RSS Nedir ?
12.09.2020 11:29 1257 Görüntülendi

RSS Nedir ?

RSS Nedir - Atak Domain HostingRSS, dünya ülkelerinde milyarlarca web kullanıcısı tarafından en sevdikleri web sitelerini takip etmek için kullanılan bir teknolojidir.

RSS, sizinle ilgili ve güncel bilgileri alma yöntemini sağlayan bir teknolojidir. Size zaman kazandırır ve yayınlandıktan sonra istediğiniz bilgileri hızlı bir şekilde almanıza yardımcı olur.

Bir web sitesindeki güncellemeleri takip etmek için webin eski günlerinde web sitenizi tarayıcınızda “Yer imlerine eklemek” ve nelerin eklendiğini görmek için düzenli olarak manuel olarak onlara geri dönmek zorunda kaldınız.

Yer imi ile İlgili Problemler Nelerdir?

 • Web kullanıcısı olarak tüm işi yapmak zorundasınız.
 • Aynı anda birçok web sitesini gezmeniz halinde karmaşıklık olabilir.
 • Yer işaretlerinizi kontrol etmeyi unuttuğunuzda bilgileri kaçırırsınız.
 • Sık güncellenmeyen sitelerde aynı bilgileri tekrar tekrar görürsünüz.

RSS Ne İşe Yarar?

Birçok insan, içeriğinde ne olduğu öngörülemeyen bir programda değişen birçok web sitesine girer. Örneğin; haber siteleri, topluluk ve dini organizasyon bilgi sayfaları, ürün bilgi sayfaları, tıbbi web siteleri ve web günlükleri gibi. Yeni bir içerik olup olmadığını görmek her web sitesini tekrar tekrar kontrol etmek oldukça sıkıcı olabilir.

Bir web sitesi her güncelleme yaptığında bunu bildirir. Bir bakıma RSS’nin sizin için yaptığı budur.

Web sitesindeki değişikliklerin e-posta ile bildirimi bu probleme erken bir çözümdür. Maalesef birden fazla web sitesinden e-posta bildirimleri aldığınızda, bunlar genellikle düzensizdir ve sıkıcı olabilir ve genellikle spam ile karıştırılır.

RSS, yeni ve değiştirilmiş içerikten haberdar edilmenin en iyi yoludur. Birden fazla web sitesindeki değişiklik bildirimleri kolayca ele alınır ve sonuçlar size iyi organize edilmiş ve e-postadan farklı olarak sunulur.

RSS Nasıl Çalışır?

RSS, web sitelerinde bir bildirim listesini standart bir şekilde tutmasını sağlayarak çalışır. Bu bildirim listesine “RSS Beslemesi” denir. En son değişiklikleri veya başlıkları öğrenmek isteyenler bu listeyi kontrol edebilir. Sizin önem verdiğiniz web sitelerinin RSS akışlarına otomatik olarak erişen ve sonuçları sizin için düzenleyen “RSS toplayıcıları” adı verilen özel bilgisayar programları geliştirilmiştir.

RSS Hangi Bilgileri Sağlar?

RSS, genel ve temel bilgiler sağlar. En yeniden en eskiye doğru sunulan bilgilerin bir listesinden oluşmaktadır. Her bir öğe genellikle öğeyi açıklayan basit bir başlık ile beraber daha eksiksiz bir açıklama ve gerçek bilgilerin açıklandığı bir web sayfasına bağlantıdan oluşmaktadır. Bazen bu açıklama okumak istediğiniz tam bilgidir mesela; bir web günlüğü gönderisinin içeriği gibi. Bazen de sadece bir özettir.

RSS Toplayıcı Programları

RSS toplayıcıları, sürekli olarak yeni öğeler için bir dizi RSS beslemesini otomatik olarak kontrol ederek, her bir web sitesini kendiniz sıkıcı bir şekilde yeniden okumak zorunda kalmadan birden fazla web sitesindeki değişiklikleri takip etmeyi mümkün kılmaktadır. Eklemeleri algılar ve hepsini kompakt ve kullanışlı bir şekilde size sunarlar. Bir öğenin başlığı ve açıklaması ilgiliyse, bağlantı ilgili web sayfasını hızlı bir şekilde okumak üzere getirmek için kullanılabilir.

RSS Yayını Nedir?

RSS Yayını Nedir - Atak Domain Hosting

 • RSS Yayını, bir İnternet sunucusunda bulunan bir metin XML dosyasıdır.
 • RSS Akışları, içerik alanınızla ilgilenen izleyiciler tarafından daha kullanılabilir olmasını sağlamak için bir RSS kayıt defterine kaydedilir.
 • RSS Feedleri, web sitenize geri bağlantı oluşturabilir ve bu da sitenizin yüksek bir trafik almasına sebep olur.
 • RSS Akışları genellikle saatlik olarak güncellenir, diğerleri ise haftalık veya düzensiz olarak güncellenir.
 • RSS’yi Kimler Kullanabilir?

  RSS, kullanımı haberlerle ilgili başlıkları dağıtmak gayesiyle başladı. RSS potansiyeli çok daha büyüktür ve dünyanın herhangi bir yerinde kullanılabilir.

  RSS Kullanmayı Düşünebileceğiniz Bazı Konular:

 • Yeni Evler: Emlakçılar piyasadaki yeni ev girişlerinin güncellenmiş halini ağlayabilir.
 • İş Açılışları: Yerleştirme firmaları ve gazeteler iş ilanlarının sınıflandırılmasını sağlayabilir.<*
 • Basın Dağıtım: Yeni çıkanların listesi güncellenebilir.
 • Okullar: Öğrencilere ev ödevlerini bildirebilir ve okul iptallerini hızlı bir şekilde duyurur.
 • Haberler ve Duyurular: Başlıklar, bildirimler ve tüm duyuru listeleri.
 • Eğlence: Sinemalarda en son TV programlarının veya filmlerinin listeleri.
 • RSS’nin popülaritesi her gün biraz daha artıyor. Sebebi oldukça açıktır. RSS, karmaşık içerik paylaşım ortaklıklarının reklamını yapmaya veya oluşturmaya gerek kalmadan bir siteyi ve içeriğini tanıtmanın ücretsiz ve kolay bir yoludur.

  RSS Nasıl Kullanılır?

  RSS aracılığıyla siteleri okuyorsanız yapmak istediğiniz ilk şey, kendinizi bir RSS Besleme Okuyucusu ile bağlamaktır. Yayınlara abone olduğunuzda, izlediğiniz sitelerdeki okunmamış girişlerin kalın olarak işaretlendiğini göreceksiniz. Tıkladığınızda en son güncellemeyi görürsünüz. Size gerçek siteyi tıklama veya bir sonraki okunmamış öğeye geçme seçeneği sunulur ve sonuncuyu “okundu” olarak işaretler.