TikTok Nedir?
16.09.2020 10:58 4392 Görüntülendi

TikTok Nedir?

TikTok, çoğunlukla popüler şarkıları seslendiren kullanıcıların oluşturduğu videoları paylaşmak için kullanılan bir sosyal ağdır. İlk başta musical.ly olarak isimlendirilmişti. Kullanıcılar dudak hareketlerine uygun şarkı söyledikleri, dans ettikleri ya da sadece konuştukları kendi videolarını oluşturabilir ve yükleyebilirler. Bunun yanında çok çeşitli konuları, şarkıları ve stilleri kapsayan diğer kullanıcıların içeriğine göz atabilir ve bunlarla etkileşimde bulunabilirler. Bu videolar, genellikle zorluklara karşılık gelen hashtag’lere göre gruplandırılabilir.

TikTok Hangi Ülkeye Aittir?

Merkezi Pekin’de olan ByteDance ve Şanghay’da Santa Monica’daki ofisleri bulunan Musical.ly adında küçük bir dudak hareketleriyle müziğe şekil veren video platformunu satın aldı. 2018 yılının Ağustos Ayında Musical.ly, TikTok olarak yeniden adlandırıldı ve daha sonra uygulamanın indirmeleri dünya çapında iki katına çıktı.

Çin’de Instagram, Twitter ve Facebook’un hepsi yasaklandı. Bu uygulama bunun üzerine faaliyete geçmiştir. TikTok’un geçen yıl dünya çapında 400 milyon aktif kullanıcısı vardı.

TikTok’un şu anda dünya çapında aylık yarım milyardan fazla kullanıcısı var ve ABD’de yaklaşık 80 milyon indirme yapılmış. 2018’in ilk yarısında, iTunes App Store’da indirilen bir numaralı uygulaması oldu.

TikTok Nasıl Çalışır?

Tik Tok’a kaydolmak için bir telefon numarası, e-posta adresi veya Facebook ve Instagram gibi üçüncü taraf bir hesapla kaydolmak gerekir. Giriş yaptıktan sonra, videoları bulmak için popüler içerik oluşturucuları, kategorileri arayabilirsiniz ya da uygulamada bulunan arkadaşlarınızı bulmak için telefonunuzdaki kişilerinizi veya sosyal medya takipçilerinizi kullanabilirsiniz. Tik Tok’ta birçok çocuk video oluşturmayı sever, ancak birçok kişi çektiği bu videoları yayınlamaz. Sadece içerik oluşturucuları bulmak ve takip etmek için uygulamayı kullanırlar.

TikTok’u Çocuklar Kullanabilir mi?

TikTok Çocuklar Kullanabilir mi ?

TikTok’un popüler müziğe açık olması, birçok videonun küfür ve cinsel şarkı sözleri içeriyor olmasını beraberinde getirdi. Bu sebeple çocukların kendi başlarına kullanmaları uygun değildir. TikTok erotik veya porno gibi sakıncalı içerikleri aramanıza izin vermese de açıklayıcı kıyafetler giyen ve anlamlı bir şekilde dans eden kişileri bulmak da kolaydır. Çocuklarınızı denetlerseniz veya müzik platformlarından bildiğiniz şarkılara sadık kalırsanız, TikTok çocuk dostu bir deneyim olabilir. Çocukları bugünün dünyasında uygunsuz içeriklerden korumak zordur ebeveynlerin bu konuda çok duyarlı olmalarını tavsiye ediyoruz. Çocuklarınızın hangi mecralarda ne yaptığını ikna edici bir metotla ilgilenmek anne/babanın en büyük görevlerinden birisidir.

TikTok Kaç Yaşında Kullanılabilir?

Gizlilik, yetişkinlere yönelik içerik sebebiyle 18 yaş üstündekilere kullanmasını öneririz. TikTok, kullanıcıların tam TikTok deneyimini kullanmak için en az 15 yaşında olmasını gerektirir, ancak küçük çocukların uygulamaya erişmesi için bir yol vardır. 18 yaşın altındaki çocuklar bir ebeveynin veya velinin onayına sahip olmalıdır.

TikTok’u 13 Yaşından Küçük Çocuklar Kullanabilir mi?

Özellikle 13 yaşından küçük çocuklar için uygulamanın ek güvenlik ve gizlilik özelliklerini içeren bir bölümü vardır. Çocuklar yalnızca küratörlü, temiz videoları görebilir. Çocukların kendi videolarını yorumlamalarına, aramalarına veya yayınlamalarına izin verilmez. Bununla birlikte, bu özelliklerin eksikliği yani bilgileri farklı doldurmakla TikTok’a girişi kolay hale getiriyor ve bu bölümü atlamak sadece yanlış bir doğum tarihini girmekle çözülüyor, bu yüzden güvenli değildir. Her halükârda iş çocuğa rehberlik yapacak olan anne-babaya düşmektedir. Bu konuda duyarsız veliler çocuklarındaki duygu durum bozukluklarının tedavisinde ciddi manada zorlanabilirler. Yaşa ve ahlaki değerlere uygun olmayan her görüntü ve bilgi çocuğun ruhunda ciddi yaralar açar.

