Kendini İşini Kurmak İsteyenler İçin Detaylı Kılavuz
28.07.2022 11:49 134 Görüntülendi

Kendini İşini Kurmak İsteyenler İçin Detaylı Kılavuz

Kendi işini kurma fikri, ilk kez bunu yapacak girişimciler için bunaltıcı ve karmaşık olabilir. Çünkü kontrol edilecek ve yapılacak çok şey var ve eğer kötü planlanırsa, her şey çok çabuk bitebilir.

Sürecin bu şekilde kötü sonuçlanmaması için bu yazımızda kendi işini kurmak isteyenler için tüm detayları adım adım anlattık.

Haydi başlayalım!

Kendini İşinizi Kurmak İçin 14 Adım

Aşağıda kendini işinizi kurmanız için gereken tüm adımları bulabilirsiniz:

1. İş Fikrini Belirleyin - Satacak Bir Ürün/Hizmet Bulun

Satacak bir ürün/hizmet bulmanın en iyi yolu aşağıdaki gibi stratejiler içerir:

İlgi alanlarınızı değerlendirin: Boş zamanlarınızda ne yapmaktan hoşlanırsınız? Hobilerinizle ilgili veya ortak bir sorunu çözerek satabileceğiniz ürünler/hizmetler var mı?

Mevcut ürünleri/hizmetleri araştırın: Popüler ürünler/hizmetler hakkında yaygın şikayetler ve hayal kırıklıkları olup olmadığını ve pazardaki boşlukları tespit edip edemediğinizi görmek için ürün incelemelerini inceleyin.

Trendlerden yararlanın: Popüler bir öğeden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak harika bir fikriniz olup olmadığını belirleyin.

2. İş Fikrinizi Doğrulayın

Seçeneklerinizi daralttıktan sonra, iş fikirlerinizi doğrulamak için aşağıdaki tüm soruları cevaplayın:

 • Fikirleriniz ne kadar spesifik?
 • İlerlemenizi ve başarınızı nasıl ölçeceksiniz?
 • Kilometre taşları belirlediniz mi ve bunlar ulaşılabilir mi?
 • Müşterinin ihtiyaçlarına çözüm sağlıyor musunuz?
 • Sizi rakiplerinizden farklı kılan nedir?
 • Yetenekleriniz nelerdir?
 • Ne kadar sermayeyi riske atmak zorundasın?
 • Bu işe tamamen yatırım yapabilir misiniz?

Unutmayın, başlamak için ihtiyacınız olan tek şey bir fikirdir. Birçok başarılı şirket bir fikirle piyasaya çıkar ve oradan tamamlayıcı ürünlere/hizmetlere doğru genişler.

Tüm bu süreç size karmaşık gelebilir, ancak bu, siz ürüne çok fazla zaman ve para harcamadan önce müşterinizin ürününüz için ödeme yapmaya istekli olup olmadığını test etmeniz için gerekir.

Çok derine inmeden önce piyasa talebini nasıl ölçeceğinizi anlamanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları aşağıdaki şekildedir:

 • Ön sipariş almak için bir mağaza kurun.
 • Satmak için ürün veya hizmetinizin beta sürümünü oluşturun.

3. Etkileyici Bir İşletme Adı ve Logosu Seçin

Kendi işletmenizi kurmanın en eğlenceli kısımlarından biri de işletme ismi bulmak ve logo çalışması yapmaktır. Bu yüzden yaptığınız işi netleştiren, kısa ve akılda kalıcı olan ve henüz kullanımda olmayan bir işletme adı bulmaya çalışın.

İşletme isminizi bulduktan sonra alan adınızın, sosyal medya hesaplarının ve marka tescilinin uygunluğunu kontrol edin.

Logoya gelince…

Bir işletme logosu tasarlamak için yaratıcı bir tasarımcıyla işbirliği yapın ya da bütçeniz kısıtlıysa, kendi logonuzu tasarlamak için Canva gibi mevcut birçok online araçtan birini kullanın. Logo tasarlamak kolay bir iş değildir, ama biraz çaba ve hayal gücü ile kendi logonuzu oluşturabilirsiniz.

