WordPress Beyaz Ekran Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir
05.01.2022 13:49 491 Görüntülendi

WordPress Beyaz Ekran Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir

Bir WordPress site sahibi olarak, beyaz ekran hatası (WSoD) adı verilen bir hata nedeniyle tıklanma oranınızda azalma yaşayabilirsiniz. Bu hatayı düzeltmek için öncelikle WordPress WSoD'nin ne olduğunu ve buna neyin sebep olduğunu anlamamız zorunludur. Nasıl düzeltileceği de dahil olmak üzere bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

WordPress sitenizde çalışırken bir "Beyazlık" yaşadınız mı? Görünüşe göre en yaygın (ve korkulan) hatalardan birine sahipsiniz o da WordPress beyaz ölüm ekranı (WSoD olarak da bilinir) hatasıdır. Adın kendisi, karşı karşıya olduğunuz durumun ciddiyetini gösteriyor. Ancak, deneyim boyunca size yardımcı olmak ve sizi bundan kurtarmak için buradayız. Bekle!

Yaygın bir WordPress hatası olmasına rağmen , WSoD korkutucudur çünkü ekranınızda her zaman bir hata mesajı göstermez ve kendinizi sitenizin dışında kalmış olarak bulabilirsiniz. Ancak işleri daha da kötüleştiren şey, site ziyaretçilerinizin de site içeriğinizi görüntülerken aynı sorunlarla karşılaşmasıdır.

Beyaz Ekran Hatası Nedir

WordPress beyaz ölüm ekranı, boş bir web sayfası veya bir hata mesajı görüntüleyen bir hatadır. Genellikle hatalı PHP kodu veya veritabanı hatalarından kaynaklansa da hatalı eklentiler ve temalardan da kaynaklanıyor olabilir.

WordPress'in bir içerik yönetim platformu olarak yaptığı şey, beslediğiniz tüm verileri (kodlar, grafikler, kopya, eklentiler, temalar vb.) almak ve bu bilgileri geleneksel bir web sitesi biçiminde görsel bir ekrana dönüştürmektir. İnsanların kod okumayı bilmeden okuyup anlayabileceği şekilde tanımladık. Ancak bu öğelerden biri veya daha fazlası hatalı olduğunda (yani sitenizdeki bir şey bozulduğunda), WordPress bu bilgiyi nasıl yorumlayacağını bilemeyebilir.

Bu verilerle ne yapacağını anlamadan, CMS mecazi olarak ellerini kaldırır ve “Hiçbir fikrim yok” der ve bu da ölümün beyaz ekranını göstermesine neden olur.

WordPress Beyaz Ekran Hatası Nasıl Görünüyor?

Farklı tarayıcılar, WordPress beyaz ölüm hatası ekranını farklı şekillerde görüntüler. Bazen boş bir ekran görürsünüz (aşağıda Mozilla Firefox'ta bu hata ile karşılaştığınızda göreceğiniz ekran yer alıyor):

WordPress Beyaz Ekran Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir | Atak Domain Hosting

Diğer hata örneklerinde tarayıcılar ekranda kritik bir hata mesajı görüntüler. Bunun bir örneği, aşağıdaki grafikte Google Chrome tarayıcısında gösterilmektedir:

WordPress Beyaz Ekran Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir | Atak Domain Hosting

Yukarıdaki resimlerde açıkça gösterdiği gibi, hataya neyin neden olduğu veya nasıl düzeltileceği hakkında hiçbir ipucu yoktur. Bu nedenle, sorunu çözmek için biraz uğraşmanız gerekecek. WSoD'nin ortaya çıkmasından birçok neden sorumludur. Nedenin tam olarak anlaşılması, hatayı verimli bir şekilde düzeltmenize yardımcı olacaktır.

