WordPress Sitenize Google AdSense Nasıl Eklenir
03.01.2022 14:35 801 Görüntülendi

WordPress Sitenize Google AdSense Nasıl Eklenir

Google AdSense'i WordPress'e uygulamak, WordPress Web Sitenizden pasif gelir elde etmek için mükemmel bir çözümdür. Web yöneticilerinin, reklamverenlerin reklamlarını web sitenizde göstermeleri için web sitelerini kiralamalarına olanak tanır. Bu nedenle, Google Adsense, çevrimiçi gelir elde etmeye başlamanın en kolay yollarından biri haline geldi.

Benzer şekilde, sadece blog yazmaktan, içerik yayınlamaktan ve web sitenizden takipçi kitlenizi artırmaktan daha fazlasını yapmak istiyorsanız. WordPress web sitesinde Google Adsense, kolay gelir elde etmeniz için harika bir seçim olacaktır. WordPress'te Google Adsense'in temellerini ve nasıl çalıştığını öğrenmeniz yeterlidir. Bu makalede, Google AdSense'i tüm yönleriyle ele almaya çalışıyoruz ve size, Web Sitenize Nasıl uygulayabileceğiniz ve daha pek çok konuda ayrıntılı ve kapsamlı bir çözüm sunmaya çalışıyoruz.

Google AdSense'in anlamı nedir?

Google AdSense, Reklamverenlerin veya çeşitli yayıncıların, özellikle hedef kitleleri veya belirli bir kitleyi hedefleyen videolar, metinler, Gif'ler, reklam afişleri veya diğer etkileşimli medya aracılığıyla Google ağlarında bulunan Web Sitelerinde görüntülü pazarlama uygulamaya çalıştıkları, Google tarafından yürütülen bir programdır.

Tüm süreç Google'ın kendisi tarafından izleniyor, filtreleniyor ve yönetiliyor, bu nedenle reklam verenlere müdahale etmeden veya para istemeden sorunsuz bir süreç işliyor. Google yöneticileri, çeşitli reklamverenler veya yayıncılarla ilgilenir ve ödeme kesintisi işlem ücretlerini alır ve Web Sitesi sahibine gönderir.

Tüm parasal işler TBM değeri üzerinde çalışır. TBM veya Tıklama Başına Maliyet, ziyaretçilerin reklamlara tıkladığı tek bir tıklamanın değerini belirlemek için reklamlara yönelik bir parametredir. Bir ziyaretçi, web sitenizdeki reklamlara veya reklamlarla sağlanan bağlantılara tıkladığında kazandığınız bir miktar para anlamına gelir. Bununla birlikte, TBM'nin değeri, diğer birçok faktöre bağlı olarak zaman zaman değişir.

WordPress'te Google AdSense Kullanmanın Bazı Artıları ve Eksileri

İlk olarak Google Adsense’nin sağladığı artıları maddeler halinde açıklayalım:

Artıları

 • Etkinleştirmek ücretsiz
 • Tüm süreç tamamen Google tarafından yönetilmektedir.
 • Tek bir hesaptan birden fazla web sitesine reklam koyabilirsiniz.
 • Hatta reklamların web sitenizde nasıl görüneceğini özelleştirebilir ve seçebilirsiniz.
 • İyi bir Pasif gelir kaynağı, Dolayısıyla bunun için fazladan çaba harcamanıza gerek yok.

Eksileri

 • Yalnızca, minimum 100 dolar tutarında bir eşiğe ulaştığında ödeme alabilirsiniz.
 • Google politikalarına tamamen uyuyorsunuz ve Google ile birlikte diğer Reklam hizmetlerini kullanamazsınız.
 • Google Adsense hesabınız, Google politikalarının herhangi bir ihlali veya herhangi bir suistimal tespit edilirse feshedilebilir veya askıya alınabilir.
 • Yalnızca web siteniz yüksek trafik alırsa ve SERP'lerde daha üst sıralarda yer alırsa iyi bir miktar kazanabilirsiniz.
 • Ziyaretçiler reklamları rahatsız edici olduğu kadar sinir bozucu da bulabilir.

