Zoom Programı Nasıl Kurulur?
23.06.2021 14:53 1086 Görüntülendi

Zoom Programı Nasıl Kurulur?

Zoom Programı Nasıl Kurulur? | Atak Domain HostingSon yıllarda özellikle koronavirüs pandemisi dönemi ardından hem iş dünyasında hem eğitim dünyasında hem de insanlar arasındaki sohbet ortamlarında görüntülü konferans uygulaması olarak Zoom programı çok yoğun bir şekilde kullanılır hale gelmiştir. Bu uygulama dünya genelinde tanınmış bir yapıya sahip olarak bugün özellikle öğretmenler tarafından online ders anlatılırken, şirketlerdeki konferans toplantılarında ve karşılıklı iş görüşmelerinde dahi kullanılmaktadır. Bu açıdan da birçok kişi Zoom programının kurulumu ve kullanımı hakkında detayları merak etmektedir.

Atak Domain olarak popüler bir yapıya sahip olan bu programın kurulumu ve kullanımı açısından size kısa ve faydalı bir rehber hazırlamaya çalıştık. Bu rehber sayesinde öğrenciler, öğretmenler, sohbet amaçlı kullanmak isteyenler ve iş dünyasındaki herkes Zoom programının kurulum ve kullanımını çok net bir şekilde anlayabilecektir. Türkçe bir şekilde yapılan açıklamalar ile birlikte programın kurulumunu bilgisayar, Android ve IOS cihazlar için sırasıyla anlatacağız. Sonrasında ise kurulumu ile birlikte hesap açma işlemlerinin yapılmasını ve kullanımının pratik detaylarını bu içerik sayesinde rahatlıkla görebilirsiniz.

Zoom Programı Nasıl İndirilir?

Zoom video konferans programı bugün bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda da hem Android hem IOS cihazlarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu çerçevede de programı Zoom yazılımının kendi web sayfasından bilgisayar ve akıllı cihazlara kolaylıkla indirebilirsiniz. Ayrıca Android cihazlarda Google Play Store uygulamasını kullanarak ve IOS cihazlarda ise App Store uygulamasını kullanarak yazılımı indirmek mümkündür. İndirme işlemlerini yapmak için

Belirtilen bu bağlantıları kullanmanız vasıtasıyla cihazınız için Zoom programı indirildikten sonra kurulum işlemlerini de kolaylıkla yapabilir ve katılımcı olarak kullanım işlemlerine başlayabilirsiniz. Ancak kullanıma başlama öncesinde Zoom kayıt işlemlerini sağlayarak kendinize ait bir hesap oluşturmanız, bilgilerinizi düzenlemeniz ve sonrasında konferanslara katılmanız veya konferans düzenlemeniz gerekecektir.

Zoom Programına Nasıl Kayıt Olunur?

Cihazınızda Zoom programı kurulum işlemini tamamladıktan sonra yazılım içerisindeki “kayıt ol” butonuna tıklayabilirsiniz. Bundan sonra sırasıyla

 • İlk olarak kayıt ol bağlantısı sonrasında açılan kutucuk içerisine "your work email adres" ifadesinin bulunduğu noktaya e-posta adresinizi yazmanız ve sonrasında “sign up” butonuna tıklamanız gerekir.
 • Sisteme girdiğiniz mail adresine gelen aktivasyon maili ile birlikte mail içerisindeki "activate account" butonuna tıkladığınızda hesabınız aktif hale gelecektir.
 • Hesabınız aktifleştirildikten sonra yeni bir hesap oluşturmak için size yeni bir sayfa açılır. Bu sayfa içerisinde de istenilen şekilde first name yani isim, last name yani soyisim, password-şifre ve confirm password-şifre onaylama işlemlerini yaparak “devam et-continue” butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Uygulama için şifre belirleme işlemi yaparken en az 8 karakterli bir şifre seçilmelidir. Bu şifre içerisinde minimum 1 adet harf, yine en az 1 adet rakam ve büyük/küçük harf kombinasyonu bulunmalıdır.
 • Bu bilgilerin girilmesi sonrasında karşınıza çıkan “Invite Your Colleagues” ifadesine tıklamayı tercih edebilir ve bu sayede arkadaşlarınızı aynı programı kullanmaya davet edebilir ya da bir altta bulunan "skip this step" butonuna tıklayarak da bu aşamayı atlayarak işlemlere devam edebilirsiniz.
 • Bu aşamalar sonrasında "start your test meeting" ifadesi ile karşılaştığınızda kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Kayıt işlemi tamamlandığında da "start meeting now" butonuna tıkladığınızda, bir test konferansı başlatabilir ve görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yazılım içerisinde istediğiniz her an "go to my account" butonuna tıkladığınızda, hesap bilgilerinizi görebilir ve değişiklikler gerçekleştirebilirsiniz. 