Kendini İşini Kurmak İsteyenler İçin Detaylı Kılavuz | Atak Domain Hosting

Peki harika bir işletme adı ve logosu hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Kısa ve Basit: Müşterilerin işletmenizin adını hızlı bir şekilde hatırlamasını istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu uzun isimlerden kaçınmaktır. İşletme adınız için bir veya iki kelime idealdir, ancak akılda kalıcı bir ifade oluşturulursa üç ila dört kısa kelime de işe yarayabilir.

Farklılık: Pazar araştırmanız, pazardaki herkesin benzer isimlere sahip olduğunu gösteriyorsa, o zaman kendinize bir şans verin ve farklılaşarak işletmenizi öne çıkarın.

Benzersiz/Orijinal: Benzer isimlerden kaçınmanın ötesinde, işletme adınızın halihazırda bir rakip tarafından kullanılmadığından emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için, iş yapacağınız ülkelerde bir ticari marka araştırması yapın.

4. Bir İş Planı Geliştirin

Bir iş planı, işinizin ayrıntılarını haritalayan bir belgedir ve aşağıdakileri kapsar:

 • İşletmenizin ne satacağı,
 • Şirketin nasıl yapılandırılacağı,
 • Piyasanın nasıl göründüğü,
 • Ürününüzü veya hizmetinizi nasıl satmayı planladığınız,
 • Hangi finansmana ihtiyacınız olduğu,
 • Finansal tahminleriniz,
 • Hangi izinler, kiralamalar ve diğer belgelerin gerekli olacağı.

Bir iş planı hazırlamak, fikrinizi doğrulamaya ve resmileştirmeye yardımcı olur ve oturup bir şeyleri metodik olarak düşünmenizi sağlayarak iş yaratma sürecini düzene sokabilir.

5. İşletme Finansmanını Anlayın

Kendi işini kurmaya başlamanın bir bedeli vardır, bu nedenle bu maliyetleri nasıl karşılayacağınızı belirlemeniz gerekir.

Girişiminizi finanse edecek araçlara sahip misiniz, yoksa borç paraya mı ihtiyacınız olacak? İşinize odaklanmak için mevcut işinizden ayrılmayı planlıyorsanız, kâr elde edene kadar kendinizi desteklemek için ayırdığınız paranız var mı?

Tüm bu soruları cevaplayarak başlangıç ​​maliyetlerinizin ne kadar olacağını öğrenmeniz gerekir.

Toplam yatırımınızın net bir görünümü, ne zaman başa baş çıkacağınız gibi önemli tahminler yapmanıza yardımcı olabilir.

Gelir ve giderlerinizin doğru kayıtları, nakit akışınızı takip etmenize ve daha sonra bir muhasebeci ile çalışmaya sorunsuz bir geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır.

İşletmenizin başa baş bir analizini yapmak, aşağıdakiler hakkında net bir görüşe sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Kârlılığı belirleyin: Bu genellikle her işletme sahibinin en büyük ilgi alanıdır. Tüm masrafları karşılamak için ne kadar gelir elde etmeniz gerekiyor? Hangi ürün veya hizmetler kâr getirir ve hangileri yalnız bırakılırsa daha iyi olur?

Bir ürünü veya hizmeti fiyatlandırmak: Çoğu insan fiyatlandırmayı düşündüğünde, ürün maliyetlerini ve rakiplerin ürünlerini nasıl fiyatlandırdığını düşünür. Sabit oranlar, değişken maliyetler ve toplam maliyet nedir? Herhangi bir fiziksel ürünün maliyeti ve işçilik maliyeti nedir?

Verileri analiz edin: Kârlı olmak için ne kadar ürün veya hizmet satmanız gerekiyor? Genel sabit maliyetlerinizi nasıl azaltabilirsiniz? Birim başına değişken maliyetleri nasıl azaltabilirsiniz? Satışları nasıl iyileştirebilirsiniz?

Unutmayın, ilk aşamalarda işletme muhasebesi ve finansını öğrenmek için harcanan zaman, sizi daha sonra yasal zorluklardan kurtarabilir.

6. İşletme Yapısını Seçin

İşletmeniz bir şahıs şirketi, bir limited şirket veya anonim bir şirket olabilir. Seçtiğiniz işletme, işletme adınızdan borcunuza, vergilerinizi nasıl ödemeniz gerekeceğine kadar birçok faktörü etkileyecektir.

Doğru iş yapısını seçmek, ihtiyaç duyduğunuz yasal ve mâli korumayı size sağlayacaktır. Bu yüzden başlangıçta size daha kolay gelebilecek bir iş yapısı seçebilir ve ardından işiniz büyüdükçe ve ihtiyaç değiştikçe bunu yeniden değerlendirebilir ve değiştirebilirsiniz.

