Opera Browser Nedir?
11.09.2020 16:21 3206 Görüntülendi

Opera Browser Nedir?

Opera Nedir - Atak Domain HostingOpera, Norveçli şirket Opera Software tarafından oluşturulan ücretsiz ancak ücretsiz olmayan bir Web Tarayıcısıdır. Blink oluşturma motorunu kullanın.

Şu anda masaüstü bilgisayarlar, mobil cihazlar ve dizüstü bilgisayarlar için sürümler halinde gelir ve Microsoft Windows Masaüstü İşletim Sistemleri, Mac OS, GNU/Linux ve Microsoft Windows, Android ve iOS Mobil İşletim Sistemleri için mevcuttur; yanı sıra Java ME platformu, birkaç diğerleri arasında.

Opera Browser her zaman fütüristik bir vizyona sahip, yani daha sonra diğer web tarayıcıları tarafından benimsenen özelliklere sahip bir öncü olan bir web tarayıcısı olmuştur. Buna iyi bir örnek, Hızlı Erişim özelliği (Hızlı Arama) ve büyük olasılıkla yakın gelecekte VPN özelliğidir.

Opera Browser, tam da Opera Software’in kamu ve pazar için sahip olduğu çalışma felsefesi ve iş vizyonu nedeniyle bugün olduğu şeydir. Hangisi başka bir şey değil ve alıntı yapmak: Opera ürünleri, 350 milyondan fazla İnternet tüketicisinin cihaz, ağ veya konumdan bağımsız olarak kendileri için en önemli içerik ve hizmetleri keşfetmesini ve bunlara bağlanmasını sağlar. Buna karşılık, reklam verenlerin işletmeleri için değer yaratan kitlelere ulaşmasına yardımcı oluyoruz. Opera ayrıca dünya çapında 120’den fazla operatöre ürün ve hizmetler sunarak, abonelerine daha hızlı, daha ucuz ve daha iyi bir ağ deneyimi sunmalarını sağlar.

Aslında bu, tarayıcıların büyük çoğunluğuna göre Opera’nın büyük farkıdır, ziyaret ettiğiniz sayfadan bağımsız olarak her zaman görünür olması için sabitleyebileceğiniz bir sol kenar çubuğu var. Bu çubuk, kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak görünür bırakabileceğiniz veya gizleyebileceğiniz birkaç sabit öğeye sahiptir. Bunların çoğu, yapılandırmaya, indirme klasörüne, uzantılar klasörüne, favorilerinize veya tarayıcının yerel olarak dahil ettiği haber akışına tek bir tıklama ile gidebilen kısa yollardır.

Ancak, son güncellemesinden bu yana, üç mesajlaşma uygulaması, Facebook Messenger, WhatsApp ve Telegram, çubuğa dahil edildi. Son yıllarda bir tarayıcıda gördüğüm en ilginç eklemelerden biri gibi görünüyor, bu uygulamalarda sürekli sohbet eden ve her yaptığımızda alternatif uygulamaları değiştirmek istemeyenler için gerçek bir mucize.

Uzantılar seçeneğinde ikinci bir kenar çubuğu da ekleyebilirsiniz. Bu size biraz daha fazla özgürlük sağlar, çünkü kendileri için özel olarak tasarlanmış bir mağazadan beğeninize göre öğeler yükleyebilirsiniz. Kötü haber, o çubuk için zayıf bir uzantı kataloğuna sahip olmasıdır, bu da yararlı bir şey olma hissini büyük ölçüde sınırlar.

Opera’nın mesajlaşma uygulamaları olan ve hesap makinesi veya çevirmen gibi ekleyebileceğiniz öğeler içeren bir kenar çubuğuna sahip olma fikrinin büyük bir sorunu var: iki farklı çubukla uyguluyorlar. Bu sadece kafa karıştırmakla kalmaz, aynı zamanda tüm kontrole sahip olmak istiyorsanız tarayıcınızın sol tarafının büyük bir bölümünü işgal etmeniz gerektiği anlamına da gelir.

Bu noktada ben daha çok uzatma çubuğu gibi bir bar olan ancak uzantılara bağlı olmayan Vivaldi’nin çözümü ile daha çok yanındayım ancak istediğiniz tüm sayfaları ekleyebilirsiniz. Elbette, mesajlaşma uygulamalarının optimize edilmemiş olmasına rağmen. Opera’nın sonraki sürümlerinde nasıl geliştiğini ve her iki çubuğu birleştirip birleştirmediğini görmemiz gerekecek.

