Open DNS Nedir?
19.07.2021 09:52 1735 Görüntülendi

Open DNS Nedir?

Open DNS Nedir? | Atak Domain HostingGünümüzde dünya genelinde ve Türkiye'de farklı internet sayfaları için uygulanan yasaklar göz önünde bulundurulduğunda, değişen DNS sunucuları tercih edilmektedir. Bu DNS sunucuları arasında yer alan Open DNS, aslında sadece yasaklı sitelere girmek için değil farklı bir güvenlik duvarı kullanmak için de tercih edilmektedir. Bu nedenle de Atak Domain olarak sizin için Open DNS nedir sorusunun cevabını sunmaya çalışacağız.

DNS ayarları bilgisayar üzerinde veya akıllı cihazlar gibi birçok farklı noktada değiştirilebilen bir ayar çeşididir. Bu ayarlamaların yapılması akla geldiğinde çoğu zaman kullanıcıların yasaklı sayfalara girme isteği ön plana çıkmaktadır. Fakat temel olarak DNS ayar değişikliği gerçekleştirmek, yani farklı bir sunucudan hizmet almak sadece yasaklı sayfalara girmek değil farklı fırsatları da elde etmeyi sunmaktadır. Çünkü Open DNS gibi farklı bir sunucu tarafından aldığınız hizmet, internetin tehlike oluşturan emellerinden sizi koruyan bir duvar oluşturabilir.

Open DNS Ne Demektir?

Open DNS dünya genelinde bilinen tüm DNS hizmeti sunucuları gibi farklı bir sunucu yapısına sahiptir. Eğer internet kullanırken kendi DNS ayarlarınızdan yararlanarak farklı internet sitelerine girerseniz, IP adresiniz, kişisel bilgileriniz ve tüm verileriniz tehlike altında bulunacaktır. Fakat eğer giriş yaparken, Open DNS tercihi gerçekleştirirseniz, bu tehlikeleri engelleyebilirsiniz. Bu nedenle de öncelikle Open DNS hakkında geniş bilgi sahibi olmanız gerekir.

İlk olarak Open DNS nedir sorusunun cevabı verilebilir. Bu bağlamda Open DNS ücretsiz bir DNS sunucusu hizmeti olmak ile birlikte 2006 yılında iş insanı David Ulevitch tarafından kurulmuştur. Günümüzde internet kullanırken birçok kişi genellikle kendisine sunulan ilk DNS ayarlarını kullanmaya devam etmekte ve çoğu zaman da Google sunucularından yararlanmaktadır. Ancak Open DNS ise farklı bir sunucu hizmeti sağlamaktadır.

Bilgisayar veya tarayıcılarınızda ya da akıllı cihazlarınızda DNS ayar değişikliği gerçekleştirerek Open DNS sunucusuna geçiş gerçekleştirmek için hiçbir yazılım indirmeniz, hiçbir abonelik veya kullanım ücreti ödemeniz gerekmemektedir. Yani standart şekilde yapılacak bir DNS değişikliği işlemi sayesinde DNS sunucusu Open DNS hizmeti ile değiştirilebilir. Bu sayede de birçok önemli avantaj elde edilebilir.

Open DNS Avantajları Nelerdir?

Open DNS Avantajları Nelerdir? | Atak Domain HostingBir bilgisayarın ilk kurulumu gerçekleştirildikten sonra internet bağlantısı yapıldığında hiçbir değişiklik yapılmamış ise DNS ayarı standart olduğu için giriş yapılan tüm sayfalarda görünür bilgileriniz kolaylık ile elde edilebilir. Aslında bu durumda bir sorun ile karşılaşmanız kesin olmamakla birlikte bazı güvenilir olmayan sayfalarda kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza sızıntı gerçekleştirebilir.

İnternet sayfalarına girişinizi gerçekleştiren DNS hizmeti için Open DNS kullanarak, bir katman eklentisi daha gerçekleştirdiğinizde, web dünyasında hem gizli hem de güvenilir bir şekilde kimlik hırsızlığı tehlikelerinden daha uzak şekilde gezinti yapabilirsiniz. Ayrıca Open DNS kullanıldığında, mesafe önemli bir avantaj sağlar. Çünkü DNS sunucusu ile elde edilen avantajlara bakıldığında, bir web sayfasının sunucusu ile kullanıcı arasındaki mesafenin düşük olması hızın artmasını sağlar. Farklı DNS sunucularının bir arada kullanılması daha hızlı işlem yapmaya yardımcı olur.

Günümüzde internet kullanımı sırasında bazı sitelerin kullanılır hale gelmesini Open DNS sayesinde engellemek mümkündür. Örnek olarak ebeveynler tarafından tercih edilmesi ile birlikte bazı sitelerde erişim kısıtlaması yapmak için ve işyerlerinde sosyal medya platformları gibi siteleri engellemek için Open DNS kullanılabilir.

Open DNS Kullanımı Nasıl Sağlanır?

Bir cihazda Open DNS kullanımı gerçekleştirmek için sırasıyla 9 farklı adımın gerçekleştirilmesi gerekir. Sizin için sağlanacak bu anlatımda örnek olarak bilgisayar üzerinde bu işlemi nasıl yapacağınızı çok kolay bir şekilde görebilirsiniz.

