Larry Page Hayatı
04.02.2021 13:55 3037 Görüntülendi

Larry Page Hayatı

Larry Page kimdir?

Larry Page kimdir | Atak Domain HostingLarry Page, 1998’de Google arama motorunu başlatmak için yüksek lisans öğrencisi Sergey Brin ile birlikte çalışan bir internet girişimcisi ve bilgisayar bilimcisi.

1973’te Michigan’da doğan Larry Page’in ebeveynleri bilgisayar uzmanıydı. Onların ayak izlerini takip ederek, Sergey Brin ile tanıştığı Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okudu. İkili, sonuçları sayfaların popülerliğine göre listeleyen bir arama motoru geliştirdi ve Page’in CEO’su olarak Google, 1998’de piyasaya sürüldükten sonra dünyanın en popüler arama motoru oldu. Page ve Brin daha sonra Google’ın yeni ana şirketi Alphabet’in sorumluluğunu üstlendi. 2019’un sonlarında gündelik rollerinden ayrılana kadar.

Çocukluğu ve Eğitim Hayatı

Lawrence Page 26 Mart 1973’te Michigan, East Lansing’de doğdu. Babası Carl Page, bilgisayar bilimi ve yapay zekâ alanında öncüydü ve annesi bilgisayar programcılığı öğretti. Michigan Üniversitesi’nden mühendislik alanında lisans derecesi aldıktan sonra, Page, Brin ile tanıştığı Stanford Üniversitesi’ndeki yüksek lisans okulu için bilgisayar mühendisliğine odaklanmaya karar verdi.

Google’ın Kuruluşu

Stanford Üniversitesi’nde bir araştırma projesi olarak Page ve Brin, en popüler sonucun çoğu zaman en yararlı olacağı sonucuna vardıktan sonra, sonuçları sayfaların popülerliğine göre listeleyen bir arama motoru oluşturdu. Web’de bulunan çok büyük miktardaki bilgiyi organize etme misyonlarını yansıtmak için arama motorunu 1 Numaralı ve ardından 100 sıfır anlamına gelen “googol” matematiksel teriminden sonra “Google” olarak adlandırdılar.

Aileden, arkadaşlardan ve diğer yatırımcılardan 1 milyon dolar topladıktan sonra ikili, şirketi 1998’de kurdu. Google o zamandan beri dünyanın en popüler arama motoru haline geldi ve 2013’te günde ortalama 5,9 milyar arama aldı. Merkezi California’s Silicon’ın kalbinde yer alıyor. Valley, Google ilk halka arzını Ağustos 2004’te gerçekleştirerek Page ve Brin milyarderleri oldu.

Google'ın Yükselişi

Larry Page Hayatı  | Atak Domain Hosting2006 yılında Google, 1.65 milyar $ ‘a kullanıcı tarafından gönderilen video akışları için en popüler web sitesi olan YouTube’u satın aldı.

Eylül 2013’te Page, Forbes 400 Amerika’nın en zengin insanları listesinde 13. sırada yer aldı. O Ekim ayında, Forbes’un 2013 “En Güçlü İnsanlar” listesinde 17. sırada yer aldı. Google’ın CEO’su olarak Page, Google için özel projelerin direktörü olarak görev yapan Brin ve şirketin yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt ile şirketin operasyonlarının sorumluluğunu paylaştı.

2015 yılında Page ve Brin, Google ve diğer yan kuruluşları denetlemek için Alphabet adlı yeni bir ana şirketin kurulduğunu duyurdu. Page ve Brin, Alphabet’in sırasıyla CEO’su ve başkanı oldu ve Sundar Pichai Google’ın en üst düzey yöneticisi olarak devreye girdi.

Azalan Durum ve Şirket Çıkışı

Yeniden yapılanma, Page ve Brin’e kurdukları şirketin günlük operasyonlarından uzaklaşma fırsatı verdi ve CEO, Alphabet’in toplantılarında ve üç aylık kazanç çağrılarında gözle görülür bir şekilde yoktu.

3 Aralık 2019’da Page ve Brin, Alphabet’in CEO’su ve başkanı olarak görevlerinden ayrıldıklarını ve dizginleri Pichai’ye teslim ettiklerini duyurdu. Ancak ikilinin, Alphabet’in en büyük bireysel hissedarları olarak şirketin gidişatı üzerindeki etkisini sürdürmesi bekleniyordu.

Page'in Otonom Hava Taksi Projesi

Mart 2018’de, Page tarafından kişisel olarak finanse edilen Kitty Hawk adlı bir şirketin, tamamen elektrikli, kendi kendine pilotlu bir uçan taksinin sertifikasyon sürecini başlatmak için Yeni Zelanda’daki yetkililerle bir anlaşmaya vardığı açıklandı.

Kitty Hawk, Cora lakaplı uçağını geçtiğimiz Ekim ayından bu yana Yeni Zelanda üzerinde test ediyordu. Gelişen hava taksi endüstrisinde çığır açmak isteyen şirketler arasında Boeing, Airbus ve Uber ile Kitty Hawk, 2021 yılına kadar ticari bir araç ağına sahip olmayı hedefliyor.

Lucinda Southworth ile evlidir. Çiftin iki çocuğu vardır.