TikTok’u Çocuklarımızla Kullanabilir miyiz?

Çocuklarınızla izleyerek ve birlikte videolar oluşturarak eğlenceli zaman geçirebilir, onlarla sosyal faaliyet yapabilirsiniz. Çocuğunuza Selfie düeti yapmak için kamerayı tutmayı kullanmayı öğrenir. Yalnızca sizin görebilmeniz için yayınlayabilir veya “özel” olarak kaydedebilirsiniz. Uygulama ayrıca videoları e-posta, metin veya kimlerin gördüğünü daha iyi kontrol edebileceğiniz diğer sosyal medya ile paylaşmanıza imkân tanır, böylece çocuklar daha geniş bir kullanıcı ağı yerine arkadaşlar ve akrabalar için videolar çekebilirler.

TikTok’un Anne-Baba Denetimleri Var mıdır?

TikTok, ana/babaların süre sınırları belirlemelerine, yetişkinlere uygun içerikleri filtrelemelerine ve çocuk hesapları için doğrudan mesajlaşmayı devre dışı bırakmalarına imkân tanır. Çocuğunuzun telefonunda süre ve içerik filtresini etkinleştirebilir ve ayarları bir şifre ile koruyabilirsiniz. Bunun yanında doğrudan mesajlaşmayı devre dışı bırakmak için uygulamanın “Aile Eşleştirme” özelliğini kullanmanız gerekir. Ayarları senkronize etmek için çocuğunuzun telefonuna mutlaka ihtiyacınız olacaktır.

TikTok’un Güvenliği Konusunda Endişelenmeli miyiz?

Birçok kişi ve kuruluş, TikTok’un ana şirketi ByteDance’in uygulamasını diğer ülkelerdeki kullanıcılara casusluk yapmak için kullandığından endişelenmektedirler. TikTok’un yaptığı araştırmalarda uygulamanın gizlilik politikasının ve veri toplama uygulamalarının diğer sosyal medya uygulamalarından kötü olmadığını ve casuslukla ilgili endişelerin muhtemelen abartılı olduğunu buldu. Buna rağmen şirket Çin’deki uygulamanın kullanıcılarını gözetliyor. Bu tür uygulamalar kullanan ülkelerin, toplumların kişisel tercihleri nelerdir? Toplumun tüketim kültürü ve istekleri nelerdir? Nelerden şikayetçi? Nelere ilgi duyuyorlar gibi birçok bilgiye erişerek ülkeler bu durumu kendi lehine değerlendirmek için harekete geçer. Ticari veya diğer alanlarda kendi lehine kullanırlar.

TikTok Ne Kadar Güvenlidir?

Çocukların veya yetişkinlerin herhangi bir sosyal ağı kullanmaları riskli olabilir, ancak çocukların uygulamayı yetişkin gözetimi (ve özel bir hesap) ile güvenle kullanmaları mümkündür. TikTok’a kaydolduğunuzda, hesabınız varsayılan olarak herkese açıktır. Herkes videolarınızı görebilir, size doğrudan mesaj gönderebilir ve konum bilgilerinizi kullanabilirler. Anne/babalar, çocukların kullandığı hesaplar için tüm gizlilik ayarlarını yaptığından emin olmalıdır. Bunu yapınca yalnızca tanıdığınız kişiler videolarınızla etkileşime girebilir veya uygulamada size mesaj gönderebilir. Bu, özel bir hesap seçmek veya yorumlar, düetler, tepkiler ve mesajlar için ayarları “Herkes” yerine “Arkadaşlar” olarak değiştirmek gerekir.

TikTok Hesabınızı Nasıl Özel Yapabilirsiniz?

TikTok hesabınızı özel yapmak için profil sayfanıza gidin ve sağ üst köşedeki üç nokta simgesini seçin. Burada Gizlilik ve Güvenlik’i seçin. Orada, “Özel Hesap” anahtarını değiştirin. Ayrıca, size kimlerin yorum ve doğrudan mesaj gönderebileceğini ve sizinle kimlerin düet yapabileceğini de seçebilirsiniz. “Arkadaşlar” ayarının kullanılması veya bu özelliklerin kapatılması yabancılarla teması tamamen sınırlar.