Helpdesk
03.12.2021 16:50 2434 Görüntülendi

Web Hosting - cPanel Images / Görüntüler Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Images (Görüntüler), Hosting hesabınızın içerisinde yüklü olan resimleri yönetmenize olanak sağlayan bölümdür. cPanel’e ulaşım sağladığınızda “Files (Dosyalar)” başlığının altında yer alıyor olacaktır. Images butonuna tıkladığınızda sayfada 3 adet özellik olduğunu görüntüleyeceksiniz. 

Thumbnailer (Küçük Resim):

Bir dizin içerisindeki resimlerden küçük resimler oluşturmayı sağlar. Oluşturulan küçük resimler sistem tarafından otomatik olarak oluşturulan “thumbnails” isimli klasöre kaydedilir ve resimlerin başına “tn_” ön eki eklenir. İşlem başarılı ise aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşıyor olacaksınız. 

Önemli bilgi: Dosya yolu oluşturulan içeriğe göre değişir. Karşınıza çıkan uyarıya göre klasörü kontrol edebilirsiniz. 

Scaler (Ölçekleyici):

Dizindeki resimlerin boyutunu değiştirmeyi sağlar. “Scaler (Ölçekleyici)” butonuna tıkladığınızda klasörler listelenecektir. Öncelikle yapmanız gereken yeniden boyutlandırılacak resmi içeren klasörü seçmek ve ardından düzenlemek istediğiniz resmi bulmaktır. Resmi bulduktan sonra “Scale (Ölçek)” butonuna tıklayınız. Açılan sayfadan yeni boyutlarınızı belirleyerek kaydedebilirsiniz. Eski resmin kopyasının kalmasını istiyorsanız “Retain a copy of the old image as: (Eski görüntünün bir kopyasını şu şekilde saklayın)” kutucuğunu işaretleyip, kutucuğa kopyanın kaydedileceği dosya yolunu yazabilirsiniz. 

Converter (Dönüştürücü):

Dizindeki tüm resimlerin dosya türünü değiştirmenizi sağlar. Örneğin .jpg dosyalarını .png dosyaları olarak değiştirebilirsiniz. Converter (Dönüştürücü) butonuna tıkladığınızda depolama alanınızdaki klasörler listelenecektir. Burada yapmanız gereken öncelikle dönüştürülmesini istediğiniz içeriği bulmak ve ardından “Convert” butonuna tıklamak. Açılacak olan sayfada dosyayı dönüştürebileceğiniz uzantı türleri yer alıyor olacak. Türü seçip tekrar “Convert” butonuna tıkladığınızda işlem başarıyla tamamlanmış olacaktır. 

Hosting paketleri için tıklayınız!

cPanel Images / Görüntüler Nedir ve Nasıl Kullanılır images nedir images nasıl kullanılır görüntü ekleme