Web Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
01.10.2022 06:27 2517 Görüntülendi

Web Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir web sitesi için web hosting hizmeti seçmek işinizin başarısını sağlamak için önemli bir noktadır. Doğru bir web barındırma hizmeti seçmek sitenizin performansını büyük ölçüde iyileştirebilir ve marka imajına pozitif katkıda bulunabilir. Bu yazımızda doğru bir web hosting hizmeti seçerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri açıklayacağız. 

Web Hosting Nedir?

Web barındırma, web sitelerin içeriğini internette depolamak için çevrimiçi alan satın alma hizmetidir. Web hostingler, web sitenizin etkili ve güvenli çalışması için gereken barındırma teknolojisini ve kaynaklarını sağlar. Web barındırıcıların görevi; sunucuyu çalışır durumda tutmak, güvenlik önlemleri almak, metinler, görseller ve diğer dosyalar gibi verilerin kullanıcıların tarayıcılarına başarıyla aktarılmasını sağlar.

Web Hosting Nasıl Çalışır?

Web hosting alanlarını içinde barındıran web sunucuları, sitelerin internette görünür olmasını sağlayan ve kesintisiz çalışan bir bilgisayar görevi görmektedir. Web hosting hizmeti, sunucuyu 7/24 çalışır durumda tutmak, kötü saldırılara karşı korumak ve web sitelerin dosyalarını ziyaretçilerin web tarayıcılarına aktarılmasını sağlar. 

Web hosting, tüm web site dosyalarını barındırdığı sunucuda depolamaktadır. Ziyaretçiler bir web sitesine girmek istediklerinde sitenin alan adını adres çubuğuna yazdığında, sunucular bu web sitesine ait dosyaları ziyaretçinin bilgisayarına aktarır ve web sitesinin açılması sağlanır. 

Hosting Hizmeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir web hosting sağlayıcısını seçerken öncelikle göz önünde bulundurulması gereken üç ana faktör vardır. Bunlar ortalama çalışma süresi, sayfa yüklenme süresi ve müşteri desteğidir. 

Ortalama Çalışma Süresi (Uptime Süresi)

Web hosting seçerken dikkat edilmesi gereken ilk faktör web sitesinin belirli bir süre içinde kaldığı ortalama çalışma süresi yani uptime süresidir.Uptime süresi, web sitesinin ne kadar trafik aldığını etkilediğinden bu faktör, web hosting seçiminde önemli bir kriterdir. Uptime oranı ise sistemin belirli bir süre içerisinde kullanılabilir olduğu saat sayısına göre hesaplanarak yüzde olarak ifade edilir. Genellikle web hosting hizmeti veren firmalar, %99,5 gibi bir uptime oranı verir. Kalan %0,5 kısım yaklaşık 4 saat kesinti süresidir. Web sitesinde yalnızca bir saatlik kesinti, kullanıcıların web sitesine erişimini engellediğinden çok sayıda potansiyel satış kaybetme riskini meydan getirir. Bu sebeple ortalama çalışma süresi %100 veya mümkün olduğunca bu değere yakın bir hosting hizmeti seçilmelidir.

Sayfa Yüklenme Süresi

Hosting seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktör, web sayfasının yüklenmesi için geçen süre olan sayfa yüklenme süresidir. Tıpkı ortalama çalışma süresi gibi sayfa yüklenme süresi de web sitelerin ne kadar trafik alacağını etkiler. 

Sayfa açılış hızını sunucunun yanıt süresine ek olarak görsel boyutları, tarayıcı önbelleği, CSS ve JavaScript kodları, yönlendirmeler gibi faktörlerde etkilemektedir. 

Geç açılan bir web sitesi sayfası, kullanıcının siteden daha hızlı ayrılmasına bu da web site trafiğinin azalmasına sebep olur. Google tarafından yapılan bir araştırma sonucuna göre, bir web sayfasının açılma süresi 3 saniyeden fazla ise mobil site ziyaretçilerinin %53’ü siteden ayrılmaktadır. Bu nedenle 3 saniye veya daha az sayfa yüklenme süreleri sağlayan web barındırıcıları tercih edilmelidir. 

7/24 Müşteri Desteği

Hosting seçiminde dikkat edilmesi gereken ana faktörlerden bir diğeri de müşteri desteğidir. Kaliteli bir müşteri desteği almak web site sorunlarının daha hızlı ve etkili çözülmesini sağlar. Örneğin web sitesi uzun bir süre boyunca çöktüyse veya herhangi bir kesinti olması durumunda 7/24 telefon veya canlı sohbet hizmet veren bir müşteri desteği ile bu gibi sorunlar en hızlı şekilde çözülebilmektedir. 

