Şahıs Firması Nedir? Şahıs Firması Nasıl Kurulur?
28.07.2022 11:10 622 Görüntülendi

Şahıs Firması Nedir? Şahıs Firması Nasıl Kurulur?

Eğer bir şirket kurmaya karar verdiyseniz ve bunu nasıl yapacağınızı araştırıyorsanız, karşınıza limited şirketten anonim şirkete, şahıs şirketinden kollektif şirkete kadar pek çok şirket türü çıkmıştır. 

Her bir şirket türünün ayrı avantajları ve dezavantajları vardır, bu yüzden herhangi birine karar vermek zor olabilir. 

Sizi bu zorluklardan bir nebze kurtarmak için bu yazımızda genellikle yeni şirket kuracakların en çok tercih ettiği şirket türü olan şahıs firmasının detaylarına değineceğiz.

Şahıs Firması Nedir?

Şahıs Firması Nedir? | Atak Domain Hosting

Şahıs firması, tek veya 1’den çok kişi tarafından kurulan firmadır. Şirketin açılması ve kapanması limited şirket gibi diğer şirket türlerine oranla oldukça kolaydır.

Eğer şahıs firmanızı birden fazla ortakla kurarsanız, firmanıza ait borçlar, ortakların sınırsız sorumluluğunda olur ve bir ortak, ortaklık devri yapmak istersen şirketin tüm kurucularından onay alması gerekir. Ayrıca sorumluluk ortakların tüm mal varlığını içerir. Bu yüzden diğer şirket türlerine oranla bir dezavantaja sahiptir. 

Şahıs Firmasının Avantajları Nelerdir?

Şahıs firması kurmanın diğer şirket türlerine göre birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan en önemlileri aşağıdaki şekildedir:

 • Şahıs firmalarının açılış ve kapanışları diğer şirket türlerine göre çok daha kolaydır ve açılış maliyetleri de oldukça düşüktür.

Şahıs Firması Nasıl Kurulur?

Eğer şahıs firması kurmaya karar verdiyseniz, bu süreçle şirketi kurmak için gerekli belgeleri toplamanız gerekir. Toplamanız gerekir dedik ama, başvuruyu şahsen yapmanız gerekmez. Vekalet verdiğiniz bir mali müşavir aracılığıyla da başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra topladığınız belgeler başvuru yaptığını vergi dairesi tarafından incelenir. Eğer belgelerde herhangi bir eksiklik yoksa minimum 1, maksimum 2-3 gün içinde şahıs firmanızı açabilirsiniz.

Şahıs Firması Kurmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Şahıs firması kurmak için gerekli evraklar aşağıdaki şekildedir:

 • Şirket kurmak için başvuru formu. Bu forma vergi dairesinden veya internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • 2 adet noterden onaylı imza beyannamesi
 • 2 adet ikametgah belgesi
 • Tapu fotokopisi veya kira kontratı
 • Eğer başvuruyu sizin yerinize muhasebeciniz yapacaksa, vekaletname

Şahıs Firması Kurmanın Maliyeti Nedir?

Şahıs firması kurmanın maliyeti, şirketinizi açacağınız lokasyona ve şirketin büyüklüğüne göre farklılık gösterebilir. Fakat ortalama bir rakam isterseniz, aşağıdaki maliyetleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

İmza beyannamesi: 136 TL

Kuruluş ve defter beyan kaydı: 300 TL

Sözleşmelere ait damga vergisi: 50 TL (Ortalama)

Mali müşavir vekaletnamesi: 200 TL (Ortalama)

Şahıs şirketi kuruluş maliyeti birçok faktöre göre değişiklik gösterse de, ortalama olarak 600-1000 TL arasındadır.

Kimler Şahıs Firması Kurabilir?

Kimler Şahıs Firması Kurabilir? | Atak Domain Hosting

Her şirket türünde olduğu gibi şahıs firmasından da yaş sınırı 18’dir. Eğer 18 yaşındaysanız, herhangi bir yerde sigortalı çalışsanız bile bir şahıs firması kurabilirsiniz. Fakat devlet memuru iseniz, yasal düzenlemelerden dolayı şahıs firması kuramazsınız.

Şahıs Firması Vergi Oranları

Şahıs firmasının limited şirketteki gibi sabit bir vergilendirme dilimi yoktur, elde ettiğiniz gelire göre vergi oranları değişiklik gösterir. Aşağıdaki listede kazancınıza göre ne kadar vergi ödeyeceğinizi bulabilirsiniz:

24.000 TL’ye kadar olan gelirler %15 ile vergilendirilir.

53.000 TL’nin 24.000 TL’si 3600 TL şeklinde vergilendirilir. 24.000 TL’den daha fazlası ise, %20 vergi alınır.

130.000 TL’nin 53.000 TL’si 9400 TL şeklinde vergilendirilir. 53.000 TL’den daha fazlası ise, %27 şeklinde vergilendirilir.

650.000 TL’nin 130.000 TL’si 30.190 TL şeklinde vergilendirilir. 130.000 TL’den daha fazlası ise, %35 oranında vergilendirilir.

650.000 TL’nin 650.000 TL’si 212.190 TL olarak vergilendirilir. 212.190 TL’den daha fazlası ise, %40 oranında vergilendirilir.

Şahıs Firması İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Şahıs firması hangi vergileri öder?

Şahıs firmalarının ödemesi gereken vergiler aşağıdaki şekildedir: 

 • Gelir Vergisi
 • Katma Değer Vergisi 
 • Stopaj Vergileri

2. Limited şirketi mi daha çok gelir vergisi öder yoksa şahıs firması mı?

Limited şirketlerin gelir vergisi oranları sabittir. Bu oran şu an için %25’tir. Şahıs firmaları ise kazançlarına göre %15-40 oranında gelir vergisi öder.

3. Şahıs firması kurmanın dezavantajı nedir?

Şahıs firmasından birden fazla ortak varsa, şirkete ait borçlar, ortakların sınırsız sorumluluğunda olur ve sorumluluk ortakların tüm mal varlığını içerir. 

4. Şahıs firması vergi levhası nasıl alınır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi üzerinden vergi levhanızı alabilirsiniz.