Rahatsız Eden Küçük Detaylar

Kenar çubuklarını yönetmeye gelince bu küçük tutarsızlıklar, bu tarayıcıda sorunların çoğunun nasıl olduğuna dair bir örnektir. Bunlar, bazı işlevlerin veya seçeneklerin eksikliği gibi büyük sorunlar değil, çözülmesi çok maliyetli olmayan, ancak hala orada olan ve biriken küçük ayrıntılardır.

Akla gelen ilk örnek, sayfa yakınlaştırma modunun nasıl yönetileceğidir. Sürekli ekran görüntüsü almak ve yakınlaştırmayı bir taraftan diğerine hareket ettirmeniz gerekiyor.

Neredeyse tüm tarayıcılarda, bir sayfayı yakınlaştırdığınızda, kullandığınız büyütme seviyesi olan ekranın bir yerinde görünür ve hemen normale dönmek için bir düğmesi vardır. Bu seçenekler Opera onları görünür bir şekilde göstermez, ancak bunları sol üstteki “O” düğmesine tıkladığınızda açılan seçeneklerin açılır menüsünde gizleyerek, önce aramanızı gerektirerek kontrol etmeyi çok daha rahatsız hale getirir.

Opera Turbo, Adblocker, VPN ve Pil Tasarrufu

Opera, onu diğerlerinden benzersiz ve farklı bir tarayıcı yapan birkaç ilginç yerel işleve sahiptir. En çarpıcı olanı Turbo modu, yerleşik Adblocker reklam engelleyicisi, varsayılan bir VPN ve pil tasarrufu modudur.

İlki, Opera’nın birkaç yıldır geliştirmekte olduğu ve zayıf bağlantıların olduğu alanlarda kullanılmak üzere geliştirdiği bir işlev olan Opera Turbo’dur. Bu modu etkinleştirdiğinizde, Opera’nın sunucuları bir web sitesinin resimlerini ve diğer ağır grafik öğelerini tarayıcıya göndermeden önce sıkıştırır, böylece her şey çok daha hızlı yüklenir.

Opera’yı Denememek için Hiçbir Sebep Yok

Opera tecrübeli bir tarayıcıdır ve olgunluğu, performansında ve sunduğu seçeneklerde mükemmel bir şekilde görülebilir. Bununla birlikte, kullanıcı kotası çok çarpıcı değil, bu nedenle geliştiricileri, çok azının sahip olduğu veya hiç kimsenin sahip olmadığı seçeneklerle donatarak ona görünürlük sağlamaya devam ediyor.

Özellikle mesajlaşma uygulamalarını ve yerel proxy’sini birleştirmesi güzel. Öyle olsa bile, sol kenar çubuğunuza daha fazla bahis oynadıkça, ikincisini kullanabilmeniz için daha az mantıklı. Daha eksiksiz bir deneyim sunmak için ikisini birleştirilmesi gerekir.

Aslında Opera, Vivaldi’nin sunduğu düzinelerce gelişmiş seçeneğe ulaşmasa da Google tarayıcısından daha yapılandırılabilir ve çok yönlüdür.

Opera Tarayıcısı Nasıldır?

Opera Browser şu anda sürüm 53’te mevcuttur ve özellikle GNU/Linux İşletim Sistemleri için 53.0.2907.37 sürümündedir, 64Bit platformu için indirilebilir dosya aşağıdaki gibidir:

pera-stable_53.0.2907.37_amd64.deb

Bugün, Bu Tarayıcı Aşağıdaki Özellikleri Sunmaktadır:

