SSD Nedir?
12.09.2020 12:50 999 Görüntülendi

SSD Nedir?

SSD Nedir - Atak Domain HostingSSD’ler oldukça pahalıdır, ancak aynı zamanda veri okuma ve yazma hızının çok yüksek olması nedeniyle sistem performansını önemli ölçüde iyileştirirler.

SSD veya Katı Hal Sürücüsü, bellek yongalarına veya başka bir deyişle katı hal sürücüsüne dayalı hareketli parçaları olmayan bir yığın depolama aygıtıdır.

Geleneksel bir sabit disk, yüksek hızlı dönen bir manyetik disk ve verileri okumak ve yazmak için bir kafadan oluşur. Veri depolama, gerekli hücreler mıknatıslanarak ve manyetikliği giderilerek gerçekleştirilir. Ancak hücre ile çalışmak, diskin dönme hızını değiştirmek ve en önemlisi kayıt kafasını hareket ettirmek çok fazla zaman alıyor. Bu nedenle, sabit disk çok hızlı olmayabilir.

Ancak bu sorun bir SSD sürücüsü ile çözülür. Burada tüm bu karmaşık mekanizma yerine flash bellek kullanılmaktadır. Bu sayede kayıt kafasını hareket ettirmeye gerek kalmaz, disk üzerinde herhangi bir yere kayıt anında yapılır.

Ancak çip tabanlı bellek teknolojisi, geleneksel sabit sürücülerden daha pahalıdır. Ek olarak, flash belleğin çok istenmeyen bir özelliği vardır, sınırlı sayıda yeniden yazma. Bu nedenle, üreticilerin, disklerinin mümkün olduğu kadar uzun süre çalışması için farklı hücre yerleştirme ve telafi yöntemleri bulması gerekir.

Bilgisayarınız için doğru SSD diskini seçmek için, önce mevcut disk türlerini göz önünde bulundurmalısınız.

SSD Türleri

Bu teknolojinin geliştirilmesi sırasında, çeşitli tiplerde SSD’ler ortaya çıktı, boyutları, bir bilgisayara bağlanma yöntemi, çalışma hızı ve bellek hücrelerini bulma yöntemi açısından farklılık gösteriyorlar.

Boyutlar ve Bağlantı Yöntemleri

Boyut, bir SSD sürücüsünü ana karta bağlama yöntemi ve işin hızı birbiriyle ilişkilidir çünkü bu özellikler tam olarak bağlantı ara yüzüne bağlıdır. Hangi SSD’yi seçmeniz gerektiğini bilmeniz için bir SSD bağlamanın en yaygın yollarını düşünelim:

SATA- bu SSD’ler, normal HDD’lerle aynı ara yüze bağlanır. Kurulum sahası ile uyumluluk için, bu sürücülerin bir sabit sürücünün boyutuna karşılık gelen 9x7x2,5 cm’lik bir kasası vardır. Normal bir sabit sürücü yerine herhangi bir bilgisayara veya dizüstü bilgisayara kolayca yüklenebildikleri için günümüzde en yaygın şekilde kullanılmaktadırlar. Ancak bu seçeneğin bir sınırlaması vardır, maksimum veri aktarım hızı 6 GB/saniyedir. HDD’ler için bu çok büyük bir sayıdır, ancak bazı SSD’ler daha da gelişebilir.

mSATA- SATA ile tam olarak aynı bağlantı ara yüzü ve dolayısıyla aynı çalışma hızı. Ancak burada bu kadar büyük binalar yok. Bu tür SSD genellikle dizüstü bilgisayarlar için kullanılır. Bu tip plakalar arasındaki fark sadece boyuttadır.

PCIe - bu diskler sıradan kısa PCI biçimindedir ve bu ara yüzün kullanımı sayesinde 30 Gb /s’ye kadar veri aktarım hızları geliştirebilirler. Ancak boyutları nedeniyle yalnızca kişisel bilgisayarlarda kullanılabilirler ve ayrıca iki ile üç katına mal olurlar. Standart SATA SSD’lerin fiyatı.