Bilgisayarlarda veya akıllı cihazlarda uygulamayı kullanırken, "start meeting now" butonuna tıkladığınız zaman program otomatik bir şekilde açılmaktadır. Sonrasında ise hoparlör ve mikrofon testlerini gerçekleştirmek için "test speakers and microphone" butonuna tıklayarak kolaylıkla işlem yapılabilir.

Zoom Programı Nasıl Kullanılır?

Zoom Programı Nasıl Kullanılır? | Atak Domain HostingKademeli bir şekilde anlatılan kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra artık program kolaylıkla istediğiniz her an kullanılabilir. Programın arayüzü incelemelerini gerçekleştirerek konferans vermek için detayları görebilir veya bir konferansa katılmak açısından neler yapmak istediğinizi görebilirsiniz.

Cihazlarınızdan yazılıma giriş gerçekleştirdikten sonra programı açabilir ve “Sign in” butonuna tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Sonrasında “join a meeting” seçeneğini tercih ettiğinizde, daha önceden konferans başlatmış olan birinin sizin ile paylaştığı ID veya link bilgilerini girerek bu konferansa siz de katılabilirsiniz.

Programın açılışı sırasında “sign in” butonuna tıklayarak email adresi ve şifrenizi girdiğinizde gerçekleştirilen açılış sonrasında “keep me signed in” seçeneğini tıklayarak, bu giriş bilgilerini kaydedebilir ve her seferinde otomatik bir şekilde yazılıma girme avantajı sağlayabilirsiniz.

Yazılıma e-mail ve şifre bilgileri ile giriş gerçekleştirdiğinizde, karşınıza çıkan ana ekrandaki butonların kullanılması vasıtasıyla belirli işlemler yapılabilir. Bu işlemler arasında;

 • Bir konferansa katılmak,
 • Bir konferans başlatmak,
 • Kişileri eklemek,
 • İlerleyen vadede bir konferans tarihi seçmek,
 • Konferans ID bilgilerinizi kişiler ile paylaşmak ve görüntülemek,
 • Kayıtlı kişiler ile yazışma yapmak bulunmaktadır.

Zoom Programı İle Nasıl Konferans Yapılabilir?

Günümüzde öğretmenler, yöneticiler veya arkadaşlar arasında Zoom programı üzerinden konferanslar yapılmaktadır. Görüntülü görüşmeler gerçekleştirmek için Zoom programında bir konferans başlatmak açısından da sizlere detaylı bir şekilde bu işlemi nasıl yapacağınızı ifade edeceğiz.

Bilgisayarlarınızda veya akıllı cihazlarınızda Zoom programını kurarak kayıt işlemlerini tamamladığınızda, her kullanıcı için otomatik bir şekilde Kişisel Toplantı Numarası ifadesi olarak 1 adet Personel Meeting ID tanımlanmaktadır. Bu bilgi ile birlikte ana sayfa üzerindeki “Meeting” menüsü kullanılarak ilk toplantı başlatılabilir. Bu durumda size sunulan kişisel toplantı numarası yani ID kişiler ile paylaşıldığında, katılmak isteyen kişiler bu bilgiyi girdiklerinde görüşmeye kolaylıkla katılabilirler.

Zoom - Meeting kullanımı vasıtasıyla da konferans başlatma imkanı bulunmaktadır. Bu açıdan eğer “New Meeting” seçeneğini kullanarak bir konferans başlatırsanız, bu konferans için öncelikle bir ID numarası ve bir parola sağlanacaktır. Bu bilgileri paylaşmış olduğunuz bütün katılımcılar bilgileri yazılım içerisindeki “Join Meeting-Konferansa Katıl” bölümüne girerek, açtığımız konferansa kolaylıkla katılabilir. 

Uygulamada yeni bir konferans başlatıldıktan sonra açılan konferans ekranın alt bölümünde “Invite” butonu bulunacaktır. Bu butona tıklandığın zaman konferans için oluşturulan ID numarası ve parola görüntülenir ve bu bilgiler kişiler ile kolaylıkla paylaşılabilir.

Başlattığınız bir konferansa katılımcıların iştirak gerçekleştirmesi açısından da katılmak isteyen kişiler uygulamanın ana ekranında bulunan “Join” yani “Katıl” butonuna tıklayarak, sizin paylaşmış olduğunuz ID numarası ve parolayı kullanmak vasıtası ile katılım gerçekleştirebilirler.

Zoom Programında Konferansa Giriş Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar tarafından halihazırda başlamış olan bir konferansa katılım gerçekleştirilmek isteniyorsa, bu konuda da birkaç pratik adımla konferansa katılmak mümkündür. Öncelikle ana ekranda bulunan “Join” butonuna tıklamanız gerekecektir. Sonrasında açılan sayfada yer alan “Enter meeting ID or personel link name” ifadesine tıklayarak, konferansı başlatan kişi tarafından paylaşılmış olan ID numarası veya konferans linki yazılabilir. 

