Burkina Faso Başkenti
20.10.2020 09:29 1567 Görüntülendi

Burkina Faso Başkenti

Burkina Faso Başkenti

Ouagadougou

Burkina Faso, Afrika Kıtası’nın batı bölümünde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin komşularını Mali, Nijer, Benin, Togo, Gana ve Fildişi Sahili oluşturmaktadır. Geçmişte Fransa sömürgesi idi ülke 1960 yılında Yukarı Volta adı ile bağımsızlığını elde etmiştir.

Burkina Faso Yüzölçümü

274.200 km²

Burkina Faso Anadili

Fransızcaz

Burkina Faso'da Konuşulan Diller

Her etnik grup kendine has dile veya lehçeye sahiptir. Mossi dili olan More diğerlerinden daha fazla konuşulur. More, Nijer-Kongo dili ailesinin Voltaic alt grubuna aittir.

Burkina Faso Yönetim Şekli

Üniter Yarı Başkanlık Cumhuriyeti

Burkina Faso'da Yaşayan Halklar

Burkina Fasolular Batı Afrika etnik gruplarının yarısının karışımıdır. Fulse, Kibsi, Kipirsi, Kurumba ve Nioniosse çok öncelerden beri Burkina Faso’da yaşayan ülkenin asıl yerlileridir. Bu esas yerli halklara Ninisi (toprağın çocukları) denir. Mali sınırına yakın kuzeybatıda Marka, Samo, Samogho ve Diula grupları yaşar. Gana ve Fildişi Kıyısı sınırları boyunca Lobi etnik grubu bulunur. Kara ve Kırmızı Volta arasındaki ve güneydeki Gana halkları ile karışanlar ortak olarak Gurunsi adını alırlar. Kuzeydoğuda Fulbe Peul ve Tuarep halkları bulunur. Kırmızı ve Beyaz Volta arasındaki topraklara hâkim olan Mossi, Burkina Faso’nun en çok tanınan halkıdır. Mossi kültürünü paylaşan şahıslar ülkenin en kalabalık grubunu meydana getirir.  

Burkina Faso Nüfusu

19,75 milyon (2018)

Burkina Faso Bayrağı

Burkina Faso Haritası