1- Bilgisayarlarınızda Ağ Ve İnternet Ayarları Bölümüne Giriş Yapın

Her bilgisayarda ve her Windows sürümünde yer almak ile birlikte bilgisayarlarda “Ağ ve internet ayarları” sayfası bulunur. Bu sayfa “Denetim masası” üzerinden kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumda yer alır. Ayrıca bilgisayar ekranında sağ alt köşede bulunan internet simgesine tıkladığınızda, açılan wi-fi ekranında ekranın altında bulunan “Ağ ve internet ayarları” yazısına tıkladığınızda da bu sayfa açılacaktır.

2- Bağdaştırıcı Seçeneklerini Geliştirme İşlemini Gerçekleştirin

Açılan sayfa içerisinde karşınıza çıkan detaylı liste takip edilerek, bu liste içerisinde “Ağ ayarlarınızı değiştirin” butonuna tıklanması gerekecektir. Bu buton altında açılan liste içerisinde de “Bağdaştırıcı seçenekleri geliştir” butonuna tıklanmalıdır. Bu sayede de “Ağ bağlantıları” sayfası açılacaktır.

3- Ağınızı Bulma Ve Açma İşlemini Yapın

Açılan sayfa içerisinde kullandığınız ağ bağlantıları görülecektir. Bu bağlantılar içerisinde bazıları aktif durumda bazıları ise pasif durumda görünecektir. Eğer DNS ayar değişikliği yapmak istiyorsanız, “wi-fi” bağlantı ağını seçmeniz gerekir. Bu durumda bağlantı başlığında “wi-fi” ismi yer alacaktır. Ayrıca bazen kablosuz ağ bağlantısı ismi ile de karşılaşabilirsiniz. Bu bağlantıya tıkladığınızda, alt başlık içerisinde modem adı görülecektir. Değişiklik yapmak istediğiniz ağ aktif şekilde kullanıldığı için bağlantı sağlandığını ifade edecek şekilde yeşil bağlantı simgesi bulunacaktır.

4- Özellikler Bölümünü Açın

Seçtiğiniz ağa giriş gerçekleştirdiğinizde, sağ tıklayarak açılan listede veya çift tıklayarak açılan sayfada bağlantı ile ilgili “özellikler” sekmesini görebilirsiniz. Open DNS ayar değişiklikleri gerçekleştirmek için bu butona tıklama yapılmalı ve gerektiğinde çıkan yönetici onay ekranında onay verilerek sayfa açılmalıdır.

5- İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) Seçimi Yapın

Açılan sayfada görüldüğü üzere bir liste yer alacaktır ve bu liste içerisinde “İnternet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) satırı yer alacaktır. Bu satıra çift tıkladığınızda, açılan yeni bir sayfa ile birlikte wi-fi ağ ile ilgili DNS özelliklerini değiştirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

6- DNS Adres Kullanım Seçimini Yapın

Yaptığınız giriş işlemi ile açılan kutucuk içerisinde alt kısımda “DNS sunucusu adresini otomatik olarak al” seçeneği yerine “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini işaretlediğinizde, alt kısımda iki kutucuk karşınıza çıkacaktır. Bir sonraki adımda bu kutucuklara verilen Open DNS adresleri yazılacaktır.

7- Open DNS Adreslerinin Girilmesi

Bir önceki adımda gerçekleştirdiğiniz aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan tıklaması ile açılan ilk kutu içerisinde “tercih edilen DNS sunucusu” ve ikinci kutu içerisinde ise “Diğer DNS sunucusu bilgileri” girilir. Bu kapsamda Open DNS ayarları kullanmak istiyorsanız sıralı bir şekilde ilk satır içerisine 208.67.222.222 yazmanız gerekir. Alt satırdaki diğer DNS sunucusu kutucuğu içerisinde ise 208.67.220.220 yazmanız gerekir. 

Kutucuklar içerisinde Open DNS bilgileri yazıldıktan sonra alt noktada bulunan “Tamam” kutucuğuna tıklayarak, işlemin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

8- Bilgisayarın Yeniden Başlatılması

DNS adres girişleri gerçekleştirilerek “tamam” butonuna tıklandığında, ekran kapanacak ve daha sonra açılmış diğer ekranların kapatılması ile işlem tamamlanacaktır. Fakat işlemin net bir şekilde gerçekleşmesi açısından bilgisayarın yeniden başlatılması seçilebilir. Çünkü bu sayede Open DNS kullanımı net bir şekilde başlayacaktır.

Open DNS ayarlarını bu şekilde gerçekleştirmeniz ile birlikte belirtilen tüm avantajları elde edebilir ve daha güvenilir bir DNS kullanımı sağlayabilirsiniz. İstenilen dönemde DNS ayarlarının tekrar eski haline döndürülmesi için de bahsedilen sıralama ile birlikte DNS giriş kutularının iptal edilmesi için tekrar “DNS sunucu adresini otomatik olarak al” butonuna tıklanarak, sonrasında da “tamam” butonuna tıklanarak, tüm işlemler geri alınabilir. Belirtilen Open DNS sunucuları bilgileri, istenilen her zaman tekrar girilerek kullanılır hale getirilebilir.