Koronavirüs Günlerinde Şirketinizi Online Satışa Nasıl Taşıyabilirsiniz?
10.04.2020 18:26 939 Görüntülendi

Koronavirüs Günlerinde Şirketinizi Online Satışa Nasıl Taşıyabilirsiniz?

Dünyayı tehdit eden COVID-19 salgını hızını artırmaya devam ederken, birçok ülke sosyal mesafe kuralını uygulamak için gereksiz hizmetlerin kapatılması kararını aldı. İşletmeleri zorlayan bu durumu atlatmak için, çoğu şirket faaliyetlerini online olarak yürütmeye çalışıyor. Bunu muhtemelen siz de düşünüyorsunuz. İşte size nereden başlayacağınıza ve hizmetlerinizi sunmaya nasıl devam edeceğinize yardımcı olacak bazı ipuçları.
Hangi işletmeler online çalışma yapabilir?
Restoranlar Kafeler
Bu dönemde dünyanın çoğu ülkesi ilk olarak restoranları, kafeleri sınırsız bir süre kapatmak zorunda kaldı. Birçoğu eve teslimat hizmetleri sunmaya başladı. Şehir merkezinde bir restoranınız varsa, yemek dağıtım şirketlerine kaydolabilirsiniz. Bu şirketler, her sipariş için sizden teslimat ücretleri talep edecektir, ancak bazıları şu anda işletmeleri desteklemek ve ücretlerini düşürmek için özel teklifler yapmaktadır. Ancak kendi web sitenizi oluşturmak ve doğrudan oradan teslimat siparişleri almak da sizin için iyi bir seçenek olabilir.
Yapabileceğiniz diğer bir alternatif de müşterilerinize hediye kartları veya kuponlar sunmaktır. Müşterileriniz web sitenizden kuponları satın alabilir ve daha sonra yerinizin tekrar açıldığında kullanabilirler. Sanal işyerinizi başlatarak kapılarınızı açmadan bile çok başarılı olabilirsiniz. Görüntülü sohbet uygulamaları aracılığıyla oturumlar ve hatta çevrimiçi yemek pişirme dersleri sunabilirsiniz.
Giyim, takı ve kozmetik mağazaları
Kıyafet, mücevher veya makyaj malzemesi satan bir işletmeniz varsa büyüklüğü ne olursa olsun, kesinlikle bir e-ticaret işine başlamalısınız. Mücevher, kıyafet alanında büyük markaların web sitelerinde zaten bir e-ticaret platformu var. Siz de bir e-ticaret web sitesi kurup satışlarınızı online yapabilirsiniz.
Müşterilerinize uzaktan tavsiye oturumları sunabilir, Cilt tipine uygun mükemmel uygulamaları ve ürünleri tanıtabilir veya doğru nemlendiriciyi bulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, Çinli kozmetik şirketi Lin Qingxuan, COVID-19 krizi sırasında mağazalarının neredeyse yarısını kapatmak zorunda kaldı. Şirket, sosyal medyada etkileyici olabilecek güzellik danışmanları atadı ve çevrimiçi satışları artırmak için müşterilerle sanal olarak bağlantı kurdu. Sonuç olarak, Wuhan'daki satışları bir önceki yıla göre% 200 büyüme gösterdi.
Online satışta çaba göstererek, kriz günleri bittikten sonra bile fiziksel perakende satıştan ziyade online satışta daha karlı olacaksınız. Çünkü online satış, piyasaya daha kolay erişmenizi ve genel giderleri azaltmanızı sağlar.
Spor salonları, kişisel antrenörler
Çoğu spor salonu, kişisel antrenör ve yoga / fitness eğitmeni online oturumlar sunmaktadır.
Artık giderek artan sayıda spor profesyoneli hizmetlerini internet üzerinden sunuyor. Sanal oturumlar internet müşterilerinizi korumanıza ve belki de yenilerini kazanmanıza yardımcı olabilir. Bu kriz sırasında, herkes evde kalırken formda kalmaya ve (bir şekilde) aktif olmaya çalışıyor, bu da sizin için iyi bir iş fırsatı anlamına geliyor.
Kuaförler, makyözler, güzellik salonları
Bu size imkânsız gibi gelebilir. Ancak bu, uzmanlığınızı paylaşmaya devam edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Müşterilerinize saç boyasını evde nasıl uygulayacağını veya makyaj kursları verdiğiniz gibi müşterilerinize kişiselleştirilmiş tavsiyeler vermek için video konferans oturumları düzenleyebilirsiniz. Boya, fırça ve karıştırma kabı, havlu, eldiven, folyo ve uygulama hakkında ayrıntılı talimatlar verebilir ve müşterilerinize ürün nakliye hizmeti de sunabilirsiniz.
Bu ipuçları size anında gelir getirmese de bu süre sonra müşterilerinizle bir gurup duygusu oluşturmanıza yardımcı olur. Başka bir seçenek ise daha sonra kullanmak üzere kupon satışı sunmaktır. Hepimiz koronavirüs sonrası saç kesimimizi ve manikürümüzü sabırsızlıkla bekliyoruz!
Müzik, sanat, dil öğretmenleri
İnsanların yeni bir dil öğrenmelerine veya bir enstrüman çalmalarına yardımcı olun. Bu süre zarfında müşterilerinizi desteklemeye devam etmek istiyorsanız, bunu uzaktan sınıflar sunarak yapabilirsiniz. Düzenli olarak pratik yapmaları önemlidir. Görüntülü sohbet uygulamaları, çevrimiçi sınıfınıza kolayca öğretmenizi sağlar. Web sitenizi oluşturun ve öğrencilerinize bu uygulamalar aracılığıyla ulaşabileceğinizi bildirin.
Sağlık uzmanları
Bu zor zamanlarda, bazı insanlar normalden daha fazla korku ve endişe içinde olabilir. Bu nedenle, bazı psikologlar hastalarıyla telefon oturumları yapmaktadır. sunmaktadır. Sadece hasta ve doktor tarafından erişilebilen güvenli bir bağlantı sayesinde pandemi sırasında danışanlarınıza video randevuları verebilirsiniz. Kendi web sitenizi oluşturarak ve bu kriz sırasında güncellenen çalışma saatleriniz hakkında bilgi vererek hastalarınıza çevrimiçi hareket ettiğinizi bildirebilirsiniz.
Üniversiteler ve okullar
Dünyadaki birçok kolej ve üniversite derslerini çevrimiçi vermeye başladı. İster sunumlarınızı öğrencilerinizle paylaşın ister çevrimiçi öğrenme platformlarını kullanın.
Son birkaç hafta e-öğrenme platformlarından gelen tekliflerin arttığı görüldü. Bu sağlık krizi sırasında kapılarını kapatmak zorunda kalan üniversiteler öğrencilerinin eğitiminin devam etmesi için, online ders sistemine geçti.
Coursera’nın web sitesinde yer alan yeni sayfasında, kullanıcıları "koronavirüse yanıt olarak öğrenci öğrenmelerini çevrimiçi yapmaya" teşvik ediyor. Her kurum, 400 konu boyunca web sitesinin 3.800 derslik kataloğundan 5.000 lisansta yararlanabiliyor.
Avukatlar, muhasebeciler ve sigortacılar
Çok sayıda avukat, sigorta şirketi veya muhasebeci yüz yüze randevularını internet ortamına taşıdı. Bazıları da müşterilerin belgelerini paylaşmaları için bir yardım hattı veya platform oluşturdu. Yasal nedenlerle, açık kalan bazı ofisler, müşterileri ve çalışanlarıyla temas etmemek için belgeleri bırakmak için e-postalarına erişebilmelerini sağladı.
Bu meslek gurupları da müşterilerinize en sık sorulan soruları cevaplamak için web sitenize bir SSS ekleyebilirsiniz. Avukatlar, çalışma saatlerinizi güncelleyin ki müşterileriniz size ne zaman ulaşabileceklerini bilsinler. Müşterilerinizin mahkeme duruşmalarına katılmaları gerekip gerekmediği, uzaktan nasıl tanıklık edileceği gibi bilmek isteyecekleri bazı konularda online bilgi sağlayabilirsiniz.
İşimi internet ortamına nasıl taşırım?
Eşya satmak için mağazanızı internete taşımanız veya işletmenizin reklamını yapmak için kendi web sitenize ihtiyacınız olabilir. Bunun için birkaç seçenek vardır.

