Wix’den WordPress’e Geçme İşlemi Nasıl Yapılır?
02.11.2021 10:55 1552 Görüntülendi

Wix’den WordPress’e Geçme İşlemi Nasıl Yapılır?

Wix, bir web sitesi oluşturmak için kolay ve bütçeye uygun bir seçenektir. Sitenin teknik yönleriyle ilgilendiğinden özellikle yeni web sitesi sahiplerine hitap ediyor, bu nedenle bir tema seçmeniz ve sürükle ve bırak düzenleyicisiyle sayfa oluşturmaya başlamanız yeterli.

Ancak sitenizin ihtiyaçları ve hedefleri değiştikçe, formlar, canlı sohbet ve e-posta pazarlama yoluyla kişilerinizi daha iyi yönetmek ve onlarla etkileşim kurmak için bir eklenti kullanmak isteyebilirsiniz veya gezinme menüsü oluşturmak için özel CSS kodu eklemek isteyebilirsiniz. Özetle, işinizi çevrimiçi olarak büyütmeye devam etmek için bir içerik yönetim sisteminin işlevselliğine ve esnekliğine ihtiyacınız olabilir.

İyi haber şu ki, sıfırdan başlamak zorunda değilsiniz. Sitenizi WordPress.org'da kendi barındırılan alan adınıza iki farklı şekilde taşıyabilirsiniz.

Wix'i WordPress'e dönüştürmeden önce atılacak adımlar

Var olan içeriğinizi Wix'ten dışa aktarmaya başlamadan önce, içe aktaracak bir yere ihtiyacınız var. Aşağıda ise WordPress arayüzüne taşıma öncesi atmanız gereken adımları ele alacağız.

1. Adım: Web Hosting Satın Alın

WordPress siteniz için öncelikle bir hosting satın almanız gerekir. Bu işlemi yaptığınız takdirde hosting firmasıyla ortak olduğunuz anlamına gelir. Hosting firması, sitenizi düzenli olarak önbelleğe alır, kötü amaçlı yazılım taramaları ve günlük yedeklemeler yapar ve WordPress temanızı ve eklentilerinizi günceller, böylece içerik oluşturma ve tasarımı özelleştirme gibi bir site çalıştırmanın teknik olmayan yönlerine odaklanabilirsiniz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce hosting firması mevcuttur. Başlamak için öneriye ihtiyacınız varsa Atak Domain, güçlü altyapısı sayesinde site sahiplerine yüksek hizmet verecek performansa sahip. Bu sebeple diğer hosting firmalarından güvenilirlik ve yüksek performans konusunda bir adım öndedir.

Wix’den WordPress’e Geçme İşlemi Nasıl Yapılır?

2. Adım: Domain adresinizi belirleyip, satın alın

Size en uygun hosting seçeneğini belirledikten sonra, bir alan adı satın almanız veya bağlamanız istenecektir. Wix siteniz bu noktada hala yayında olduğundan, WordPress siteniz için geçici bir domain adresinizi oluşturabilirsiniz.

Aşağıda belirtildiği gibi Atak Domain sitesi üzerinden “Domain Satın Al” kısmına tıklayıp istediğiniz domain adresini sorguladıktan sonra aşağıda belirtilen 4 adım sonunda kolayca domain adresinize sahip olabilirsiniz.

Domain Satın Al!

Wix’den WordPress’e Geçme İşlemi Nasıl Yapılır?

3. Adım: WordPress'i yükleyin

Şimdi WordPress yazılımını yükleme zamanı. Çoğu hosting sağlayıcısı, otomatik bir yükleme işlemi sunar. Aşağıdaki ise benzer bir süreci resimler ile destekleyerek madde madde ele alalım.

Wix’den WordPress’e Geçme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Size uygun plana kaydolup bir alan adı ayarladıktan sonra, yeni web hesabınızda oturum açın. Daha sonra Web sitenizi kurmak isteyip istemediğinizi soran bir açılır pencere göreceksiniz.
 • “Yeni bir web sitesi başlat”ı seçin ve WordPress'e tıklayın.
 • Ardından yeni WordPress siteniz için bir e-posta adresi ve şifre girin.
 • Hazır olduğunuzda Devam'ı tıklayın.
 • Bir sonraki ekranda Bitir'e tıklayın. Ve bu kadar!

Wix’den WordPress’e Geçme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kurulum tamamlandığında, WordPress.org hesabınızın kullanıma hazır olduğuna dair bir bildirim alacaksınız.

Wix içeriğinizi yeni sitenize aktarmadan önce tamamlamanız gereken yalnızca iki adım kaldı.

