Son Makaleler

Framework Nedir? Dünyada En Yaygın Kullanılan Frameworkler

Kullandığınız dil veya araçlar ne olursa olsun, bir framework bir programcı olarak hayatınızı kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Halihazırda bir framework kullanmıyorsanız, mevcut en iyi seçeneklerden bazılarına göz atabilir ve bunları deneyebilirsiniz.

Devamını Gör

Github Nedir?

GitHub'ı duyduysanız ancak tam olarak ne olduğundan emin değilseniz, aşağıda size GitHub ile ilgili tüm detayları anlatacağız.

Devamını Gör

Linux İşletim Sistemi Nedir? Diğer Sistemlerden Farkları Nelerdir?

Linux, Windows ve Mac gibi bir işletim sistemidir: internette gezinmenizi veya teslim etmeniz gereken raporu yazmanızı sağlamak için bilgisayarınızın tüm parçalarını ve programlarını yöneten bir tür yazılımdır.

Devamını Gör

API Nedir? En Popüler API Servisleri

"API nedir?" diye merak ediyorsanız, bu terimi daha önce duymamış olabilirsiniz ya da belki de API'nin ne olduğuna dair belli belirli bir fikriniz veya ne işe yaradıklarına dair kısıtlı bir bilginiz vardır. Her iki durumda da, API hakkında tüm detayları bilmeniz için bugünkü yazımızda API’leri ele aldık.

Devamını Gör

err_connection_reset Hatası ve Çözümü

"Bu web sayfası mevcut değil ERR_CONNECTION_RESET. The connection was reset (Bağlantı sıfırlandı)." Windows 11 veya Windows 10 bilgisayarınızdan bir web sayfasına erişmeye çalışırken Google Chrome'da bu mesajı görürseniz, erişmeye çalıştığınız site hedef siteyle bağlantı kuramıyor demektir.

Devamını Gör

İşlemci (CPU) Nedir? Ne İşe Yarar?

Basit oyun konsollarından büyük iş sistemlerine kadar her bilgi işlem cihazı, merkezi işlem birimi (CPU) adı verilen temel bir bileşene sahiptir. CPU hesaplamalar yapar, mantıksal karşılaştırmalar yapar ve verileri saniyede milyarlarca kez hareket ettirir. Tüm bilgisayarı çalıştıran bir ana zamanlama sinyali tarafından tetiklenen basit talimatları teker teker uygulayarak çalışır.

Devamını Gör

Proxy Nedir? Proxy Ne İşe Yarar?

Proxy'ler çoğunlukla belirli bir bölgede engellenmiş bir siteyi ziyaret etmek isteyen kişiler tarafından kullanılır. Birçok şirket ve işletme de kapalı bir iş ağı oluşturmak için proxy kullanır.

Devamını Gör

Robotik Kodlama Nedir? Geniş Kapsamlı Rehber

Robotların dünyası sizi büyülüyorsa ve onları nasıl kodlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, bu yazımızda temel bilgilerden daha gelişmiş kavramlara kadar robotik kodlamaya başlamak için bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız. 

Devamını Gör

.ai Domain Nedir?

.ai domain Artificial Intelligence- yani Yapay Zekânın kısaltması ile oluşan bir domain uzantısıdır.

Devamını Gör

.TR Uzantılı Domain Nedir? .TR Uzantılı Domain Nasıl Alınır?

Bu yazımızda, .TR uzantılı domain nedir, .TR uzantılı domain nasıl alınır bilmeniz gerekenleri inceyeceğiz.

Devamını Gör