 • Kendi siteni kur

 • Web siteniz, işletmeniz için ana reklamcılık platformu olacaktır. Müşterilerinizi etkileşimde tutmak için ürünlerinizi ve hizmetlerinizi, çalışma saatlerinizi, iletişim bilgilerinizi sitenizde paylaşın. Ürünlerinizi satmak, bir yemek dağıtım hizmeti başlatmak veya müşterilerinize kendi alanınızda hizmet sunmak ve bir rezervasyon platformu oluşturmak için Atak Domain size web sitenizi kurmanızda yardımcı olmaya hazırdır.
  Web adresiniz için şirket adınızı, markanızı veya ürününüzü içerebilen bir domain seçin. İşletmenizi temsil edecek mükemmel uzantıyı düşünün: .com, .com.tr, .law, .ist, .restaurant, .eğitim, .legal, .shop, vb.
  WordPress paketinizi seçin. WordPress paketimiz size, güncellemeler, güvenlik ve veri kaybı gibi içerik yönetim sistemine sahiptir.
 • Sosyal medyada olun

 • Çevrimiçi ortamda başarılı olmak için sosyal medyada da bulunmanız gerekir. İşletmenize biraz görünürlük sağlayacak ve müşterilerinizle bir topluluk oluşturmanıza ve onlarla etkileşime geçmenize yardımcı olacaktır. İster Facebook, Instagram veya YouTube aracılığıyla olsun, müşterilerinizi ders programınız hakkında güncel tutun, en son antrenmanınızı, güncellenmiş menünüzü veya satılık en yeni kıyafetinizi paylaşın.
  Yeni iş yapma yönteminizi daha iyi tanıtmak için sosyal medya reklam hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Facebook, basit self servis araçlarını kullanarak kendi kampanyalarınızı yürütmenize ve okunması kolay raporlarla performanslarını izlemenize olanak tanır.
  Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa Atak Domain destek ekiplerimizle iletişime geçin.