Helpdesk
06.09.2021 09:52 2238 Görüntülendi

Plesk Panel CSR Kodu Oluşturma Nasıl Yapılır?

  1. Plesk Panel’e erişim sağlayınız. Eğer firmamızda bulunan bir Hosting paketiniz mevcut ise öncelikle hesabınıza erişim sağlayınız. Hesabım> Hostinglerim> Web Hosting butonuna tıklayarak açılan sayfadan Hosting hizmetinizin “Yönet” butonuna tıklayınız.

Yönet butonuna tıkladıktan sonra Plesk Panel’e geçiş sağlayabilmek için yeşil renkli “Kontrol Paneline Git” butonuna tıklayınız.

  1. Açılan Plesk Panel sayfasında kilit işareti bulunan “SSL/TLS Certificates” butonuna tıklayınız.

  2. Butona tıkladığınızda SSL sertifika alımı için satın al butonları ve 3 adet seçenek görüntülüyor olacaksınız.

İlk seçenek Let's Encrypt tarafından sağlanan ücretsiz bir temel sertifikayı kurmanız için

İkinci seçenek Satın aldığınız bir sertifikayı .pem dosyası olarak yüklemeniz için

Üçüncü seçenek ise var olan sertifikalarınızı indirmek veya kaldırmak için kullanılmaktadır.

Ücretli bir SSL kullanımı sağlayacaksanız CSR oluşturmak için üçüncü seçenek ile devam etmelisiniz. Bunun için “Download or remove existing certificates” başlığının aşağısında bulunan ‘’Manage’’ butonuna tıklayınız.

  1. CSR oluşturma işlemi sağlayabilmek için “Add SSL/TLS Certificate” butonuna tıklayınız.

  2. Karşınıza gelen ekranda CSR oluşturmanız için sizden bilgiler talep edilecektir. Bu bilgileri Türkçe karakter kullanmadan doldurmanız istenmektedir.

Önemli Bilgi: SSL Sertifikasını ana domain veya subdomain için oluşturabilirsiniz. Subdomain için CSR kodu üretirken ise; subdomainadi.alanadiniz.com şeklinde yazmanız gerekmektedir (Örnek: blog.abc.com) Eğer Wildcard SSL kullanacaksanız CSR kodu oluştururken *.alanadiniz.uzantisi şeklinde (Örnek: *.abc.com)  domaini yazabilirsiniz.

  1. Tüm formu doldurduktan sonra “Request (Talep Et)” butonuna tıklayınız.

Yukarıda yer alan işlem adımlarından sonra CSR kodunuz üretilmiş olacaktır. Sayfa otomatik olarak yönlendirilecektir ve yönlendirildiğiniz sayfada belirlediğiniz sertifika ismini, sertifika adına domain yazdıysanız domain bilgisini görüyor olacaksınız.

Eğer sayfa otomatik olarak yönlenmediyse Plesk Panel’e tekrar erişim sağlayarak SSL/TLS Certificates bölümüne geliniz. Burada sertifika ismini görüyor olacaksınız. İsmin üzerine tıkladığınızda CSR kodunu sağlıklı bir şekilde görüntülüyor olacaksınız.

  1. Üretilmiş olan CSR kodunun doğruluğunu kontrol edebilmeniz için web adresleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi https://www.sslshopper.com/csr-decoder.html Bu adrese erişim sağladığınızda kodu yapıştırabilmeniz için bir kutucuk bulunmaktadır. Kopyaladığınız CSR kodunu bu kutucuğa yapıştırarak doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Oluşturduğunuz CSR kodunda bir hata olduğunu düşünüyorsanız Plesk Panel üzerinden yeni bir CSR kodu üretebilirsiniz.

Önemli Bilgi: CSR kodu web sitenizin bulunduğu sunucu üzerinden oluşturulmalıdır.

 

Plesk Panel CSR Kodu Oluşturma Nasıl Yapılır? csr kodu oluşturma plesk panel kullanımı plesk csr kodu oluşturma csr kodu plesk