Spam Nedir ?
12.09.2020 12:52 2253 Görüntülendi

Spam Nedir ?

Spam bir sıkıntıdan suçlu bir teşebbüse dönüştü, yakın zamanda belirtildiği gibi bir başlıktan hobiden kar güdümlü saldırıya doğru bir yolculuk yaptı.

Spam e-posta, istenmeyen e-posta listesine toplu olarak gönderilir. Genellikle, spam ticari amaçlarla gönderilir.

Spam, istenmeyen toplu iletilerdir, yani onları istemeyen birden çok alıcıya gönderilen iletilerdir. Spam’dan kaynaklanan problemler, istenmeyen ve toplu yönlerin birleşiminden kaynaklanmaktadır. İstenmeyen mesajların miktarı mesajlaşma sistemlerini batar ve alıcıların istediği mesajları atarlar.

Niçin Spam E-Posta Gönderilir?

Spam Nedir - Atak Domain Hosting

Genellikle, ticari maksatla spam e-posta gönderilir. Bazı insanlar bunu ahlak dışı görüyor olsa da birçok işletme hala spam kullanıyor. E-posta başına maliyet inanılmaz derecede düşüktür ve işletmeler toplu miktarları tutarlı bir şekilde gönderebilir. Spam e-posta da bilgisayarınıza erişmek için kötü amaçlı bir girişim olabilir.

Spam E-Postasını Nasıl Durdurabiliriz?

Spam e-postalarının durdurulması genellikle zordur. Çünkü botnet’lerden gönderilebilir. Botnet’ler daha önce virüs bulaşmış bilgisayarlardan oluşan bir ağdır.

Spam olduğuna kanaat getirdiğiniz bir ileti alırsanız (Göndereni tanımıyorsanız), e-posta uygulamanızda iletiyi spam olarak işaretleyin. Devre dışı bırakma veya abonelikten çıkma bağlantıları dahil hiçbir bağlantıyı veya ekli dosyayı tıklamayın. Spam gönderenler bazen e-posta adresinizin yasal olduğunu onaylamak için bu bağlantıları ekler veya bağlantılar kötü amaçlı web sayfalarını veya indirmeleri tetikleyebilir.

Spam E-Posta Tehlikeli midir?

Spam olan e-postalar tehlikeli olabilir. Bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırabilecek kötü amaçlı bağlantılar içerebilir. Spam’daki bağlantıları tıklamayın. Tehlikeli spam e-postalar genellikle acil bir durumdur, bu sebeple harekete geçmeniz gerektiğini anlarsınız.

Sık Karşılaşılan Spamlar

Sık Karşılaşılan Spam - Atak Domain HostingTicari reklamlar: Bir e-posta iletisi spam veya yasal bir reklam olsun, bir kurala tabi olmalıdır. İşletmeler e-posta adresinizi ele geçirdiğinde genellikle ürünlerini satmanın düşük maliyetli bir yolu olarak sizi varsayılan olarak haber bültenlerine abone yaparlar. Aktif bir formu her doldurduğunuzda, pazarlama e-postasına kaydolmak veya bu e-postadan çıkmak için bir onay kutusunu arayın. Bu e-postalar sinir bozucu olsa da çoğu zararsızdır ve yasa gereği görünür bir devre dışı bırakma veya abonelikten çıkma seçeneği olmalıdır.

Aboneliği iptal edip spam almaya devam ediyorsanız, gönderenin adresinden gelen kutunuzdaki iletileri filtrelemek için e-posta ayarlarınızı güncellemelisiniz.

E-Posta Sahteciliği

Kimlik avı e-posta hilekarlıkları neden genellikle etkilidir? Çünkü spam e-postalar, hareket etmenizi sağlamak için meşru kurumsal mesajları taklit eder. Bir kimlik sahtekarlığı saldırısında spam gönderen bir şirket, kurbanların güvenecekleri bir banka veya işveren gibi bir şirket seçtikten sonra şirketin tam biçimlendirmesini ve logolarını kullanır.

Bir şeyi yanıtlamadan veya tıklamadan önce, gönderenin e-posta adresinin (yalnızca takma ad değil) meşru olduğundan emin olmak için Kimden satırını kontrol edin. Şüpheniz olduğunda, e-postanın gerçek olup olmadığını doğrulamak için şirketle iletişim kurun.

Para Dolandırıcılığı

Spam gönderenler insanların iyi niyetini kullanıyorlar. Ortak bir para dolandırıcılığı, korkunç şartlarda yardım isteyen e-postalarla başlar. Spam gönderen, bir aile acil durumu veya trajik yaşam olayı için paraya ihtiyaç duyulması hakkında bir hikâye oluşturur. Kişisel bilgi sağlama veya para gönderme konusunda daima dikkatli olun.

Spam E-Postası Hangi Amaçla Gönderilir?