7. Lisans ve İzinleri Alın

Evrak işleri, kendi işinizi kurarken sürecin önemli bir parçasıdır. Başladığınız işletme türüne ve bulunduğunuz yere bağlı olarak, işletmenize uygulanabilecek çeşitli işletme lisansları ve izinleri vardır. Başlangıç sürecinde işletmeniz için hangi lisans ve izinlerin geçerli olduğunu araştırmanız gerekir. Bu noktada yasal tavsiye almak için önceden zaman ve para yatırmak, sizi yolda önemli baş ağrılarından kurtarabilir.

8. İşletmeniz İçin Kullanacağınız Yazılımları Seçin

Bir işletmeyi yürütmekle ilgili yükleri azaltmanın en iyi yollarından biri de, yapmanız gereken şeyleri otomatikleştirmek veya düzene koymanıza yardımcı olabilecek bir yazılım seçmektir.

Aşağıda işletmenizi yönetmenize yardımcı olacak bazı yazılımlara bakmayı düşünebilirsiniz:

Muhasebe: Fatura kesmekten önemli bir envanter siparişine kadar her şeyi takip etmenize yardımcı olacak birden fazla seçeneğe sahip muhasebe yazılımları, işinize doğru finansal yöntemle başlamanın en iyi yollarından biridir.

E-posta pazarlaması: Kullanışlı bir e-posta pazarlama aracı, mevcut (ve gelecekteki) müşterilerinizle iletişim halinde kalmanıza ve doğru zamanda doğru kişilere doğru mesajları gönderebildiğinizden emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Reklamlar: Reklamlar için ödeme yapmak, genellikle iş yapmanın bir maliyetidir, ancak ne kadar harcamanız gerektiğine bakılmaksızın, süreci kolaylaştırmaya ve reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilecek pazarlama yazılım araçları vardır.

Proje yönetimi: İşinizi planlamak ve önemli görevleri takip etmek için tek bir platforma sahip olmak, programınıza uymanıza yardımcı olabilir. Trello gibi araçlar size bu konuda yardımcı olur.

Kendini İşini Kurmak İsteyenler İçin Detaylı Kılavuz | Atak Domain Hosting

Web sitesi veya çevrimiçi mağaza: İşletmenizi yürütmekle ilgili tüm kritik görevleri kolayca yönetmenize olanak tanıyan bir platform seçin. Siparişleri kolayca işlemek için ürün gruplarınızı destekleyen bir tema arayın.

9. Güçlü Bir Dijital Varlık Oluşturun

Güçlü bir dijital varlığa sahip olmak, bir işletme için en ideal yoldur ve geleneksel pazarlama uygulamalarına kıyasla daha uygun maliyetli bir alternatiftir. Özellikle yerleşik bir markayla rekabet eden küçük şirketler için avantajlıdır.

Bu yüzden hangi pazarlama faaliyetlerinin yeni işiniz üzerinde en önemli etkiye sahip olacağına karar vererek başlayın ve bunları yürütmek için ihtiyaç duyacağınız gerekliliklerin bir listesini yapmak için işletme planınızı kullanın.

Hedef müşteriniz ve marka kimliğiniz belli ise; web siteniz, blogunuz, e-posta aracınız, dönüşüm aracınız ve sosyal medya hesaplarınız dahil olmak üzere işletmenizin temel pazarlama öğelerini oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Çevrimiçi bir varlık oluşturmaya ve işletmeniz için farkındalık yaratmaya başladığınızda, potansiyel müşterilerinizi çekmeye başladığınızı göreceksiniz.

10. Ekibinizi Oluşturun

Ne kadar iş yapmanız gerekecek ve işinizi başlatmak için hangi beceriler gerekli olacak? Bunlar, işinizle ilgili zaman çizelgenize ve yatırım seviyenize rehberlik edecekleri için yanıtlamanız gereken temel sorulardır.

Tüm işi kendiniz yapmayı planlıyorsanız, ayırabileceğiniz zaman sınırlıdır. Yardım almayı planlıyorsanız, bu maliyetlerin yanı sıra freelance çalışanları veya çalışanları bulmak ve işe almak için gereken süreyi de hesaba katmanız gerekir.

