WP Super Cache mi W3 Total Cache mi kullanmalısınız?
03.01.2022 13:56 414 Görüntülendi

WP Super Cache mi W3 Total Cache mi kullanmalısınız?

WordPress sitenizi hızlandırmak söz konusu olduğunda, iyi bir WordPress önbelleğe alma eklentisi kullanmak, göreceğiniz en popüler yollardan biridir.

WP Super Cache, W3 Total Cache veya WP Rocket gibi en popüler ve tartışmasız en iyilerinden üçü gibi bir önbelleğe alma eklentileri, özellikle ucuz WordPress hosting paketinize büyük bir fayda sağlayacaktır. Ancak, muhtemelen hangi eklentiyi kullanmakta kararsızsınız ve şu tarz soruların cevaplarını öğrenmek istiyorsunuz:

  • Premium bir önbellek eklentisi için ödeme yapmam gerekiyor mu, yoksa WordPress.org'dan ücretsiz önbelleğe alma eklentileri de aynı derecede iyi mi?
  • Önbelleğe almanın aslında ne kadar büyük bir etkisi var?

Bu yazıda, yukarıda bahsedilen üç önbelleğe alma eklentisini (artı önbelleğe alma özelliği olmayan bir 'kontrol' sitesini) ve iki farklı önbelleğe alma eklentisini test ederek tüm bu soruları (ve daha fazlasını) gerçek test verileriyle yanıtlamaya çalışacağız.

Her bir eklenti için performans testi verilerini gözden geçireceğiz, ardından yazının sonunda hepsini anlamanıza yardımcı olacağız.

WordPress Önbellek Eklentisi siteniz için nasıl faydalıdır?

Her şeyden önce Önbelleğe alma eklentileri, WordPress sitenizin bazı gereksiz adımları atlamasını sağlar. Her zaman olduğu gibi, sayfaya erişmeden önce, sistemin her seferinde tüm sayfa oluşturma sürecini yüklemesi gerekir, bu nedenle bu işlem web sitenizin yavaş yüklenmesini sağlar. Bu durumlarda, önbellek eklentisi, sayfayı ilk kez yükledikten sonra sayfanın bir kopyasını oluşturacak ve ardından sonraki kullanıcılar için önbelleğe alınmış sürüm için başvuracaktır. Bu sayede WordPress hosting sunucularınızdaki yükü en aza indirebilir ve web sitenizdeki kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz.

Ek olarak, daha hızlı bir web sitesine sahip olmak, sitenize organik trafik çekmenize yardımcı olabilir. Özellikle sitenizin Google Arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmeniz için büyük bir şans.

Bahsedilen birçok yararlı avantajla, bugünün blogunda, W3 Total Cache ile WP Super Cache arasındaki iki baskın önbellek eklentisinin ana özellikler, kurulum kolaylığı, fiyat, kullanıcı derecelendirmelerine göre analiz edeceğiz. Şimdi, zamanınızı boşa harcamayın, fikir edinmek ve daha sonra doğru kararı vermek için aşağıdaki bölüme geçelim.

WP Super Cache vs W3 Total Cache vs WP Rocket: Hangi Eklentiyi Kullanmalısın?

Bu yazıda, en popüler üç WordPress önbelleğe alma eklentisini karşılaştıracağım:

  • WP Super Cache: Ücretsiz bir eklentidir. Automattic ( WordPress.com'un arkasındaki aynı şirket ) firması tarafından oluşturulan kullanımı kolay bir eklentidir. İki milyondan fazla WordPress sitesinde etkindir ve önbelleğe almaya yeni başlayanlara uygun bir yaklaşım sunar.
  • W3 Total Cache — WP Super Cache gibi ücretsiz bir eklentidir. Bubulabileceğiniz en kolay kullanımı olan WordPress önbelleğe alma eklentisidir. Kurulumu biraz bunaltıcı olsa da sitenizde önbelleğe almanın nasıl çalıştığını kontrol etmek için size tonlarca önemli seçenek sunar.
  • WP Rocket — Karşılaştırdığımız diğer eklentilere nazaran bu eklentiyi 49$ karşılığında kullanabilirsiniz. Bu listedeki tek premium seçenek olan WP Rocket, kullanıcı dostu bir arayüz ve hızlı olması, veritabanı optimizasyonu, gecikmeli yükleme ve daha fazlası gibi önbelleğe alınmayan birçok performans özelliği ile fiyatını haklı çıkarıyor. WP Roket incelememizde daha fazla bilgi edinin.

W3 Total Cache

WP Super Cache mi W3 Total Cache mi kullanmalısınız? | Atak Domain Hosting

W3 Total Cache, kullanıcılardan tonlarca olumlu eleştiri alan en yaygın WordPress Önbellek Eklentilerinden biridir. Web sitesi performansını en üst düzeye çıkarmak ve yükleme süresini en aza indirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu sayede sitenizdeki SEO ve kullanıcı deneyimini geliştirmeniz oldukça kolaylaşır.

Yalnızca HTML sayfaları için CPU kullanımını ve bant genişliği tüketimini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda web sitenizin performansını etkileyen tüm yönleri de ele alır. Bir başka dikkat çekici şey de .htaccess’inizde tema değişiklikleri ve modifikasyonları gerektirmemesidir.

WP Super Cache

WP Super Cache mi W3 Total Cache mi kullanmalısınız? | Atak Domain Hosting

W3 Total Cache'nin bir diğer güçlü rakibi, Automatic tarafından geliştirilen WP Super Cache’i yakından tanıyalım. Bu eklenti sitelerinizi hızlandırmak için kullanabileceğiniz gzip sıkıştırması, sayfa önbelleği, önbellek önyüklemesi ve çok daha fazlası gibi birçok etkili özellik ile birlikte gelir. Ek olarak, "Uzman", "Basit" ve "WP-Önbellek Yakalama" dahil olmak üzere önbelleğe alınmış dosyaları sunmanın 3 yolunu sunar. Ayrıca, Siteniz daha hızlı yükleneceği için İçerik Dağıtım Ağınızla senkronize edilebilir.

