Ubuntu Nedir?
16.09.2020 10:42 1605 Görüntülendi

Ubuntu Nedir?

Ubuntu Nedir- Atak Domain HostingUbuntu, dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve sunucular için mükemmel, topluluk tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir. İster evde ister okulda veya işte kullanın, Ubuntu kelime işlem ve e-posta uygulamalarından web sunucusu yazılımına ve programlama araçlarına kadar ihtiyacınız olabilecek tüm uygulamaları içerir.

Ubuntu her zaman ücretsizdir. Kullanıcı lisansı için ödeme yapmazsınız. Ubuntu’yu indirebilir, kullanabilir ve arkadaşlarınız, aileniz, okulunuz veya iş yerinizle özgürce paylaşabilirsiniz. Her altı ayda bir yeni bir masaüstü ve sunucu sürümü yayınlanır. Bu, açık kaynak dünyasının size sunabileceği en yeni uygulamalara her zaman sahip olacağınız anlamına gelir.

Ubuntu, güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Masaüstü ve sunucu sürümlerinde en az 18 ay boyunca ücretsiz güvenlik güncellemeleri alırsınız. Uzun Süreli Destek (LTS) içeren sürümle masaüstü sürümde üç yıl ve sunucu sürümünde beş yıl boyunca desteğe sahipsiniz. LTS sürümü için ekstra ödeme gerekmiyor, çalışmalarımızın en iyisini herkese aynı ücretsiz şartlarla sunuyoruz.

Ubuntu’nun yeni sürümüne yapılan güncellemeler her zaman ücretsizdir ve ücretsizdir.

Grafik yükleyici, hızlı ve kolay bir şekilde başlamanıza ve durdurmanıza olanak tanır. Standart bir kurulum 25 dakikadan az sürer.

Kurulduktan sonra sisteminiz hemen kullanıma hazırdır. In masaüstü sürümünde size üretkenlik, internet, çizim ve grafik uygulamaları ve oyunlar için uygulamaların tam bir katalog var.

Hangi İşletim Sistemi Daha İyidir, Ubuntu mu Yoksa Windows mu?

Linux “hayranları”, özgür yazılım, açık kaynak ve hala Microsoft’un işletim sistemini kullananlar arasında eski bir anlaşmazlık var. Bu yazıda çözmeyi düşünmüyoruz, çünkü her birinin kendi philias ve fobileri olduğu ve renkleri tattığı doğru. Ancak bazı yönlerden Ubuntu'nun Windows’tan daha çok önerilen bir işletim sistemi olmasının bazı nedenlerini vurgulamak istiyoruz.

Tabii ki objektif olmalısın ve sonunda her şey bilgisayarımızı ne için kullanacağımıza bağlı olacak. Hız, kararlılık ve mükemmel donanım istiyorsak, her zaman Apple’ın Mac OS X’e gitmemiz tavsiye edilir, ancak fiyatın verdiği rahatsızlığın birden fazlasını geri getirebileceğini anlıyorum. Bazılarının sevdiği ve diğerlerinin nefret ettiği bir alternatif Ubuntu işletim sistemidir.

Ubuntu’nun Windows’a Göre Avantajları

Ubuntu, Linux işletim sistemidir ve herhangi bir bilgisayara kurulabilir. İlk versiyonlardan son Ubuntu 13.04’e kadar Microsoft markası için büyük bir rakip olmuştur. Bazıları onu kullanmaya henüz alışmadı veya Windows ortamında popüler hale getirilmiş programlarla uyumsuzluk nedeniyle sakıncalar görmedi. Her durumda, bu S0 ile çalışmanın bazı avantajları vardır:

1. Ücretsiz bir yazılımdır. Ubuntu’ya sahip olmak için, satın aldığınızda genellikle PC’lerde bulunan ücretli bir lisansa ve seri numarasına ihtiyacınız yoktur. ISO dosyasını Ubuntu resmî web sitesinden indirin ve bir kurulum diski oluşturun. Daha sonra istediğiniz bilgisayarlarda kullanabilirsiniz.

2. Daha fazla stabiliteye sahiptir. Windows’tan farklı olarak Ubuntu, sistemde hata ve çökme olasılığının daha düşük olduğu daha sağlam bir işletim sistemidir. Microsoft işletim sistemi son yıllarda çok gelişmesine rağmen, zaman içinde performansında hala bazı eksiklikler sergilemektedir.

3. Daha güvenlidir. Çevrimiçi güvenlik, Ubuntu’nun daha iyi kontrol edilen ve özellikle Windows’u kavrayan bir yönüdür. Ubuntu’nun virüs içermediğini söylemeyeceğiz, ancak daha verimli bir güvenlik kontrolü uyguluyor. Başlangıç ​​olarak, yararlı programların çoğu önceden yüklenmiş olarak gelir ve diğer yandan, teknik olarak çalıştırılabilir dosya yoktur ve tüm programlar kaldırılabilir.

4. Sabit sürücüyü klonlayabilirsiniz. GNU/Linux yapısının bir özelliği, sabit diskimizin kopyalarını oluşturmamıza ve bunları bir bilgisayardan diğerine bir diskte veya bir kalem sürücüde aktarmamıza izin vermesidir. Bu çok yönlülük, farklı bilgisayarlarda çok daha rahat bir şekilde çalışmamızı sağlar.

5. Program satın almak zorunda değilsiniz. Şirketlerde Office paketi, Photoshop ve Windows ile uyumlu diğer yazılımlarla çalışmak için her zaman lisans satın almanız gerekir. Ubuntu’da tüm önemli programları (Word, Excel vb.) Kullanmak ücretsizdir ve hiçbiri için ödeme yapmanız gerekmez.

Sadece büyük dezavantajı Ubuntu hediyeler Windows göre o başka tarz ve kendi kuralları vardır beri Microsoft işletim sistemi almak zaman düzenli kullanıcılar, Ubuntu kullanarak alışmak olmasıdır.