SQL Nedir?
01.02.2021 15:45 1196 Görüntülendi

SQL Nedir?

İnternet, tasarım, teknoloji ve bilgisayar denildiğinde sık kullanılan terimlerden biri olan SQL, aslında bu sektörlerde veri denildiğinde en önemli kavramlardan birini oluşturmaktadır. Çünkü SQL, Structured Query Language kavramının kısaltması olması ile birlikte Türkçede karşılığı “Programlama Dili” veya “Sorgu Dili” olarak bilinmektedir.

SQL aslında bir programlama dili olmaktan ziyade veritabanı işlemleri açısından kullanılan bir alt dil olarak yer almaktadır. Bir bilgisayar içerisine aktarılmış olan, işlem yapılmış veya yapılmamış tüm bilgiler veri olarak adlandırılır. Örneğin, bir bilgisayarda kaydedilmiş olan tüm fotoğraflar birer veridir ve bu veriler istenildiği zaman ulaşılabilen, kullanılabilen, değiştirilebilen parçalardır. İşte bu sistem içerisinde de SQL sistemi önemli bir yapı oluşturduğu için sunulan bu içerik size SQL hakkındaki aradığınız cevapları verecektir.

SQL Sistemi Nedir?

İnternet, alışveriş, haber, eğlence, oyun veya muhasebe gibi herhangi bir amaç ile bilgisayar başına geçtiğinizde, mutlak olarak veriler ile uğraşmak ve ilgilenmek zorunda kalırsınız. Bu durumda bilgisayar içerisinde on binlerce farklı veri çeşidi bulunmasına rağmen bu veriler belirli kriterler sayesinde size sunulurken, bu işlem sorgulama olarak adlandırılır. İşte bu noktada sorgu işlemi de SQL sayesinde yapılmaktadır. 

SQL bahsedildiği şekilde sorgulama dili olmak ile birlikte veriler üzerinde işlem yapabilmeniz için her şeyi kolay bir hale getirir. Yani bilgisayar dünyasında SQL veritabanı sistemi çoğu zaman bir programlama dili gibi gösterilse de aslında bir veri tabanı yönetim sistemi olarak kullanılmaktadır. Çünkü sadece veritabanı üzerinde işlem gerçekleştirilirken, zaman geçtikçe daha fazla bilgi ortaya çıkmakta ve bilgisayara eklenen bu veriler doğru bir şekilde depolanmak zorunda kalmaktadır.

Bilgisayar sistemleri içerisinde dosyalama gerçekleştirirken dosya işlem sistemi yer alır. Fakat günümüz teknolojisinde çok yoğun bilgi ortamı bulunduğu için bu teknolojinin artık yeterli olmadığı kabul edilmiştir. Buna bağlı olarak da elbette ki yeni bir teknoloji geliştirilmiş ve dağınık verilerin düzenli bir şekilde depolanması amacıyla SQL veritabanı sistemi sayesinde büyük bir gelişim elde etmiştir.

SQL Avantajları Nelerdir?

Son yıllarda popüler şekilde kullanılan SQL veritabanı sayesinde bilgisayar üzerindeki bilgiler çok rahat bir şekilde kategoriler halinde depolanabilir. Bilgisayar içerisinde veriler açısından dağınık bir yapı bulunmadığından, aradığınız veri de sadece birkaç saniyede dahi kolayca bulunarak kullanılabilir.

SQL veritabanı kullandığınız zaman bilgisayar içerisinde oluşturduğunuz verilerde sürekli bir şekilde tekrara düşme gibi bir sıkıntıdan da kurtulabilirsiniz. Örneğin, habercilik ile ilgileniyorsanız, kaydetmek istediğiniz her kaza haberinde “kaza fotoğrafları” gibi bir isim kullanıyorsanız, SQL veritabanı bu ismi düzenli bir şekilde tekrara düşmeden kullanarak, veritabanı içerisinde önemli bir düzen sağlar. Üstelik bu avantaj, online yani internet üzerinde işlem yapan uygulamalar içerisinde de büyük bir gereklilik oluşturmaktadır.

Çoğu zaman bilgisayarlar içerisinde bulunan veriler yani bilgiler belirli klasörlere dağıtılmış olmadığı için dağınık bir hale gelir ve sonrasında büyük sorunlar oluşturabilir. Bu gibi durumlarda SQL veritabanı sayesinde dağınık olan tüm bu bilgiler klasörlere dönüştürülürken, bilgisayarda fazla alan işgal edilmesi engellenir, bütünlük sağlanır ve dosyaların rahatlıkla kullanılabilmesine yardımcı olur.

 

Günümüz teknolojisi ile her gün daha fazla gelişme gösteren SQL veritabanı sistemi verilerin ve veri kümelerinin belirli modellere sahip olmasını sağlarken, bir sistem içerisinde aslında birçok farklı işlem yapılabilir. SQL veritabanı sayesinde

  • Her veri tamamen güncellenebilir.
  • Bilgisayardan ya da internet ağı üzerinden silinmiş olan veriler yeniden oluşturulabilir.
  • Veriler için yepyeni tablolar elde edilebilir.
  • Var olan ama kayıtsız veriler rahatlıkla kaydedilebilirken, yeni veri çekme imkanı bulunmaktadır.
  • Güvenlik ayarları gerçekleştirilebilir.
  • Ayrıca çok önemli bir nokta olarak veri sorgulama ve arama işlemleri rahatlıkla yapılabilir.

