Kurumsal Domain Yönetimi: En İyi Domain Rehberi [2021] 
23.06.2021 13:37 849 Görüntülendi

Kurumsal Domain Yönetimi: En İyi Domain Rehberi [2021] 

Atak Domain olarak size birçok farklı konuda alan adı ve hosting yönetimi için rehberlik sağlamaya çalışırken, hem şahsi hem de kurumsal kullanıcılar için avantajlı noktalar üzerinde duruyoruz. Bu çerçevede de büyük veya küçük işletmeler ya da çok geniş bir portföye sahip olan kuruluşlar için en uygun kurumsal domain yönetimi için bir kılavuz hazırladık.

Öncelikli olarak doğru bir domain yönetim politikası gerçekleştirmeniz için 8 farklı adımı takip ederek, sorun ve tehlikelerin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bu avantaj sayesinde marka kimliği ve itibar üzerinde de olumlu bir etki elde edebilirsiniz.

Kurumsal Domain Yönetiminde Genel Çerçeve

Kurumsal Domain Yönetiminde Genel Çerçeve | Atak Domain HostingBugün içinde bulunduğumuz dijital çağ göz önüne alınırsa, çevrimiçi alanda güçlü bir varlığa sahip olmak gerekir. Çünkü bu durum başarının önemli bir faktörü olarak kabul edilirken, sunduğunuz ürün ve hizmetler açısından herkes öncelikle internette araştırma yapacaktır. Çevrimiçi alanda var olmanın en önemli yolu da elbette ki bir web sayfasıdır ve bu web sayfası için de bir alan adı gerekliliği bulunmaktadır.

Domain, ticari varlıkların dijital varlık oluşturması için en önemli anahtardır. Global şirketler günümüzde birçok farklı uzantıyı kullanarak yüzlerce domain satın almayı ve domain yönetimi gerçekleştirmeyi tercih ederler. Uzun bir süredir dünya genelinde önemli bir süreç olan bu yönetim sürecinde eski karmaşık süreç yönetimleri, ihmaller, zaman sıkıntıları, hırsızlıklar gibi birçok soruna karşı günümüzde yapılması gereken önemli işlemler ve alınması gereken önlemler bulunmaktadır.

Domain yönetiminde kötü bir süreç ile karşılaşıldığında, markanın korunması zor olacaktır ve siber işgal gibi sorunlar ile karşılaşılabilecektir. Bu nedenle 8 adımı göz önünde bulundurarak, bu kılavuzdan yararlandığınızda, markanızın itibarını koruyabilir, kurumsal anlamda tutarlı bir yaklaşım elde edebilir ve doğru bir domain yönetim politikası sağlayabilirsiniz.

1- Şirket Politikasının Belirlenmesi

Güçlü bir domain yönetimi gerçekleştirmek açısından öncelikle belirli yönergeler ve ilkelere sahip olmak gerekir. Bu açıdan da iş hedeflerinize ve iş türünüze bağlı şekilde bazı noktaları göz önüne almanız gerekecektir. Bu çerçevede;

 • Domain yönetim politikası mutlaka iş türü ve hedefleri ile bağlantılı olmalı, genişleme stratejisi ile uyum sağlamalı, marka ve pazarlama planları ile uyumlu olmalıdır.
 • Politika belirlerken, kurum içerisinde hukuk departmanı, ticari marka tescil bağlamında hangi ticari markalarda tescil yapılacağını veya tescil yapıldığını ifade ederek tavsiyeler vermelidir.
 • Domain yönetimi konusunda sorumlu olacak kişi seçilerek, dahili süreç içerisine katılmalı ve domainlerde nasıl değişiklikler yapılacağı, yönetimin ne zaman yapılacağı, yeni ürün lansmanları, marka lansmanı ve birleştirme gibi konularda süreç hazırlanmalıdır.
 • Eğer belirli markalar için coğrafi konum çerçevesinde bağımsız teşhis sağlanacak ise ürünler ve hizmetler açısından franchise lokasyonları bulunan bir marka olduğunuzda ya da sadece belirli bir bölgeye hitap ettiğinizde alt marka tescillerini de politika içerisine dahil etmelisiniz.
 • Farklı alan adlarına sahip olduğunuzda bu alan adlarını birbirine yönlendirebilirsiniz. Bu noktada da alan adı yeniden yönlendirme işlemi konusunda bir politika oluşturabilirsiniz. Yani sahip olduğunuz ülke kodlu alan adı uzantısı (ccTLD) ile ana kurumsal sayfaya yönlendirme yapılıp yapılmayacağı belirlenebilir.
 • Whois bilgileri yani kayıt ve idari iletişim bilgileri konusunda irtibat kurulacak kişinin iletişim bilgileri, adı ve soyadı gibi bilgiler açısından net talimatlar oluşturulmalıdır.
 • Halkla ilişkiler çalışmaları yapılacağı zaman, medya tanıtımları veya lansmanlar gerçekleştirileceği zaman alakalı domain için tescil yapılıp yapılmadığı önceden kontrol edilmelidir. Çünkü bu sayede fırsatçı haksız kayıtların önüne geçilebilir.
 • Bilişim teknolojileri ve hukuk faaliyetleri kapsamında da sorunlar ve anlaşmazlıklar yaşanabilmesi ihtimaline karşı yasal ve teknolojik süreçleri önceden belirleyin.

