WordPress Önbelleği Nasıl Temizlenir ?
10.01.2022 17:19 540 Görüntülendi

WordPress Önbelleği Nasıl Temizlenir ?

WordPress arayüzüne hakim değilseniz, WordPress'te önbelleğinizi nasıl temizleyeceğinizi büyük ihtimal bilmiyorsunuz. Bu terime tamamen yabancıysanız, önbelleğinizi temizlemek, web sitenizin geçici içerik ve veri depolamasını temizlemenin bir yoludur. Bu yazıda, WordPress önbelleğinizi nasıl temizleyeceğinizi ve tarayıcınızdaki önbelleği ve eklentilerinizi nasıl temizleyeceğinizi anlatacağız. Hadi başlayalım.

Önbelleğini Neden Temizlenmesi Gerekiyor?

WordPress önbelleğinizi temizlemek, özellikle WordPress web sitenizde değişiklik yaparken ve bunların gerçek zamanlı olarak uygulandığını görmek istediğinizde kullanışlıdır. WordPress önbelleğiniz önceki verilerinizi ve içeriğinizi kaydeder ve bir sayfayı her ziyaret ettiğinizde bunu görüntüler.

Sitenizde herhangi bir değişiklik yaptığınızda, yaptığınız yeni verileri veya içerik değişikliklerini depolayabilmesi ve bu dosyaları sitenizin ziyaretçilerine gösterebilmesi için önbelleği boşaltmak gerekir. Genel olarak, görsel değişiklikler yapıyorsanız ve sitenizi yenilediğinizde veya yeniden yüklediğinizde herhangi bir değişiklik görmüyorsanız, önbelleğinizi temizlemek çoğunlukla sorununuzun giderilmesine yardımcı olur.

Önbelleğinizi temizlemek, düzeltmeye çalıştığınız şeye bağlı olarak sorun gidermede de yardımcı olabilir. Özetle, önbelleğinizi temizlemek, sitenizin geçici depolama alanını temizlemek anlamına gelir. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek, uzun vadede web sitenizle daha kolay vakit geçirmenize yardımcı olacaktır.

WordPress'te Önbelleğinizi Temizlemek için Gereken Yatırım

Şimdi, WordPress önbelleğinizi tamamen temizlemek için ne gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Kodu bilmeniz veya sitenizin kök dosyalarına girmeniz mi gerekecek? Etkili önbellek temizleme için ödeme yapmanız gerekecek mi?

Yeni başlayan biri olarak, özel bir WordPress eklentisi ile sitenizin önbelleğini temizlemenin ne kadar kolay olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Bazı durumlarda, hosting sağlayıcınız sitenizin önbelleğine erişmeyi kolaylaştıran bir önbelleğe alma çözümü sunuyorsa, bir önbellek eklentisine hiç ihtiyacınız olmayabilir. Çoğu kullanıcı WordPress'i hosting sağlayıcının hizmeti aracılığıyla yüklediğinden WordPress panosundan erişebileceğiniz bir önbelleği temizleme aracı işinizi kolaylaştıracaktır.

Durum böyle değilse, bu kılavuzda daha sonra bahsedeceğimiz WordPress önbelleğe alma eklentilerinden birini her zaman indirebilirsiniz. Son olarak, eğer gerçekten buna hazırsanız, FTP dosyanızdaki önbelleğinizi FileZilla üzerinden yapılandırabileceğinizi, bu rotayı kullanırken çok dikkatli olmanız ve bize göre olduğu gibi bırakmanız gerektiğini unutmayın.

WordPress Önbelleği Nasıl Temizlenir

Aşağıda tarayıcınıza, eklentinize veya hosting hizmetinize göre önbelleğinizi nasıl temizleyeceğiniz konusunda hızlı bir bilgilendirme hazırladık. Gelin detaylı olarak inceleyelim.

