Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma Arasındaki Fark Nedir?
24.11.2021 17:19 660 Görüntülendi

Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma Arasındaki Fark Nedir?

Muhtemelen bu yazıyı okuyorsanız, görüntü sıkıştırma hakkında araştırmaya değer olduğunu bilecek kadar bilginiz var, ancak her yeni başlayanın sahip olduğu büyük soruyu cevaplamak için yeterli bilginizin olmaması çok doğal. Kayıplı ve kayıpsız görüntü sıkıştırma arasındaki fark nedir? Pekâlâ, içini rahatlatmak için işte kısa cevap:

“Kayıpsız görüntü sıkıştırmada kalite kaybı olmaz, ancak dosya boyutları daha büyüktür. Kayıplı görüntü sıkıştırma, kalitede hafif bir azalma yaşanır ancak dosya boyutları daha küçüktür.”

Basit değil mi? Temelde elbette, ancak kayıplı ve kayıpsız görüntü sıkıştırma arasındaki gerçek farklar biraz daha teknik bilgiye ihtiyacımız bulunuyor. Her biri nasıl çalışır? Ne tür bir kalite kaybından bahsediyoruz? Ve en önemlisi hangisi sizin için uygun?

Bu makalede, aklınızda olan tüm sorulara cevap bulacaksınız ve hatta ShortPixel'in kendi özel seçeneği olan parlak görüntü sıkıştırmasına bir göz atacağız. Aşağıda, her birini daha ayrıntılı olarak açıklıyoruz ve hangisini ne zaman kullanacağınız konusunda bazı tavsiyeler sunacağız, gelin başlayalım.

Kayıpsız Görüntü Sıkıştırma

Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma Arasındaki Fark Nedir? | Atak Domain Hosting

Yukarıda da söylediğimiz gibi kayıpsız görüntü sıkıştırmada kalite kaybı sıfırdır. Kelimenin tam anlamıyla sıkıştırılmış sürümdeki her piksel orijinaliyle aynıdır. Ancak maliyet, son dosya boyutunun kayıplı gibi seçenekler kadar küçük olmamasıdır.

Peki bir görüntü sıkıştırıcı, görüntü kalitesini hiç etkilemeden bir dosyanın boyutunu nasıl küçültebilir? Kayıpsız görüntü sıkıştırma, dosyanın bitlerini (veri kodundaki ikili rakamlar) değiştirmez, sadece onları daha verimli bir şekilde yeniden düzenler. Bir kamyona kutu yüklemek gibi düşünün. Deneyimli bir paketleyici, kutuları bir araya getirmenin en iyi yollarını bilir, böylece aynı miktarda alana daha fazla kutu sığdırabilirler.

Bu işlemin bir diğer ikincil faydası, sıkıştırılmış verilerin gelecekte geri yüklenebilmesidir. Örneğin, daha sonra görüntüyü yeniden düzenlemek veya değiştirmek istediğinize veya bir kısmını başka bir proje için kullanmak istediğinize karar verirseniz, dosyayı hiçbir ek ücret ödemeden orijinal formuna geri yükleyebilirsiniz. Öte yandan, ShortPixel gibi bir araç kullanıyorsanız bu avantaj tartışmalıdır; Eklentilerde yerleşik bir otomatik yedekleme işlevi bulunuyor. Böylece hangi sıkıştırma türünü kullanırsanız kullanın orijinali her zaman geri yükleyebilirsiniz.

Kayıpsız görüntü sıkıştırma, görüntü kalitesinin en yüksek önceliğe sahip olduğu durumlarda ilk tercihtir. En yüksek kaliteli görüntüler bile nasıl göründüklerini etkilemeden kayıpsız görüntü sıkıştırma ile dosya boyutlarını küçültebilir, bu nedenle ne olursa olsun kayıpsız öğesini seçerek görüntü boyutlarını (ve yükleme sürelerini) her zaman azaltabilirsiniz.

Avantajlar:

– Görüntülerin tam kalitesini korur

– Sıkıştırılmış verileri geri yükleyebilme ihtimali.

Dezavantajlar:

– Dosya boyutunda yeterli azalma olmaması.

Ne Zaman Kullanılır?

Veri boyutu azaltma miktarı küçük olduğundan, site hızını ve SEO'yu iyileştirme gibi görüntü sıkıştırmanın faydaları azalır. Bu nedenle kayıpsız görüntü sıkıştırma ilk tercihiniz olmamalıdır. Bu seçenek, görüntü kalitesini herhangi bir şekilde değiştirmenin bir seçenek olmadığı veya dosyayı daha sonra bütünüyle geri yüklemeyi planladığınız özel durumlar için ayrılmıştır.

Kayıplı Görüntü Sıkıştırma

Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma Arasındaki Fark Nedir? | Atak Domain Hosting

Diğer daha popüler olan seçenek ise kayıplı görüntü sıkıştırma özelliğidir. Kayıplı görüntü sıkıştırma ile dosya boyutunda- ShortPixel ile %90'a varan oranlarda- çarpıcı azalmalar ve görüntü kalitesinde yalnızca minimum, hatta bazen algılanamaz değişiklikler görüyoruz. Küçük bir maliyetle bu büyük fayda, kayıplı görüntü sıkıştırmasını en yaygın seçenek haline getirir.