Bu nedenle, web siteniz daha fazla sayıda ziyaretçi alıyorsa, bu fırsatın ondan ekstra para kazanmasına izin vermemelisiniz.

Google Adsense hesabını nasıl oluşturabilirsiniz?

Google AdSense'i WordPress'e uygulamanın ilk ve en önemli adımı, önce bir Google AdSense hesabı oluşturmaktır. https://www.google.com/adsense/start/ linkine tıkladıktan sonra aşağıdaki resimde gösterildiği gibi kullanmaya başlayın butonuna tıklayın.

WordPress Sitenize Google AdSense Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

"Başlayın" butonuna tıkladığınızda, sayfa Web Sitenizin adı, e-posta adresiniz hakkında bazı bilgiler isteyen yeni bir sayfaya yüklenmeye başlayacak ve herhangi bir özelleştirilmiş yardım ve öneri almak isteyip istemediğinizi seçmek için onay kutusunu tıklatacaktır.

WordPress Sitenize Google AdSense Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Gerekli tüm bilgileri doldurduktan sonra kaydet ve devam et butonuna tıklayın. Sonraki sayfada ülkenizi ve bölgenizi seçin, Google Adsense şartlar ve koşullarını okuyun ve kabul etmek için onay kutusunu işaretleyin. Bundan sonra, devam etmek için Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

WordPress Sitenize Google AdSense Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Google, ülkeden ülkeye bağlı olarak, Google Adsense hesabınızı SMS yoluyla veya kayıtlı cep telefonu numaranızı arayarak doğrulamayı deneyebilir. Yukarıdaki tüm adımları tamamladıktan sonra sayfa Google AdSense paneline yönlendirilecektir. Bu, hesabınızı oluşturma sürecinde size yol gösterecektir. Başlayın butonuna tıklayın.

WordPress Sitenize Google AdSense Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Sözleşmenizi tamamladıktan sonra, bilgisayar ekranınızda bir kod yanıp sönecek ve sizden onu kopyalayıp web sitenizin üstbilgi ve altbilgisine yapıştırmanızı isteyecektir. Neyi eklemeniz gerektiğini ilerleyen bölümlerde ele alacağız.

WordPress web sitenize Google Adsense doğrulama kodu nasıl eklenir?

WordPress web sitenize Google AdSense Doğrulama kodunu ekleyebileceğiniz başlıca iki yöntem vardır, bunlar:

 1. Manuel olarak
 2. Bir eklenti kullanarak

Manuel Olarak Google AdSense Doğrulama kodunu girin

Her şeyden önce, Web sitesi kontrol panelinize giriş yapmanız gerekir. Gösterge panelinin sol tarafındaki Görünüm menüsü bölümüne tıklayın. Seçenekleri ortaya çıkarmak için görünüm menüsünün üzerine gelin ve Tema Düzenleyici'ye tıklayın.

WordPress Sitenize Google AdSense Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Sağ üst köşede, açılır menüden şu anda web sitenizde çalıştırdığınız temayı seçin. Ardından, header.php dosyasını seçmek için tema dosyalarını aşağı kaydırın.

WordPress Sitenize Google AdSense Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Tema header.php dosyasını açtıktan sonraki adım, Google Adsense'in size sağladığı doğrulama kodunu bulmaktır, kopyalayın ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi o doğrulama kodunu header.php dosyanıza yapıştırın:

WordPress Sitenize Google AdSense Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Doğrulama kodunu ekledikten sonra, değişiklikleri kaydetmek için Dosyayı Güncelle'ye tıklayın ve hepsi bu kadar!

Not: Google Adsense kodunu doğrudan WordPress tema dosyasına eklemek kolay bir yaklaşım gibi görünse de bunu yapmanızı önermiyoruz. Özellikle dosyalara aşina değilseniz ve bunları düzenleme konusunda kendinize güveniyorsanız yapın.

