Hosting Nedir?
09.09.2020 14:27 7406 Görüntülendi

Hosting Nedir?

Hosting NedirHosting; web sitenizin tüm dosyalarının barındığı yerdir. İnternetteki web sitelerinin hepsinde web barındırma ihtiyacı vardır. Birisi domaininizi bir tarayıcıya girdiğinde, domain web barındırma şirketinizin bilgisayarının IP adresine çevrilir. Bu bilgisayar web sitenizin dosyalarını içerir ve bu dosyaları kullanıcıların tarayıcılarına geri gönderir.

Web barındırma şirketleri, web sitelerini depolama ve sunma konusunda oldukça başarılıdır. Genelde müşterilerine farklı Hosting planları sunarlar.

Domain-Web Hosting İlişkisi

Domain ve web Hosting iki farklı hizmettir. Ancak, web sitelerinin aktif olabilmesi için birbirlerine ihtiyaç duyarlar.

Domain sistemi, sürekli güncellenen büyük bir adres defteri gibidir. Her etki alanı adının arkasında, web barındırma hizmetinin ve web sitesinin dosyalarını depolayan bir adresi olmak zorundadır. Domain olmadan, web sitenizin çalışması mümkün değildir ve web Hosting olmadan bir web sitesini aktif hale getiremezsiniz.

Hosting, bir web sitesinin dosyalarını saklaması için bir web sunucusunda yer ayırdığında, bir web sitesi barındırır. Web barındırma, bir web sitesini içeren dosyaları (kod, resimler vb.) çevrimiçi görüntüleme için kullanılabilir hale getirir.

Bir sunucuda bir web sitesine ayrılan miktar, barındırma türüne bağlıdır. Ana Hosting türleri paylaşılan, özel, VPS ve satıcıdır. Sunucular için kullanılan teknoloji türü, sağlanan yönetim düzeyi ve sunulan ek hizmetler ile ayırt edilirler.

Kısacası; web Hosting kiralama veya World Wide Web-www yani dünya çapında bir web sitesi için yer satın alma sürecidir. HTML, CSS ve resimler gibi web sitesi içeriğinin çalışır olabilmesi için bir sunucuya yerleştirilmesi gerekir.

Sunucu, dünyanın her tarafından diğer web kullanıcılarını sitenize bağlayan bir bilgisayardır. Web barındırma hizmeti sağlayıcıları, web sitelerini barındırmak için sunucular, bağlantı ve ilgili hizmetlere sahiptir. Çeşitli barındırma planları sunarak, küçük bloglardan ve büyük kuruluşlardan barındırma ihtiyaçları yelpazesini kapsarlar.

Bir site yapmayı planlıyorsanız, güvenilir web barındırma hizmeti çok önemlidir. Yüzlerce, binlerce web barındırma hizmetleri çeşitleriyle firmalar hizmet vermektedirler. Seçtiğiniz plan öncelikle web sitenizi nasıl kullanmayı planladığınıza ve barındırma için ne kadar bütçe ayırdığınıza bağlıdır.

Doğru Hosting seçmek, web sitenizin ziyaretçileri için hızlı ve güvenilir erişim anlamına gelir. Düzgün çalışan ve aradıklarını problemsiz bir şekilde sunabilen bir siteyi bulmak çok önemlidir. Bir web sitesini işletmekte yeniyseniz, tüm Hosting seçeneklerinin aynı olduğuna dair yanlış inanç vardır.

Hosting Çeşitleri

1. WordPress Hosting

Web sitenizi WordPress’te oluşturduysanız WordPress Hosting kullanmak zorundasınız. Bu Hosting hizmeti WordPress ile %100 uyumlu şekilde çalışır.

3. Kurumsal Hosting

Kurumsal firmaların kullandıkları web siteleri çok yüksek kapasitedeki web sunucularına ihtiyaç duyar.

