Helpdesk
03.09.2021 17:08 1633 Görüntülendi

SSL Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinde SSL sertifikasının olup olmadığını sorgulayabileceğiniz adresler bulunmaktadır. 

https://www.atakdomain.com/ssl-sertifika-sorgulama  adresi örnek bir kontrol adresidir. Bu adresten bir web sitesini sorgulayarak SSL olup olmadığını, SSL sertifikasının ne zaman sonlandığını veya ne zaman sonlanacağını görüntüleyebilirsiniz.

Aşağıda yer alan ekran görüntüsünde atakdomain.com  adresinin sorgu sonucu yer almaktadır. Bu sorgu sonucunda web sitesinde SSL sertifikasının bulunduğunu, 322 gün sonra süresinin sonlanacağını, sunucu IP adresini ve sunucu türünün listelendiğini görüntüleyebilirsiniz. 

Sorgu siteleri haricinde SSL sertifikası kullanan ve aktivasyonu başarı ile gerçekleşmiş web sitelerini, tarayıcıdan da kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bazı tarayıcılarda URL “HTTPS” olarak görünürken bazı tarayıcılarda ise bir kilit simgesi yer alacaktır. Kilit simgesine tıkladığınızda “Bağlantı Güvenli” ibaresini görüyorsanız SSL başarılı bir şekilde çalışıyor anlamına gelmektedir.  

SSL sertifikası bulunmayan, aktivasyon veya kurulumu sağlıklı bir şekilde gerçekleşmemiş olan web sitelerinin URL’si ise “HTTP" olarak görünecektir.

Zaman zaman web sitelerinde SSL hizmeti alınmasına ve kurulmasına rağmen sitede “Güvenli Değil” ibaresi ile karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni web sitesinde SSL ayarlarının sağlıklı yapılandırılmamasıdır. Bu durumda web sitesinin HTTPS’e uygun olacak şekilde yapılandırılması gerekmektedir.  

HTTP SSL sertifikası SSL Kontrolü Nasıl Yapılır? HTTPS ssl