WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir
07.01.2022 14:50 849 Görüntülendi

WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir

WordPress temanızdaki yazı tipini nasıl değiştireceğinizle mücadele mi ediyorsunuz? Sitenizin tipografisi, marka bilinci oluşturmada ve kullanılabilirliğinde önemli bir rol oynar, bu nedenle doğru font tipini kullanmanız önemli bir karardır.

Neyse ki, WordPress temalarının çoğu, yazı tiplerini değiştirmek için yerleşik seçeneklerle birlikte gelir, ancak bazıları bu açıdan diğerlerinden daha esnektir ve ayrıca herhangi bir temayla çalışan eklentiler de vardır.

Bu gönderide, yerleşik seçeneklerini kullanarak bir WordPress temasında yazı tipini nasıl değiştireceğinizi göstererek başlayacağız. Ardından, temanız istediğiniz yazı tiplerine sahip değilse, herhangi bir WordPress temasına daha fazla yazı tipi seçeneği eklemek için kullanabileceğiniz bazı ücretsiz eklentileri de paylaşacağız -temanız esnek yerleşik seçenekler sunmasa bile-. Ayrıca, WordPress arayüzünü kullanarak tek tek içerik parçaları için WordPress yazı tiplerini nasıl değiştirebileceğinizi göstereceğiz, gelin başlayalım.

WordPress temasında yazı tipi nasıl değiştirilir

2022'de çoğu WordPress teması, stil ve tasarım özelleştirmesi için yerel WordPress Özelleştiriciye güveniyor, bu da genellikle bir temanın yazı tipi seçeneklerini burada bulacağınız anlamına geliyor.

Bu ilk bölümde, örnek olarak Neve temamızı kullanarak bu yerleşik yazı tipi seçeneklerini nasıl kullanacağınızı göstereceğiz . Ancak, her temanın işleri biraz farklı yaptığını belirtmek önemlidir. Ek olarak, Neve oldukça esnek bir temadır, bu nedenle temanızın o kadar çok yazı tipi seçeneği sunmama ihtimali yüksektir.

Bununla birlikte, bu yöntemi herhangi bir tema ile takip edebilmeli ve en azından bazı yazı tipi seçeneklerine erişebilmelisiniz.

1. WordPress Panelinizi açın

İlk olarak Görünüm → Özelleştir'e giderek WordPress Özelleştirici sayfanızı açın:

WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir | Atak Domain Hosting

2. Yazı tipi/tipografi ayarlarını bulun

Ardından, temanızın yazı tipi/tipografi ayarlarını bulmanız gerekir. Ne yazık ki, bunlar her tema için farklı bir yerdedir, bu nedenle farklı ayar alanlarında biraz araştırma yapmanız gerekebilir.

Neve teması için Tipografi adında bir seçenek bulacaksınız, bu butona için tıklayın:

WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir | Atak Domain Hosting

3. Yazı tiplerini seçin ve değişiklikleri kaydedin

Artık istediğiniz yazı tipini bu ekran üzerinden seçebilirsiniz. Temaya bağlı olarak, içerik türüne göre daha ayrıntılı olarak ayrılmış tipografi ayarlarını görebilirsiniz. Neve teması şu ayarları değiştirmenize imkan sağlar:

WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir | Atak Domain Hosting

Örneğin, temanızın başlıkları için WordPress yazı tipini değiştirmek istiyorsanız ( örneğin yazı/sayfa başlığı ), bu yazı tipi ayarlarını açabilirsiniz. Neve temasıyla seçebileceğiniz çok sayıda farklı yazı tipiniz olduğunu görebilirsiniz:

WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir | Atak Domain Hosting

Seçimlerinizi yaparken, temanızın canlı önizlemesinde yazı tipi güncellemesini otomatik olarak görmelisiniz.

Her şeyin nasıl göründüğünden memnun kaldığınızda, yeni yazı tipi seçimlerinizi yayınlamak için Yayınla butonuna tıklayın.

Herhangi bir WordPress temasına Google Yazı Tipleri nasıl eklenir

Bir WordPress temasında yazı tipinin nasıl değiştirileceğine ilişkin yukarıdaki adımları izlediyseniz ve temanızın yerleşik yazı tipi seçeneklerinden bunaldıysanız, daha fazla yazı tipi seçeneğine, özellikle de binlerce yazı tipi seçeneğine erişmenizi sağlayan bir eklenti kullanmak (Google kataloğundaki yazı tipleri) iyi bir seçenektir.

Bu kısımda birkaç seçenek var, ancak en popülerlerinden biri ücretsiz Easy Google Fonts eklentisidir.

WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir | Atak Domain Hosting

Easy Google Fonts, herhangi bir WordPress temasıyla çalışır ve Google Fonts'un sunduğu 600'den fazla ücretsiz yazı tipi arasından seçim yapmanıza olanak tanır. Eğer aşina değilseniz, Google Fonts muhtemelen ücretsiz fontlar için en popüler kaynaktır ve çoğu site için fazlasıyla yeterli seçenek içerir.

Bunun nasıl çalıştığını size göstermek için varsayılan Twenty Twenty One temasına ( çok temel tipografi kontrollerine sahip ) geçeceğiz ve ardından eklentiyi daha fazla yazı tipi seçeneği ekleyecek şekilde yapılandıracağız.

1. Eklentiyi kurun ve etkinleştirin

İlk olarak WordPress.org'dan ücretsiz Easy Google Fonts eklentisini yükleyin ve etkinleştirin. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuzu blog sitemizde yer alan yazılarımızda bulabilirsiniz.

