Karadağ Nüfusu, Karadağ Bayrağı, Karadağ Para Birimi ve Karadağ Dili
19.12.2020 10:17 5771 Görüntülendi

Karadağ Nüfusu, Karadağ Bayrağı, Karadağ Para Birimi ve Karadağ Dili

Karadağ Neresi?

Karadağ, Dinarik Alplerin güney ucunda batı-orta Balkanlar’da yer alan ülke. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır.

Karadağ’ın arazisi, Kosova ve Arnavutluk ile olan sınırları boyunca yüksek dağlardan, batı Balkan Yarımadası’nın Karst bölgesinin bir bölümü boyunca, sadece 1 ile 4 mil (2 ile 6 km) genişliğinde dar bir kıyı ovasına kadar uzanmaktadır. Kotor Körfezi’nin girişinden Lovćen Dağı ve diğer zirvelerin aniden yükseldiği kuzeyde kıyı ovası tamamen kaybolur. Kıyı bölgesi sismik faaliyetler için dikkat çekiyor.

Karadağ Yüzölçümü

13.812 km²

Karadağ Başkenti

Karadağ’ın idari başkenti Podgorica, kültürel merkezi, tarihi başkenti ve eski şehridir.

Karadağ Dili

Karadağ’ca

Karadağ'da Konuşulan Diller

Sırpça, Karadağ’ca, Boşnakça 

Karadağ Nüfusu

622.359 (2018)

Karadağ Para Birimi

Euro

Karadağ Şehirleri

  • Akova, Andrijevica, Bar, Bečići, Berane, Bijela, Budva, Çetine, Danilovgrad, Dobrota, Donja Lastva, Gradac, Gusinje, Herceg Novi, Igalo, Kolaşin, Kotor, Mojkovac, Nikšić, Perast, Petrovaç, Plav, Plužine, Podgorica, Prčanj, Rijeka Crnojevića, Risan, Rožaje, Šavnik, Spuž, Stari Bar, Sutomore, Sveti Stefan, Taşlıca, Tivat, Tuz, Ülgün, Virpazar, Žabljak, Zelenika

Karadağ İklimi

Karadağ, dağlarda alp koşullarının görüldüğü kıyılarda bir Akdeniz iklimine sahiptir. Ortalama yaz kıyı sıcaklığı 27 °C’dir (81 °F) ve bu, ziyaretçilerin çoğunun buraya geldiği yoğun sezondur (Temmuz-Ağustos). Hava ılımlı, gündüz ortalama kış sıcaklığı 7 °C (44 °F).

Karadağ ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

Karadağ Cuma saat 09:45
Türkiye Cuma saat 11:45

Karadağ Bayrağı

Karadağ bayrağı, ortada arması ve altın bordürlerle kırmızıdır. Bayrağın oranı 1: 2’dir. Arması bayrak yüksekliğinin 2⁄3’ünü kaplar. Armanın orta noktası, bayrağın orta noktasıyla eşleşir.