Proxy Sunucusu Nedir?
12.09.2020 10:10 6009 Görüntülendi

Proxy Sunucusu Nedir?

Proxy sunucusu, sizinle internet arasında ağ geçidi görevi görür. Son kullanıcıları göz attıkları web sitelerinden ayıran bir aracı sunucudur.

Proxy sunucusu temel olarak, internet isteklerinin işlendiği bir hub işlevi gören başka bir bilgisayardır. Bilgisayarınız bu sunuculardan birine bağlanarak isteklerinizi sunucuya gönderir, bu da isteğinizi işler ve istediğinizi döndürür. Ayrıca, bu şekilde ev makineniz ve internetteki diğer bilgisayarlar arasında bir aracı görevi görür. Proxyler, web içeriğini filtrelemek, ebeveyn blokları gibi kısıtlamaları aşmak, indirmeleri ve yüklemeleri görüntülemek ve internette gezinirken anonimlik sağlamak gibi çeşitli sebeplerle kullanılır.

Proxy sunucu kullanıyorsanız, internet trafiği Proxy sunucu üzerinden istediğiniz adrese gider. İstek daha sonra aynı Proxy sunucu üzerinden geri gelir (bu kuralın istisnaları vardır) ve Proxy sunucu web sitesinden alınan verileri size iletir.

Modern Proxy sunucuları, tümü veri güvenliği ve ağ performansı adına web isteklerini iletmekten çok daha fazlasını yapar. Proxy sunucuları bir güvenlik duvarı ve web filtresi olarak işlev görür. Paylaşılan ağ bağlantılarını sağlar ve ortak istekleri hızlandırmak için verileri önbelleğe alır. İyi bir Proxy sunucusu, kullanıcıları ve dahili ağı internetteki kötü şeylerden korur. Ayrıca, Proxy sunucuları yüksek düzeyde gizlilik sağlayabilir.

Proxy Sunucusu Nasıl Çalışır?

İnternetteki her bilgisayarın benzersiz bir internet protokolü (IP) adresi olmalıdır. Bu IP adresini bilgisayarınızın sokak adresi olarak düşünebilirsiniz. Postanenin postanızı size teslim etmeyi bildiği gibi, internet IP adresini kullanarak doğru bilgisayara nasıl doğru veri gönderileceğini bilir.

Proxy sunucusu bilgisayarınızın bildiği kendi IP adresine sahip bir bilgisayardır. Bir web isteği gönderdiğinizde, isteğiniz önce Proxy sunucusuna gider. Proxy sunucusu daha sonra web isteğinizi sizin adınıza yapar, web sunucusundan cevabı toplar ve sayfayı tarayıcınızda görebilmeniz için web sayfası verilerini iletir.

Proxy sunucusu sizin isteklerinizi ilettiğinde, gönderdiğiniz verilerde değişiklik yapabilir ve yine de görmeyi beklediğiniz bilgileri alabilir. Proxy sunucusu IP adresinizi değiştirebilir, böylece web sunucusu dünyanın neresinde olduğunuzu tam olarak bilmez. Verilerinizi şifreleyebilir, böylece verileriniz aktarılırken okunamaz. Son olarak, bir Proxy sunucusu IP adresine bağlı olarak belirli web sayfalarına erişimi engelleyebilir.

Niçin Proxy Sunucu Kullanmalısınız?

Kuruluşların ve kişilerin Proxy sunucu kullanmasının birkaç sebebi vardır:

  • Çalışanların ve çocukların internet kullanımını kontrol etmek için: Kuruluşlar ve ebeveynler, çalışanlarının veya çocuklarının interneti nasıl kullandığını kontrol etmek ve izlemek için Proxy sunucuları kurarlar. Çoğu kurum, şirket zamanında belirli web sitelerine bakmanızı istemez ve Proxy sunucusunu belirli sitelere erişimi engelleyecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Bunun yerine sizi şirket ağındaki söz konusu sitelere bakmaktan kaçınmanızı isteyen bir notla yönlendirebilir. Ayrıca tüm web isteklerini izleyebilir ve günlüğe kaydedebilirler.
  • Gizlilik Avantajları: Bireyler ve kurumlar, internete göz atmak için Proxy sunucuları kullanır. Bazı Proxy sunucuları, web isteğinin içerdiği IP adresini ve diğer kimlik bilgilerini değiştirir. Bu, hedef sunucunun orijinal isteği kimin yaptığını bilmediği anlamına gelir. Bu da kişisel bilgilerinizin ve tarama alışkanlıklarınızın daha gizli kalmasına yardım eder.
  • Gelişmiş Güvenlik: Proxy sunucuları, gizliliğin yanı sıra güvenlik avantajları da sağlar. Proxy sunucunuzu, meraklı gözlerin işlemlerinizi okumasını önlemek için web isteklerinizi şifreleyecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Bilinen kötü amaçlı yazılım sitelerinin Proxy sunucusu üzerinden herhangi bir erişime sahip olmasını da önleyebilirsiniz. Ayrıca, kuruluşlar Proxy sunucularını Sanal Özel Ağ (VPN) ile eşleştirebilir, böylece uzak kullanıcılar internete her zaman şirket Proxy’si aracılığıyla erişir. VPN, şirketlerin harici veya uzak kullanıcılara sağladığı şirket ağına doğrudan bağlantıdır. Bir VPN kullanarak şirket, kullanıcılarının ihtiyaç duydukları kaynaklara (e-posta, dahili veriler) erişip erişmediğini kontrol edebilir ve doğrulayabilir. Aynı zamanda kullanıcı için şirket verilerini korumak için güvenli bir bağlantıda sağlamış olur.
  • Engellenen Kaynaklara Erişin: Proxy sunucuları, kullanıcıların şirketler veya hükümetler tarafından getirilen içerik kısıtlamalarını atlamasına imkân tanır. Yerel spor topu takımının oyunu çevrimiçi olarak karartılmış mı? Ülkenin diğer tarafındaki Proxy sunucusuna giriş yapın ve oradan izleyin. Örneğin Proxy sunucusu ile Ankara’da olduğunuz gibi görünmesini sağlar, ancak aslında siz İstanbul’da yaşıyorsunuz. Dünyadaki birçok hükümet internet erişimini yakından izliyor ve kısıtlıyor. Proxy sunucuları vatandaşlarına sansürsüz bir internet erişimi sunuyor.

