Wordpress Hosting Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Kılavuz
08.06.2022 13:10 1048 Görüntülendi

Wordpress Hosting Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Kılavuz

En popüler İçerik Yönetim Sistemi (CMS) olan WordPress; kullanımı kolaylığı, ölçeklenebilirlik, esneklik, güvenlik ve mükemmel performans arayan işletmeler için bir numaralı çözümdür. WordPress ile markalar, bir web sitesini sadece birkaç tıklamayla ve teknik bilgi olmadan çalışır duruma getirebilir.

WordPress; gelirlerini, dönüşümlerini ve satışlarını artırmak isteyen şirketler için çok önemli olduğu için WordPress hosting’de şu anda çok popüler bir kavramdır.

Wordpress Hosting Nedir?

WordPress hosting, WordPress web sitelerini verimli, sağlam ve kararlı hale getirmek için WordPress gereksinimlerine göre özelleştirilmiş bir hosting hizmetidir. 

WordPress üzerine kurulu bir web sitesini maksimum performans ve güvenlik seviyeleriyle çalıştırmak için eksiksiz sunucu altyapısı sağlar.

  • WordPress, dünyanın en popüler açık kaynaklı İçerik Yönetim Sistemi’dir. Kullanımı kolay gösterge paneli ile küçük bir blog’dan çok sayfalı ticari bir web sitelerine kadar her şeyi yönetmenizi sağlar.
  • Kullanım kolaylığı, kolay kurulumu ve web standartları ile WordPress yüz binlerce web sitesinin tercihidir. Bu popülerlik nedeniyle, web hosting sağlayıcıları "WordPress Hosting" olarak bilinen özel WordPress hosting hizmetleri sunar.
  • WordPress hosting, gerekli eklentilerle birlikte önceden yüklenmiş WordPress kurulumuyla birlikte gelir. WordPress hosting, barındırma sunucuları özellikle WordPress web siteleri için yüksek düzeyde optimize edildiğinden, size en hızlı WordPress deneyimini sunar.
  • WordPress hosting, en hızlı sayfa yükleme sürelerini, otomatik WordPress güncellemelerini, ölçeklenebilirliği, en hızlı günlük yedeklemeleri, en yüksek web sitesi çalışma süresini vb. sağlar.
  • Tipik bir WordPress hosting sunucusu; birden çok önbellek katmanından, yüksek düzeyde ayarlanmış PHP sürümlerinden, yerleşik CDN ağlarından, yerleşik güvenlik mekanizmalarından, süper hızlı sürücülerden, veri tabanı optimizasyonundan ve diğer birçok özellikten oluşur.

WordPress Hosting Nasıl Çalışır?

WordPress hosting’in temelleri, standart web hosting ile aynıdır. Web sitenizi oluşturan tüm dosyaların (HTML, resimler vb.) saklanacak bir yere ihtiyacı vardır. Web sitesi barındırıcınız size bu depolamayı (bir sunucu) sağlar ve insanların depolanan bilgilere (web sitenizin trafiği) erişmesine olanak tanır.

Sunucu kurmak oldukça teknik ve karmaşık bir konudur. Web hosting sağlayıcılar, sunucularını genel kullanım için oluşturur ve bu da her türlü siteyi barındırmalarına olanak tanır. Fakat çeşitli web sitesi türleri arasındaki farklar nedeniyle, her zaman ana makinenizden ve sunucunuzdan en iyi şekilde yararlanamayabilirsiniz.

Bir WordPress hosting hizmetiyle, popüler WordPress CMS için optimize edilmiş bir sunucu elde edersiniz. Bu hosting hizmeti, WordPress'in mümkün olduğunca verimli çalışması için yapılandırılmıştır.

WordPress hosting, WordPress ile aynı şey değildir. WordPress hosting’in nasıl çalıştığı, WordPress'in nasıl çalıştığından tamamen farklıdır.

Wordpress Hosting’in Avantajları Nelerdir?

WordPress hosting, web hosting’den çok farklı olmasa da, web hosting’e göre birkaç farklı avantaj sağlar. Bu avantajlar aşağıdaki şekildedir:

1. Hız

WordPress hosting’in web hosting’e göre en büyük avantajlarından biri, güncellemeleri daha kısa sürede indirip kurabilmesidir. Bunun nedeni, web sitenize ayrılan sunucunun sadece diğer WordPress web sitelerini barındırmasıdır. Böylece, herhangi bir sunucu düzeyinde değişiklik hızlı bir şekilde yürütülebilir.

2. Daha yüksek güvenlik

WordPress için optimize edildiğinden, güvenlik protokolleri sitenize geniş çaplı saldırılara karşı yardımcı olur. Ancak bu, sitenizin savunmasız olduğu anlamına gelmez. WordPress açık kaynaklı bir platform olduğundan, aynı zamanda en sık saldırıya uğrayan CMS'lerden de biridir.

3. İyileştirilmiş çalışma süresi

Sunucu otomatik olarak güncellendiğinden, WordPress web siteniz her zaman en son sürümde çalışır. Bu, ziyaretçilerinizin muhtemelen hiçbir zaman kesinti yaşamamasını ve web sitenize erişimde herhangi bir sorun yaşamamasını sağlar.

4. Güncellenmiş yazılım

Bir WordPress sitesi kullanıyorsanız, düzenli olarak güncellemeler yüklemeniz gerekir. Bu göz korkutucu bir görev gibi görünebilir ve birçok web sitesi sahibi güncellemeleri kontrol etmeyi veya uygulamayı unutur. Web sitenizi güncel tutmak, yüksek performans sağlamanın ve aynı zamanda web sitenizi daha güvenli tutmanın bir yoludur. 