Link girişi yapıldıktan sonra “enter your name” yazan kutucuk içerisine konferans için kullanmak istediğiniz ismi yazarak sonrasında “join” butonuna tıklayabilirsiniz. Eğer konferans şifreli olarak oluşturulursa, giriş öncesinde şifre giriş ekranı açılacaktır ve açılan ekrana bu şifreyi girdiğinizde “join meeting” butonuna tıklayarak giriş gerçekleştirilebilir.

Zoom Programında Görüşme Kaydı Nasıl Yapılır?

Zoom programının kullanımı sırasında bir canlı ders, toplantı veya karşılıklı görüşme gerçekleştirilirken, bu görüşmeyi daha sonradan tekrar izlemek ve yayınlamak istiyorsanız, kayıt işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu açıdan da kademeli bir şekilde belirli işlemler sağlayarak, sonuca ulaşmak mümkündür.

 • Öncelikle görüşmeye giriş gerçekleştirdikten sonra ekranımı altında bulunan “record” yani kayıt butonuna tıklanır. Bu sayede artık görüşme kaydedilecektir.
 • Görüşmenin kaydı, yayını yapan kişi dışında farklı bir kişi tarafından gerçekleştirilmek isteniyorsa, yayın sahibinin bu işleme onay vermesi gerekir. Çünkü aksi taktirde kayıt butonuna tıkladığınız zaman karşınıza “please request recording permission from the meeting host” şeklinde lütfen konferans sunucusundan yetki alınız tarzında bir ifade çıkacaktır.
 • Eğer konferansı düzenleyen kişi ekranın altında bulunan “participants” seçeneğine tıkladıktan sonra ekranda görülen kişinin üzerine dokunarak, açılan menü içerisinde “kayda izin ver” yani “allow record” seçeneğini işaretler ise sizde kayıt yapabilirsiniz.
 • Konferansın bitirilmesi ile birlikte yayından çıktıktan sonra kayıt işlemi cihaza gerçekleştirilir ve bu video cihaz içerisinde kaydedilir.
 • Sonraki dönemlerde kaydedilmiş bu videolara ulaşmak için “meeting” sekmesi içerisinde bulunan “recorded” bölümü içerisinde dosyalara ulaşmak mümkündür.

Zoom Programında Ekran Görüntüsü Nasıl Paylaşılır?

oom Programında Ekran Görüntüsü Nasıl Paylaşılır? | Atak Domain HostingYazılımın kullanılması sırasında bir konferansa katıldığınızda veya bir konferans düzenlediğinizde, ekranda bulunan görüntüyü yani bilgisayar ekranınızda veya telefon ekranınızda bulunan bir görüntüyü, bu konferans sırasında katılımcılar ile paylaşabilirsiniz. Zoom programı gayet gelişmiş bir yapıya sahip olarak ekranınızın istediğiniz bir bölümünü, cihazda bulunan ses dosyalarını veya beyaz bir tahtada çizili görüntüleri paylaşma imkanı sunmaktadır. Bu işlemi sağlayabilmek açısından da ekranın alt kısmında bulunan “share screen” butonu kullanılabilir.

Bu butona tıkladığınızda, açılan ekranın üst kısmında Basic, Advanced ve Files adında 3 farklı menü yer alır. Bu menüler içerisinde sırasıyla

 • Basic menüsü kullanılarak “screen” seçeneği tercih edildiğinde, bilgisayar ekranı katılımcılar ile paylaşılabilir. Eğer “white board” seçeneği tercih edilirse, beyaz bir tahta ekrana gelecektir ve bu tahta üzerinde çizdiğiniz görüntüler paylaşılır. 
 • Advanced menüsü tercih edildiğinde, bu menü içerisinde bulunan “portion of screen” seçeneği kullanılarak, bilgisayar ekranının istediğiniz belirli bir bölümü paylaşılır. Eğer “music or  computer sound” seçeneği tercih edilirse, bilgisayar veya cihazda çaldığınız bir müzik ya da ses dosyaları paylaşılabilir. “Content from second camera” seçeneği sayesinde ise bilgisayarınızda ikinci video kamera bulunuyorsa, bu kameranın görüntüsü de konferans sırasında paylaşılabilir.
 • Files menüsü dahilinde de Dropbox gibi hesaplarınıza bağlantı gerçekleştirebilir ve bu hesaplarda bulunan belgeleri katılımcılar ile paylaşabilirsiniz.

Bu noktaya kadar anlatılan her şey ile birlikte artık sizde Zoom programını indirebilir, kurabilir, kayıt yapabilir ve tüm etkinlikleri pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.