.TR Uzantılı Domainler Nic.tr den Kayıt Operatörlerine Devrediliyor
15.12.2019 16:45 2966 Görüntülendi

.TR Uzantılı Domainler Nic.tr den Kayıt Operatörlerine Devrediliyor

.TR uzantılı .com.tr, .org.tr, .av.tr, .k12.tr, .edu.tr, .net.tr, .bel.tr, .dr.tr, .dr.tr, .pol.tr, .gov.tr domainler 1990 yılından beri IANA/ICANN yetkisi bildiğimiz gibi ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) tarafından yürütülmekteydi. ODTÜ’nün, 21 Aralık 2018 ‘de yaptığı sözleşme ile ".tr" Kayıt Otoritesi yetkisi, BTK'nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) devredildi.

Nic.TR’den Kayıt Operatörlerine Domain Aktarımı Ne Zaman Yapılacak?

23 Aralık 2019 tarihinden itibaren BTK – TRABİS domain kayıt operatörlerine aktarım başlayacak. www.nic.tr domain kayıt sitesi üzerinden yeni domain kaydı ve yenileme işlemleri üç (3) ay içerisinde durdurulacaktır. Bundan dolayı, yenileme süresi yakın olan domain sahiplerinin alan adı aktarım sürecini hızla tamamlamaları gereklidir.

Nic.TR’den Kayıt Operatörlerine Alan Adı Aktarımı Nasıl Yapılacak?

Nic.tr üzerinden yapılacak domain yeni kayıt, yenileme ve alan adı transfer işlemlerinde açılacak ekrandan kayıt operatörü seçimi yapılarak işlem tamamlanacaktır. .tr Domain aktarım süreci;
  1. TR web sitesi panelinizdeki ekranlar üzerinden domain veya domainlerin seçimi yapılacak
  2. Aktarım işleminin tamamlanması için gereken onay kodunun iletilmesi için bir cep telefonu bilgisi paylaşır.
  3. Sisteme entegre olmuş kayıt operatörlerinden birisini seçer ve süreci tamamlamak için ilgili operatörün Nic.TR’ye bildirdiği yönlendirme adresine yönlendirilir. Bu adımlar tamamlandıktan sonra kullanıcının Nic.TR web sitesi üzerinden yönettiği domainler için bir aktarım anahtarı ve işlemin tamamlanabilmesi için kullanılacak bir onay kodu üretilecektir.
  23 Aralık 2019’ de başlayacak yeni sistem sözleşme doğrultusunda, 2020 Ağustosta Nic.TR sitesinin kapatılması ile TRABİS üzerinden devam edecektir.  

.tr" Domainler için Kayıt Operatörü olarak belirlenen domain firmaları hangi ölçütlere göre belirlendi?

.tr domain kayıt operatörleri, idari, mali ve teknik açıdan yeterliliklerin göz önünde bulundurularak 'Ön Yeterlilik Kriterleri' belirlendi. Bu süreçte 22 firma ile görüşülerek 13 (onüç) firma ile Domain Satışı Sözleşmesi" imzalandı.  

Nic.TR’den Kayıt Operatörü Atak Domain (www.atakdomain.com www.domainnameapi.com)

Icann Acaredited Registrar olan Atak Domain .tr kayıt operatörü olarak tüm .tr domain sahiplerine aşağıdaki hizmetleri ücretsiz vermekte;
  • Ücretsiz .tr uzantılı domain transferi
  • Ücretsiz domain yönetimi vererek kullanıcılara zaman tasarrufu
  • Uzman destek hizmeti
  • Türkçe karakterli domain hizmeti
  • Ücretsiz DNS Yönetimi ve URL yönlendirme
  • Ücretsiz domain strateji belirleme ve danışmanlık
  • .tr uzantılı domainler için Domain Name API ( domainnameapi.com ) domain bayilik programı üzerinden api desteği. Tüm domain bayilerimiz WHMCS, .net api, .php apilerimizi kullanarak .tr uzantılı domainleri tescil, transfer, yenileme, dns değiştirme işlemlerini online yapabilirler.
  Atak Domain ICANN-Accredited Registrar firmasıdır şirket olarak ICANN garantisi altındadır.
https://www.atakdomain.com/domain-sorgulama/turkiye/tr