WSoD Hatanızın Nedenini Nasıl Anlarsınız ve Nasıl Düzeltilir

Beyaz ölüm ekranı genellikle bir hata mesajı göstermese de, WSOD hatalarının aşağıdakiler dahil birçok olası nedeni vardır:

 • PHP temelli sorun,
 • Veritabanı yanlış yapılandırmaları veya hatalı kodlama,
 • Depolama alanı sorunları,
 • Hatalı veya bozuk WordPress temaları
 • Kötü kodlanmış veya bozuk eklentiler

Beyaz ölüm ekranının arkasındaki nedenleri bulmak için web sitenizi ve WordPress hesabınızı düzenli olarak kontrol etmek çok önemlidir. Ancak, daha ileri gitmeden ve düzeltmek için herhangi bir değişiklik yapmaya çalışmadan önce, WordPress sitenizi yedeklediğinizden emin olun. Bunu WordPress kontrol panelinizin yönetici alanından veya manuel olarak yapabilirsiniz.

Geçerli bir site yedeğine sahip olmak, bir şeyler ters giderse sitenizdeki her şeyi kaybetme riskiniz olmamasını sağlar. Ayrıca, tekrar deneyebilmeniz için siteyi önceki durumuna döndürmek için yedeklemeyi kullanabilirsiniz. Sitenizdeki sorunun ne olduğunu anlamak için kendinize birkaç önemli soru sormayı deneyin ve her soru için önerdiğimiz çözümlerin sorunu çözüp çözmediğine bakın.

1. Diğer WordPress Sitelerinizde Aynı Sorunu mu Yaşıyorsunuz?

Aynı sağlayıcıda barındırılan birden fazla web sitesi yönetiyorsanız, diğer web sitelerinizden herhangi birinin aynı hata mesajlarını gösterip göstermediğini kontrol etmelisiniz.

 • Cevabınız evet ise, büyük olasılıkla hosting sağlayıcınızın hizmetleri çalışmıyordur ve soruna neden oluyor olabilir. Daha fazla yardım için doğrudan onlarla iletişime geçebilirsiniz.
 • Eğer hayır ise, ayrıntılı bir şekilde aşağı web sitesinin çeşitli yönlerini kontrol etmelidir. Bunu, bellek sınırları, eklentiler, temalar ve hatta gönderi uzunluklarıyla ilgili sorunları kontrol etmek gibi aşağıdaki bölümlerde ele aldığımız adımları uygulayarak yapabilirsiniz.

2. Web Sitenizin Hosting Sunucusu Bellek Sınırını Aştı mı?

WordPress beyaz ölüm ekranını almanızın en yaygın nedenlerinden biri, web sitenizin komut dosyasının uygulamanın ayarlanan bellek sınırını aşmasıdır. Komut dosyası, zaman aşımına uğrayacağı veya WordPress hosting sunucusu tarafından öldürüleceği için yanıt vermeyecektir.

Böyle bir senaryoda, uygulama için bellek sınırınızı artırmanız gerekmekte. Hafızanız tükendiği için, sorunu belirten bir mesaj da alabilirsiniz. Her durumda, bunu düzeltmek için WordPress kurulumuna daha fazla bellek ayırabilirsiniz.

WordPress, bundan daha düşük bir değere ayarlanmışsa, sunucunuzun ayrılan belleğini varsayılan olarak 64 MB'a yükseltmeye çalışır. Ancak, gerçek dünyada bu bellek miktarı çoğu web sitesi için yetersizdir. Bu nedenle, sitenizin bellek tahsisini belirlerken daha yüksek bir sayı seçmek isteyebilirsiniz.

Peki WordPress'te PHP bellek limitinizi nasıl değiştirirsiniz?

 • wp-config.php dosyasında WordPress'e ayrılan belleği artırabilirsiniz. Wp-config.php dosyası sitenize veritabanı bilgileri ve diğer önemli ayarlar özgü içeren, sitenizin kök klasöründe bulunabilir. Bu dosya, WordPress sitesinin kurulumu sırasında oluşturulur.