2- Alan Adlarının Konsolide Edilmesi

Büyük bir kuruluş genelinde birçok farklı domain kayıt işlemi gerçekleştirilmiş olabilir. Bu açıdan yan bir kuruluş ve yerel üniteler ile birlikte çalışıldığında, tüm domain kayıtları belirlenebilir ve tüm alan adları konsolide edilebilir. Bu açıdan örneğin farklı firmalarda kayıtlı olan tüm domain bilgilerini tek bir noktada toplamak için Atak Domain üzerinden hizmet alabilirsiniz. Zira Atak Domain olabildiğince yüksek sayıda alan adı uzantısıyla size her zaman avantaj sunacaktır.

Bu çalışmayı yaparken sırasıyla

 • Halihazırda kullanılmakta olan ticari marka kayıtlarını ve bulunan ticari markaları birbirleri ile karşılaştırmalısınız.
 • Şirketinizin politikası ile bağdaşmayacak şekilde olmayan domain kayıtlarını incelemelisiniz.
 • Eksik domain kayıtlarını kılavuza kayıt etmelisiniz.
 • Tüm alan adı kayıtlarında whois iletişim bilgilerini güncellemeli ve sırası ile düzenlemelisiniz.
 • Eğer mümkün ise her domain için otomatik yenileme ayarlaması yapmalısınız.

3- Birden Fazla Varyasyonun Kayıt Edilmesi

Birden Fazla Varyasyonun Kayıt Edilmesi | Atak Domain HostingÖnerildiği üzere kurumsal domain yönetimi yapılırken marka alan adı varyasyonlarının birçoğunda kayıt yapmak doğru olacaktır. Örnek olarak ilk aşamada yaygın yazım hatalarını göz önünde bulundurarak “mea.com” gibi bir domain yer alıyorsa, bununla benzer şekilde “mae.com” ve “maa.com” gibi birçok domain kayıt edilebilir. Çünkü yazım hataları itibar düşüklüğü riski oluşturabilir. Genellikle siber saldırganların en fazla tercih ettiği yöntemler arasında yazım hatası ile yanlışlıkla ulaşılacak sayfaları kullanmak yer alır.

Bir diğer alternatif ise de değişen varyasyonlar için kullandığınız domain yanında tekil, çoğul ve tireli kayıtlar da yapabilirsiniz. Ayrıca kısaltmalardan da yararlanarak, yanlış yazılma riskine karşı tüm varyasyonları kayıt altında tutabilirsiniz.

4- Mecburi Marka Domainleri Kaydedilmesi

İş stratejinizi göz önünde bulundurduğunuzda ve markanız ile uygun konumda bulunduğunda tüm alan adlarını kaydedebilirsiniz. Bu açıdan da

 • Alan adı uzantıları kapsamında bakıldığında pratik ve popüler olarak “.com”, “.net” ve “.org” gibi tüm uzantılarda kayıt gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarz klasik uzantılar genel üst düzey alan adı uzantısı (gTLD) olarak ICANN yani Internet Corporation for Assigned Names and Numbers - İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu tarafından yönetilmektedir.
 • Diğer alternatifte üst düzey alan adı uzantısı yani ccTLD olarak bilinen ülke kodu alan adı uzantısı çerçevesinde de ulusal tescil makamları tarafından bağımsız şekilde uygulanan “.tr” veya “.de” gibi domain kayıtlarını yapabilirsiniz.
 • Bunların yanında slogan kayıtlarını domain kaydı olarak kayıt altına alabilirsiniz. 
 • Ayrıca ana marka ve ürün adlarında da kayıt yapabilirsiniz.