3. E-Posta Hosting

E-posta Hosting sadece e-posta gönderimleri için kullanılır.

4. Cloud Hosting (Bulut Sunucu)

Bulut sunucu; size özel ayrılmış donanımsal kaynakların sanal sunucu hizmetine verilen addır. Büyük bir fiziksel sunucu birçok bulut sunucuya bölünebilir.

5. Sınırsız Hosting

Limitsiz veya sınırsız Hosting sunucunun tamamının kullanıcıya ait olduğu barındırma hizmeti çeşididir.

6. DNS Hosting

DNS Hostingler farklı lokasyonlarda senkronize çalışmalıdır. A lokasyonundaki sunucu herhangi bir nedenle (elektrik, internet bağlantısı, sunucu arızası, update, sunucunun yeniden başlatılması vb.) kapanması durumunda B lokasyonunda DNS hizmeti devam edecek olup web siteniz kesintisiz ayakta kalacaktır. Aynı zamanda DNS Hosting–DNS Sunucu üzerinden yapılan dağılım sonucunda Hostinginiz kapalı olsa dahi mail Hostinginiz ya da Hosting dışı farklı servisleriniz domain üzerinde aktif kalacaktır.

Web Barındırma Nasıl Çalışır

Web barındırma, bir web sitesini oluşturan dosyalar yerel bir bilgisayardan bir web sunucusuna yüklendiğinde olur. Sunucunun kaynakları (RAM, sabit disk alanı ve bant genişliği) onu kullanan web sitelerine ayrılır.

Sunucu kaynaklarının bölünmesi seçilen barındırma planının türüne göre değişir. Uygun barındırma planını seçmek için, önce mevcut planlar arasında ayrım yapmanız gerekir.

Kullandığınız ofis tarzının yanı sıra başka hususlar da var. Odalara erişmek ne kadar kolay, hangi işlevleri sundukları ve nerede bulunurlar ve toplam maliyeti nedir? Bu düşünceler ihtiyaçlarınızı belirleyecek ve hangi ofis türünün sizin için uygun olduğuna karar verecektir. Hangi web barındırma uygun olduğuna karar vermek için bu seçim sürecini karşılaştıralım.

Paylaşılan barındırma, ortak çalışma alanında bir iş yeri kiralamaya benzer. Tüm modern imkanlara sahipsiniz. Bu, küçük web sitelerini başlatmak için popüler bir seçenektir ve büyük ölçekli ticari projeler için uygun değildir.

Orta ölçekli işletmeler, bir iş parkı içinde ofis kiralamaktan yararlanır. Bir VPS ile kullanıcılar birbirlerinden izole edilir. Komşularınız var, ancak bunlara daha az bağımlısınız ve istediğiniz gibi makyaj (özelleştirmeler) yapabilir ve iş istasyonunuzu kendi başınıza düzenleyebilirsiniz.

Bütün ofis binasını özel bir sunucuda barındırmakla karşılaştırılabilir. Daha pahalı bir seçenek ve güvenilirliğe ve yüksek performansa değer veren web siteleri için en iyisi. Tüm alanı kontrol ettiğiniz için, konfigürasyonlar ve bol alan hakkında daha fazla söz sahibi olursunuz, ancak dahil olan alanı kullanmayacaksanız yatırım yapmaya değmez.

Web ve Domain Barındırma

Bir domain satın aldıktan sonra, web sitenizin içeriğini barındıran dosyaların (HTML, CSS, resimler, veri tabanları vb.) İnternete bağlı bir konumda (bir web sunucusu) birlikte saklanması gerekir. Web sitesinin dosyaları bir barındırma şirketinin web sunucusuna yüklendikten sonra, ana bilgisayar dosyaları kullanıcılara teslim etmekten sorumludur.

Etki alanı adı sistemi (DNS), web sitesi tarayıcısının web sitesi dosyalarınızı depolayan doğru bilgisayara (sunucu) bağlanmasını sağlar.