4. Adım: Yeni Sitenizin Kalıcı Bağlantı Ayarlarını Değiştirin

Öncelikle, arama motorlarına optimize etmek için sitenizin kalıcı bağlantı yapısını WordPress panonuzda değiştirmeniz gerekir. Gösterge tablonuzda oturum açmak için Admin Paneline Geç'e tıklayın ve hesabınızdaki Hesaplarım sekmesine gidin.

Wix’den WordPress’e Geçme İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress yönetici kontrol panelinize yönlendirileceksiniz. Daha sonra, Ayarlar> Kalıcı Bağlantılar'a gidin ve "Gönderi Adı"nı seçin.

5. Adım: Sitenize bir Tema Kurun

İçeriği içe aktarmaya başlamadan önceki son adıma gelmiş bulunmaktayız. Gönderileriniz, sayfalarınız ve medya içeriğiniz Wix sitenizden dışa aktarılıp WordPress.org sitenize aktarılabilse de şablonunuz geçerli olmayacaktır. İyi haber şu ki, yeni siteniz için bir WordPress temasını kolayca bulabilir ve yükleyebilirsiniz.

WordPress dizininden ücretsiz bir tema seçmekle ilgileniyorsanız, WordPress kontrol panelinizde Görünüm> Temalar'ı tıklamanız yeterlidir. Ardından, Yeni Ekle'yi tıklayın. Oradan farklı temalara bakabilir ve bir düğmeye tıklayarak bir tane yükleyebilirsiniz. Premium temalarla ilgileniyorsanız StudioPress, Themify ve diğer üçüncü taraf pazar yerlerine göz atabilirsiniz. Beğendiğiniz bir premium tema bulduğunuzda, indirin ve WP kontrol panelinize geri dönün.

Bu kısımda da aynı adımları izleyeceksiniz ancak Yeni Ekle'yi tıklamak yerine Tema Yükle'yi tıklayın. Temayı bilgisayarınızdaki bir .zip dosyasında bulacaksınız. Ardından Etkinleştir düğmesine tıklayın.

6. Adım: Wix'ten WordPress'e Geçiş Yapın

Aşağıda, Wix sitenizi dışa aktarmak için iki süreci inceleyeceğiz. Öncelikle RSS seçeneğiyle başlayacağız, ardından otomatik geçiş eklentisi seçeneğini ele alacağız.

 1. Seçenek: Wix Sitesini RSS Feed Kullanarak Dışa Aktarın

RSS Feed kullanmak yalnızca yarı otomatik bir işlemdir. Yani, Wix gönderilerinizi içe aktarma sürecini otomatikleştirecek, ancak sayfalarınızı ve resimlerinizi ayrı ayrı ve manuel olarak içe aktarmanız gerekecek. Aktarma işlemine başlamadan önce RSS Feed'inizi bulmanız gerekecek. URL'nizin sonuna /feed.xml ekleyerek bunu bulabilirsiniz. Dolayısıyla site adresiniz www.example.com ise, www.example.com/feed.xml yazın.

RSS beslemeniz açık olduğuna göre, sayfada herhangi bir yere sağ tıklayın ve Farklı kaydet öğesini seçin. Masaüstünüze kaydetmeden önce dosya uzantısını .xml olarak değiştirdiğinizden emin olun.

Şimdi WordPress kontrol panelinize gidin. Ekranın sol tarafında, Araçlar> İçe Aktar'ı tıklayın. RSS içe aktarıcısına ilerleyin ve Aktarıcıyı Çalıştır'ı tıklayın.

Wix’den WordPress’e Geçme İşlemi Nasıl Yapılır?

Dosya Seç 'e tıklayın, ardından masaüstünüzden dosyayı seçin ve siteye yükleyin. Dosya başarıyla içe aktarıldığında, tüm gönderilerinizin yüklendiğinden emin olmak isteyeceksiniz. Gönderiler > Tüm Gönderiler'e gidin ve listede gezinin. Temizlemeniz gereken bazı biçimlendirme sorunlarının yanı sıra, tüm gönderileriniz artık WordPress sitenizde olmalıdır.

RSS taşıma işlemi yalnızca gönderilerinizi aktardığından, sayfalarınızı ve medyanızı ayrı olarak içe aktarmanız gerekir. Gelin sayfalar ile başlayalım.,

 1. Yöntem: RSS Feed Yöntemini Kullanarak Wix Sayfalarını İçe Aktarma

Wix sayfalarınızı WordPress'e manuel olarak eklemeniz gerekecek. Çoğu sitenin bir “Ana sayfa”, “Hakkımızda” sayfası, “Ürünler/Hizmetler” sayfası, “Bize Ulaşın” sayfası ve “Blog” sayfası dışında pek fazla sayfası yoktur, bu yüzden bu çok fazla zaman almamalıdır.

