Reverse DNS Nedir?
19.07.2021 09:55 2225 Görüntülendi

Reverse DNS Nedir?

Reverse DNS Nedir? | Aak Domain HostingDNS, bilindiği üzere Domain Name System kavramı olmak ile birlikte RDNS olarak adlandırılan Reverse DNS ise Türkçede standart olarak ters DNS kaydı gibi bir anlam oluşturmaktadır. Aslında İngilizcede bir kısaltma olmak ile birlikte Reverse Domain Name System anlamına gelirken, bu sistem PTR kaydı gibi bir isme de sahiptir. Yani anlaşıldığı üzere birçok farklı isim ile birlikte kullanılan bu kavram, internet dünyasında DNS sistemleri içerisinde önemli bir yere sahiptir.

RDNS yani Reverse DNS ya da diğer ismi ile ters DNS genellikle ISP serverleri üzerinde tanımlanmaktadır. Bu bağlamda eğer bir firma üzerinden host hizmeti alıyorsanız, bir sunucu kiralaması yapıyorsanız veya VPS kiralama gerçekleştiriyorsanız, kendi cihazınız veya kontrol panelinizde bulunan DNS bölümüne giriş gerçekleştirerek, RDNS kayıtlarını kendiniz giremezsiniz. Bu kayıtların girilebilmesi için mutlak bir şekilde size hizmet veren ISP servisi sizin IP adresiniz yerine istediğiniz adı yazdırabilir.

Bu konuda bir örnek verilmesi gerekirse, 193.165.1.4 gibi bir IP adresi kullanıyorsanız, bunun yerine web açısından www.bunoktadaisimbulunacak.com gibi bir kayıt yazdırabilirsiniz. Aslında birçok kişi normal DNS varken, ters DNS ya da PTR kaydı gibi bir ihtiyacın neden gerektiğini halen tam olarak bilmemektedir. Ancak Reverse DNS sahibi olmadığınızda, birçok mail servisi veren firma sizin e-posta bildirimlerinizi kabul etmeyecektir. Çünkü mail alan firmaların %90 gibi bir oranı PTR kaydı kontrolü gerçekleştirirken, yarısından fazlası ise SPF kayıt kontrolleri sağlamaktadır.

Aslında günümüz teknolojisine bakıldığında DNS servislerinin yer aldığı tüm sunucularda PTR kaydı gerçekleştirmek için de imkan sunulmaktadır. Fakat IP sağlayıcısı kurumlar tarafından RIPE tarzında IP kayıtları gerçekleştirildiğinde, IP adresi kiralama hizmeti veren ISP firmaları isim sunucu adreslerine bu PTR kayıtlarını aktarmaları için kayıt girmeleri gerekmektedir. Buna bağlı olarak da sadece ISP firmaları RDNS kaydı gerçekleştirebilir. Eğer bir ISP kullanıcıları için C Class 255 IP adresi imkanı sağlayabilirse, bu firma üzerinden kullanıcıya ait IP adresleri için PTR kayıtlarının yine kullanıcının belirlediği şekilde sunucuda bulunan isim sunucusuna gönderilmesini sağlamak mümkün olacaktır. Hatta bu durumda her kullanıcı RDNS kayıt işlemlerini kendisi dahi girebilir.

Ters DNS Nedir? Nasıl Sorgulanır?

RDNS kayıtlarında bilgilere ulaşabilmek için ters DNS sorgulama işlemi veya bir diğer ismi ile ters DNS çözümleme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlem temel olarak bilgisayar ağları üzerinde internet kullanımı ile birlikte DNS kullanımı sağlanarak, IP adresi ile alakadar olan alan adının belirlenmesidir. Bu işlem sonucunda elde edilen bilgi ile ileri düzeyde DNS çözümlemesi yapılmış olur.

Ters DNS sorgulama işlemine bakıldığında ise bir IP adresi için tanımlanmış alan adının çözümlenmesi sağlanmaktadır. Ters DNS bilgileri için oluşturulan veri tabanı internetin en köklü yönlendirme ve adres parametre arşivlerinden birini oluşturmaktadır. Bu parametrelerde IPv4 için in-addr.arpa ve IPv6 için ip6.arpa alan adları görülebilir. Ters çözümleme gerçekleştirildiğinde IP adresi tarafından DNS kayıt tipi işaretçisi kullanılarak sonuç elde edilir. Çünkü internet üzerinde bulunan her makine için insanların rahatlıkla ulaşabileceği bir isim yer almalıdır.