5- Birden Fazla Uzantı Kaydedilmesi

Klasik olarak seçebileceğiniz jenerik alan adı uzantıları dışında sektörünüz ile ilgili olarak sunulan en yeni alan adı uzantıları gTLD konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Atak Domain üzerinde gerçekleştirebileceğiniz ön sipariş ve kayıt işlemleri ile birlikte yeni uzantıların kullanım tarihlerini öğrenebilir, önceden planlama yaparak size hitap edecek uzantıları seçebilirsiniz. Bugün örnekler ile birlikte

 • İş ve hizmet sektörü için .business, .company, .ceo, .consulting, .enterprises, .global, .group, .holdings,.icu, .inc, .industries, .limited , .services, .solutions, .support, .ventures
 • Medya ve sanat alanları için .actor, .art, .camera, .design, .photography, .ink, .productions, theater, .video
 • E-ticaret sektörleri için .blackfriday, .christmas, .click, .deals, .delivery, .link, sale, .store, .shopping
 • Din ve eğitim alanları için academy, .college, .courses, .degree, .education, .institute, .mba, .school, .university
 • Sağlık ve spor alanlarında care, .center, .clinic, .dental, .fitness, .healthcare, .health, .hospital, .rehab, .surgery, .vision, .yoga
 • Konaklama ve turizm alanlarında cafe, .catering, .club, .cruises, .events, .florist, .flowers, .golf, .guide, .restaurant, .travel, .tours, .voyage, .wedding, .wine, .vin
 • Personel alım ve insan kaynakları alanlarında .career, .careers, .expert, jobs, .team, .training, work
 • Hukuk ve finans sektörleri için accountant, .attorney, .bank, .broker, .capital, .cash, .credit, exchange, .finance, .fund, .insurance, .investments, .law, .lawyer, .legal, .loan, .mortgage, .tax
 • Pazarlama ve iletişim açısından ad, .agency, .blog, .chat, .digital, .email, .marketing, .media, .news, .online, .ppress, .promo, .reviews, .social,. Tips
 • Kar amacı olmayan veya devlet kurumlarında aero, .army, .charity, .community, .foundation, .ngo, .vote
 • Gayrimenkul ve inşaat sektörleri için apartments, .casa, .cleaning, .condos, .construction, .estate, .immo, .lease, .maison, .mobi, .rent, .villas
 • Ekoloji, çevre ve enerji sektörleri için.bio, .earth, .eco, .energy, .green, .organic, .solar
 • Teknoloji alanlarında ai, .app, .cloud, .dev, .download, .host, .io, .network, .site, .software, .storage, .systems, .tech, .technology, .website, .xyz

Uzantıları göz önünde bulundurulabilir. Kullanıcıların web sayfanıza arama sırasında tarayıcıya yazdıkları anahtar kelimeler üzerinden de bu tarz uzantılar hesaba katılabilir.

6- Güvenlik Uygulamalarının İyileştirilmesi

Bugün işletmelerde domain hırsızlıkları ve dolandırıcılıklar gibi sorunlara karşı alan güvenliği her zaman ön planda tutulmalıdır. Bu açıdan süreci iyileştirmek için bazı noktalar göz önünde bulundurulabilir. Bu kapsamda;

 • Whois gizliliği sağlayarak, domain gizliliği elde edebilir ve veritabanı üzerinde kamuya açık şekilde bulunacak iletişim bilgilerinizi gizli hale getirebilirsiniz.
 • Yetkisiz erişimleri önüne geçebilmek için iki adımlı doğrulama kullanabilirsiniz.
 • DNS çözümü açısından çok daha sağlam bir şekilde Profesyonel bir DNS ağı seçerek, yedeklilik ve sıfır kesinti süresi bulunmayan güvenilir ve hızlı performanslı bir sistem kullanabilirsiniz.
 • Erişim düzeyleri ve hakları kapsamında genel görünüm iyileştirmesi yapabilirsiniz.
 • Web sayfalarınızda mutlaka profesyonel SSL sertifikaları ile koruma sağlayabilirsiniz.
 • Ayrıca bu çalışmalar kapsamında bazı farklı uygulamalar önerilebilir. Bu çerçevede de
  • Alan adı kaydını çok daha uzun bir süre için gerçekleştirebilirsiniz.
  • Domain yenileme işlemlerini otomatik bir hale getirebilir ve yedek ödeme ayrıntıları tercih edebilirsiniz.
  • Domainlerinizi daima kayıt şirketi transferleri karşısında kilitli hale getirmelisiniz.
  • En çok önem verdiğiniz domainler için kayıt defteri kilit hizmeti kullanılabilir.