Belleğin ayrılmasını artırmak için dosyaya aşağıdaki kodu ekleyebilirsiniz:

WordPress Beyaz Ekran Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir | Atak Domain Hosting

WordPress Beyaz Ekran Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir | Atak Domain Hosting

3. WordPress Eklentileriniz Sorun mu Yaşıyor?

Bu soruyu yanıtlamanın tek yolu, site kontrol panelinizdeki tüm eklentileri devre dışı bırakmak ve ardından bunları tek tek etkinleştirdiğinizde sorunun devam edip etmediğini görmek. WordPress yönetici alanınıza hala erişiminiz var mı? Cevabınız evet ise, bu bazı kolay adımlarla çözülecektir:

 • WordPress kontrol panelinizi açın.
 • Sol taraftaki gezinme panelinde Eklentiler'e tıklayın.
 • Ana ekranda, tüm eklentileri seçmek için Eklenti seçeneğinin yanındaki kutuya tıklayın.
 • Varsayılan olarak Toplu İşlemler olan yukarıdaki açılır menüde Devre Dışı Bırak 'ı seçin.
 • Uygula'ya basın.

Bu, tüm eklentileri devre dışı bırakacaktır. Kolay değil mi? Peki ya sitenizin WordPress yönetici alanına erişiminiz yoksa? Ardından, sitenizin cPanel veya dosya aktarım protokolü (FTP) istemcisi aracılığıyla eklentilerinizi manuel olarak devre dışı bırakmanız gerekir.

FTP istemcisi, sisteminizde depolanan yerel dosyalarınızı çevrimiçi olarak sunucuya bağlar. Eklentilerinizi devre dışı bırakmak için dosyalarınızın dizinine aşağıdaki şekilde erişebilirsiniz:

 • FTP istemcinizi açın.
 • Kök dizininizde bir wp-content klasörü olacaktır.
 • wp içeriğinin Eklentiler klasörüne girin.
 • Bağlantıyı kesmek için bu klasörü yeniden adlandırın. "Test eklentileri" veya "Test2 eklentiler" gibi kendi yönteminizle yeniden adlandırmayı seçebilirsiniz.

Artık tekrar çalışır durumda olup olmadığını görmek için web sitenizi kontrol etmeye hazırsınız. Bu yöntem işe yararsa, daha mutlu olabilirsiniz çünkü ilerlemeye devam edebilir ve tek tek eklentileri bir hata için kontrol edebilirsiniz.

Artık eklentileri birer birer yeniden etkinleştirebilir ve her bir belirli eklentinin tüm tahribatın arkasındaki suçlu olup olmadığını kontrol etmek için siteyi yeniden yükleyebilirsiniz. “Birini” bulursanız, o eklentinin geliştiricisiyle iletişime geçebilir ve onlardan WordPress beyaz ölüm ekranını çözmek için talimatlar isteyebilirsiniz.

WordPress Beyaz Ekran Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir | Atak Domain Hosting

Bazen eklentiler otomatik olarak güncellendiğinde, web sitesi WordPress beyaz ekranını görüntüleyebilir. Tüm eklentileri devre dışı bıraktıktan sonra sitenizin normal şekilde çalıştığını görüyorsanız, beyaz ekranınızın kökünü başarıyla bulmuşsunuzdur. Değilse, sorunun eklentiler olmadığını bileceksiniz ve bunları yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Özet

Sonuç olarak, WordPress'teki beyaz ölüm ekranını düzeltmenin birkaç yolu olsa da, önlemleri ihtiyatlı bir şekilde almanız gerektiğini söyleyerek tüm bunları özetleyebiliriz. Ne yaptığınız hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan WordPress kodunuzda değişiklik yapıyorsanız, yanlışlıkla sitenizi karıştıran ve WordPress beyaz ölüm ekranını görüntüleyen bir şey yapmış olabilirsiniz. Bu nedenle, yukarıdaki önerileri yakından takip ettiğinizden emin olun.

En Uygun Fiyatlarla WordPress Hosting Satın Al!