Mark Zuckerberg Hayatı
04.02.2021 13:57 3054 Görüntülendi

Mark Zuckerberg Hayatı

Mark Zuckerberg Kimdir?

Mark Zuckerberg, 14 Mayıs 2020’de 36. yaş gününü kutladı.

Mark Zuckerberg, Facebook’un (FB) kurucusu, başkanı ve CEO’sudur. İşte son derece başarılı sosyal medya işini nasıl kurduğu.

Facebook CEO’su olarak Zuckerberg, 15 yıllık geçmişi boyunca sosyal ağın yüzü oldu, çünkü muazzam bir büyüme görüldü ve birçok tartışmaya maruz kaldı.

Çocukluğu ve Eğitim Hayatı

Mark Zuckerberg | Atak Domain HostingMark Zuckerberg 14 Mayıs 1984’te White Plains, New York’ta doğdu ve yakınlardaki Dobbs Ferry’de büyüdü. İyi eğitimli bir ailede doğdu ve erken yaşta bilgisayar programlamaya ilgi duydu.

Zuckerberg, 12 yaşındayken babasının diş hekimliği muayenehanesi için ofis içi iletişim sistemi olarak uyguladığı Zucknet adlı bir mesajlaşma programı oluşturdu. Başarısının ilk belirtileri nedeniyle, ailesi henüz lisedeyken ona bir bilgisayar programlama öğretmeni tuttu ve onu New Hampshire’daki bir hazırlık okuluna kaydettirdiler. Hazırlık okulundan mezun olduktan sonra Zuckerberg, Harvard Üniversitesi’ne kaydoldu.

Başarı Hikayesi

Birçok zeki insan Harvard Üniversitesi’ne devam ederken, Mark Zuckerberg kampüste bilgisayar programcısı olarak kısa sürede tanındı. İkinci sınıfta iki program oluşturmuştu: CourseMatch ve FaceMash. Her iki program da çılgınca popüler hale geldi, ancak üniversite, uygun olmadığına karar verdikten sonra ikinci programı kapattı.

Zuckerberg, kampüsteki beğenisine dayanarak, Harvard öğrencilerinin birbirleriyle bağlantı kurmasına olanak tanıyan bir sosyal ağ sitesi oluşturmak için arkadaşlarıyla ortaklık kurdu. Site, Haziran 2004’te “The Facebook” adıyla resmen yayına girdi ve Zuckerberg onu yurt odasından çıkardı.

İkinci sınıftan sonra Zuckerberg, şimdi Facebook denen şeyi tam zamanlı olarak sürdürmek için üniversiteden ayrıldı. Web sitesi 2004 yılı sonunda bir milyon kullanıcıya ulaştı.

Kullanıcı artışındaki bu patlama birçok risk sermayesi (VC) firmasının dikkatini çekti ve Zuckerberg sonunda 2005 yılında Silikon Vadisi’ne taşındı. Facebook, ilk tur risk sermayesi yatırımlarını Accel Partners’tan aldı ve bu siteye 12,7 milyon dolar yatırım yaptı.

Ancak 2005 yılı sonunda Facebook diğer okullara giden öğrencilere açılmış ve web sitesinin 5,5 milyon kullanıcıya ulaşmasına neden olmuştur. Facebook, 2005 yılından bu yana, Yahoo ve Microsoft gibilerinden çok sayıda satın alma teklifi aldı, yasal savaşlardan geçti ve kullanıcı tabanını büyük ölçüde artırdı.

30 Ekim 2019’da Facebook, 3. çeyrek kazançlarını açıkladı. Şirket, Eylül 2019 için günlük aktif kullanıcıların ortalama 1,62 milyar olduğunu, bir önceki yıla göre %9 arttığını bildirdi. Aylık aktif kullanıcılar, bir önceki yıla göre %8 artışla 2.45 milyar oldu. 30 Ocak 2020 itibariyle şirketin 598 milyar dolarlık piyasa değeri vardır. 5 Zuckerberg, 375 milyonun üzerinde Facebook hissesine ve şirketteki oy haklarının %60’ına sahip.

Başarıya Giden Adımlar

Bir New York banliyösünde büyümekten skandal sonrası skandalla vurulan Facebook’u savunmaya kadar Zuckerberg’in gidişatını özetleyen bir zaman çizelgesi oluşturduk.