7- Domain Ticari Marka Ve Fikri Mülkiyet Arasındaki İlişkinin Anlaşılması

Domain ve ticari marka arasındaki fark incelenirse, belirli yaygın yanılgılar bulunmaktadır. Özellikle birçok kişi bir işletmenin adıyla alan adının ticari marka ile aynı olduğunu düşünmektedir. Fakat bu bilgiler birbiriyle aynı değildir. Bu çerçevede diğer farkların her biri teker teker incelenebilir.

 • Domain, web sayfalarının bulunması için işletmenizi dijital ortamda temsil eden bilgidir. Marka adı ise bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini ayırt eden işaret ve fikri mülkiyet haklarını koruyan ayrıntıdır.
 • Domain için “ilk gelene ilk hizmet” esasına göre kayıt yapılır. Marka adında da yine “ilk gelen ilk hizmet” esnasında kayıt yapılır.
 • Bir domain kaydı yapıldığında bu domain üzerinde ticari marka hakkı elde edilmez ve genellikle fikri mülkiyet hakları elde edilmez. Bir marka başvurusu yaparak, hak sahibi olduğunuzda, otomatik bir şekilde domain kayıt hakkı da elde edilmez.
 • Domain, sahip olan kişinin web sayfası ile alakalı her şeyi kapsamı içerisinde bulundurur. İnternet domain sayesinde oluşturulan bir marka sadece mal veya hizmetlerin kaynağını tamamlar ve bu işlem ile birlikte ticari marka veya hizmet markası olarak tescil işlemi yapılabilir.
 • Alan haklarında karşılaşılan anlaşmazlık süreçlerinde gTLD uyuşmazlıkları için Whois Domain Kaydı ve Tekdüzen Alan Adı Uyuşmazlık Çözümü Politikası yani UDRP üzerinden işlem yapılır. Yeni nesil gTLD açısından yaşanan uyuşmazlıklarda da Tek Tip Hızlı Süspansiyon Sistemi URS sayesinde çözüm elde edilir. Ticari markalarda yaşanan anlaşmazlıklarda ise çoğu zaman yerel mevzuat ile çözüm elde edilir.

Domain ile ilgili ticari marka ve fikri mülkiyet hakkı sorunlarına bakıldığında ise internetin giderek büyüyen bir hale gelmesi ve domain sektörünün genişlemesi ile birlikte ticari marka, fikri mülkiyet ve alan adları konusunda çeşitli yasa dışı faaliyetler ve çatışmalar için bir çalışma sistemi oluşturulmuştur.

Ticari Marka Ve Telif Hakkı İhlalleri

Ticari Marka Ve Telif Hakkı İhlalleri | Atak Domain HostingBazen üçüncü şahıs web sayfalarında bir domainin içeriği ve kullanımı mevcut bir ticari markaya karşı risk oluşturmak, itibarını düşünmek ve zedelemek için kullanılabilir. Bu gibi durumlarda ticari marka sahipleri markalarının üçüncü taraf sayfalarda kopyalandığını ve tüketicilerde kafa karışıklığı oluşturulduğunu ve hatta muhtemelen sahte satışlar ile bu sayfaların kullanıldığını tespit etmektedir.

Bir web sayfasının içeriğinde veya domain alanında ticari marka veya telif hakkı ihlali ile karşılaşılırsa, bu durumda yapılacak şikayetler ICANN akreditasyon kurumunun kapsamı ve yetkisi dışında bulunmaktadır. Bu durumda şikayet gerçekleştirmek için

 1. Alan adı kayıt sahibi ile iletişim kurabilir ve dostane bir şekilde bu anlaşmazlığı çözmeyi deneyebilirsiniz.
 2. Eğer fikri mülkiyet ihlali kanıtı elde edebilirseniz, çözüm politikası elde etmek için de bir idari işlem yoluna gidebilirsiniz.

