Ping Nedir?
11.09.2020 17:47 2833 Görüntülendi

Ping Nedir?

Ping Nedir - Atak Domain HostingPing, kullanıcının belirli bir IP adresinin var olduğunu doğrulamasını ve istekleri kabul etmesini sağlayan temel bir internet programıdır. Ping; küçük bir veri kümesinin cihazınızdan internetteki bir sunucuya ve tekrar cihazınıza aktarılması için geçen süreye denir.

Bir web sitesini ziyaret etmeniz, oyun oynamanız veya bir platforma bağlanmanız durumunda, video izlemek için bilgisayarınız karşı taraftaki sitenin sunucusuna bağlanır. Yani sizin bilgisayarınızdan çıkan veriler ve istekler, bağlanılan sitenin barındırıldığı sunucuya iletilir. Bu verilerin iletilme süresine de ping değeri denir. Kısaca ping; bilgisayar ile sunucu arasındaki veri trafiğinin iletilme hızına denir.

Ping süresi milisaniye (ms) olarak ölçülür. Ping bilgisayar oyunları için çok önemli bir göstergedir ve ne kadar düşük ise o kadar hızlı bir iletim var demektir. Örneğin, ping değerinin 20 milisaniye olması 60 milisaniye olmasından daha iyidir.

Ping değeri oyun oynarken ve video izlerken önemlidir. Eğer ping değeri yüksek bir bağlantıya sahipseniz, video izlediğiniz sitede donmalar yaşanır. “Play”, “stop”, “ses açma – ses kapatma” gibi işlemler anlık gerçekleşmez. Zira sizin verdiğiniz komut, karşı taraftaki sunucuya daha geç iletilmektedir.

Eğer çok uzaktaki sunuculara bağlanıyorsanız, iletim yolunun uzunluğu da ping süresi üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir. Mesela; Japonya için yaklaşık 280 ms. Hızlı internet bağlantılarının ping süresi 2 ms’den (optik fiber) daha azdır, yavaş internet bağlantılarının ping süreleri 50 ms’den uzun olabilir; tipik olarak ping süreleri 5 ile 30 ms arasında değişir. Aktif oyun oynayıcıları için ping değeri çok daha fazla önem arz eder.

İnternet tabanlı çalışan masaüstü uygulamalarda ping değerinizin yüksek oluşu, verdiğiniz komutun geç iletilmesine sebebi olacağından; uygulamanın yavaş çalışmasına sebep olur.

Ping, kullanıcının erişmeye çalıştığı bir ana bilgisayarın gerçekten çalıştığından emin olmak için tanılama amacıyla kullanılır. Ping, ağdaki belirli bir arabirime İnternet Denetim İletisi Protokolü (ICMP) yankı isteği göndererek ve cevap bekleyerek çalışır. Ping, bağlantıyı sınamak ve yanıt süresini belirlemek için problem gidermek amacıyla kullanılabilir.

Ağ yönetimi, işletmelerin verimli ve etkin bir şekilde uçtan uca çalışmasını sağlamaya yardımcı olan BT’nin temel taşıdır.

  • Ping’e İzin Verme: (ICMP İstisnaları) Ping, herhangi bir ağ yöneticisi için çok önemli bir güvenlik aracıdır.

Windows ağ bağlantısı problemlerini gidermek için ping komutunu kullanma: Ağ problemlerini gidermek için ping komutunu kullanmak, Windows PC bağlantısı nedenlerini komut satırı (CL) bilgi istemi penceresinden daraltır. Bu TCP/IP tanılama yardımcı programının tanıtımı, Pingin nasıl çalıştığının yanı sıra ping isteğiniz zaman aşımına uğradığında veya bir ağ ana bilgisayarına ulaştığında ne anlama geldiğini fark etme ve sözdizimi sağlayacaktır.

Ping Komutu Nedir?

Ping komutu, belirli bir IP adresine veya ana bilgisayara erişilebilir olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir ağ aracıdır. Bu sebeple, internet bağlantılarında problem giderirken ping işlemi genellikle ilk savunma hattıdır. Yalnızca bağlantıyı denemekle kalmaz, aynı zamanda zamanı ölçer ve tüm İnternet Denetim İletisi Protokolü (ICMP) paketlerinin hesap verebilirliğini korur.

Ping Hangi Portu Kullanır?

Bir ping testinin ICMP kullandığını unutmayın, bu sebeple kullanılan gerçek bağlantı noktası yoktur. ICMP temel olarak IP adresini çatılar ya da IP adresinin üstüne oturur.

Bu, ping testine bağlantı noktaları atamak konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Bu, testi basit, hızlı ve etkili hale getirir.

Ping Testi Nasıl Başarısız Olur?

Ping testinin başarısız olmasının birkaç sebebi vardır. Yerel ağınızda belirli bir IP adresine ping atıyorsanız ve ana bilgisayar için yanlış IP girerseniz, bağlanılacak hiçbir şey olmadığından girişim başarısız olur. Ancak, problem ağın düzgün yapılandırılmamış olması olabilir. Yanlış bir IP, yanlış bir alt ağ maskesinin sonucu olabilir.

Alt ağ maskeleri, bir ağ için geçerli bir IP adresi aralığını belirler. Yerel bir ping testi yapılıyorsa, her iki makinenin de alt ağ aralığına dahil IP adresleri olmalıdır.

İkinci olarak, ping isteklerini engelleyen bir güvenlik duvarı yazılımı olabilir. Bu durumda güvenlik duvarını devre dışı bırakmanız gerekir. Bu tür yazılımları devre dışı bırakırken lütfen bir ağ veya sistem yöneticisinin yardımına başvurunuz.