XML Nedir?
16.09.2020 11:19 14171 Görüntülendi

XML Nedir?

XML Nedir - Atak Domain HostingXML dosyaları, Genişletilebilir Biçimlendirme Dili ile yazılmış dosyalara atıfta bulundukları için çeşitli uygulamalar tarafından kullanılan dosyalardır. Bu, etiketleri içeren ve onu özniteliklerin yanı sıra nesne tanımı için kullanan bir biçimdir. Bu dosyalar, bir HTML belgesine kıyasla biçimlendirme açısından biraz benzerdir, ancak verileri tanımlamak için özel etiketler kullanılır. Bu XML dosyaları, çeşitli uygulamalardan gelen verileri İnternet üzerinde depolamak ve aktarmak için kullanılan yaygın yöntemlerdir ve metin belgelerinde geldikleri için herhangi bir metin düzenleyicide düzenlenebilir. Bu XML dosyalar yalnızca herhangi bir metin düzenleyici kullanılarak açılamaz, aynı zamanda herhangi bir metin düzenleyiciyle de oluşturulabilir. Tek fark, bu formatın daha katı kurallara sahip olmasıdır, çünkü bu dosyaların özellikle XML belgeleri ve verilerin geçerliliği söz konusu olduğunda iyi biçimlendirilmesi ve geçerli olması gerekir. Bu dosya türünün en iyi özelliği, çok esnek ve basit olmasıdır, bu da bu XML formatını kullanan kullanıcıların karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmeyi gerçekten tenezzül etmesini sağlar.

XML Dosyası Nasıl Açılır?

Çift tıklayarak bir .xml dosyasını veya PC’nizde başka bir dosyayı başlatın. Dosya ilişkilendirmeleriniz doğru yapılandırıldıysa, .xml dosyanızı açacak uygulama onu açacaktır. Doğru yazılımı indirmeniz veya satın almanız gerekebilir. Bilgisayarınızda doğru uygulamaya sahip olmanız da mümkündür, ancak .xml dosyaları bununla ilişkili değildir. Bu durumda, bir .xml dosyasını açmaya çalıştığınızda, Windows’a o dosya için hangi programın doğru olduğunu söyleyebilirsiniz. O andan itibaren, bir .xml dosyasını açmak doğru uygulamayı açacaktır.

HTML ile HTML Arasındaki Farklar Nelerdir?

Birini diğerinden ayıran şeyin ne olduğunu netleştirmek için, burada XML ve HTML arasındaki temel farkları listeliyoruz:

 • XML, kendi kendini tanımlayan bir yapıya sahip olan ve başka bir biçimlendirme dilini etkili bir şekilde tanımlayabilen metin tabanlı bir biçimlendirme dilidir. Öte yandan, HTML önceden tanımlanmış bir biçimlendirme dilidir ve sınırlı yeteneklere sahiptir;
 • XML, belgenin mantıksal yapısını sağlarken, HTML yapısı başlıklar ve gövde etiketleri kullanılarak önceden tanımlanmıştır;
 • Dil söz konusu olduğunda, HTML büyük/küçük harfe duyarlı değildir. Bunun yerine, XML büyük/küçük harfe duyarlıdır;
 • HTML, verilerin sunum özelliklerine vurgu yapılarak tasarlanmıştır. Bunun aksine, XML verilere özeldir;
 • XML, kodda herhangi bir hataya izin vermez. Bunun aksine, HTML’de küçük hatalar ihmal edilebilir;
 • XML’deki beyaz boşluklar belirli bir amaç için kullanılır, çünkü HTML tüm karakterleri dikkate alır, bunun yerine beyaz boşlukları yok sayabilir;
 • XML etiketleri zorunlu olarak kapalıyken, HTML’de açık bir etiket de oldukça iyi çalışabilir;
 • XML sözdiziminde çok önemlidir. Öte yandan HTML, bu yönü pek umursamıyor.

XML’nin Temel Özellikleri ve Avantajları:

XML, Verileri HTML’den Ayırır

HTML belgenizde dinamik verileri görüntülemeniz gerekiyorsa, veriler her değiştiğinde bunları düzenlemek için çok çalışmanız gerekecektir. XML ile veriler ayrı XML dosyalarında saklanabilir. Bu şekilde, görüntüleme ve düzen için HTML kullanabilirsiniz.