IPv4 Üzerinde Ters Çözümleme Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere DNS IPv4 ve IPv6 olmak üzere iki alan üzerinde yer alır. Bu alanlardan ilki olarak IPv4 adresleri konusunda gerçekleştirilecek ters DNS sorgulamalarında “in-addr.arpa” alan adı için ters “IN-ADDR” girdisinden yararlanılır. Bu alan adı dahilinde bulunan IPv4 adresi, 4 desimal sayının noktalar ile birbirlerinden ayrılması sayesinde ifade edilmektedir. Çünkü IPc4 adresi 32 bit olmak üzere her biri 8 bitten oluşan 4 bölümün birleşimi sayesinde elde edilir. Bu 8 bit boyuta sahip bölümlerin her biri desimal çevirisi sonrasında kullanıldığında, 4 desimal sayı sonucu elde edilmektedir.

Örneğin, biraz önce anlatıldığı şekilde www.bunoktadaisimbulunacak.com web sayfası için kayıtlar göz önünde bulundurulduğunda, bu kayıt anlamında IP adresi belirtildiği şekilde 193.165.1.4 şeklinde tanımlanmış olabilir. Bu kapsamda ters DNS veritabanına bakıldığında bu IP adresi için belirlenmiş alan adı 4.1.165.193.in-addr.arpa olacaktır. Geriye tekrar işaret oluşturabilmesi açısından da yine www.bunoktadaisimbulunacak.com web adresi şeklinde muhafaza edilecektir.

IPv6'da Ters Çözümleme Nasıl Gerçekleştirilir?

Daha önce ifade edildiği şekilde IPv6 adresleri konusunda gerçekleştirilecek ters DNS çözümlemelerinde ip6.arpa özel alan adı yer almaktadır. Bu kapsamda da IPv6 adresi alt alanlara ayrılırken hexadecimal şeklinde bölümleme gösterir ve tersten yazılmış bir ad ile temsil sağlanır. Yani örnek olarak bir IPv6 adresi için alan adı açısından 2004:ef7::546:78da gibi bir bilgi bulunuyorsa, bu adres ters konumda heksadesimal olarak gösterildiğinde; a.d.8.7.6.4.5.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.7.f.e.0.4.0.0.2.ip6.arpa çözümlemesi görülecektir.

Reverse DNS Neden Bir İhtiyaçtır?

İnternet dünyasında yıllar öncesinde ters DNS geliştirmenin altında yatan nedenlere bakıldığında, bir mail gönderiminde gönderilen bu e-postanın sahibinden gelip gelmediğini tespit etme amacı bulunmaktadır. Çünkü bir mail gönderim işlemi yapıldığında, bu mailin gönderildiği sonucu ile beraber göndericinin IP adresi de gönderilir. İşte bu noktada IP adresi karşısında bu IP adresini satın alan ISP firmasının yazması gereken bir alan adı bulunur. Reverse DNS olarak adlandırılan kavram, bugün çoğu e-posta sunucusu tarafından mutlak olarak talep edilmektedir. Birçok kuruluş otomatik bir şekilde yazılmış PTR kayıtlarını almamakta ve bu adresleri kara listelerine eklemektedir.

PTR Kaydı Nasıl Sağlanır?

PTR Kaydı Nasıl Sağlanır?  | Aak Domain HostingTers DNS oluşturma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, bu siber güvenlik açısından önemli adımı sağlamak için öncelikli ve dikkatli davranmanız gerekir. Çünkü ister müşterileriniz ister görüştüğünüz kişiler gelen maillerde zararlı bir ayrıntı bulunup bulunmadığını sorgulayacaktır. Özellikle bu konuda bilgili bir kişi gelen mailin hangi IP adresine ait olduğunu öğrenmek açısından ters DNS kullanımını tercih edebilir.

