WordPress Sitenize Kısa Kod Nasıl Eklenir?
05.01.2022 14:17 859 Görüntülendi

WordPress Sitenize Kısa Kod Nasıl Eklenir?

Kısa kod, WordPress sitelerinin çalışma şeklini değiştirmek isteyen herkes için güçlü bir araçtır, çünkü kısa kodlar, sizi genel olarak kodlama hakkında fazla bir şey bilmeye zorlamadan nihai özelleştirmeyi sunar.

Kısa kodlar, esasen parantez [bunun gibi] içine yerleştirilmiş kısa kelimeler veya kelime öbekleridir. Düzenleyiciye bir WordPress kısa kodu yerleştirebilirsiniz; bu kod daha sonra web sitenizin ön ucunda bir şey ortaya çıkarmak için function.php dosyanızdaki ek bilgilere başvurur.

Örneğin, bir blog gönderisi için bir video dosyası gömmek istiyorsanız, sitenize önceden yüklenmiş bir videoya atıfta bulunmak için video kelimesinin etrafına parantez [ ] yerleştirmeniz yeterlidir. Kısa kodlar, butonlar, akordeon stili kaydırıcılar, Twitter widget'ları, ayırıcılar ve genellikle sizi PHP kodlamasını anlamaya zorlayacak her türlü biçimlendirme güzellikleri gibi şeyler oluşturmak için harikadır.

Kısa kodlar hayatınızı kolaylaştırmak içindir, ancak WordPress sitenize yeni kısa kodlar eklemek için sisteme kısa kodun neyle değiştirilmesini istediğinizi gerçekten söylemeniz gerekir. Sitenizin tam kontrolünü ele geçirmek için yeni WordPress kısa kod seçenekleri eklemenin bazı yöntemlerine birlikte bir göz atalım.

Varsayılan WordPress Kısa Kodlarıyla Başlayın

WordPress, function.php dosyanıza herhangi bir şey yerleştirmeden kullanmanız için aslında birkaç varsayılan kısa kodla paketlenmiş olarak gelir. WordPress API, yüksek miktarda kısa kod oluşturmanıza izin verir, ancak ne yazık ki, insanlar bu güçlü özellikleri unutmaya ve yalnızca varsayılan kısa kodlara bağlı kalmaya eğilimlidir. Sağlananlarla yetinmeyi nasıl durdurabileceğinizi ve sitenizin tam istediğiniz gibi görünmesini sağlamak için özel kısa kodlar oluşturabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

WordPress Kısa Kodu Nasıl Oluşturulur

Örnek niteliğinde, editöre basitçe [adsense] yazarak bir Adsense modülü sunan bir kısa kod yapmak istediğimizi varsayalım.

Adım 1: Kodun İçine functions.php Fonksiyonunu Yerleştirin

WordPress siteniz için functions.php dosyasını bulun ve aşağıdaki işlevi dosyaya yapıştırın. Adsense işlevini kolay bir örnek olarak kullanıyoruz. Bir işlev, temel olarak, kısa koda sitenizin ön ucunda neyi göstereceğini söyleyen parçadır. Bu durumda siteye [adsense] kısa kodunu yerleştirdiğimizde, bir reklam göstermek için aşağıdaki işlevi kullanır.

WordPress Sitenize Kısa Kod Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Function.php dosyanıza az önce yerleştirdiğiniz bu kod, sitenizin ön uçtaki kısa kodun yerini alır. Bu durumda basit bir Adsense modülü oluşturmuş olursunuz. İşlevinize ve kısa kodunuza bağlı olarak sütunlar, özel butonlar, sosyal medya widget'ları ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Adım 2: Kısa Kodunuzu İşleve Bağlama

Kısa kodu ve işlevi sizin oluşturmuş olmanız, ikisinin birbirine bağlı olduğu anlamına gelmez. Şimdi ikisini eşleştirmek için son bir işlem eklememiz gerekiyor . Aşağıda belirtilen kodu kod satırın içerisine ekleyin:

WordPress Sitenize Kısa Kod Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

İlk kelime, kısa kodunuz olarak adlandırmak istediğiniz şeydir. Bu nedenle, "adsense" olarak listelediğimiz için WordPress otomatik olarak bir [adsense] kısa kodu oluşturur. Google_adsense işlevini çağırdık, bu nedenle çağrımızdaki ikinci parametre, WordPress'e web sitenize uygun kısa kodu her yerleştirdiğinizde söz konusu işlevi kullanması gerektiğini söyler.