XML, Veri Alışverişini Basitleştirir

Hem bilgisayar sistemleri hem de veri tabanları, uyumsuz formatlarda bilgi içerir.

XML verileri düz metin biçiminde saklanır, bu da bize verileri depolamanın bağımsız bir yolunu sunar. Bu, farklı uygulamalar tarafından paylaşılabilen verileri oluşturmayı çok daha kolay hale getirir.

XML, Veri Alışverişini Basitleştirir

Geliştiriciler için en zor zorluklardan biri, İnternet üzerinden uyumsuz sistemler arasında veri alışverişi yapmaktır. Verilerin XML olarak değiş tokuş edilmesi bu karmaşıklığı büyük ölçüde azaltır çünkü veriler farklı uyumsuz uygulamalar tarafından okunabilir.

XML, Platform Değişikliğini Basitleştirir

Yeni sistemlere (donanım veya yazılım platformları) yükseltme yapmak uzun zaman alır. Büyük miktarlarda veri dönüştürülmelidir ve uyumsuz veriler genellikle kaybolur.

XML verileri metin biçiminde saklanır. Bu, veri kaybı olmadan yeni bilgi sistemlerine, yeni uygulamalara veya yeni tarayıcılara genişletmeyi veya yükseltmeyi kolaylaştırır.

XML Veri Kullanılabilirliğini Artırır

Farklı uygulamalar verilerinize yalnızca HTML sayfalarında değil, XML veri kaynaklarında da erişebilir.

ML ile verileriniz her tür “okuma makinesi” (el bilgisayarları, ses makineleri, haber beslemeleri vb.) İçin kullanılabilir hale getirilebilir ve buna ek olarak, örneğin farklı becerilere sahip kişiler için erişilebilirliği kolaylaştırır kör.

XML, Yeni İnternet Dilleri Oluşturmak İçin Kullanılabilir

İnternetteki birçok yeni dil XML ile oluşturulmuştur. İşte bazı örnekler:

 • XHTML;
 • WSDL;
 • WAP ve WML;
 • RSS (haberlerde kullanılır);
 • RDF ve OWL;
 • SMIL.

XML Dosyaları Nasıl Açılır?

XML Dosyaları Nasıl Açılır - Atak Domain HostingXML Explorer gibi bu tür dosyaların okuyucuları olsa da burada size bilgisayarınızda XML dosyalarını açmanın 3 yolunu gösteriyoruz.

Not Defteri (Metin Belgesi)

XML dosyaları basit metinlerle kodlandığından, Not Defterini (Windows durumunda) veya metin düzenleyiciyi (Mac’te) açabilir, “Dosya” yı ve ardından “Aç” ı tıklayabilirsiniz.

En üstte <? Xml version = “1.0” encoding = “UTF-8”?> İçeriğin XML biçiminde olduğunu ortaya çıkarma.

Etiketler, veri yığınlarını depolamak için kullanılır. Bazı etiketlerin diğerlerinin içinde bulunabileceğini ve bir “etiket ağacı” oluşturabileceğini unutmayın. Örneğin, kalın yazı tipinde bir Başlık Etiketi 2 oluşturmak için biçim şu şekildedir:

TITLE

Bir Tarayıcı Kullanmak

Bilgisayarınıza kaydedilen XML dosyasını sağ tıklayın ve "Birlikte Aç" seçeneğini seçin ve ardından dosyayı açmak için tarayıcınızı seçin.

Bu durumda belgeyi düzenleyemezsiniz. Öte yandan, tarayıcı belgeyi metin biçiminde görüntülemek için birkaç renk kullandığından, Not Defterinde olduğundan daha net görebileceksiniz.

Excel ile

Excel, bu tür dosyaları okumak için ideal bir program olmadığından, önce Excel'i ve ardından XML belgesini açmalısınız.

Tamamlandığında, “dosyayı” ve ardından “aç” ı tıklayın. Excel size ilk seçeneği XML tablosu olarak açmak olan bir mesaj gösterecektir. Onaylayın ve XML dosyanın etiketlerine göre bir tabloya dönüştürülecektir.

Şimdi, dijital stratejinizde XML dosyaları varsa, bunları nasıl okuyacağınızı zaten biliyorsunuzdur. Anı yakalayın, tam web sitesi başlatma kontrol listemize bir göz atın ve sizinkini başlatmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.