Siber işgal sorunlarına bakıldığında ise bu sorunlardan uzak durabilmek için domain yönetim politikasının düzenli olması gerekir. Buna rağmen siber işgal ile karşılaşıldığında, öncelikle davalı domain için transferin yapılmasını sağlamak ve işgalciye dava açmak gerekecektir. Bu durumda da ICANN tarafından sunulan uluslararası tahkim sistemlerinden yararlanabilirsiniz.

Alan adı anlaşmazlıklarında çözüm mekanizması elde edilmesi açısından World Intellectual Property Organization (WIPO) yani Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü kapsamında Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi 1999 yılından bu yana birçok anlaşmazlık çözüm sistemi sunmuştur. Bu kapsamdaki önleyici mekanizmalardan yararlanmak isterseniz;

 1. Trademark Celaeinghouse (TMCH) yani Ticari Marka Takas Merkezi sayesinde ticari marka sahiplerinin haklarının korunması açısından 2013 yılında ICANN tarafından sunulan hak koruma mekanizmasından yararlanabilirsiniz. Bu korumadan yararlanmak için merkez bir ticari marka tescil deposu olarak işlev gösterirken, hak sahipleri tarafından verilen bilgileri doğrulayarak bu bilgileri kayıt memurlarına sunmaktadır. Ticari markanızı bu sisteme kaydettiğinizde, yeni nesil uzantılar için öncelikli erişim şansı elde ederken, halka sunulmadan önce kayıtlar için size fırsat sağlanır, alakadar domain talepleri için öncelikli erişim sağlanır ve ticari marka taleplerinde kayıt sonrası hak sahibine bildirim sağlanır. Bu nedenle ticari markanızı bu sisteme kayıt ettirerek ilk güvenlik adımını sağlayabilirsiniz.
 2. Domains Protected Marks List (DPML) yani Etki Alanları Korumalı İşaretler Listesi üzerinde de ticari marka koruma imkanı elde edebilirsiniz. Bu kapsamda ticari markalarınızı içeren terimleri ve ifadeleri dahil ederek, bu korumaya kayıt gerçekleştirdiğinizde, tüm alan adı uzantılarında çalışma sağlanır. Sistem ticari marka sahipleri için ticari marka isimlerinin kayıt tarafından desteklenen tüm uzantılarda kayıt edilmesini engelleme hakkı sağlamaktadır. 

Önleyici mekanizmalar yanında savunma işlemleri gerçekleştirmek açısından da sizlere sunulan iki farklı çalışma mekanizması bulunmaktadır. 

 1. Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy (UDRP) yani Tekdüzen Alan Adı Anlaşmazlık Çözme Politikası çerçevesinde bir koruma mekanizması ve savunma mekanizması elde edilmektedir. Bu sistem sayesinde marka sahipleri ticari markalarında koruma imkanı elde ederken, bu korumada ticari markaların isimlerini içeren terimler ve ifadeler de sisteme dahil edilmektedir. 

UDRP sisteminde temel olarak; 

 • Tüm gTLD türleri için geçerlilik sunulmaktadır. Bunun içerisinde jenerik uzantılar ve yeni nesil uzantılar dahil olmak üzere hatta bazı ülke kodu uzantıları da bulunmaktadır.
 • Kayıt akreditasyon şirketleri ile müşteriler arasında bir politika yer alır.
 • Çözüm açısından bir domain siber işgale uğramışsa, bu domainin kurtarılması veya iptal için çalışma yapılır.
 • Sistemde çalışmalar ortalama 2 ay süre alırken, dosya ücretine tabi olarak çalışmalar sağlanır.
 • Kararların verilmesi sicil dairesi sayesinde gerçekleştirilir.
 • Bu sistem yaklaşık 20 yıl önce kurulduğundan günümüze kadar dünyanın dört bir yanında 45 bin üzerinde marka sahibi tarafından kullanılmıştır.
 1. Uniform Rapid Suspension (URS) yani Tek Tip Hızlı Süspansiyon Sistemi sayesinde yine 2013 yılından bu yana ICANN tarafından yaşanan açık ihlal vakalarına karşı hak sahipleri için düşük maliyetli ve hızlı bir çözüm yolu sunulmuştur.

