TRABİS Nedir? Neler Değişiyor?
01.12.2021 15:11 1859 Görüntülendi

TRABİS Nedir? Neler Değişiyor?

Bildiğiniz üzere Türkiye'de bir alan adının tahsis edilmesi sonrasında bu alan adı için “.tr” uzantısı alınması açısından ODTÜ kontrolünde kullanılan Nic.TR sayfası hizmet veriyordu. Ancak geçtiğimiz sene içerisinde alınan bir karar ile birlikte 2020 yılı 23 Mart tarihi itibariyle Nic.TR sayfası kapanış sürecine girdi. Kapanış süreci sonrasında da artık “.tr” uzantılı alan adı işlemleri akreditasyon almış kayıt şirketleri tarafından yapılmaktadır.

Son 2 yıllık süreçte ODTÜ Geliştirme Vakfı Nic.TR sayfasının kapanışını sağladıktan sonra birçok akredite verilmiş kayıt kuruluşu “.tr” uzantılı alan adlarında işlem gerçekleştirme hakkı elde etmiştir. Bu bağlamda Atak Domain olarak kuruluşumuz üzerinden de “.tr” uzantılı alan adlarında işlem yapılması için hizmet verilmeye başlanmıştır.

Kocaeli Üniversitesi Teknopark bünyesinde 2011 yılından bu yana faaliyet gerçekleştiren Atak Domain kapanış süreci sonrasında yüksek bir hassasiyet ile TRABİS süreçlerinde size müşteri odaklı bir anlayışla hizmet vermeye başlamıştır. Yine bu süreçte TRABİS geçişi gerçekleştirilmesi ile birlikte kullanıcılar ve kuruluşların profesyonel bir süreç içerisinde yoluna devam edebilmesi için de tüm gelişmelere ve yeniliklere açık bir çalışma yürütülmektedir.

TRABİS Nedir?

Nic.TR sisteminin kapatılması sonrasında “.tr” uzantılı alan adları için yeni bir sistem oluşturulmuştur ve bu sistem TRABİS şeklinde adlandırılmıştır. TRABİS bir kısaltma oluşturmak ile birlikte “.tr Ağ Bilgi Sistemi” anlamına gelmektedir. Bu sistem içerisinde “.tr” uzantılı domainler için ve veri tabanları için yönetim gerçekleştirilirken, sürecin işletilmesi açısından kapsamlı bir sistem oluşturulmuştur. Bu sistem içerisinde whois işlemleri, DNS işlemleri, yenilemeler, anlık tahsis gibi tüm işlemlerin hem güvenli hem de sorunsuz bir şekilde devam ettirilmesi sağlanır.

Önceki yıllarda “.tr” uzantılı alan adları için işlemler Nic.TR sayfasından yürütülürken, bugün bu işlemlerin tümü TRABİS üzerine alınmıştır ve yönetim BTK tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak TRABİS olarak adlandırılan bu sistem, son kullanıcıya yani kayıt gerçekleştirmek isteyen domain sahiplerine doğrudan bir hizmet vermediğinden dolayı “.tr” uzantılı alan adlarında istediğiniz işlemler açısından akredite almış kayıt kuruluşları işlem yapabilmektedir. Ayrıca Nic.TR kapanma süreci sonrasında tahsis edilmiş veya edilmemiş tüm “.tr” uzantılı alan adları tamamı ile TRABİS sistemi içerisine geçiş yapacaktır.

TRABİS Alan Adı İşlemleri Nasıl Yapılacak?

TRABİS sisteminde alan adı işlemleri için tahsis, satış, devir ve uzantı tescili gibi birçok işlemin nasıl yapılacağı konusunda da bilgiler merak edilmektedir. Bu açıdan da kısa alt başlıklar halinde her birini incelemek mümkün olacaktır.

TRABİS Tahsis işlemleri

Tahsis işlemleri gerçekleştirilmesi için TRABİS geçişi ile birlikte akredite olan kayıt kuruluşları aracı hizmetler verecektir. Bu konuda tahsis sağlanabilmesi için işleyişin ve kuralların net olarak belirlenmemesi durumu yer almakla birlikte BTK tarafından gerçekleştirilecek açıklama ile birlikte gereken tüm bilgiler sağlanacaktır.

TRABİS sistemi faaliyete girdiği andan itibaren özellikle popüler yapıya sahip olan

Sistem içerisinde daha önceki dönemlerde de belge gerekliliği bulunan ve prosedürler sayesinde temin edilebilen

TRABİS Satış İşlemleri

Bildiğiniz üzere Nic.TR sistemi üzerinde alan adının satışı ve kiralanması yasaklı bir durum oluşturuyordu. Fakat TRABİS sistemine geçiş yapılması ile birlikte “.tr” uzantılı alan adlarında satış ve kiralama işlemleri yapılabilecektir.

TRABİS sistemi dahilinde alan adı satış işlemlerinin aktif hale gelmesi ile birlikte devam eden 3 yıl içerisinde süreç tamamlandığında artık satış işlemleri başlayacaktır. “.tr” uzantılı alan adı satış işlemleri kayıt kuruluşları vasıtasıyla yapılacak ve satış ya da kiralama süreçleri hakkında gereken tüm duyurular gerçekleştirilecektir.

TRABİS Devir İşlemleri

Nic.TR süreci içerisinde alan adının devredilmesi açısından sahip değişikliği tarzında bir işlem gerçekleştiriliyordu. Fakat TRABİS sisteminin devreye girmesi ile birlikte devir adı altında gerçekleştirmeye başlanacak bu işlem kapsamında; Şirket birleşme veya devralma belgeleri, fikir/sanat eserlerinde ilgili hakkın devrini ortaya koyan belge, gaiplik karinesi, marka/patent devir evrakları içerisinden herhangi birinin mevcut olması ile devir yapılabilecektir. Yine devir işlemleri hakkında da BTK tarafından açıklanacak bilgiler sonrasında daha net duyurular sağlanacaktır.

TRABİS Sisteminde TR Uzantısı

Şu an halihazırda 1. seviye alan adı uzantısı olarak kullanılan Türkiye çerçevesindeki “.tr” uzantısı tahsis işlemlerine kapalı bulunmaktadır. Fakat TRABİS sistemi devreye girdikten sonra 1 yıllık süreç tamamlandığında TR uzantısı için tahsis işlemleri başlayacaktır.

.TR Uzantılı Domain Satın Alın!