 • Daha Fazla Güvenlik ve Daha Fazla Gizlilik: Opera, yüksek düzeyde uygulanan göz atma güvenliğinin, Web’de keşfedilen içeriğin tam anlamıyla keyfini çıkarmamızı sağladığını garanti ediyor. Uygulanan teknolojileri Opera Browser’ı bizi Web’deki dolandırıcılık ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyan güvenli bir tarayıcı yapar. Ve gizlilik hataları karşısında, bize yeni sınırsız ve ücretsiz VPN işlevini sunuyor.
 • Reklamlar ve Sinir Bozucu Reklamlar Olmadan Web’in Keyfini Çıkarın: Opera Browser, her zaman yeniliğin ön saflarında yer alan, eklentileri kullanmadan reklamları engelleyebilen ilk büyük tarayıcıdır. Üzerinde yapılan testler, yerleşik reklam engelleyicinin içerik ağırlıklı web sayfalarının Opera’ya %90’a kadar daha hızlı yüklenmesini sağladığını gösteriyor.
 • Web Üzerinde Aynı Anda Birkaç Görevi Gerçekleştirin: Görsel yer imlerinizin erişilebilir düzeni, yeni ve kolay sekmeli gezinme ve bir kenar çubuğunda düzenlenmiş kullanışlı özelleştirilebilir kısa yollar, kullanıcının işlerini diğer tarayıcılardan daha kısa sürede gerçekleştirebileceği anlamına gelir. Ve multimedya işlevleriyle ilgili olarak, videonun tek bir karesini bile kaçırmadan diğer uygulamalarda gezinmeye ve çalışmaya devam etmek için konumu değiştirilebilen kayan bir video çerçevesi olan yeni bir açılır video işlevine sahiptir.
 • Daha Hızlı ve Daha Uzun Süre Gezinin: Web Tarayıcısı özellikle hız ve performans konularına odaklanır. Bunun için şu işlevlere sahiptir: “Opera Turbo sıkıştırma işlevi” ve “Yerel reklam engelleyici”, daha hızlı gezinmeye yardımcı olan diğer işlevler arasında. Mobil veya taşınabilir cihazlarda gezinme durumunda, cihazın pil şarjını %50’ye kadar uzatarak navigasyonu daha uzun süre uzatmak için yeni “Pil Tasarrufu” işlevini sunar.
 • Para Birimlerini Çevrimiçi Olarak Dönüştürün: Kredi kartlarından tahsil edilecek tutarların dönüştürülebilirliği ile ilgili hantal sorunlardan kaçınmak için tüm dünyadaki çevrimiçi alışveriş süreçlerinde çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış, tarayıcıda entegre bir para birimi dönüştürücüsüne sahiptir.
 • Web Tarayıcısı Ara Yüzünün Yüksek Düzeyde Özelleştirilmesi: Bu yenilikçi şirket, Tarayıcısını şu anda özelleştirmesini kolaylaştırmak için 1.000’den fazla uzantıya sahip olacak şekilde, harika bir eklenti kataloğundan uzantıları ve temaları indirerek hazırladı. Tarama deneyimimizi kişisel bir dokunuşla optimize etmek, hatta Web Tarayıcımızın ana sayfasına hayat vermemize izin vermek.
 • Her Zaman Senkronize Kalın: Web Tarayıcısı, başka herhangi bir Masaüstü, Mobil veya Taşınabilir cihazdaki herhangi bir Opera Tarayıcıdan oturumumuzu açık bıraktığımız navigasyon noktasına kolayca dönmemizi sağlar. Ayrıca, yer imleri, açık sekmeler, şifreler ve geçmiş gibi göz atma verilerimizi senkronize etmek için Opera hesabımızla oturum açmamızı sağlar.
 • Kendi Kişiselleştirilmiş Haber Kanalımızı Oluşturun: Bu işlev, tarayıcının ana sayfasında bulunur ve konum alanımızdaki en önemli 50 makaleye ek olarak dünyanın dört bir yanından tercih ettiğimiz haber kaynaklarını eklememize olanak tanır.
 • Entegre Mesajlaşma ve Sosyal Ağlar Eklentileri: Yer İşaretleri Çubuğunda bu kullanıcı dostu web tarayıcısı bize halihazırda şu hizmetleri sunuyor: Facebook Messenger, Whatapps, Telegram ve VKontakte (VK).
 • Dijital Madenciliğe Karşı Yerel Koruma: Opera 50'nin piyasaya sürülmesinden bu yana tarayıcı, yerel olarak kripto para birimi madenciliğine karşı bir korumaya sahiptir. Ve bunu ilk yapan!
 • Çeşitli Standart Seçenekler: Çoklu sekme kapalı ve sessiz, canlı oynatma ile Sekme ön izleme ve kullanıcının sahip olmak istediği bağlantılar, videolar, resimler ve notlar için kendi kişisel alanını oluşturmasına olanak tanıyan My Flow adlı modern işlevsellik aynı anda bilgisayarınızda ve telefonunuzda.