Ayrıca, web sitesi sunucunuzun web sayfanızın ziyaretçilerine gösterebileceği statik HTML dosyaları oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, WP Super Cache basit ve hızlı bir arayüze sahiptir, bu nedenle yüklemeniz ve kurmanız birkaç dakikanızı alır.

WP Super Cache mi W3 Total Cache mi kullanmalısınız? | Atak Domain Hosting

Tablo, detaylı olarak W3 Total ve WP Super eklentisinin karşılaştırmasını, Sayfa Önbelleğe Alma, CDN'yi Etkinleştirme ve Önbellek Ön Yükleme dahil olmak üzere web sitenizin hızını etkili bir şekilde artırmanıza yardımcı olacak üç önemli özellik sunduğunu göstermektedir.

Temel özelliklerinin yanı sıra W3 Total Cache, çeşitli özellikler açısından WP Super Cache'i tamamen gölgede bırakacak gibi görünüyor. Örneğin, W3 Total Cache, Nginx veya Varnish aracılığıyla Proxy Entegrasyonunu tersine çevirmenize olanak tanır. Ayrıca gönderilerin, sayfaların, satırların, RSS feedlerin ve çok daha fazlasının değiştirilmesini sağlar. Ayrıca, bu eklenti size tarayıcı önbelleğe alma ve veritabanı önbelleğe alma gibi birçok önbelleğe alma seçeneği sunar.

Kurulum kolaylığı

W3 Total

Bu eklentilerin kurulumu da diğer eklentilere benzer. Eklentiler>Yeni Ekle'ye gitmeniz ve arama çubuğunda W3 Total Cache'i aramanız yeterlidir. Ardından “Şimdi Kur” butonuna tıklayın ve daha sonra bu eklentiyi etkinleştirin.

WP Super Cache mi W3 Total Cache mi kullanmalısınız? | Atak Domain Hosting

Kurulum işlemini bitirdikten sonra, tüm fonksiyonları etkinleştirmek için kontrol panelinizde “Performans”> “Genel Ayarlar” sekmesine gidin. Burada bir liste görüntülenecektir, isteğe bağlı olarak her bir seçenek için seçim yapabilirsiniz ve henüz seçtikten sonra “Tüm Ayarları Kaydet” e tıklamayı unutmayın.

WP Super Cache mi W3 Total Cache mi kullanmalısınız? | Atak Domain Hosting

WP Super Cache

WP Super Cache mi W3 Total Cache mi kullanmalısınız? | Atak Domain Hosting

WP Super Cache için kurulum işlemi, W3 Total Cache ile karşılaştırıldığında daha kolaydır. Bu eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra, kontrol panelinde "Ayarlar" bölümü>WP Super Cache'ye gidin. Ayrıca Kolay, Gelişmiş, CDN, İçerik düzenleme, Ön Yükleme, Eklentiler ve Hata Ayıklama dahil olmak üzere 7 sekmeden oluşan bir liste görebilirsiniz.

Öncelikle sitenizde önbelleklemeyi kurmak için “Önbelleğe Alma” seçeneğini işaretlemeli ve ayarları kaydetmek için Durumu Güncelle'yi seçmelisiniz.

İkinci olarak, “Gelişmiş” sekmesi altında yakalama modunu etkinleştirebilirsiniz. Burada seçebileceğiniz 2 seçenek vardır ve ancak Basit Mod önerilen yöntemdir. Bu nedenle Uzman modunu seçmek yerine bu seçeneği işaretlemelisiniz. Uzman modu biraz karmaşık olduğundan bu kısmı kullanmanızı önermiyoruz.

WP Super Cache mi W3 Total Cache mi kullanmalısınız? | Atak Domain Hosting

Kısacası, W3 Total Cache, WP Super Cache'ye kıyasla daha fazla yapılandırma seçeneğiyle dolu olduğundan, bu eklentiyi kurarken bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bize göre sadece basit bir araca ihtiyacınız varsa ama yine de birçok hayati özelliğe sahipseniz, WP Super Cache siteniz için daha uygundur.

Fiyatlandırma Planları

Gördüğünüz gibi, site performansınızı artırmanıza yardımcı olan birçok güçlü özelliğe sahip olmasına rağmen, WP Super Cache tamamen ücretsizdir. Bu nedenle, zengin bir bütçeye sahip olmayan ancak yine de verimli bir çözüme ihtiyaç duyanlar için bu gerçekten mükemmel bir seçimdir.

Buna karşılık, W3 Total Cache, Ücretsiz sürüm ve pro sürüm olmak üzere 2 sürüme ayrılmıştır. W3 Total Cache'in ücretsiz paketi de birçok mükemmel özellikle doludur. Ancak daha gelişmiş özellikleri deneyimlemek istiyorsanız Pro sürümü harika bir çözüm. Bu, yılda 99$ ödemeniz gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca, W3 Total Cache Pro'yu kullanırken, eklentiniz için performans Denetimi ve Danışma, Eklenti Yapılandırması, CDN Yapılandırması ve çok daha fazlası gibi birçok özel hizmet ve çözüm satın alabilirsiniz. Ve her bir hizmet ve çözüm için maliyetler 125 ile 250 dolar arasında değişiyor.

En Uygun Fiyatlarla WordPress Hosting Satın Al!