Helpdesk
06.11.2021 11:44 4646 Görüntülendi

LiteSpeed Nedir?

LiteSpeed özellikleri nelerdir? | Atak Domain HostingHosting ya da fiziksel sunucular üzerinde kullanılan web server yazılımı, yüksek kaynak tüketimi ya da yüksek ziyaretçi trafiği olan sunucular için yüksek performans ile ölçeklendirilen sunucu türüdür. Günümüzde kullanılan en sağlıklı web server türü olan bu yazılım ücretli bir yazılımdır. 

LiteSpeed Web Server, sunucularda hiçbir işlem yapmadan, sistem içerisinde çalışan programların işleyişiyle alakalı hiçbir değişiklik veya bir düzenlemede bulunmadan rahatlıkla yönetilebileceği çok kullanışlı bir hizmet sağlamaktadır. Dolayısıyla LiteSpeed birden fazla ihtiyaçları karşılayan ve özellikle web hosting panelinde tıkanma, donma veya buna benzer konularda sorunu olan kullanıcıların yüksek oranda tercih ettiği sistemdir.

LiteSpeed özellikleri nelerdir?

  • Sunucularınızda Apache web server kurulu ise direkt konfigürasyonu ve virtual hostları Litespeed üzerine tanımlayabiliyorsunuz.
  • Cloud Linux ile entegrasyon sağlanmaktadır.
  • HTTP2 ve Quic Protokolü varsayılan olarak desteklenmektedir.
  • PHP en hızlı şekilde tefsir etmektedir.
  • Tüm işlemlerinizi web paneli üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.
  • Web sitenize gelen sınırsız sayıda bağlantıyı denetleme sağlamaktadır.
  • Web Hosting Kontrol Panelleri Uyumluluğu: Cpanel, Plesk, Directadmin ve Cyberpanel kontrol panelleri entegre çalışmaktadır.
  • Mod security ile uyumlu

LiteSpeed Avantajları Nelerdir?

Performans:

LiteSpeed Avantajları Nelerdir? | Atak Domain HostingLiteSpeed, benzersiz kod yapısı sayesinde PHP kodlarını daha hızlı derleyerek performansını arttırır ve siteleri oldukça hızlı ulaşılabilir yapar. Bunun yanında sunucu kaynaklarını da minimum kullanarak web sunuculara göre daha hızlı açılmaktadır.

Güvenlik:

LiteSpeed ticari yazılım olmasından dolayı internet ve site güvenliği konusunda oldukça başarılıdır. Bir örnek olarak, DDOS saldırıları veya buna benzer saldırı girişimlerine engelleyerek erişime izin vermeyerek yüksek güvenlik hizmeti vermektedir.

IP başına bağlantı, istek ve bant genişliği konuları sıkı takip edilir ve olası durumlarda ilgili ip adresi engellenerek bu tarz bir saldırının önüne geçilmiş olur. Geliştiricilerin alışkın olduğu mod_security kurallarında hiçbir değişiklik bulunmamaktadır. Bant genişliği ve bağlantı throttling gibi anti-DDoS özelliklerine sahiptir.

Düşük boyuttaki trafiği hem de yüksek boyuttaki trafiği sorunsuz olarak yönetir. Böylece sunucu üzerindeki tüm sistemler sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder ve sunucu üzerindeki tüm sitelerin yayını kesinlikle aksamaz.

Mod_Security Desteği:

LiteSpeed Web Sunucu, Mod_Security desteği ile güvenlik duvarı ve güvenlik duvarı kurallarının yapılandırılması minimum sistem kaynağına ihtiyaç duyarak sorunsuz şekilde güncellenmesini sağlar. Böylece yüksek koruma ile minimum sistem kaynakları kullanarak çalışması sağlanır.

LSCache Desteği:

WordPress dünyada en çok kullanılan ve popüler içerik yönetim sistemlerinden biridir. Ne yazık ki, kullanıcılara sağladığı kolaylık ve avantajlar nedeniyle çok fazla sistem kaynağı gerektirebilir. Siteler anlık olarak yoğundur, sistem kaynakları yetersizdir ve sitelere erişilemez durumdadır. Ancak LiteSpeed ​​tarafından yayınlanan LSCache eklentisi sayesinde tüm sorgu ve isteklerin %70 ila %80’i önbellekten karşılanarak 10 kata kadar hız artışı sağlanmaktadır. Tüm WordPress web sitelerinde kullanarak, web sitenizin açılış hızını sorunsuz bir şekilde büyük ölçüde artırabilirsiniz.

LiteSpeed LiteSpeed Nedir Mod_Security Desteği LSCache Desteği LiteSpeed Avantajları Nelerdir LiteSpeed özellikleri nelerdir?