Kayıpsız görüntü sıkıştırmanın aksine, kayıplı görüntü sıkıştırma dosya boyutunu küçültmek için orijinal veri bitlerinin bir kısmını siler. Genellikle bu veriler, örneğin görüntü işleme sırasında oluşan atıklar gibi önemsizdir, ancak farklı görüntü sıkıştırıcılar, farklı alanlardan veri çeker. Örneğin, bazı sıkıştırıcıların algoritmaları, görüntünün odak noktalarını hiç değiştirmeden görüntü arka planındaki kaliteyi düşürür. Bu, daha önemli dosya küçültmesine yol açar, ancak ne yazık ki sıkıştırılmış dosya daha sonra geri yüklenemez. Yine, bu otomatik yedekleme nedeniyle kullanıcılarımızı etkilemez.

Avantajlar:

– Dosya boyutunda önemli azalma, daha hızlı yükleme sürelerine ve gelişmiş SEO'ya yol açar.

– Görüntü kalitesi (çoğunlukla) korunur, böylece görüntüleriniz hala harika görünür.

Dezavantajlar:

– Dosyalar daha sonra geri yüklenemez.

– Dosya ne kadar sıkıştırılırsa, fark edilebilir fark riski o kadar yüksek olur.

Ne Zaman Kullanılır:

Hemen hemen her site veya herhangi bir sektör, kayıplı görüntü sıkıştırmasından yararlanabilir. Tüm siteler resim kullandığından, site performansını artırmak için tümü küçültülmüş dosya boyutlarından yararlanabilir. Ve görüntü kalitesi kaybı oldukça küçük olduğu için, kullanıcının deneyimini etkilemeyecektir.

Tek istisna, fotoğraf blogları veya görsellere öncelik verilen diğer siteler olabilir; bunun gibi siteler hem görüntü kalitesini hem de dosya boyutlarının yükleme sürelerini nasıl etkilediğini dengelemelidir. Bu siteler için kayıplı ve kayıpsız arasında üçüncü bir seçeneğimiz bulunuyor.

Parlak Görüntü Sıkıştırma

Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma Arasındaki Fark Nedir? | Atak Domain Hosting

Yalnızca ShortPixel'de bulunan bir seçenek olan parlak görüntü sıkıştırma seçeneği, optimum görüntü kalitesini korumak ve bir fark yaratacak kadar dosya boyutlarını küçültmek arasında mükemmel bir uzlaşma sağlar.

Bu görüntü sıkıştırma türü olan “parlak” görüntü sıkıştırma özellikle fotoğraf blogcuları için tasarlanmıştır, ancak görsellere öncelik veren tüm siteler bundan yararlanabilir. Bu siteler için görüntü kalitesi çok önemlidir; sonuçta görseller sitelerinin amacıdır, bu yüzden görseller ne kadar iyi görünürse site o kadar başarılı olur.

Dezavantajı, elbette, fotoğrafçılık bloglarının çok büyük dosya boyutlarına sahip çok sayıda yüksek kaliteli görüntüye sahip olmasıdır. Bu devasa dosyaların her biri, site yükleme sürelerini azaltır, bu da kullanıcı deneyiminin feci etkilerinin yanı sıra Google Insights puanınıza zarar verir.

Bu nedenle, parlak özelliği her iki taraf için de en iyisini sunmak için tasarlanmıştır. Kayıplı görüntü sıkıştırmadan daha kaliteli, ancak kayıpsız görüntü sıkıştırmadan daha küçük dosya boyutları ve daha hızlı yükleme süreleri olan sıkıştırılmış görüntüler sağlar.

Avantajlar:

– Hem kayıplı hem de kayıpsız görüntü sıkıştırmanın avantajları arasında bir orta yol sunar.

Dezavantajlar:

– Dosya küçültme olarak kayıplı kadar iyi çalışmaz ve görüntü kalitesi kayıpsız kadar yüksek değil.

Ne Zaman Kullanılır:

Parlak, görseller etrafında dönen, ancak yine de daha hızlı yükleme sürelerinin avantajlarına ihtiyaç duyan herhangi bir site için ideal seçimdir. Parlak görüntü sıkıştırmasından en çok yararlananlara bazı örnekler:

– Fotoğraf blogları

– Portföy siteleri (geçmiş çalışmaları sergileyen tasarım ajansları)

– Djital sanatçılar

– Web çizgi romanları

– Turizm siteleri (fotoğrafları pazarlama için kullanan)

– Sosyal medya uzmanları

Parlaklığa karar vermeden önce, sitenizde kaç tane resminiz olduğunu ve parlakla karşılaştırıldığında kayıplı resim sıkıştırma ile nasıl göründüklerini düşünün.

Kayıplı ve Kayıpsız Görüntü Sıkıştırma Arasındaki Fark Nedir?

Belki de en kolayı, üç seçeneğe de bir spektrumun dereceleri olarak bakarak farklılıkları anlamaktır.

Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma Arasındaki Fark Nedir? | Atak Domain Hosting

En solda yer alan seçeneği (Kayıplı) seçerseniz, dosya boyutunda en büyük kaybınız olacaktır ama aynı zamanda görüntü kalitesinde de en büyük kaybınız var. Sağa doğru gidildikçe hem görüntü kalitesi hem de dosya boyutu artar.

Özetle, kayıplı görüntü sıkıştırma, verilerde en büyük azalmayı sağladığı ve görüntü kalitesi üzerinde minimum etki sağladığı için çoğu site için en iyi sonucu verir. Görsel bütünlüğe ortalamanın üzerinde değer veren siteler için parlak en iyi seçenektir. Ve görüntü kalitesinin hiçbir şekilde etkilenmediği bu birkaç istisna için kayıpsız gidilecek yoldur.

Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma Arasındaki Fark Nedir? | Atak Domain Hosting

Bu yazıda detaylı olarak 3 farklı resim sıkıştırma türünü birlikte inceledik. Siteniz için en uygun olan hangisi ise o sıkıştırma türünü seçebilir ve sitenizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.