Kullandığınız WordPress hosting planına bağlı olarak, otomatik güncellemeler hosting paketinin bir parçası olabilir. Böyle bir durum, web sitenizin bilinen tüm güvenlik sorunlarına karşı sigortalı olmasını sağlayacaktır.

5. Kolay kurulum

İmkansız olmasa da, yeni başlayanlar için WordPress'i yüklemek biraz göz korkutucu olabilir. Çoğu WordPress hosting hizmeti, tek tıklamayla WordPress kurulumu sağlar.

Wordpress Hosting’in Dezavantajları Nelerdir?

WordPress hosting kullanmanın birçok avantajı olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bu dezavantajlardan en önemlileri aşağıdaki şekildedir:

Sınırlı eklenti erişimi

Çoğu WordPress hosting hizmeti, tüm WordPress eklentilerine tam erişime izin vermez. Eklentilerin güvenlik açıklarına sahip olma olasılığı yüksek olduğundan, güvenlik nedeniyle engellenir. Bu durum olumlu görünse de, gerçekten istediğiniz belirli bir eklenti varsa, bu durum WordPress sitenizden en iyi şekilde yararlanmanızı engelleyebilir.

Daha yüksek maliyetler

Maliyet, özellikle yönetilen bir WordPress hosting hizmeti kullanıyorsanız geçerlidir. Ekstra maliyetlerin buna değip değmeyeceğine karar vermek, işletmenizin ihtiyaçlarına bağlıdır.

Web Hosting, WordPress Hosting ve Cloud Hosting Arasındaki Farklar

Web Hosting: Web Hosting, adından da anlaşılacağı gibi bir web sitesini oluşturan dosyaların çevrimiçi olarak görüntülenebilmesini sağlar ve işletmelerin internette bir web sitesi veya web sayfası yayınlamasına izin verir. Temel olarak internete bağlı web siteleri için depolama alanı sağlar.

WordPress Hosting: WordPress hosting, adından da anlaşılacağı gibi, temelde özellikle WordPress CMS (İçerik Yönetim Sistemi) için optimize edilmiş bir web hosting türüdür. Platform için optimize edilmiş kaynaklar sunar ve WordPress destekli bir web sitesini verimli bir şekilde barındırmak için önceden yapılandırılmıştır. WordPress'i çalıştırmanın tüm teknik yönleri ana bilgisayar tarafından yönetilir.

Cloud Hosting: Bulut Barındırma, temelde bir kişinin tek bir sunucu yerine birden çok kaynağı kullanmasına izin veren ve son birkaç yılda çok popüler hale gelen bir tür web hosting türüdür. Web sitesi verilerini birden çok sunucuda depolar. Ayrıca, birden çok sunucu ortamı arasında daha kolay yük dengelemeye olanak tanır.

En İyi WordPress Hosting Çözümü Hangisidir?

WordPress hosting ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, Atak Domain’in sizin için birçok seçeneği vardır. WordPress hosting planlarımız;  %100 SSD web hosting, tek tıkla kurulum, ücretsiz SSL sertifikası, 15 gün iade garantisi, ücretsiz WP Fastest Cache Eklentisi, ücretsiz yedekleme, Türkçe arayüzlü yönetim paneli vb. özellikle birlikte gelir.

Herhangi bir sorun yaşarsanız, WordPress konusunda uzmanlaşmış teknik destek ekibimizle konuşabilir veya bilgi tabanından bilgi alabilirsiniz.

Siz de WordPress siteniz için WordPress hosting planlarımıza göz atmak isterseniz, linke tıklayarak farklı ihtiyaçlarınız için WordPress hosting planlarımızı inceleyebilirsiniz. 

WordPress Hosting İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Bir web sitesi başlatmak için WordPress hosting’e ihtiyacım var mı?

Bir web sitesi kurmak için WordPress hosting’e değil, web hosting’e ihtiyacınız vardır. WordPress hosting, WordPress web siteleri için tamamen optimize edildiğinden, dikkate alınması gereken harika bir seçenektir. Bunun dışında dilediğiniz web hosting hizmetini kullanabilirsiniz.

2. WordPress hosting pahalı mı?

Kaliteli bir hosting deneyimi için teknoloji ve para gerekir. Web sitenizi barındıran makineler çok fazla hesaplama gücü gerektirir, bu nedenle fiyatlar biraz yüksektir. WordPress hosting planları size çok yüksek gelirse, alternatif olarak uygun fiyatlı bir paylaşımlı barındırma çözümünü tercih edebilirsiniz.

3. WordPress hosting ücretsiz mi?

CMS olarak WordPress açık kaynaklıdır ve kullanımı ücretsizdir. Hizmet olarak barındırma ise ücretsiz değildir ve bir bedeli vardır. 

4. WordPress hosting’de başka CMS çalıştırabilir miyim?

Evet, varsayılan olarak WordPress hosting, önceden yüklenmiş WordPress CMS ile birlikte gelir. Ancak her zaman cPanel'den WP’yi kaldırabilir ve tercih ettiğiniz CMS'yi yükleyebilirsiniz.

5. WordPress bir hosting sitesi midir?

WordPress, web sitenizin içeriğini yönetmenize yardımcı olan bir sistemdir, ancak bu içeriği sizin için barındırmaz veya saklamaz. Bu yüzden WordPress hosting’in ne olduğunu anlamak çok önemlidir.