Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı
25.11.2021 13:41 1183 Görüntülendi

Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı

İster yepyeni bir WordPress web sitesi kuruyor olun, ister mevcut web sitenizin tasarımından memnun değilseniz, diğer sitelerin hangi temaları kullandığını rutin olarak merak ediyor olabilirsiniz. Öğrenirseniz, kendi platformunuzda benzer etkiler yaratabilirsiniz. Ancak, çoğu site bu bilgileri yayınlamaz.

Neyse ki bu gizemi çözmek için Sherlock Holmes olmanıza gerek yok. Bir web sitesinin tam olarak hangi şablonu kullandığını öğrenmek için kullanabileceğiniz çok sayıda WordPress tema bulma aracı vardır. Çoğu durumda tek yapmanız gereken bir URL girmek ve ihtiyacınız olan bilgi size gelene kadar arkanıza yaslanmaktır.

Bu yazıda, “Bu hangi WordPress teması?” sorusunu yanıtlamanıza yardımcı olabilecek altı araç tanıtacağız. İlk olarak, temaların ne olduğunu ve neden başkalarının sitelerinde onları kontrol etmek isteyebileceğinizi özetleyeceğiz. Hemen ona geçelim!

WordPress Teması Nedir?

Muhtemelen tema kavramına aşinasınızdır, ancak sizin için hızlı bir inceleme hazırladık. WordPress'i oluşturan üç ana bileşen vardır. Platformun 'çekirdek' olarak da bilinen ana dosyaları, bunlar WordPress.org'dan indirdiğiniz dosyalardır.

Eklentiler, web sitenizin işlevselliğini artırır. Temalar ise aslında web sitenize yükleyebileceğiniz bir şablondur. Sayfalarınız ve bileşenleri için widget'lar, üstbilgiler, altbilgiler ve düzenler gibi özel stiller kullanmanıza olanak tanır.

WordPress'in şaşırtıcı popülaritesi göz önüne alındığında, aralarından seçim yapabileceğiniz on binlerce tema olması sürpriz olmamalı. Bu seçim, öncelikle WordPress Tema Dizini'nde bulabileceğiniz birkaç ücretsiz seçenek içerir:

Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı | Atak Domain Hosting

Ayrıca, hayal edemeyeceğiniz kadar işlevsellik içeren premium temalara da erişebilirsiniz. Bazıları başlı başına bir dünyadır ve eksiksiz sayfa oluşturucular, özel bölümler, özel işlevler ve daha fazlasını içerir. Bunları çevrimiçi pazarlarda bulabilir veya doğrudan geliştiricilerinden satın alabilirsiniz.

Hangi temayı kullanmanız gerektiği, ne tür bir WordPress web sitesi oluşturmak istediğinize, marka bilincine ve 'kişiliğine' bağlı olacaktır. İdeal olarak, içeriğinizin tonuna ve konusuna uyan ve ziyaretçilerin sitenizde gezinmesini kolaylaştıran bir tane bulacaksınız.

Bu Site Hangi Temayı Kullanıyor? Neden Bilmek İsteyebilirsin?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, mevcut on binlerce WordPress teması var ve bunlar çeşitli kaynaklar tarafından dağıtılıyor. Siteniz için mükemmel olanı daraltmak küçük bir iş değildir.

Bir tema seçmek özellikle zordur çünkü siteniz çalışır duruma geldiğinde onu değiştirmek her zaman kolay değildir. Teknik açıdan, WordPress panonuzdaki Görünümler> Temalar'a gitmeniz ve istediğinizi kurup etkinleştirmeniz yeterlidir.

Ancak siteniz bir süre aktif kaldıktan sonra tema değiştirmek bazı sonuçlar doğurabilir. Eski temanız için mizanpajlara güzel bir şekilde uyan içerik, yeni temanız ile uyumlu olmayabilir. Belirli widget'ları veya üstbilgi ve altbilgi öğelerini kaybedebilirsiniz. Ayrıca, yeni temanızın logonuz, sosyal medya hesaplarınız ve diğer varlıklarınızla iyi bir şekilde örtüştüğünden emin olmak için tam teşekküllü bir yeniden markalaşma süreci yürütmeniz gerekebilir. Uzun süre işinize yarayacak bir tema seçmek, sizi tüm bu işleri tekrar tekrar yapmaktan kurtaracaktır.