Diğer Faktörler

Her işletmenin web hosting ihtiyacı birbirinden farklıdır. Bir kişisel blog sitesi, çevrimiçi bir mağazanın getirdiği özelliklerin aynısına ihtiyaç duymaz. İşletmelerin özel ihtiyaçlarına bağlı olarak web hosting seçiminde dikkat edilmesi gereken faktörler ise şunlardır; fiyatlandırma, yenileme, ücretsiz alan, veri genişliği, depolama, SSL, geri ödeme seçenekleri, yedekleme, güvenlik.

Hosting Hizmeti Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Fiyatlandırma ve Yenileme

Düşük fiyatlar ile sunulan hosting hizmetleri, hizmet kalitesi düşük olduğundan web sitesi performansını olumsuz etkiler ve böylelikle kar elde etmek yerine daha çok zarar edilir. Bu nedenle hosting hizmeti seçilirken sadece hosting fiyatı yerine fiyat ve performans oranına birlikte önem verilmelidir.

Bant Genişliği ve Depolama

Web hosting bant genişliği, bir web sitesinin ziyaretçilerine belirli bir süre boyunca sunabileceği veri miktarıdır. Özellikle çok fazla site trafiği alma olasılığı bulunan web siteleri, site üzerinden video, yüklü resim, pdf gibi indirme işlemi yapılacak olan siteler satın alacakları hosting paketlerinde bant genişliğine dikkat etmelidir.

SSL Sertifikası

Bir SSL sertifikası, şifreli bağlantılar oluşturur, web sitesi içindeki tüm bilgileri şifreleyerek web sitesi işlemlerini güvence altına almaya yardımcı olur. Bazı web hosting firmaları, hizmet paketlerinin parçası olarak ücretsiz SSL sunar.

Yedekleme

Web sitesi yedeklemesi, web sitelerinin bir kopyasının alınması işlemidir ve web sitelerinin ihtiyaç olması durumunda yeniden çalışır hale gelmesine yardımcı olur. Kritik durumlarda web sitesinin verilerini kaybetmesini önler. Web hosting hizmetlerinde çevrimiçi bir yedekleme hizmeti vardır. Bu hizmeti kullandığınızda her bir web sitesi öğesini ayrı ayrı yedeklemeye gerek yoktur. Servis bu yedekleme işlemini günlük/haftalık/aylık olarak otomatik yapabilmektedir. Web barındırma sağlayıcıları, düzenli web sitesi yedekleri sunmalı veya en azından yedekleme işlemini kendinizin de yapabileceği şekilde kolaylaştırmalıdır.

Güvenlik

Web barındırma sağlayıcıları, güvenlik izleme, DDoS koruması, SSL, RAID gibi güvenlik özelliklerinin yanı sıra güvenli veri merkezleri sağlamalıdır. Kaliteli bir güvenlik hizmeti sunan web hosting firması seçmek hem web sitesinin hem de ziyaretçilerin verilerinin güvende olduğu anlamına gelir.

Kullanım Kolaylığı

Bir web hosting hizmeti seçerken kullanım kolaylığı dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Kullanımı kolay ve iyi bir kontrol paneline sahip web sağlayıcısı seçerek web sitesinin yönetiminde kolaylık sağlanmış olur.

İşlemci & RAM Limitleri

Her web hosting paketinin içeriğinde özellikler farklıdır. Web hosting paketlerine dahil edilen bir özellik de işlemci ve RAM limitleridir. Bu kaynaklar kullanılan yazılıma ve ziyaretçi sayısına göre kullanım sağlar. 

Veri Merkezi Lokasyonu

Web hosting paketi alınırken satın alınan paketin dünya üzerinde hangi konumda barındığı dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Ticari web sitelerinde erişim hızı önemli bir noktadır ve bu hız yurtiçi lokasyonlarda daha hızlıdır. Bu sebeple mümkün olduğunca yerli veri merkezi tercih edilmelidir. 

Ekstra Özellikler

Bir web hosting hizmeti seçeneklerinde yukarıda bahsettiğimiz özelliklerin yanında, 

  • Sınırsız veya ücretsiz e-posta hesapları
  • Ücretsiz site transferleri
  • cPanel kullanılabilirliği
  • CDN kullanılabilirliği
  • Otomatik WordPress kurulumu

gibi özellikler de bulunabilir.