SMTP Nedir?
12.09.2020 12:13 1202 Görüntülendi

SMTP Nedir?

SMTP Nedir - Atak Domain HostingSMTP, “Basit E-Posta Aktarım Protokolü” olarak çevrilebilen “Basit Posta Aktarım Protokolü” anlamına gelir. İnternet protokol ailesinden bağlantı odaklı, metin tabanlı bir ağ protokolüdür ve bu nedenle OSI modelinin yedinci katmanı olan uygulama katmanında yer alır. Diğer herhangi bir ağ protokolü gibi, bir ağdaki bilgisayarlar arasında doğru iletişim için kurallar içerir. SMTP, bir göndericiden bir alıcıya e-postaların beslenmesinden ve iletilmesinden özellikle sorumludur.

Arpanet’te “Posta Kutusu Protokolü”nün halefi olarak 1982 yılında yayınlanmasından bu yana, SMTP e-posta göndermek için standart protokol haline geldi. Bununla birlikte, SMTP süreci, ilgili e-posta programı tarafından arka planda yürütüldüğü için normal kullanıcılar tarafından büyük ölçüde görünmez kalır. Yalnızca yazılım, tarayıcıdaki web posta uygulaması veya mobil posta uygulaması bir hesap oluştururken SMTP protokolünü kendi başına belirlemezse, sorunsuz e-posta trafiği sağlamak için bunu manuel olarak ayarlamanız gerekir.

Neredeyse tüm çevrimiçi etkinlikleriniz, alışveriş yapabilmeniz, haberleri okuyabilmeniz, e-postalar gönderebilmeniz ve daha fazlasını yapabilmeniz için bilgisayarınızın İnternet'e her yerden bağlanmasına olanak tanıyan özel ağ yazılımı kuralları ve politikaları olan protokollerin kullanımıyla mümkün hale gelir. (İnternet Protokolü anlamına gelen IP adresi, birçoklarından sadece biridir.) Protokoller, ağ oluşturma faaliyetiniz için çok önemlidir ve neyse ki sizin için bunları yönetmek, kurmak ve hatta düşünmek zorunda değilsiniz. Bilgisayarların ağ yazılımına yerleştirilmiştir. İleri teknoloji ve BT dehalarına şükürler olsun!

Yine de zaman zaman IP adresiniz gibi bir protokol hakkında bilgi edinmek zorunda kalabilirsiniz. Bu, hayatınız boyunca gönderdiğiniz tüm e-postaları etkileyen bir terimle geçerlidir. Basit Posta Aktarım Protokolü veya SMTP. O olmasaydı, e-postanız hiçbir yere gitmezdi.

SMTP, TCP/IP protokolü tarafından oluşturulan uygulamanın bir parçasıdır. SMTP, “kaydet ve ilet” adlı bir işlemi kullanarak e-postayı ağlar arasında taşır. İletişimlerinizi doğru makineye ve gelen kutusuna göndermek için Posta Aktarım Aracısı (MTA) adı verilen bir şeyle yakın bir şekilde çalışır.

SMTP, e-postanın bilgisayarınızın MTA’sından başka bir bilgisayardaki ve hatta birden çok bilgisayardaki bir MTA’ya nasıl taşındığını açıklar ve kontrol eder. Daha önce bahsedilen “büyük ve ileri” işlevi kullanılarak, mesaj bilgisayardan hedefine adım adım hareket edebilir. Her adımda, Basit Posta Aktarım Protokolü görevini yerine getiriyor. Şanslıyız ki, bu sahne arkasındaki tüm alanı kaplıyor ve SMTP’yi anlamamıza veya kullanmamıza gerek yok.

SMTP, e-posta sunucuları (size gelen ve giden e-postayı işleyen ağ bilgisayarı) arasındaki e-posta mesajlarının iletişimini kolaylaştıran bir dizi kod sağlar. Bir sunucunun bir iletinin farklı bölümlerini diğer sunucunun anlayabileceği kategorilere ayırmasına izin veren bir tür kısaltmadır. Bir mesaj gönderdiğinizde, her bir bölümün amacını tanımlayan şifrelerle (veya sayılarla) ayrılmış metin dizelerine dönüştürülür.

SMTP bu etiketleri sağlar ve e-posta sunucusu yazılımı bunların ne anlama geldiğini anlamak için tasarlanmıştır. Her mesaj hedefine doğru ilerlerken, bazen bir dizi bilgisayardan ve bunların bireysel MTA’larından geçer. Olduğu gibi, yoldaki bir sonraki bilgisayara geçmeden önce kısaca saklanır. Bunu farklı ellerden geçen ve doğru posta kutusunda biten bir mektup olarak düşünün.

SMTP ile Hiçbir Şey Fantezi Değil

SMTP yalnızca metin aktarabilir yazı tiplerini, grafikleri, ekleri vb. İşleyemez belki de bu yüzden basit olarak adlandırılır. Neyse ki “Çok Amaçlı İnternet Posta Uzantıları” yardımcı olmak için oluşturuldu. MIME, metin olmayan tüm içeriği düz metne kodlar. Bu tür dönüştürülmüş formatta, SMTP veri transferini teşvik eder.

SMTP bazen “durdur” anlamına gelir.

Çoğumuz bunu bilmiyoruz, ancak ISS’lerimizin genellikle belirli bir süre içinde kaç e-posta gönderebileceğimiz konusunda bir sınırı vardır. Çoğu zaman, saat başına veya günlük belirli bir sayı ile sınırlıdır.

Her ISS, bir bağlantıdan gönderilebilecek e-postayı belirlemek (ve kontrol etmek) için SMTP'sine güvenir. (Sonuçta bu bir protokoldür.) Evden çalışan veya büyük posta listelerini yöneten bazı kişiler için bu bir problem olabilir. Sınırlarına ulaştıktan sonra, ISS e-posta göndermeyi bırakacaktır. Spam gönderen olduğunuzu düşünürlerse, hesabınızı bile kapatabilirler.