Bu nedenle, internet sitelerinde geziniyorsanız ve size hitap eden bir tasarıma sahip bir site bulursanız, bunu kendi WordPress kurulumunuza uygulayıp uygulayamayacağınızı araştırmanız gerekir. Mükemmel tema her gün ortaya çıkmaz. Eğer rastlarsanız, onu geçmek istemezsiniz.

2021 Yılında 6 En İyi WordPress Tema Bulma Aracı

Başlamadan önce, tüm WordPress tema denetleyicilerinin aynı sonuçları döndürmediğini anlamak önemlidir. Bazı araçlar farklı veri tabanları kullanır ve hepsi her temayı tanımlayamaz.

Mümkün olan en doğru sonuçları aldığınızdan emin olmak istiyorsanız, birden fazla web sitesi teması denetleyicisi kullanmanızı öneririz. Birkaç tanesi aynı sonuçları veriyorsa, belirli bir web sitesinin hangi temayı kullandığı konusunda emin olabilirsiniz. Bunu akılda tutarak, temalara gelin göz atalım.

Aşağıda ise özet niteliğinde tema bulma araçlarına göz atabilirsiniz:

  1. WordPress Theme Detector by Satori
  2. WordPress Theme Detector and Plugins Detector
  3. WP Theme Detector
  4. ScanWP
  5. What WordPress Theme Is That?
  6. SoftwareFindr

1. WordPress Theme Detector by Satori

Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı | Atak Domain Hosting

WordPress Theme Detector, Satori Studio'daki geliştiriciler tarafından oluşturuldu. Bu ‘detektör’ bir URL alıp size basit bir rapor vererek adını, yazar, açıklama, sürüm ve resmi ana sayfasına bir bağlantı da dahil olmak üzere tüm ilgili tema bilgilerini içerir.

WordPress Theme Detector kullanmanın bir avantajı, web sitesi kodunu en aza indirse bile aracın temaları tanımlayabilmesidir, bu da kaynaktan birçok tanımlayıcı bilgiyi kaldırma eğilimindedir. WordPress Theme Detector'ın arkasındaki ekip ayrıca veri tabanını sürekli olarak günceller, böylece olabildiğince doğru sonuçlar verir.

Bir web sitesi son derece özelleştirilmiş bir tema kullanıyorsa, erişilemiyorsa veya WordPress'i hiç kullanmıyorsa, WordPress Theme Dedektörü sizi belirli bir sorun hakkında bilgilendiren bir mesaj verir.

Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı | Atak Domain Hosting

“Özelleştirilmiş temayı sorunsuz bir şekilde tespit ettik.” mesajı alırsınız.

2. WordPress Theme Detector and Plugins Detector

Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı | Atak Domain Hosting

WordPress Tema Dedektör ve Eklentiler Dedektörü, son derece kolay kullanımı ve mükemmel bir çözümü ile varsayılan tarayıcı olarak Google Chrome kullanıyorsanız sizin için doğru bir araç olabilir. Bir web sitesinin hangi temayı kullandığını öğrenmek için bir üçüncü taraf sitesini ziyaret etmenizi veya bir URL girmenizi gerektirmez. Tek yapmanız gereken bir butona tıklamak.

Sonuçlar doğrudan tarayıcınızda görünecektir:

Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı | Atak Domain Hosting

Temanın adını, geliştiricisini ve sürümünü not ettikten sonra, daha önce ne yapıyorsanız onu yapmaya devam edebilirsiniz. Bir web sitesinin hangi temayı sıklıkla kullandığını merak ediyorsanız, bu muhtemelen sizin için en iyi çözümdür.