Bunun, WordPress'te oluşturabileceğiniz birçok kısa koddan yalnızca biri olduğunu unutmayın. Daha fazlasını oluşturmakla ilgileniyorsanız, WordPress kısa kod API'sine gidin ve tekrar aynı işlemleri yapın.

Adım 3: Kısa Kodun WordPress Sitenizde Çalışmasını Sağlayın

Kısa kodunuzun sitenizin gerçek ön ucunda ne ürettiğini görmek için WordPress'te bir sayfa veya gönderi açmanız ve [adsense] kısa kodunu metne yerleştirmeniz gerekir. Sitenizde nelerin göründüğünü önizlemek için tıklayın veya kalıcı hale getirmek için sayfayı veya gönderiyi yayınlayın. Bu kadar! Artık kısa kodlar kullanarak zamandan oldukça tasarruf edebilirsiniz.

Süreci Basitleştirmek için Kısa Kod Eklentilerini Kullanmayı Düşünebilirsiniz

Detaylı kodlamalarla uğraşmak istemiyorsanız, kirli işi sizin için tamamlamak için bir eklentiyi etkinleştirmeniz yeterlidir. Halihazırda birçok eklenti başarılı bir şekilde bu hizmeti vermektedir. Sizin için en popüler ve hızlı olan eklentileri liste halinde hazırladık. Gelin birlikte inceleyelim.

1. Shortcodes Ultimate

WordPress Sitenize Kısa Kod Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Kısa kodları kendiniz oluşturmak istemiyorsanız, Shortcodes Ultimate daha popüler seçeneklerden biridir. Yeni sekmeler, butonlar, kaydırıcılar ve daha fazlası için kısa kodlar oluşturabilirsiniz. Ücretsiz sürümü dahi oldukça yararlıdır. Daha sık kullanmaya başlarsanız ek kısa kodlar almak için premium sürüme yükseltebilirsiniz.

Bir kısa kod eklentisi seçtiğinizde, tasarımın duyarlı olduğundan emin olmanız gerektiğini unutmayın, böylece diğer cihazlarda kısa kodlarınızı değiştirebilirsiniz ve kısa kodlar, ön uçta görüntülendiğinde çeşitli cihazlara gerçekten yanıt verir.

2. Easy Bootstrap Shortcode

WordPress Sitenize Kısa Kod Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Easy Bootstrap Shortcode, yeni başlayan web site yöneticileri için güzel olan basit bir arayüze sahiptir. Eklentide bir kısa kod oluşturmanıza ve editöre kısa kodu yazmayı unutmanıza izin veren ilginç bir özelliği vardır. Bence kısa kod eklemek o kadar da zor değil ama sanırım size ek bir adım kazandırıyor.

Bu süslü eklenti, size eklentinin CSS'sini devre dışı bırakma gücü de sunar. Bu size kendi yaptığınız herhangi bir özel CSS'yi kullanma şansı verir. Bu eklentiyi geçmişte birkaç kez test ettik ve geliştirici aslında onu her zaman yeni kısa kodlarla güncelliyor. Bu güzel çünkü bir güncelleme yayınlandığında oynayabileceğiniz bir sürü ücretsiz yeni özellik alıyorsunuz. Bu sebeple günümüze en uygun kısa kod eklentilerinden biri olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

3. CPO Shortcodes

WordPress Sitenize Kısa Kod Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

CPO Kısa Kodları diğer eklentilerden farklı değildir, bu yüzden denemekten çekinmeyin ve arayüzün sizin için daha iyi çalışıp çalışmadığını görün. İlerleme çubukları, satır içi haritalar, ekip üyeleri, bildirimler ve daha fazlası için kısa kodlar gibi eklentiye dahil edilmiş 30'dan fazla kısa kod vardır. Her neye ihtiyacınız varsa bu eklenti sorunu ortadan kaldırmaya hazır bekliyor.