2. Hangi Google Yazı Tiplerini kullanacağınızı seçin

Ardından, kullanmak istediğiniz yazı tipini/yazı tiplerini seçmek istiyorsunuz. Eklentinin ayarlarından tam listeyi görebilseniz de, her bir yazı tipinin nasıl göründüğünün önizlemelerini görebileceğiniz için Google Yazı Tipleri web sitesinde tüm seçeneklerinize göz atmak daha kolaydır.

Beğendiğiniz bir yazı tipi bulduğunuzda, hatırlamanıza yardımcı olması için adını not ettiğinizden emin olun. Ayrıca beğendiğiniz belirli stilleri de seçmelisiniz. Örneğin, "Medium 500" gibi.

WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir | Atak Domain Hosting

3. WordPress Özelleştirici'yi açın ve yazı tiplerini düzenleyin

Şimdi, WordPress Özelleştirici'yi açmak için WordPress panonuzda Görünüm → Özelleştir kısmına girelim. Kenar çubuğu menüsünün üst kısmında yeni bir Tipografi bölümü görmelisiniz. Bu ayarlar, Easy Google Fonts eklentisinden gelir (temanızdan değil):

WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir | Atak Domain Hosting

Alt menüde Varsayılan Tipografi'yi seçin. Artık sitenizdeki farklı içerik türleri için Google Fonts'tan bir yazı tipi seçebileceksiniz, örneğin:

  • Paragraflar – Sayfaların/yazıların içindeki metin.
  • Başlık 1 – Blog yayınınızın/sayfanızın başlığı. Daha fazlasını öğrenin .
  • Başlık 2 – Gönderinizin/sayfanızın içindeki en üst düzey başlık.
  • Başlık 3 – 2 başlığın altındaki bir alt başlık.

WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir | Atak Domain Hosting

Özelleştirmek istediğiniz içerik türü için Yazı Tipini Düzenle'ye tıklayın. Ardından, yazı tipi adını seçebilirsiniz. Seçimlerinizi yaparken site güncellemenizin canlı önizlemesini görmelisiniz:

WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir | Atak Domain Hosting

Seçimlerinizden memnun kaldığınız takdirde, yeni yazı tiplerinizi yayınlamak için Yayınla butonuna tıklayın.

Bonus: Editör Ekranında WordPress yazı tipleri nasıl değiştirilir

Yukarıdaki iki yöntemle, sitenizin tamamı için bir WordPress temasında yazı tipini nasıl değiştireceğinizi gösterdik. Diğer bir deyişle, paragraf metninizin yazı tipini güncellerseniz, bu sitenizdeki tüm paragraf metnini etkiler.

Ancak, yalnızca belirli bir içerik parçası için yazı tiplerini değiştirmek istediğiniz durumlar da olabilir.

Bunu ayarlamak için ücretsiz “Fonts Plugin” eklentisini kullanabilirsiniz (Bu, WordPress temanıza, önceki bölümdeki Kolay Google Yazı Tipleri eklentisine çok benzer şekilde özel yazı tipleri eklemenize de olanak tanır).

WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir | Atak Domain Hosting

Ücretsiz eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, Google Fonts'tan herhangi bir yazı tipini kullanarak metin eklemenize izin veren yeni bir Google Fonts bloğu göreceksiniz. Paragraf metni veya başlıklar arasında seçim yapmak için blok ayarlarını da kullanabilirsiniz:

WordPress Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir | Atak Domain Hosting

Değişken Yazı Tipleriyle Çalışma

Değişken yazı tipleri, sitenize daha fazla yazı tipi eklemeyi daha verimli hale getiren yeni bir yazı tipi türüdür. Tek bir yazı tipi dosyasında daha fazla bilginin saklanmasına izin verirler, böylece yazı tipinizde varyasyonlar (kalın, italik, vb.) istiyorsanız, birden fazla yazı tipi dosyası yüklemeniz gerekmez, yalnızca birini yükleyebilirsiniz.

Birden çok yazı tipi ağırlığı, stili ve eğimi olan bir yazı tipi için bu, çok fazla dosya alanından tasarruf sağlayabilir ve yazı tipini kuyruğa alma veya @fontface aracılığıyla ekleme işlemini de kolaylaştırabilir.

Değişken yazı tipleri Chrome, Edge, Firefox ve Safari'nin en son sürümlerinde desteklenir, ancak eski tarayıcılar tarafından desteklenmez; bu yüzden onları kullanırsanız, güncelleme yapmanız gerekecek. Ve henüz çok fazla değişken yazı tipi mevcut değil. Google Yazı Tipleri hiçbirini içermez, ancak Google spesifikasyonu desteklemektedir, bu nedenle zaman içinde eklenmeleri muhtemeldir.

Yazı tipi geliştiricileri, daha değişken yazı tipleri oluşturmak ve bunların güvenilirliğini artırmak için çalışıyorlar, bu nedenle yazı tiplerinizi daha kararlı hale geldiklerinde optimize etmek için değişken yazı tiplerini kullanabilmeniz için ilerlemeyi izlemeye değer.

Özet

WordPress sitenizdeki yazı tiplerini değiştirmek basit bir iş değildir. Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı olasılıklarınız var:

  • Bir eklenti yükleyerek web yazı tiplerini kullanma.
  • Web yazı tiplerini temanıza kodlayarak ve sıralayarak kullanma.

Ardından, daha iyi performans için yazı tiplerinizi nasıl optimize edeceğinize odaklanmalısınız. Bu kılavuzdaki ipuçlarını izlerseniz, yalnızca WordPress'teki yazı tiplerini değiştirebilmeniz değil, aynı zamanda temanızda bunlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanız gerekir.

En Uygun Fiyatlarla WordPress Hosting Satın Al!