 • Mark Zuckerberg Eğitim Hayatı | Atak Domain HostingMark Zuckerberg, artık Silikon Vadisi’nin bir devi iken, New York’un şirin Dobbs Ferry kasabasında büyüdü. Sırasıyla diş hekimi ve psikiyatrist olan Edward ve Karen Zuckerberg’de doğdu. Üç kardeşi var: Randi, Donna ve Arielle.
 • Erken gelişmiş bir çocuk olan Mark, 12 yaşında Atari BASIC kullanarak “Zucknet” adlı bir mesajlaşma programı oluşturdu. Ayrıca genç yaşta arkadaşları için bilgisayar oyunları kodladı.
 • New Hampshire’daki ünlü Phillips Exeter Academy’de liseye giderken hem AOL hem de Microsoft’un ilgi gösterdiği erken bir müzik akışı platformu oluşturdu. Yine de bir genç, satın alma veya iş tekliflerini reddetti. Yine de o sadece bir bilgisayar bağımlısı değildi. Zuck klasikleri – “The Odyssey” ve benzerlerini sevdi ve lise eskrim takımının kaptanı oldu.
 • Zuckerberg, 2002’de Harvard Üniversitesi’ne başladıktan kısa bir süre sonra, yetenekli bir geliştirici olarak ün kazandı. İlk başarısı, sınıf arkadaşlarının okul yönetiminin yurt kimlik dosyalarından hacklediği resimlerini kullanan, ateşli ya da stilsiz bir uygulama olan “Yüz ezmesi” idi.
 • Zuckerberg, 2003 yılında Harvard’da şimdiki hanımı Priscilla Chan ile tanıştı. Chan, Savannah Guthrie’ye “Bugün” de Zuckerberg’in kardeşliği Alpha Epsilon Pi tarafından düzenlenen bir kardeşlik partisinde tanıştıklarını söyledi.
 • Zuckerberg, yurt odasından birkaç arkadaşıyla “Facebook” u başlattı ve 2005 yılında, ikinci sınıftan sonra sosyal ağa tam zamanlı odaklanmak için okulu bıraktı.
 • Zuckerberg her zaman şu anda olduğu gibi parlak bir devlet adamı değildi. Facebook’un ilk günlerinde, üzerinde “Ben CEO’yum, B --- h” yazan kartvizitler taşıyordu.
 • Pek çok teknoloji CEO’su kendilerini büyük ekranda ölümsüz olarak göremez, ancak 2010 filmi “The Social Network”, Facebook’un kuruluş hikayesinin dramatize edilmiş bir versiyonunu sinemalarda yayınladı.
 • Facebook’un büyüklüğe yükselişi boyunca Zuckerberg boş zamanlarını Çince öğrenerek geçirdi. 2014 sonbaharında, Mandarin’i o kadar iyiydi ki dilde 30 dakikalık bir Soru-Cevap tutmayı başardı.
 • Zuckerberg, Facebook’u 18 Mayıs 2012’de halka açtı. IPO, 16 milyar dolar toplayarak, onu tarihteki en büyük halka arz haline getirdi. Zuckerberg, bir gecede dünyanın en zengin 29. kişisi oldu.
 • Facebook’un halka açılmasının ertesi günü, Zuckerberg ve Chan evlendi. Nispeten düşük anahtar olay aslında sürpriz bir düğündü: Konuklar Chan için bir tıp fakültesi mezuniyet partisini kutladıklarını düşündüler.
 • 2015 yılında o ve Chan, Max adında mutlu bir kızı doğurduklarını açıkladılar. Zuckerberg Facebook’ta “Küçük ailemizde çok sevinç var” diye yazdı.
 • Ayrıca, Chan Zuckerberg Girişimi adlı yeni bir Düşük Tarifeli Havayolu Şirketini finanse etmek için Zuckerberg’in Facebook hisselerinin %99’unu (o sırada yaklaşık 45 milyar dolar değerinde) satmayı planladıklarını da duyurdular. Girişim, kişiselleştirilmiş öğrenme, hastalıkları tedavi etme ve insanları birbirine bağlama gibi konulara para aktarıyor. Bu büyük yeni çabayı açıklamadan önce bile, o ve Chan, Hastalık Kontrol Merkezi’ne ve sonunda Zuckerberg’in adını alan San Francisco Genel Hastanesi’ne bağışlar da dahil olmak üzere hayırsever amaçlara 1,6 milyar dolar taahhüt etmişlerdi.
 • Eylül 2016’da Chan ve Zuckerberg, bu yüzyılın sonuna kadar dünyadaki hastalıkları tedavi etmek için 3 milyar dolar taahhüt ettiler. “Bilim adamlarına, çocuklarımızın yaşamı boyunca tüm hastalıkları iyileştirmeleri, önlemeleri veya yönetmeleri için yardım edebilir miyiz?” Zuckerberg Facebook’ta yazdı. “Yapabileceğimiz konusunda iyimserim.”
 • Mayıs 2017’de Chan ve Zuckerberg, yolda bir bebekleri daha olduğunu açıkladı. İkinci kızları August, adını aldığı ayda doğdu.
 • 30’lu yaşların ortasında Zuckerberg, yaşadığı yıllardan daha fazla milyarlarca dolar değerinde olan çok küçük bir grup insandan biridir. Yine de bu konuda gösterişli olmaktan çok uzak-CEO herkesin bildiği gibi sadece kapüşonlu ya da kotlu gri bir tişört giyiyor.
 • 2014 yılında, dünyanın en zengin üçüncü adamı olduğu sırada, manuel şanzımanlı siyah bir Volkswagen GTI satın aldı-bu da yaklaşık 30.000 dolara mal oldu.
 • Zuckerberg de Facebook’un parasını harcamaktan korkmadı: Şirketin, Instagram için bir milyar dolar, WhatsApp için 19 milyar dolar ve Oculus için iki milyar dolar dahil olmak üzere kemerinin altında bazı büyük satın alımları var.
 • Zuckerberg, her yıl Facebook’un yıllık geliştirici konferansını düzenler ve şirketin yol haritasına ilişkin güncellemeler verir. Konferans binlerce katılımcıyı çekmeye başlamadan önce, Zuckerberg parmak arası terliklerle sunum yapacaktı.
 • Kariyeri boyunca, Zuckerberg kendini Facebook’un misyonuna ve ofis kültürüne adadı. Ofisi cam duvarlarla çevrilidir ve binlerce çalışanıyla düzenli olarak “Townhall” tarzı Soru-Cevap oturumları düzenler.
 • Bugün, Facebook’un uygulama ailesi her ay üç milyardan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Şirket, kullanıcılara reklam göstererek her çeyrekte milyarlarca dolar kazanıyor.
 • Mayıs 2017’de Zuckerberg, gelmiş geçmiş en genç mezuniyet konuşmacısı olarak Harvard’a döndü. Orada fahri doktora da aldı.
 • 2018’de Zuckerberg, bu yılki kişisel hedefinin Facebook’un elinin altında olduğu ve dünyayı etkilediği önemli sorunları çözmeye odaklanmak olduğunu söyledi.