Pazarlama, tasarım, mühendislik, finans, satış ve İK için doğru yetenekleri işe almak, önemli ölçüde zaman ve çaba gerektirir. Küçük bir işletmede başarıyı sağlamak için iyi ve güvenilir bir ekibe sahip olmak çok önemlidir.

11. Harika Bir Ürün Oluşturun

Başlarken, ürününüz veya hizmetiniz harika değilse bile en azından iyi olmalıdır. Bunu, rakiplerinizin tekliflerinden önemli bir şekilde farklılaştırmanız gerekir. 

Erken müşteri geri bildirimi, ürününüzü iyileştirmenin en iyi yollarından biri olduğundan, ürününüzü piyasaya sürme konusunda acele etmeyin.

Tabii ki, başlangıçta “minimum uygulanabilir ürün” (MVP) istersiniz, ancak bu ürün bile iyi ve rakiplerden farklı olmalıdır. Bir "beta" test ürününe sahip olmak, kullanıcı tepkilerinden kaynaklanan hataları giderdiği için birçok girişim için de işe yarar.

12. İşletmenizi Başlatın

Her işletme lansmanı benzersiz olsa da, bazı unsurlar herhangi bir işletmenin ilk birkaç satış gününü iyi kapamasını sağlayabilir:

Ağınızdan yararlanın: Mağazanızı her şeyden önce sosyal medyanız ve kişi listeniz de dahil olmak üzere zaten mevcut olan ücretsiz kanallarda tanıtın.

E-posta’dan yararlanın: Sosyal bir paylaşım kadar basit olabilen destek isteyen e-posta’lar göndermek, ilgi çekmenizi sağlayabilir.

İndirimler sunmayı düşünün: Müşterileri kar marjlarınıza uyan bir indirim koduyla ödüllendirmek, özellikle ürününüz yeniyse ve çok fazla müşteri incelemesi veya görünürlüğü yoksa, erkenden ilgi çekmenize yardımcı olabilir.

Ücretli reklamları test edin: Küçük bir bütçeyle başlasanız bile ücretli reklamlar, ideal kitlenizin önüne geçmenin en etkili yollarından biri olabilir. Erken test etmek ve sonuçlarınızdan öğrenmek, ilk birkaç satışınızı artırmanıza ve ölçeklendirirken reklam performansınızı optimize etmenize yardımcı olabilir.

13. Güçlü Bir Satış Temsilcisi Olun

İşletmenizin başarılı olması için harika bir satış elemanı olmanız ve işinizi müşterilere, potansiyel yatırımcılara ve hatta potansiyel çalışanlara nasıl "satacağınızı" öğrenmeniz gerekir.

Bu noktada olumlu ve güvenilir olmak ve nasıl dinleyeceğinizi öğrenmek önemlidir. Bu noktada satış konuşmanızı uygulamalı, çeşitli insanlardan geri bildirim almalı ve ardından satış konuşmanızı iyileştirmelisiniz. Dışa dönük biri olmasanız bile, kendinize güvenmeniz ve satış istemeniz gerekir.

14. Yatırım Yapın ve İşinizi Büyütün - Harika Bir Yatırımcı Sunum Sunumuna Sahip Olun

Yeni başlayanlar ve küçük işletmeler, şirketlerini potansiyel melek veya risk sermayesi yatırımcılarına sunmak için genellikle bir "satış konuşması" hazırlar. Saha sunumu, tipik olarak bir PowerPoint sunumunda 15-20 slayttan oluşur ve şirketin ürünlerini, teknolojisini ve ekibini yatırımcılara tanıtmayı amaçlar. Bu yüzden aylık büyümenizi ve mali durumunuzu takip edin ve her gün bir yatırımcıya satış yapmaya hazır olun.

Yatırımcılardan yatırım almak zor ve zaman alıcıdır. Bu nedenle, bir girişimin yatırımcı sunumunu çekici ve heyecan verici bir hikaye ile anlatması çok önemlidir.

Yukarıdaki adımlardan anlayacağınız gibi kendi işiniz kurmak kolay değildir, ancak bunun için gereken güce sahipseniz ve bilgi birikimine sahipseniz, yolculuğa çıkmaya değerdir. Bir sorunu çözmek, para kazanmak veya çevrenizdeki insanlar için fırsatlar yaratmak için bu adımlar, işletmenizi kurmanıza ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olabilir.