Proxy Sunucu Riskleri

Bir Proxy sunucu seçtiğinizde dikkatli olmanız gerekir. Bazı yaygın riskler olası faydalardan herhangi birini olumsuz etkileyebilir.

Ücretsiz Proxy Sunucusunun Riskleri Nelerdir?

Pek çok ücretsiz Proxy sunucu hizmetinden birini kullanmak, reklam tabanlı gelir modellerini kullanan hizmetler oldukça riskli olabilir.

Ücretsiz genellikle arka uç donanımına veya şifrelemeye çok fazla yatırım yapmadıkları anlamına gelir. Büyük olasılıkla performans problemleri ve olası veri güvenliği sorunları göreceksiniz. Tamamen “ücretsiz” bir Proxy sunucusu bulursanız, çok dikkatli davranmalısınız. Bunlardan bazıları kredi kartı numaralarınızı çalmak istiyor olabilir. Hassas davranıp güvenilir olmayan Proxy sunucusu kullanmamalı.

Tarama Geçmişi Günlüğü

Proxy sunucusu orijinal IP adresinize ve web isteği bilgileriniz muhtemelen şifrelenmemiş, yerel olarak kaydedilmiş olabilir. Proxy sunucunuzun bu verileri günlüğe kaydedip kaydetmediğini ve ne tür bir saklama işlemi yaptığını kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

Gizlilik için bir Proxy sunucusu için, satıcı yalnızca verilerinizi günlüğe kaydediyor ve satıyorsa, hizmet için beklenen değeri almıyor olabilirsiniz.

Şifresiz bir Proxy sunucu kullanıyorsanız, şifreleme olmaması, isteklerinizi düz metin olarak gönderdiğiniz anlamına gelir. Dinleyen herkes kullanıcı adlarını, şifreleri ve hesap bilgilerini kolayca alabilir. Kullandığınız Proxy sunucusunun tam şifreleme özelliği sağladığından emin olmalısınız.

Proxy Sunucu Çeşitleri

Tüm Proxy sunucuları farklı çalışma özellikleri vardır. Proxy sunucusundan hangi işlevselliği aldığınızı tam olarak anlamak ve Proxy sunucusunun kullanım durumunuzu karşıladığından emin olmak çok önemlidir.

Saydam bir Proxy, web sitelerine bir Proxy sunucusu olduğunu ve IP adresinizi geçerek sizi web sunucusuna tanıtacağını söyler. İşletmeler, halk kütüphaneleri ve okullar genellikle içerik filtrelemesi için şeffaf Proxyler kullanır hem istemci hem de sunucu tarafını kurmak kolaydır.

Anonim Proxy

Anonim bir Proxy ancak IP adresinizi web sitesine iletmez bu kimlik hırsızlığını önlemeye ve tarama alışkanlıklarınızı gizli tutmaya yardımcı olur. Ayrıca bir web sitesinin bulunduğunuz yere göre size hedeflenmiş pazarlama içeriği sunmasını engelleyebilirler.

Proxyi Deforme Etme

Bozuk bir Proxy sunucusu, yanlış bir IP adresi boyunca geçer. Bu, anonim Proxy ile benzer amaçlara hizmet eder, ancak yanlış bir IP adresi ileterek, içerik kısıtlamalarını aşmak için farklı bir konumdan gibi görünebilirsiniz. Doğru bir Proxy sunucusu kullandığınızdan emin olmalısınız.

Yüksek Anonymity Proxy sunucuları, web sunucusuna sundukları IP adresini düzenli olarak değiştirerek trafiğin kime ait olduğunu izlemeyi çok zorlaştırır.