SQL Veritabanı Nerelerde Kullanılır?

SQL sistemi bahsedildiği şekilde genel olarak veritabanı içerisinde kullanılmakta ve bir veritabanı içerisindeki saklı bilgilerin işlenmesini kolaylaştırmakta ve avantaj oluşturmaktadır. Sorgulama işlemlerini de kolay bir hale getiren bu sistem, genellikle farklı yazılımlar içerisinde kullanılmaktadır.

İlk örnek olarak Microsoft SQL service içerisinde sunucu tabanlı olarak Microsoft tarafından geliştirilmiş şekilde işlem yapmak için kullanılabilir. Ayrıca yine Microsoft tarafından ücretli şekilde yazılmış ve sunulmuş MSS SQL sistemi yer almaktadır. Yine Microsoft üzerinden tercih edilen önemli yazılımlardan biri olan Access yazılımı üzerinde de farklı sistemlere göre küçük uygulamalar için veritabanı kullanılabilir.

Microsoft dışında ise Oracle tarafından geliştirilmiş sistemlere bakıldığında, en güçlü yazılımlardan biri olarak bu firmanın geliştirdiği veri tabanı yazılım sistemleri bugün dev firmalar tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca yine Oracle firması tarafından geliştirilmiş ve herkes tarafından ücretsiz bir şekilde açık kaynaklı kod kapsamında kullanılabilecek My SQL yazılımı yer almaktadır.

Yine farklı bir şekilde geliştirilmiş Firebird yazılımı da Borland firması tarafından sunulmuş bir veritabanı yazılımı olmak ile birlikte aslında farklı bir sistemin geliştirilmesi ile sunulmuştur. Çünkü daha önce var olan Interbase 6.0 ismine sahip uygulama, açık kaynak kodu biçimini aldıktan sonra alert özelliği gibi farklı özelliklerle beraber tekrar sunulmuştur. Bugüne kadar ücretsiz versiyonlar ile birlikte sunulan bu yazılım, dev veritabanları için dahi kolaylıkla tercih edilirken Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.

Genel çerçevede SQL sistemi kullanılan farklı alanlara bakıldığında da bugün okullarda, kütüphanelerde ve e-ticaret sitelerinde büyük avantaj oluşturmaktadır. Ayrıca muhasebe şirketleri, hukuk firmaları, bankalar, hastaneler, telefon işletmeleri, borç ödeme yani finans şirketleri gibi birçok noktada da kullanılmaktadır. 

Aslında bugün SQL veritabanı sistemi kullanılan en önemli alan olarak Türkiye Cumhuriyeti tarafından sunulan e-devlet uygulaması görülebilir. E-devlet uygulaması üzerinde her vatandaş, T.C. Kimlik numarası sayesinde veritabanı üzerinde kendine ait tüm bilgileri kolaylıkla sorgulayabilir ve onlarca hatta yüzlerce dosyaya saniyeler içerisinde ulaşabilir.

SQL Sistemi Nasıl Çalışır?

SQL sistemi bahsedildiği şekilde veriler üzerinde çok hızlı bir şekilde işlem yapmak açısından tercih edilirken, bilhassa büyük veriler üzerinde kolayca sorgulama ve sunum yapabilirsiniz. Örneğin, büyük veriler içeren bilgisayar programları kullanımı sayesinde rahatlıkla veritabanı yönetimi sağlayabilir.

Özellikle dağınık verilerin düzenlenmesi için kullanılan SQL sistemi büyük verileri ele aldığında kolaylıkla kategorize eder ve bu dağınıklığı ortadan kaldırarak, sonraki dönemlerde veri arama açısından size kolaylık sunar.

Örnek olarak büyük çapta bir hukuk firmasında binlerce dava dosyası yer alıyorsa, bu dava dosyalarının her birinin içerisinde masraflar, tarihler, dosya isimleri, numaraları ve eski kararlar gibi notlar yer alacaktır. Bürodaki bir çalışan bu bilgiler üzerinde bir sorgulama gerçekleştirdiğinde, büronun dosya sistemine kolaylıkla girebilir ve SQL sistemi sayesinde istediği tüm bilgileri kolaylıkla veri sorgulama ekranında bulabilir.

SQL Sistemi Nasıl Öğrenilebilir?

Bugün SQL sistemi gelişen ve daha popüler bir hale gelen yazılımlar arasında yer aldığı için birçok noktada eğitim içerikleri sunulmaktadır. Bu eğitim içerikleri ve programları dahilinde veritabanları sistemlerinde gerçekleştirilecek tasarım, güvenli şekilde gerçekleştirilebilecek kurulum işlemleri, teknik destek ve SQL veritabanı yöneticiliği gerçekleştirme gibi faaliyetler sunulmaktadır. 

Microsoft, Firebird veya Oracle gibi farklı firmalar üzerinden temin edilmiş SQL veritabanı yönetim sistemleri için hangi özelliklerin bulunduğu, hangi alanlarda kullanılabileceği ve nasıl geliştirilebileceği öğretilmektedir. Detaylı bir şekilde geliştirilebilecek bu eğitimlerde özellikle web tasarımcılar, özel sektörlerde veri tabanı yöneticisi veya yazılımcı olarak çalışmak isteyenler, kamu kurumlarında teknik personel olarak çalışan kişiler katılım sağlamaktadır. 

SQL Örnekleri ve Dersleri İçin Tıklayın!

 

Hemen Bir Domain Sorgula!