Web siteniz üçüncü taraf bir tema kullanıyorsa, tema dosyalarındaki kodları düzenlemeye veya karıştırmaya çalışmamanız şiddetle tavsiye edilir. Bunun nedeni, temanızı her güncellediğinizde, yaptığınız tüm düzenlemelerin veya değişikliklerin tamamen silinmesi veya üzerine yazılmasıdır. Bu nedenle, böyle bir şeyden kaçınmak için önce bir tema dosyası oluşturmanız gerekir, başlığın tüm içeriğini ana tema dosyasından alt temaya kopyalayın ve yalnızca üzerinde değişiklik yapın.

Bunu yaptığınızda, WordPress temanızı mevcut en son sürüme her güncellediğinizde düzenlemeler veya değişiklikler silinmez veya güncellenmez. Bununla birlikte, yukarıdaki süreç yeni başlayanlar için telaşlı görünebilir, bu nedenle, sonraki bölümde tartışacağımız yukarıdaki yöntemlere alternatif bir çözüm olarak eklentileri kullanmak kolay olacaktır.

Bir Eklenti kullanarak Google AdSense doğrulama kodunu ekleme

Bu yöntem, WordPress web sitesine Google AdSense doğrulama kodunu ekleyebileceğiniz en basit yöntemlerden biridir. Tamamen ücretsiz olan WordPress dizininden bir "Üstbilgi ve Altbilgi Ekle" eklentisi yüklemeniz yeterlidir.

Başlamak için, öncelikle WordPress Kontrol Panelinizi açın > Eklentiler > Yeni ekle > "Üstbilgi ve Altbilgi Ekle" öğesini arayın > Yükle > Etkinleştir adımlarını izleyin.

WordPress Sitenize Google AdSense Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra, Gösterge Tablosunun ayarlar seçeneğine gidin ve “ Başlık ve Alt Bilgi Ekle ” bağlantısını tıklayın. Biri üstbilgi, diğeri altbilgi için iki boş kutu gösteren bir sayfa görünecektir. Google Adsense doğrulama kodunu Başlık kutusundaki Komut Dosyalarına yapıştırmanız ve Kaydet butonuna tıklamanız gerekir.

WordPress Sitenize Google AdSense Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Doğrulama kodunu başarıyla eklediniz ve değişiklikleri kaydettiniz. Şimdi, kodu eklemek için hangi yöntemi izlerseniz izleyin. Google Adsense ile doğrulamanız gerekiyor. Bunu yapmak için Google Adsense Hesabınıza geri dönün ve kodu başarıyla yapıştırdığınızı onaylamak için onay kutusunu işaretleyin.

Bundan sonra Google, web sitenizdeki kodu kontrol ederek doğrulamaya çalışacaktır. Bulunursa, “Kod Bulundu” yazan bir açılır mesaj görünecektir.

Şimdi size kalan tek şey, google ekibi tüm web sitenizi inceleyip Adsense hesabınızı etkinleştirene kadar beklemek. Aktivasyon süreci hızlı olabilir veya günler sürebilir, hepsi web sitesinden web sitesine ertelenir. Bu yüzden endişelenmenize gerek yok, sadece biraz sabredin ve bekleyin.

Özet

Şüphesiz, Google AdSense'i WordPress'e eklemek, yan gelir kaynağı olarak herkes için daha iyi bir seçenek olabilir. Özellikle rekabeti düşük ve trafik hacmi yüksek bir niş bir site üzerinde çalışıyorsanız ek gelir için oldukça mantıklı bir yöntem olduğunu söyleyebilirim.

Bununla birlikte, WordPress'e Google AdSense eklemek, çoğu yeni başlayan veya teknik olarak iyi görünmeyenler için biraz zor gelebilir. Fakat bu yazıyı dikkatli bir şekilde okuduysanız sorunsuz süreci bitirmiş olmanız gerekir.

En Uygun Fiyatlarla WordPress Hosting Satın Al!