Helpdesk
10.11.2021 16:28 1333 Görüntülendi

Cpanel'de Ücretsiz SSL Aktivasyonu Nasıl Yapılır?

SSL Nedir?

“Güvenli Giriş Katmanı” anlamına gelen SSL sertifikası (secure sockets layer), sunucu ve internet tarayıcısı arasındaki işlemlerin şifrelenmesini ve aradaki trafiğin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan dijital güvenlik sertifikasıdır. SSL sertifikası kurulu olduğunda web site adreslerinin başında https:// kısaltması olur ve yeşil kilit sembolü görülür. SSL sertifikası olmayan web sitelerde tarayıcıların "bağlantı güvenli değil" şeklinde uyarı vermesi, internet üzerinde faaliyet gösteren sitelerin SSL kullanımını yaygınlaştırmış ve hitap ettikleri kitleye güvenilir bağlantı imkanı sağlamıştır. Ayrıca SSL sertifikasına sahip olunmanın web sitelerinin aramalarda daha üst sıralarda çıkması için kriter olması, SSL sertifikasını daha da önemli hale getirmiştir. 

Ücretsiz SSL Sertifikası Nedir?

Ücretsiz sertifika servisi olan certificate authority (CA), Let's Encrypt tarafından web sunucularında kar amacı gütmeden sponsor destekli olarak 3 aylık periyotlarla otomotik olarak yenilenebilen SSL sertifikasıdır.

Ücretsiz SSL ile Ücretli SSL Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

  1. Ücretsiz SSL de sadece alan adı doğrulaması yapılırken ücretli SSL de daha geniş bir doğrulama söz konusudur.
  2. Ücretsiz SSL sertifikasının geçerlilik süresi 3 ay iken ücretli SSL geçerlilik süresi 1 yıldır.
  3.  Ücretsiz SSL doğrulama düzeyi nedeniyle daha az güvenli iken ücretli SSL daha güvenlidir.
  4. Ücretsiz SSL de teknik destek hizmeti verilmezken ücretli SSL de hosting firmanız tarafından teknik destek hizmeti alabilirsiniz.
  5.  Ücretsiz SSL küçük ölçekli fazla trafiği olmayan siteler, bloglar, forumlar için uygunken ücretli SSL hassas veri akışı olan büyük ölçekli siteler için uygundur.
  6. Ücretsiz SSL sertifikası dilediği zaman SSL hizmetini sonlandırabilir yani size herhangi bir teminat vermez oysa ücretli SSL de SSL aldığınız süre boyunca sertifikanız garanti altındadır.

cPanel’de Ücretsiz SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

Öncelikle cPanel’e erişim sağlayınız. Erişim sağlayabilmek için size verilen kontrol panel bilgilerini doğrudan kullanabilir veya hesabım> hostinglerim> yönet sayfasından kontrol paneline erişim sağlayabilirsiniz.  

Cpanel'de Ücretsiz SSL Aktivasyonu Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

cPanel’e erişim sağladığınızda sayfa içerisinde yer alan “SSL/TLS” Status bölümüne giriş yapınız.

Cpanel'de Ücretsiz SSL Aktivasyonu Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

Ücretsiz SSL sertifikanızın kapsamasını istediğiniz domainleri işaretleyerek “Run AutoSSL” butonuna tıklayınız.

Cpanel'de Ücretsiz SSL Aktivasyonu Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

Bu işlem adımlarından sonra ücretsiz SSL kurulumunuz tamamlanmış olacaktır.

Not: SSL sertifkalarının oluşabilmesi için SSL almak istediğiniz alan adının sunucularımıza yönlü olması gerekmektedir.

Ücretsiz SSL Sertifikası Nedir SSL Nedir SSL Ücretsiz SSL Ücretsiz SSL ile Ücretli SSL Arasındaki Farklılıklar Nelerdir Ücretli SSL cPanel’de Ücretsiz SSL SSL Kurulumu