Reverse DNS kaydı gerçekleştirmek çok pratik bir yapı ile sağlanabilir. Bu kapsamda sırasıyla

  • Öncelikle müşteri panelinize giriş gerçekleştirebilirsiniz.
  • Sonrasında sol tarafta bulunan menü içerisinde sunucu işlemlerine girebilirsiniz.
  • Açılan sayfada ilgili hizmetin sağ tarafında yer alan yönet butonuna basılabilir.
  • Sunucu yönetim ekranı içerisinde IP adresleri sekmesine gelinerek, alt kısımda bulunan aldığınız hizmetin IP adreslerini listeli şekilde görebilirsiniz.
  • Bu liste içerisinde işlem gerçekleştirmek istediğiniz IP adresine bağlı olarak sunulan ters DNS kısmında değiştir butonu görülecektir.
  • Değiştir butonuna tıklandığında, yeni bir kayıt oluşturulabilir.
  • Bir IP adresi için bahsedilen şekilde bu işlemler tamamlandığında Reverse DNS kaydı oluşturulabilir.

PTR Kaydı Nedir?

PTR kaydı içeriğimizin başından bu yana Reverse DNS ile aynı mantığa sahip olarak ifade edilmektedir. Farklı bir şekilde anlatılması gerekirse, PTR kaydı aslında daha önceden gerçekleştirilmiş A kaydının tamamen tersi olacaktır.  Bilindiği üzere A kaydı sayesinde bir IP adresi bir alan adına atanmaktadır. PTR işleminde ise IP için ana makine ismiyle eşleşme gerçekleştirilir. 

PTR kaydındaki en önemli nokta, A kaydı ile PTR kaydının birbirinden bağımsız konumda bulunmasıdır. Örneğin, bir önceki örnekte gösterildiği gibi www.bunoktadaisimbulunacak.com gibi bir alan adı için verilmiş 193.165.1.4 IP adresi işaret edilir. Ancak bu IP adresine karşılık olarak ana makine isim eşleştirmesi kullanırken 132.94.2.24 gibi bir adres kullanabilir.

PTR Kaydı Neden Gereklidir?

PTR kayıtları özellikle mail gönderimlerinde çok büyük bir gereklilik oluşturmaktadır. Çünkü gönderdiğiniz sunucu üzerinde güvenilir bir intiba bırakırken, alıcının gördüğü IP adresinin hangi makinede kayıtlı olduğunu kontrol etmesi imkanı sağlanır. Özellikle gündelik hayatta bildiğiniz gibi spam olarak adlandırılan dolandırıcılık içerikli e-postalara karşı güçlü bir güvenlik imkanı sağlar.

Güvenlik çerçevesinde bakıldığında PTR kaydı özellikle Gmail ve Yahoo gibi büyük posta sağlayıcıları tarafından çok fazla önemsenmektedir. Çünkü bu firmalar gelen e-postaları kabul etmeden önce mutlaka ters DNS çözümlemesi gerçekleştirir. Aslında PTR kaydını öğrenmek için farklı yöntemler de kullanılabilir. Bu kapsamda bir web sayfası üzerinden öğrenme imkanınız bulunduğu gibi kişisel bilgisayarınızda komut satırı da kullanılabilir.

PTR Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PTR sorgulama işlemi en pratik yöntemi ile birlikte çevrimiçi araçlarda gerçekleştirilebilir. Örnek olarak bilgisayarda bu işlemi yapmaktan zorlanıyorsanız, çevrimiçi bir araç olarak bir IP adresine bağlı host adını öğrenmek açısından MX Toolbox çok sağlıklı bir kullanım imkanı sunuyor. Bu uygulamanın web sayfasına girdikten sonra sadece boş alan içerisinde bir web sayfası için IP adresini yazarak “Reverse Lookup” butonuna tıklamanız yeterli olmaktadır.

Eğer yine de çevrimiçi araçlar yerine bilgisayarda PTR sorgulama gerçekleştirmek istiyorsanız, ister Windows ister MacOS ister Linux işletim sistemlerinde dahili araçlar bulunmaktadır. Örnek olarak Windows işletim sistemi kullanıcıları sorgulama işlemi yapmak için öncelikle “Başlat” menüsüne girerek “cmd” komutu yazıp enter tuşuna basabilir. Açılan siyah arka planlı komut satırında istediğiniz bir IP adresinin host adını sorgulamak için “nslookup IP_ADDRESS” komutu yazılmalıdır.

Eğer MacOS veya Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlarda aynı işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, örneğin MacOS bilgisayarlarda terminal açıldıktan sonra veya Linux bilgisayarlarda Ctrl+Alt+T kombinasyonuyla terminal açıldığında, PTR sorgulaması için “dig -x IP_ADDRESS” komutu kullanılabilir.