1 – WordPress Hosting İçin Kaydolun

Önbelleğinizi temizlemek, web sitenizde yaptığınız en son değişiklikleri yansıtmasını sağlamanın harika bir yoludur. Ancak, güvenilir bir WordPress hosting hizmetiniz yoksa, bu size pek iyi gelmeyecektir. En iyi özelliklere, fiyatlandırmaya, web sitesi yönetim araçlarına ve daha fazlasına dayalı olarak en iyi hosting deneyimini edinmek için Atak domain hosting paketlerine göz atabilirsiniz. WordPress önbelleğinizi bir eklenti olmadan temizlemek istiyorsanız, FTP veya SSH dosyanıza FileZilla gibi araçlar yardımıyla erişmeniz gerekir. Ayrıca bazı kod satırlarının eklenmesini de içerecektir. Anlaşılır bir şekilde, teknoloji konusunda bilgili değilseniz veya sitenizin dosyalarıyla uğraşmaktan korkuyorsanız bu rotaya gitmek istemeyebilirsiniz.

Bu nedenle, önce diğer tüm seçenekleri tüketmenizi öneririz. Tarayıcı önbelleğinizi temizlemekle başlayacağız, ardından sunucu önbelleğinizi temizlemenin ve kolay bir WordPress önbellek eklentisi kullanarak önbelleğinizi temizlemenin bir yolunu bulacağız. Bunların her birine daha yakından bakalım.

2 – Google Chrome'da Önbelleğinizi Nasıl Temizlersiniz

WordPress web sitenizdeki önbelleği temizlemeden önce, eski site bilgilerinizi de sakladığından ve yeni değişiklikleri algılamak biraz zaman alabileceğinden, tarayıcı önbelleğinizi temizlediğinizden emin olmak isteyeceksiniz. En popüler tarayıcılardan biri olan Google Chrome, bunu yapmayı kolaylaştırıyor.

Chrome tarayıcınızı açtıktan sonra, sağ üstte üç elipsli bir simge bulacağınız yere gidin ve Diğer Araçlar'ı ve ardından Tarama Verilerini Temizle'yi tıklayın.

Bu kısımda birkaç seçenekle karşılaşacaksınız.

WordPress Önbelleği Nasıl Temizlenir? | Atak Domain Hosting

Zaman aralığınızı seçtikten sonra aşağıdaki seçenekleri işaretlemeniz gerekir:

  • Arama geçmişi
  • İndirme geçmişi
  • Çerezler ve diğer site verileri
  • Önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar
  • Parolalar ve diğer oturum açma verileri

Verileri temizle butonuna bastığınızda, tarayıcı önbelleğiniz temizlenecektir. Tarayıcı önbelleğinizi neden temizlemeniz gerekebileceğini merak ediyor olabilirsiniz.

WordPress sitenizin önbelleğini zaten temizlediyseniz ve hala herhangi bir değişiklik görmüyorsanız, bunun nedeni tarayıcınızın önbelleğinin sitenizin sayfalarının ve gönderilerinin eski sürümlerini sunmaya devam etmesi olabilir. Tarayıcı önbelleğinizi temizlemek, sorun giderme sırasında durumun böyle olmamasını sağlamanın bir yoludur.

3 – Sunucu Önbelleğinizi Nasıl Temizlersiniz

Farklı web sağlayıcıları, sunucu önbelleğinize erişimi farklı şekilde yönetir. İyi bir ev sahibi, ziyaretçilerinizin göz atması için web sitenizin kaydedilmiş bir sürümüne sahip olacaktır. Sunucu önbelleğinizi temizlemenin en iyi yolunu öğrenmek için hosting sağlayıcınızın destek ekibiyle iletişime geçmenizi öneririz.

Bazı hosting sağlayıcıları size kolaylık sağlamak için kendi önbelleğe alma eklentilerini sağlar ve diğerleri bu özelliğe cPanel'iniz aracılığıyla erişmenize izin verir. Birkaç sağlayıcı ise WordPress kontrol panelinizden önbelleğinizi temizlemenizi sağlar.

