cPanel SSL Sertifikası Kurulumu
12.03.2018 12:20 6150 Görüntülendi

cPanel SSL Sertifikası Kurulumu

SSL sertifikanız için CSR oluşturma işlemi sağlayarak SSL doğrulama işlemini gerçekleştirdiyseniz yapmanız gereken SSL kurulumunu tamamlamaktır. Kurulum için

  1. Cpanel’e erişim sağlayınız. Eğer firmamızda bulunan bir Hosting paketiniz mevcut ise öncelikle hesabınıza erişim sağlayınız. Hesabım> Hostinglerim> Web Hosting butonuna tıklayarak açılan sayfadan Hosting hizmetinizin “Yönet” butonuna tıklayınız.

Yönet butonuna tıkladıktan sonra cPanel’e geçiş sağlayabilmek için yeşil renkli “Kontrol Paneline Git” butonuna tıklayınız.

 

 

  1. Panele ulaştığınızda SSL/TLS butonuna tıklayınız. Sayfada birçok buton yer aldığı için arama kısmına SSL/TLS yazarak istenilen sayfaya daha kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

  1. Mail olarak size iletilen sertifika dosyalarınızdan CRT kodunun tamamını, çizgiler de dahil olmak üzere kopyalayınız.

Kurulum için iki farklı işlem adımı bulunmaktadır. Tercihinize göre kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Birinci işlem adımı;

  1. Sertifikanızı yüklemek için açılan sayfadaki “INSTALL AND MANAGE SSL FOR YOUR SITE (HTTPS)” başlığı altındaki mavi renkte bulunan “Manage SSL sites” butonuna tıklayınız.

  1. Açılan sayfadan SSL kullanımı sağlayacağınız domain adını listeden seçiniz. Ardından Certificate: (CRT) başlıklı kutucuğa kopyaladığınız CRT kodunu yapıştırarak “Autofill by Certificate” butonuna tıklayınız. Butona tıkladığınızda KEY ve CABUNDLE kutucuklarının otomatik olarak doldurulması gerekmektedir. Eğer Key bölümü boş ise sertifika ile Key uyuşmadığı anlamına gelir. Örneğin kapının kilidini farklı bir anahtar ile açmaya çalışmak gibi. Bu durumda kopyaladığınız CRT içeriğini tekrar gözden geçirmenizi ö

Eğer kutucuklar otomatik olarak doldurulduysa “Install Certificate” butonuna basarak kurulumu sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

SSL kurulumunun başarılı olup olmadığını https://www.sslshopper.com/ssl-checker.html adresinden kontrol edebilirsiniz.

İkinci işlem adımı;

Sertifikasyonlar alanında CRT yazan işaretli alana tıklayınız.

Choose File (Dosya Yükle) Tıklayınız > Bilgisayarınız da domain.crt yazan key seçiniz ve yükleyiniz.

Ardından sertifikayı yüklemeniz gerekecek. Sayfayı yukarı kaydırın Sunucudaki Sertifikalar bölümüne gidin ve az önce yüklediğiniz sertifikayı bulun, ardından kurmak düğmesine basın

Sertifikanın yüklendiğini belirten bir iletişim kutusu görünecektir. Tıklayın OK iletişim kutusunu kapatmak için.

SSL kurulumunun başarılı olup olmadığını https://www.sslshopper.com/ssl-checker.html adresinden kontrol edebilirsiniz.