URS sistemi dahilinde de

 • Tüm yeni nesil gTLD kayıtları ile sınırlı olmak üzere yani “.com” ve “.net” gibi uzantılar hariç olarak,
 • Kayıt akreditasyon şirketleri ile müşteri arasındaki politikaya bağlı şekilde
 • İddialara bağlı olarak siber işgal ile karşılaşmış domainlerde askıya alma işlemlerinde anında çözüm sunan bir kapsamda hizmet verilir.
 • Uygulamalarda ortalama 17 gün gibi bir işlem süresi bulunur.
 • UDRP mekanizmasına göre çok daha düşük fiyatlı bir dosyalama ücreti yer almaktadır.
 • Sistemde bir itiraz sistemi bulunmaktadır.
 • Açık bir ihlal bulunduğunda en iyi tercihtir.

UDRP ve URS süreçlerinin her ikisinde de benzer bir sistem yer almakla birlikte şikayetçi şikayeti sonrasında üç unsuru kanıtlamak zorundadır. Bu kapsamda da

 • Domain, şikayetçinin sahip olduğu ticari marka ile kafa karıştıracak kadar benzemelidir.
 • Kayıt işlemi gerçekleştirmiş olan kişinin, bu domain üzerinde hiçbir hakkı veya meşru menfaati bulunmamalıdır.
 • Domain tescil işlemi yapılmış olmalı ve bu domain kötü niyetle kullanılmalıdır.

Bir ticari marka sahibi olarak domain konusunda ne kadar önemli olup olmadığını düşünmeniz ve gerçekten geri alıp almama konusunda karar vermeniz sonrasında bu prosedürleri izleyebilirsiniz. Çünkü süreç sonrasında ortaya çıkacak mahkeme kararı UDRP ve URS kararlarının dahi üstünde bulunacaktır. Eğer markanızı ticari marka olarak kaydetmezsiniz, fakat yine de siber işgal kurbanı olursanız, dava kazanma şansınız bulunmaktadır. Bu çerçevede de mal ve hizmetlerinizi iyi niyetli bir şekilde kötü faaliyetlerden ayırt etmek için domain bir işaret olarak kullanılmalı ve bu kanıtlanmalıdır.

8- Doğru Domain Sağlayıcısı Seçilmesi

Kurumsal domain yönetimi gerçekleştirmek ve iyi bir politika belirlemek için doğru bir sağlayıcı seçmek her zaman önemlidir. Doğru sağlayıcı tarafından sizlere sunulan araç ve hizmetler sayesinde çok iyi bir süreç elde edebilir ve sorunların önüne geçebilirsiniz. Alan adı sağlayıcısı seçimlerinde

 • Esnek bir arayüz ve kolay bir veri yönetimi sağlanmalı,
 • Dışarıya veya içeriye transferler kolay ve toplu bir şekilde yapılabilmeli,
 • Toplu bir şekilde güncelleme, kayıt veya yenileme yapılabilmeli,
 • Raporlama ve analizler sunulabilmeli,
 • Mevcutta çok çeşitli bir şekilde alan adı uzantıları bulunmalı,
 • Müşteri desteği güçlü olmalı ve güçlü bir hesap yönetimi sağlanmalı,
 • ICANN onaylı şekilde güvenilir ve güvenli bir sağlayıcı olmalı,
 • Domain yönetim açısından TMCH kayıt hizmetlerini sağlayarak, satın alma ve aracılık hizmetleri sunmalı ve alt alan oluşturma konusunda kolaylık sağlamalıdır.

Son Noktada!

Global dünyada şirketler özellikle zayıf bir yapıya sahip olan domain yönetimi nedeniyle birçok sorun ile karşılaşmaya devam etmektedir. Domain yönetimi noktasında kurumsal bir stratejinin bulunmaması ve alan yönetiminin yanlış anlaşılması nedeniyle işletmeler finansal ve marka itibarı açısından zararlara uğramaktadır. Sizlere sunulan bu içerik sayesinde işletmelerdeki domain yönetimini düzenli bir süreç haline getirebilir, riskleri azaltabilir ve çok daha güçlü sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hemen Bir Domain Sorgula ve Kaydet!