Sadece Wix kontrol panelinizde oturum açın, sayfalarınıza gidin ve kopyalamaya başlayın. WordPress kontrol panelinizde Sayfalar> Yeni Ekle ve Yapıştır'a tıklayın.

Wix’den WordPress’e Geçme İşlemi Nasıl Yapılır?

Tüm sayfalarınız WordPress'e kopyalanana kadar bu işlemi tekrarlayın. Şimdi sıra resimleri aktarma işlemine geldi. Gelin bunu da hızlıca halledelim.

 • RSS Feed Yöntemini Kullanarak Wix Görüntüleri İçe Aktarma

Resimlerinizi Wix'ten WordPress'e aktarmak için iki seçeneğiniz var. Her iki durumda da görüntüleri Wix sitenizden manuel olarak indirmeniz ve bilgisayarınıza kaydetmeniz gerekir. Daha sonra her birini manuel olarak yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için WordPress kontrol panelinizde Medya> Yeni Ekle'yi tıklayın. Veya toplu olarak FTP yoluyla yüklersiniz.

Kopyalama ve yapıştırma veya kodlama gerektirmeyen daha basit bir yöntem için bunun yerine otomatik bir geçiş hizmeti kullanmak daha mantıklı olabilir.

 1. Yöntem: CMS2CMS Kullanarak Wix Sitesini Dışa Aktarın

Piyasada birden çok otomatikleştirilmiş geçiş hizmeti bulunuyor ancak CMS2CMS diğer hizmetlerden daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. CMS2CMS, bütçenizi aşmadan size çok zaman kazandırabilir. Taahhütte bulunmadan önce, CMS2CMS'nin fiyat hesaplayıcısına mevcut sitenizin sahip olduğu sayfa ve sınıflandırmaları (etiketler ve kategoriler) girerek geçişiniz için bir fiyat teklifi alın.

Sitenizin, 20 etiket ve kategoriye ayrılmış 100 sayfadan oluşan nispeten küçük olduğunu varsayalım. CMS2CMS, sitenizi Wix'ten WordPress'e dönüştürmenin maliyetinin 60 dolardan az olacağını tahmin ediyoruz. Artık bu hizmeti kullanmanın faydalarını anladığımıza göre, aşağıdaki adımları inceleyelim.

CMS2CMS Hesabı Oluşturma

Öncelikle bir CMS2CMS hesabı oluşturmanız gerekir. Karşınıza ilk olarak bir form çıkacaktır. Bu formda aşağıdaki bilgileri doldurmanız gerekecek:

 • Mevcut Wix platformu
 • Mevcut site adresiniz
 • Yeni WordPress platformunuz

Bu kısımları doldurduktan sonra FTP aracılığıyla yüklenmesi gereken Bağlayıcı eklentisini mi yoksa Bağlayıcı köprü dosyasını mı kullanmak istediğiniz sorulacaktır. Eklenti yeni başlayanlar için daha uygun olduğundan, bu yöntemi seçeceğiz.

Wix’den WordPress’e Geçme İşlemi Nasıl Yapılır?

CMS2CMS ConnectorPlugin'i Yükleme

Bu eklentiyi indirmenin ücretsiz olduğunu, ancak taşıma işlemini tamamlamak için ödeme bilgilerinizi girmeniz gerektiğini unutmayın.

İndirildiğinde, bir zip dosyası olarak kaydedilecek ve WordPress panonuzdaki Eklentiler'e gidip “Eklenti Yükle” seçeneğine tıklayarak yükleyebilirsiniz. Daha sonradan ise “Eklentiyi Etkinleştir” butonun tıklayın.

Wix’den WordPress’e Geçme İşlemi Nasıl Yapılır?

Şimdi, kontrol panelinizin sol menüsünde CMS2CMS Bağlayıcı'yı görmelisiniz, Buna tıklayın. CMS2CMS hesap bilgilerinizi girin ve Devam'a tıklayın. Bir sonraki pencerede, Wix'ten WordPress'e hangi varlıkları aktarmak istediğinizi seçeceksiniz. Aktarabileceğiniz tüm varlıklar burada yer aldığını hatırlatalım.

Taşıma işlemini tamamlamak için taşımak istediğiniz ek varlıkları ve taşıma sigortasını seçin. Ayarlarınızdan ve son teklifinizden memnunsanız, “Taşımayı Tamamla”ya tıklayın. Daha sonra ödeme bilgilerinizi doldurmanız istenecektir. Ödemeniz işleme alınır alınmaz taşıma işleminiz başlayacaktır.

En Uygun Fiyatlarla WordPress Hosting Satın Al!