Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır?
05.02.2021 13:27 810 Görüntülendi

Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır?

Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır?

İnsanlar, tarih boyunca yaşamlarını kolaylaştırmak ve ileriye gidebilmek için her zaman birçok farklı makine ve teknoloji icat etmeye devam etmiştir. Bu icatlar bazen ortada bulunan bir sorunun tamamı ile çözülmesi, bazen var olan çözümün daha iyi bir hale getirilmesi için yapılmıştır. Hatta zaman içerisinde değişimler ile icatlar dahi bambaşka noktalara ulaşmıştır.

Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır? | Atak Domain Hosting

Tarih içerisindeki gelişimleri ile birlikte insanlar daha fazla bilgiye ve daha fazla ihtiyaca ulaştıkça, en temel seviyedeki teknolojik üretim giderek yükselmiş ve yeni teknolojiler bir gereklilik oluşturmaya başlamıştır. Bu noktada insanlar icatlarını ve teknolojilerini korumak için patent olarak adlandırılan belgeler ile çözüm oluşturmaya çalışmıştır.

Her dönem insanlar yaptıkları bilimsel çalışmalar ve mühendislik çalışmaları ile yeni icatlar bulurken, bu icatlar yeni bir yolun açılmasını sağlamıştır. Aslında geliştirilen hiçbir teknoloji tek başına görülmemesi gereken ve başka teknolojileri başlatan zincirler sağlamaktadır. Bugün dahi gelişen farklı teknolojilerin ve bilişim projelerinin başka bir teknoloji için ilk adımı oluşturduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Tarihin eski sayfalarına bakıldığında da kapitalizm ne kadar ekonomilerde ağır etkiler oluştursa da tarih içerisinde bazı icatlarda mucit kavgaları dahi yaşanmıştır. Birçok bilim adamı ve mühendis, icatlarının başkaları tarafından kopyalandığını veya çalınarak kullanıldığını iddia ederken, bu iddiaları resmi bir şekilde kanıtlama şansı elde edememiştir. 

Tarih boyunca yaşanan bu durum göz önünde bulundurulduğunda, uluslararası hukuk tarafından yakın geçmişte bazı yükümlülükler göz önünde bulundurularak patent kavramı yasallaştırılmıştır. Yani bugün fikirlerin korunabilmesi açısından patent alma işlemleri vasıtasıyla yani patent başvurusu yapılması ile birlikte bazı şartları yerine getirerek önemli bir avantaj elde edilebilir.

Patent Nedir? Patent Neye Yarar?

Patent bir icadın gerçekleştirilmesi sonrasında bu icadı ortaya koyan kişiye verilen bir yasal belge olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle bu yasal belge, icadın icadı gerçekleştiren kişinin herhangi bir izni alınmadan farklı kişiler tarafından üretilmesini, kullanılmasını ve satılmasını engellemektedir. Bu süre belge kapsamında net bir şekilde belirlenir. Bir buluş patentli hale geldiğinde, sahibi için mülkiyet oluşturur. 

Bugün özellikle arama motorlarında patent nedir sorusu için birçok farklı anlatım yer alsa da detaylı bir şekilde tüm başvuru süreçlerinde yeterli bilgiyi sunmamaktadır. Bu nedenle Atak Domain olarak bir icadın patent hakkı elde edebilmesi için gereken tüm koşulları size hatırlatmak istiyoruz.

İlk noktada bir patent sadece temin edildiği ülkede hak sahipliği doğurmaktadır. Yani örnek olarak Türkiye'de bir teknik icat için patent alındığında, bu patent Türkiye sınırları içerisinde icat sahibi için hak sağlar. İcat sahibi bu icadının başka kişiler tarafından Türkiye'ye ithali gerçekleştirildiğinde, bu işlemi durdurma hakkına sahiptir.

Öte yandan bir icadın patentle korunabilmesi açısından da üç temel niteliği mutlaka bulunmalıdır. Bu noktalar arasında;

  • Öncelikle icat, üretim alanında bir uzman tarafından tekniği bilinen durum açısından incelemeden geçirilir. Bu kapsamda icat tamamı ile benzersiz bir üretim süreci oluşturmuş ve bu sayede ortaya çıkarılmışsa, tekniği bilinen durum ortadan kalktığı için patent açısından kabul edilebilir.
  • Yine bulunan icat tekniği bilinen duruma dahil olmayıp da yepyeni bir yapıya sahipse, patent alma hakkına da sahip olur. Bu noktada bahsedilen yenilik durumunun başvuru tarihinden önce icadın içeriği konusundaki yazılı ve sözlü tanıtım veya kullanım bilgileri ile ifade edilir.
  • En önemli nokta kapsamında da icat tarım, sanayi veya üretimde uygulanabilir bir yapı sağlamalıdır. Örneğin endüstriyel açıdan seri üretimi ile insanlara sunabilecek bir yapıya sahip olduğunda, yani uygulanabilir olduğunda patent alabilir.

Aslında bu üç önemli madde göz önünde bulundurulduğunda, patent hakkı nedir sorusu için doğru cevap verilmiş olacaktır. İcat, bu niteliklerden herhangi birine sahip olmadığında, bu niteliklerden herhangi birini yerine getirmediğinde hak elde edemez.

Patent Konusundaki Yanlışlar

Patent sayesinde elde edilen faydalara bakıldığı gibi patent sayesinde korunamayacak durumlar da gözden geçirilmelidir. Keza çalışmanız patent ile korunacak bir durum oluşturuyorsa, başvuru sürecine gerek dahi bulunmayacaktır. Bu nedenle patentleme dahilinde yer almayan çalışmalara göz atılabilir. 

Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır? | Atak Domain Hosting

Eğer dünya üzerinde var olan fakat daha önce hiç kimse tarafından bulunmamış bir keşif gerçekleştirirseniz, bu keşif size patent belgesi alma hakkı sunmaz. Ancak bu keşif sonrasında örneğin yeni bir madde bulduğunuzda, bu madde teknik bir sorunda çözüm sağlayabilecek bir sonuç ortaya çıkarırsa, patent hakkı elde edilebilir.

Zihinsel ve psikolojik faaliyetler konusunda çalışmalar gerçekleştirdiğinizde de patent kavramının sınırları dışında çalışma yapmış olursunuz. Örneğin, bulmaca çözme açısından farklı yöntemler geliştirirseniz ya da yeni bilgisayar programları geliştirirseniz, bu durum patent sisteminden yararlanmaz.

Teoriler, bilim alanında teknik bir kural ifadesi oluşturmadıkları için patentleme ihtiyacı ortaya çıkarmaz. Ancak bu bilimsel teoriler ile birlikte alakadar cihazlar üretildiğinde ve yeni bir icat ortaya çıktığında patent alınabilir. Ayrıca matematik açısından yeni yöntemler bulduğunuzda da patentleme yapılmaz.

Yine patentleme kapsamında bulunmayan bazı noktalarda da bulunan yeni canlılar, bitkiler, yeni biyoteknolojik yöntemler, insan ve hayvan vücudunda ilk defa gerçekleştirilecek bir cerrahi müdahale ya da insan bedeni hakkındaki yeni bir keşif gibi noktalar yer alır. 

Patent Nasıl Sorgulanır?

Yıllar boyunca uğraşarak elde ettiğiniz bir keşif yani bir icat sonrasında patentleme başvurusu yapmak istiyorsanız, öncelikle daha önce bu başvurunun veya bir benzerinin yapılıp yapılmadığını öğrenmeniz gerekir. Yani aslında aklınıza çok önemli bir fikir geldiğinde dahi öncelikle patent sorgu işleme yani patent sorgulama yapmanız doğru olacaktır. 

Sorgulama sürecinde uzman kişi ve kurumlar aracılığı ile işlemler yapılması, daha doğru sonuçlar doğururken, uzman bir vekil vasıtasıyla tescil sürecinde de iyi bir takip elde edebilirsiniz. Bu sayede patent hakkı çok daha hızlı bir şekilde elde edilebilir. 

Bugün online çerçevede paten sorgusu yapabilmeniz için resmi özel ve yetkili kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumların web sayfalarını üzerinde temel seviyede bir sorgulama yapabileceğiniz gibi uzmanlar sayesinde çok daha detaylı bir sorgulama gerçekleştirilebilir.

Güncel Patent Fiyatları

Bugün patent başvuruları e-devlet üzerinden yapılabildiği gibi 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla bu başvurular için 55 TL bir ücret istenmektedir. Bu ücret kayıt ücreti olmak ile birlikte ayrıca rüçhan hakkı talebi, sicil kayıt ücreti, mücbir sebep ücreti ve ek süre talebi ücreti gibi maliyetler de bulunmaktadır.

Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır? | Atak Domain Hosting

Patent Alma Başvuruları Nasıl Yapılır?

Herhangi bir keşif hakkında patent almak istiyorsanız, başvurularınızı Türk Patent Enstitüsü üzerinden yapmanız gerekmektedir. E-devlet üzerinden başvuru ücretini yatırdıktan sonra dilekçenizi hazırladığınızda, dekont ile birlikte titiz bir şekilde hazırlanmış belgelerinizi teslim etmeniz gerekecektir.

Patent için hazırladığınız dilekçede eksiksiz bir şekilde

  • İcadınızın tarifi
  • İcadınızın özeti
  • Yapılacak ve yapılan işlemler
  • İcadın teknik resmi
  • Sunacağınız evraklar yer almalıdır. 

Dilekçe içerisinde bulunan özet bölümünde, kısaca icadınızdan bahsettikten sonra tarifler bölümünde çok detaylı bir şekilde açıklamasını yapmanız gerekir. Cihazın teknik resimleri siyah beyaz bir şekilde hazırlanmış olmalı ve taslak olarak dilekçe bölümünde bulunmalıdır. Yapılacak ve yapılan işlemler konusunda buluşunuzun hangi noktalarının korunması gerektiğini, hangi parçaları için patent istediğinizi belirtmeniz gerekir. Son kısımda resmi kurumlar tarafından sizden istenilen tüm resmi belgeler yer almalıdır.

Patent Belgesi Nasıl Alınır?

Tüm bu bilgiler ile birlikte patent nasıl alınır sorusu açısından birkaç adım sonucunda cevap verilebilir. Patent başvuruları için öncelikle Türk Patent Enstitüsü'ne başvuru gerçekleştirilir. Sonrasında da kurum araştırma raporu verir. Raporun yayınlanması ile birlikte yine enstitü bir inceleme raporu hazırlar ve eğer uygun görülürse, başvurunuzu gerçekleştirmeniz için size bir belge verilir. 

Türk patent enstitüsü üzerinden yapılan başvuru süreci bağlamında icadınızın ne tür bir alanda benzersiz olduğu ve niçin koruma altına alınacağı açısından net karar verilir. Hatta bu noktada sunulan koruma hakkının sadece ulusal yapıda mı olacağı yoksa tamamen uluslararası mı olacağı görüşmesi yapılır. Eğer buluş için uluslararası bir koruma hakkı verilmesi icap ederse ve buluş sahibi bu açıdan bir talepte bulunmuşsa, Avrupa Patent Ofisi üzerinden başvuru gerçekleştirilmesi için yönlendirme sağlanır.