3. WP Theme Detector

Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı | Atak Domain Hosting

WP Theme Detector (WPTD olarak da bilinir), belirli bir sitenin hangi eklentileri ve temaları kullandığını görmenizi sağlar. Beğendiğiniz bir web sitesinin WordPress üzerinde çalıştığını düşünüyorsanız, tek yapmanız gereken URL'sini girmek ve butona tıklamak.

WPTD, bağlantıyı sizin için analiz edecek ve sitenin hangi temayı ve eklentileri kullandığını gösterecektir:

Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı | Atak Domain Hosting

Bu araç, çoğundan daha kapsamlı bilgi sağlar. Sitenin alt temasını ve ana temasını tespit eder ve sağlayıcıları hakkında da bilgi paylaşır. Bu, siteniz için doğru olduğuna karar verirseniz, tespit ettiğiniz bir temayı hızlı bir şekilde satın almanızı kolaylaştırır.

Bu araç, yalnızca geleneksel temalar için değil, aynı zamanda sürükle ve bırak WordPress temaları için de çalışmalıdır.

4. ScanWP

Scan WP, yüksek kaliteli bir WordPress tema dedektörüdür. Bu araç, belirli WordPress sitelerinde kullanılan eklentilerin ve temaların çoğunu algılayabilir. Sadece söz konusu kişinin URL'sini girin, gerisini o halledecektir.

Deneyimlerimize göre Scan WP, diğer benzer araçlar arasında en kapsamlı tema raporlarından birini sağlar. Her analizde temanın adını, etiketlerini, sürümünü, nereden satın alabileceğinizi ve daha fazlasını göreceksiniz:

Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı | Atak Domain Hosting

Bazı temalar için Scan WP, fiyatlandırma bilgilerini bile içerir. Ayrıca, analiz etmek istediğiniz web sitesinin kullandığı bazı eklentilerin listesine de erişebilirsiniz. (Bu araç yalnızca adlarını içermesine rağmen ek özelliği bulunuyor)

Özel bir tema kullanıyorsanız, Scan WP'nin tam bir rapor sağlayamayabileceğini unutmayın. Ancak, genellikle size en azından bazı temel bilgileri verebilir.

5. What WordPress Theme Is That?

Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı | Atak Domain Hosting

Türkçesi Hangi WordPress Teması Bu? (WWPTIT) olan araç, öğrenmek istediğiniz sitenin temasını sorduğunuzda rahatlıkla yanıtlıyor. Kullanımı ücretsizdir bu sebeple birçok site sahibi tarafından cazip durumdadır. İşleri bir adım daha ileri götürmek için, hedef sitede hangi WordPress eklentilerinin kullanıldığını da tespit eder.

Test ettiğimiz tüm araçlar arasında WWPTIT en hızlılarından biridir. Bu dedektör size herhangi bir WordPress web sitesinin kullandığı temanın adını söyleyecek ve açıklamasına, yazarına, sürüm bilgilerine ve daha fazlasına ek olarak indirme sayfasının bağlantısını paylaşacaktır:

6. SoftwareFindr

Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı | Atak Domain Hosting

SoftwareFindr tema dedektörü, bir web sitesinin WordPress tarafından desteklenip desteklenmediğini hızlı bir şekilde belirlemenizi sağlayan ücretsiz bir çevrimiçi araçtır. Bu bilgilerin yanı sıra site temasının adını, yazarını, açıklamasını, sürümünü, etiketlerini ve lisansını da görmenizi sağlar:

Önde Gelen 6 WordPress Tema Bulma Aracı | Atak Domain Hosting

Sonuçları bu listedeki diğer araçlar kadar kapsamlı olmasa da SoftwareFindr hızlı ve kolay bir çözümdür.

Bu yazımızda detaylı olarak 6 farklı WordPress tema bulma aracını sizler için inceledik. Aralarından size en uygun olanı seçip, istemiş olduğunuz sitenin temasının adını, fiyatını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.