Net Değer ve Mevcut Etki

Mark Zuckerberg bir sahiptir net değeri 29 Ocak 2020 tarihi itibariyle 78 $ milyar 6

Etkileme söz konusu olduğunda Zuckerberg, Giving Pledge’ı imzaladı, bu da ölmeden önce net değerinin en az %50’sini hayırsever amaçlara bağışlayacağı anlamına geliyor. 7 Örneğin 2010 yılında New Jersey’deki Newark okul sistemini kurtarmak için 100 milyon dolardan fazla bağışta bulundu.

Kızı Max doğduğunda, Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, yaşamları boyunca net değerlerinin %99’unu vermeyi taahhüt ettikleri açık bir mektup yazdılar. Bununla birlikte, birçok kişi Zuckerberg’in servetini bağışlama yöntemini eleştirdi. Zuckerberg ve Chan’ın kurduğu hayır kurumu, bir hayır vakfı değil, sınırlı sorumlu bir şirkettir. Bu karar, ikisinin hayırsever vakıfların yapmasına izin verilmeyen şeyleri yapmasına izin verir ve bu da vakfı daha etkili hale getirebilir, ancak aynı zamanda ailelerine geleneksel bir tröstten daha fazla fayda sağlayabilir.

Şirketler kâr amaçlı yatırımlar ve siyasi bağışlar yapabilirler. Hayırsever tröstlerin aksine, şirketlerin siyasi bağışlarını bildirmeleri gerekmez.

Nisan 2018’de Zuckerberg, şirketin kullanıcıların verilerini siyasi danışmanlık firması Cambridge Analytica ile paylaştığının ortaya çıkmasının ardından Kongre önünde ifade verdi.