynı zamanda kendi eklentilerimizi de geliştirebiliriz.

Daha sonra bu kodu kendi projelerimizde yeniden kullanabilir veya katkılar, düzeltmeler, özellikler vb. Sunmak için GitHub gibi web sitelerinde başkalarının kullanımına sunabiliriz.

Ek jQuery Projeleri

Başlangıcından bu yana, jQuery bir JavaScript kitaplığından daha fazlasına dönüştü ve bize hem basit hem de güçlü işlemleri çapraz platform biçiminde gerçekleştirme yeteneği sağladı.

Çekirdek kütüphaneye ek olarak, jQuery, biz bu makaleyi yazmadan önce bahsetmeye değer diğer iki önemli projeye de yol açtı. Her projenin ayrıntılarına girmeyecek olsak da her projeye yüksek düzeyde bakacağız, ancak gelecekteki çalışmalar için ihtiyacımız olduğunda bizim için neyin mevcut olduğunu bilirsek.

JQuery UI, jQuery JavaScript kitaplığını temel alan, derlenmiş bir kullanıcı arabirimi etkileşimleri, efektleri, bileşenleri ve temaları kümesidir. İster son derece etkileşimli web uygulamaları oluşturmak isteyin, ister sadece form denetimine bir tarih seçici eklemek isteyin, jQuery UI mükemmel bir seçimdir.

Bu kütüphane ilk olarak, jQuery’den yaklaşık bir yıl sonra 2007’de yayınlandı. Bir web sitesinde kullanılabilecek pencere öğeleri oluşturmak için kütüphanenin çapraz platform uyumluluğundan yararlandığı için jQuery için tamamlayıcı bir kütüphane görevi görür.

Ayrıca efektler, yardımcı programlar ve etkileşimler gibi gelişmiş özellikler de vardır. Şimdiye kadar ele aldığımız her şey (ve ayrıca sahip olmadığımız şeyler), onlarla tam olarak etkileşime girmemizi sağlayan çeşitli geri çağırmalar, özellikler ve işlevler içerir.

Yukarıdaki özelliklerin tümü, web sitenizin görünümüne ve tarzına uygun olduklarından emin olmak için farklı temalarla birlikte gelir. Son olarak, burada açıklanan ve web sitesinde bulunan tüm işlevler iyi bir şekilde belgelenmiştir.

JQuery Mobile, herhangi bir akıllı telefon, tablet ve masaüstü cihazdan erişilebilen duyarlı web siteleri ve uygulamalar oluşturmak için tasarlanmış HTML5 tabanlı bir kullanıcı ara yüzü sistemidir.

UI karşılığı gibi, iyi belgelenmiş bir API’ye ve projenizin hedefleyebileceği çeşitli cihazlar için ideal olan özel tasarımlara sahiptir.

Önceki iki kitaplık, jQuery ve eşlik eden widget'ları nispeten basit bir şekilde yazmamıza olanak tanıyan bir dizi çapraz platform özelliği sunarken, jQuery Mobile, doğamıza uygun kullanıcı ara yüzleri tasarlamamıza da olanak tanıyan bir CSS çerçevesi içerir. Proje.

Çerçeve Şunları İçerir:

  • CSS sınıfları
  • Kafes
  • Çekici ızgara
  • Standart bir konu.

Sonuçta, hala mevcut olan ve vahşi ortamda kullanılan tarayıcıların sayısı yüksektir. Internet Explorer’ın eski sürümlerinin kullanımı ve Chrome’un yaygınlaşması azalmış olsa da bazı kullanıcılar çeşitli nedenlerden dolayı eski tarayıcılarla hala sorun yaşamaktadır.

Bazen bu kullanıcılar, kurumsal intranetlerinin doğası gereği kendilerini eski tarayıcılarda bulurlar. Bazen işleri için atandıkları mobil cihazlar ve/veya telefonlar ile ilgilidir. Ve bazen bu sadece daha iyi bir şeye yükseltme yapamamanız gerçeğiyle ilgilidir.

JQuery’nin ne olduğunu (ve ne olduğunu) ve Javascript ile nasıl ilişkili olduğunu anlamak önemlidir, böylece sizin için ne yaptığını ve ihtiyacınız olduğunda ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, bazıları önce JavaScript öğrenmeniz, sonra jQuery öğrenmeniz gerektiğini iddia edebilir; Diğerleri jQuery öğrenmenin JavaScript’e geri dönmenin harika bir yolu olduğunu iddia edebilir.

Her neyse, jQuery, JavaScript ekonomisinde uzun bir kitaplıktır ve çok sayıda popüler projede (WordPress gibi) kullanılır, bu nedenle onu öğrenmenin birkaç yolu vardır.