Spam’ın hedefi kâr etmektir. Toplu e-posta gönderme, fiziksel postayla karşılaştırıldığında ucuz ve kolaydır. Dünya çapında her gün yaklaşık 250 milyar e-posta gönderiliyor ve bunların %45’i Spam’dır.

Spam’ı Nasıl Etkisiz Hale Getirebilirim?

 • Öncelikle Spam mesajlarına cevap vermeyiniz. Yapılan bir araştırmada, katılımcıların %46’sı meraktan spam Spam’ı tıkladıklarını veya cevapladıklarını, aboneliklerini iptal ettiklerini veya sunulan ürünler/hizmetler hakkında daha fazla bilgi edindiklerini söylediler. Bunlar gibi olmamalıyız. Spam iletilere cevap vererek, spam göndericilere e-postanızın geçerli olduğunu ve size daha fazla spam göndermelerine yardımcı olmuş olursunuz.
 • Aynı husus cep telefonu Spam’ı için de geçerlidir. Yapılması gereken ise telefonunuzu kapatın ve arayanı akıllı telefonunuzun engellenen numaralar listesine ekleyin. Bir metin mesajı ise onu kopyalayıp ilgili mercie iletebilirsiniz; böylece telefon operatörünüzün spam iletilerini filtreleme yeteneğini geliştirir.
 • Spam filtrenizi açın. E-posta sağlayıcıları, Spam’ı durdurma söz konusu olduğunda size yardım eder. Çoğu toplu e-posta, asla e-posta filtrelerimizi geçip gelen kutumuza geçmez. Kabul edilen, yasal e-postalar bazen spam klasörüne yanlış bir şekilde girebilir, ancak gelecekte bu e-postaları “spam değil” olarak işaretleyerek ve kişi listenize meşru gönderenler ekleyerek bunun olmasını engelleyebilirsiniz.
 • Makroları kapatın. Kesinlikle makroları varsayılan olarak etkinleştirmeyin. Birisi size bir e-posta eki gönderirse ve belge sizden “makroları etkinleştirmenizi” isterse, “Hayır’ı” (özellikle göndereni tanımıyorsanız) tıklayın. Bunun meşru bir ek olabileceğinden şüpheleniyorsanız, göndereni tekrar kontrol edin ve gerçekten size dosyayı gönderdiğini onaylayın.
 • Kimlik avı e-postalarını nasıl tespit edeceğinizi öğrenmelisiniz. Kimlik avı e-postasını bulmak için beş kırmızı bayrak. Bunlardan herhangi birini görürseniz, muhtemelen bir kimlik avı e-postasına bakıyorsunuzdur.
 • Gönderenin adresi genellikle doğru değildir. Normal bir e-posta ise gönderenin adresi, temsil ettiğini iddia ettiği şirketin alan adıyla eşleşmelidir.
 • Gönderen kim olduğunuzu bilmiyor gibi görünüyor olabilir. Şirketlerden ve tanıdığınız kişilerden gelen yasal e-postalar size adıyla hitap edilecektir. Kimlik avı e-postalarında genellikle “müşteri” veya “arkadaş” gibi genel selamlar kullanılırlar.
 • Katıştırılmış bağlantıların olağandışı URL’leri vardır. İmlecinizle üzerine gelip tıklamadan önce URL’yi inceleyin. Bağlantı şüpheli görünüyorsa, doğrudan tarayıcınız üzerinden web sitesine gidiniz. Tüm harekete geçirici mesaj düğmeleri için aynıdır. Kısa mesaj Spam’ı genellikle girişinizi yakalamak için tasarlanmış sahte sitelere bağlantılar içerirler.
 • Yazım hataları olması, dilin kötü kullanılması ve olağandışı sözdizimi. E-postanın Google Translate aracılığıyla birkaç kez tekrar tekrar çevrilmesi.
 • E-posta gerçek olamayacak kadar iyi görünmesi.
 • Ekleri varsa dikkat etmeli. İşletmeler genellikle ekli e-posta göndermezler.
 • Motivasyon sağlama adına, virüslü bir programı veya belgeyi doğrudan Spam’a ekleyerek veya virüslü içeriğe sahip bir web sitesine bağlayarak kötü amaçlı yazılım dağıtmaktır. Bu Spam’lar genellikle, mağdurları açmaya teşvik etmek için yanıltıcı başlıklar ve içerikler gönderirler.
 • Spam’ın diğer bir kullanımı ise kimlik avıdır ve güvenilir bir partiyi kurbanın kimlik bilgilerini çalmak için taklit ederler. Kimlik avı Spam’ı genellikle bankalardan, İSS’lerden veya posta sağlayıcılarından geliyormuş gibi kurbanlara hesaplarını onaylamasını veya güncellemesini söylerler. Kimlik avındaki bağlantılar, gerçek kuruluşun giriş sayfasına benzeyen bir web sitesine yönlendirir, böylece kurban kimlik bilgilerini girer ve daha sonra kimlik avına gönderilir.