NVMe - özel optimizasyonlar sayesinde daha da yüksek performans sağlayan, ancak şu anda yalnızca yeni ana kartlarla uyumlu olan PCIe SSD’lerin modifikasyonu. Kasa tam olarak PCIe’ye benziyor. M.2. PCI SSD’nin daha küçük bir sürümüdür. Aynı protokole göre çalışır ve verilerle aynı hızda çalışmanızı sağlar, ancak büyük bir kasa yerine küçük bir pano şeklinde yapılır. Çoğu modern ana kart bu tür yuvaları zaten desteklemektedir, ancak bunlar yalnızca PCI aracılığıyla da bağlanabilir.

Bellek Hücrelerini Düzenlemenin Yolları

Bellek hücrelerini düzenleme yöntemine göre, SSD’ler bir hücrede depolanan bit sayısına bölünür. Aslında, ne kadar küçük olursa, yeniden yazma kaynağı ve işin hızı o kadar büyük olur, ancak aynı zamanda fiyat da o kadar yüksek olur. Bu nedenle üreticiler bir hücredeki veri miktarını artırarak üretim maliyetlerini düşürmeye çalışırlar. Şu anda bu tür hafıza var:

SLC NAND- bu tür bellek uzun süredir geliştirilmiştir. Bir hücre bir veri biti içerir. Maksimum performansı garanti eder ve on bine kadar veri yeniden yazılır, ancak çok pahalıdır ve bu nedenle mevcut değildir.

MLC NAND- bu, bir hücreye iki bitin atandığı yeni nesil flash bellektir. Olası yeniden yazma sayısı üç bine düşürüldü ve işin hızı yarı yarıya azaldı. Ancak bu tür cihazların fiyatı zaten aşağı yukarı kabul edilebilir.

TLC NAND- bu standartta, bir hücreye üç veri biti zaten girilmiştir ve yeniden yazma kaynağı 1000'e düşer. Ancak daha da ucuzdurlar. Üreticiler, serbest bırakılan hücreleri bir yedek ile değiştiren farklı dengeleme denetleyicileri ekleyerek ve aynı yükü tüm hücrelere vermeye çalışarak durumdan bir çıkış yolu buldular. Ayrıca bir SLC önbelleği kullanır. Tüm bunlar, SSD’nin üç yıl veya daha uzun süre çalışmasını garanti etmemize olanak tanır. Farklı optimizasyonlara sahip TLC ve MLC artık sıklıkla kullanılmaktadır.

Bir SSD Sürücüsü Nasıl Seçilir?

SSD Sürücüsü Nasıl Seçilir - Atak Domain Hosting

Artık SSD’lerin ne olduğunu zaten bildiğinize göre, bilgisayarınız için bir SSD sürücüsünü nasıl seçeceğinize bakalım. Yeni kullanıcılar yalnızca hacmi, fiyatı ve boyutu dikkate alır. Ancak, bellek ayırma türünü, bağlantı yöntemini ve kontrol üreticisini de göz önünde bulundurmalısınız.

SSD Bellek Kapasitesi

Boyut ne kadar büyükse, cihazın fiyatı o kadar yüksek olur, ancak aynı zamanda yeniden yazma kaynağı da o kadar büyük olur, çünkü denetleyicinin yükü tüm hücreler arasında dağıtması için daha fazla alan vardır. Çoğu zaman, SSD sürücüler 128, 256 GB ve 1 TB’dir. Çoğu zaman, sistem için 128 GB SSD kullanır.

Bağlantı Yöntemi

Aslında yalnızca iki bağlantı yöntemi vardır: SATA arabirimini ve PCI’yi kullanmak. SATA daha yaygın ve çok yönlüdür. Böyle bir SSD sürücüsü hem bilgisayara hem de dizüstü bilgisayara kurulabilir. Ancak çok yüksek hız istiyorsanız, PCI ara yüzünü seçmek daha iyidir.

Bellek Türü

Hangi SSD’nin bir bilgisayar için 2016’yı seçmenin daha iyi olduğunu bulmak için bellek türünü göz önünde bulundurmanız gerekir. İlk bellek türü olan SLC artık mevcut değildir. Piyasada iki tür vardır MLC ve TLC. Birincisi daha pahalıdır, ancak 3.000 bin katlık bir yazma kaynağına sahiptir ve verilerle çalışma hızı 50 milisaniyedir. Normal kullanımda bu tür plakalar 5-7 yıl dayanabilir ancak daha pahalıdır.