Güzel bir görsel kısa kod oluşturucuya sahiptir, böylece web sitenizde yayınlamadan önce sonucun ne olduğunu görebilirsiniz. Eklenti ayrıca kolay erişim için düzenleyicinizin üst kısmında bir sekme içerir. Yani WordPress arayüzüne, eklentilere hakim olmayan birisi dahi kolayca kısa kod ekleyebilir.

4. Olevmedia Shortcodes

WordPress Sitenize Kısa Kod Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Olevmedia Shortcodes, sitenize uygulamadan önce kullanmak istediğiniz kısa kodlar hakkında fikir sahibi olmanız için görsel bir tasarım modülü ve editörün üstüne bir buton ekler. İşaretçiler, tablolar, bilgi kutuları, fiyat tabloları, logolar ve daha fazlası gibi daha havalı kısa kodlardan bazılarını deneyin.

Büyük bir artı, kısa kod düzeninin tamamen duyarlı olmasıdır, bu nedenle kısa kodlu bir gönderi veya sayfa yayınladığınızda, insanlar bir tablet veya mobil cihaz kullanıyorsa bunu gayet iyi görüntüleyebilir. Ayrıca, bu eklentilerin birçoğunun, siz eklentiyi kurmanıza gerek kalmadan kısa kodların tam olarak nasıl görüneceğini görmek için ekran görüntüleri ve yardımcı öğreticiler içerdiğini fark edeceksiniz.

Her eklentide sunulan kısa kodları önceden taramayı seviyorsanız sizin işinize oldukça yarayacaktır. Çünkü böylece bir düzine eklenti yüklemek ve her biri ile oynamak için zaman kaybetmek zorunda kalmayacaksınız.

5. Shortcoder

WordPress Sitenize Kısa Kod Nasıl Eklenir | Atak Domain Hosting

Shortcoder, geleneksel kısa kod eklentisinin benzersiz bir yorumudur. Yalnızca önceden paketlenmiş kısa kodlar sağlamak yerine, kendi özel kısa kodlarınızı geliştirmenize yardımcı olur. HTML'yi veya diğer parçacıkları eklentinin kendisinde saklar ve istediğiniz herhangi bir kısa koda bağlarsınız.

Görsel düzenleyici, ne yarattığınızı görmek için oldukça güzel ve sıfırdan özelleştirebileceğiniz veya şablonlardan çekebileceğiniz için hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için iyi çalışıyor gibi görünüyor.

Özet

WordPress sitenize herhangi bir yere karmaşık işlevler eklemek, kısa kodlarla kolaydır. Kullanıcılara, karmaşık kodlarla uğraşma endişesi olmadan kullanılabilecek, yazması kolay etiketler sağlarlar. Hayatta kısayollar olmasa da, WordPress'te kullanılacak pek çok kısa kod eklentisi vardır. Bizim favorimiz Olevmedia Shortcodes ve Easy Bootstrap Shortcode’dir.

Aradığınızı bulamazsanız, kendiniz de oluşturmayı öğrendiniz. Olevmedia Shortcodes eklentisini kullanarak özel kısa kodunuzu oluşturmak için bir kısayol bile kullanabilirsiniz . Sizin için tüm gerekli şeylerle ilgilenir. Ve unutmayın: hayat kısa, kısa kodlar kullanın!

En Uygun Fiyatlarla WordPress Hosting Satın Al!