Çoğu durumda, site sorunları için sorun giderirken sunucu önbelleğinizin temizlenmesi kullanılır ve diğer tüm önbelleğe alma seçenekleri tükenir. Çoğunlukla, web sitenizde herhangi bir değişiklik yaptıysanız, özellikle de görsel değişikliklerse, önbelleğinizi temizlemek için bir eklenti kullanmak, sahip olabileceğiniz tüm önbelleğe alma ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

4 – WordPress Eklentileri ile Önbelleğinizi Nasıl Temizlersiniz

Güvenilir bir WordPress önbellek eklentisi mi arıyorsunuz? Bir önbellek eklentisi kullanmak, özellikle barındırma sağlayıcınızda yerleşik bir eklenti yoksa, web sitenizin içeriğini daha hızlı yüklemesine yardımcı olabilir. Bu da genel SEO'nuza yardımcı olur ve arama sonuçlarında daha iyi sıralamanıza yardımcı olur.

Ayrıca bu yöntem, WordPress önbelleğinizi çok fazla güçlük çekmeden bulmanın ve temizlemenin en kolay yoludur. Listemizdeki önbelleğe alma eklentilerinden herhangi birini indirdikten sonra, yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda önbelleğinizi temizlemek için değil, aynı zamanda önbelleğinizi beğeninize göre yapılandırmak için gösterge tablonuz aracılığıyla ayarlarına kolayca gidebilirsiniz.

Önbelleğinizi temizlemenize yardımcı olması için kullanabileceğiniz en iyi iki önbellek eklentisine bakalım.

NitroPack

NitroPack WordPress eklentisi, sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için kod küçültme, önbelleğe alma, CDN ve tembel yüklemeyi birleştiren harika bir web sitesi optimizasyon aracıdır.

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, sitenizin ihtiyaçlarına göre yapılandırabilir ve yazılarınız ve sayfalarınız için önbelleğe alma özelliklerini kullanabilirsiniz. Eklentinin ücretsiz sürümü, daha küçük siteler için harika bir seçenektir. Ancak, tonlarca veri ve içeriği optimize etmeye çalışan daha büyük bir siteyseniz, ücretli bir planla gitmek isteyeceksiniz. NitroPack'i kullanmaya başlamak ve onu WordPress önbelleğe alma eklentiniz olarak kullanmak için resmi sitelerinden indirebilirsiniz.

İndirdikten sonra, WordPress kontrol panelinizde Ayarlar altında NitroPack öğesini tıklayın. WordPress sitenizin önbelleğini hemen temizlemek için kullanabileceğiniz Temizle butonunu göreceksiniz.

WordPress Önbelleği Nasıl Temizlenir? | Atak Domain Hosting

WP Super Cache

WP Super Cache, WordPress PHP komut dosyalarınızı kullanmak yerine web sitenizin yüklenmesi için statik HTML dosyaları oluşturan, tam olarak yüklenmesi daha fazla güç gerektiren ve daha yavaş bir süreç olabilen bir başka popüler önbelleğe alma eklentisidir.

WP Super Cache eklentisini yükleyip etkinleştirdikten sonra, WordPress kontrol panelinizden önbelleğinizi temizleyebilir ve ihtiyaçlarınıza göre yapılandırabilirsiniz. Ücretsiz önbellek eklentisini resmi sitelerinden kolayca indirebilirsiniz. The WP Super Cache eklentisi ile WordPress sitenizin önbelleğini temizlemek için WordPress kontrol panelinizde Ayarlar'a, ardından Wp Super Cache'e gidin ve ardından Önbelleği Sil'e tıklayın.

WordPress Önbelleği Nasıl Temizlenir? | Atak Domain Hosting

Sonuç

Buraya kadar geldiyseniz, WordPress önbelleğinizi temizlemenin tüm yollarını öğrenmiş olmanız gerek. Önbelleğinizi temizlemek, önbelleğinizin sonunda yeni değişikliklerinizi almasını beklemek yerine, WordPress sitenizde yaptığınız yeni değişikliklerin hemen görünmesini sağlar. Bu sebeple düzenli olarak önbelleğinizi temizlemeyi unutmayın.

En Uygun Fiyatlarla WordPress Hosting Satın Al!