Mail Yazarken CC, TO ve BCC Nedir?
23.11.2017 06:20 194890 Görüntülendi

Mail Yazarken CC, TO ve BCC Nedir?

Her gün onlarca mail gönderiyoruz. Hiç E-Posta kullanmayan insanlar bile artık dönemin şartlarından ötürü internet üzerinde bir yere kayıt olurken E-Mail adresi zorunlu olarak isteniyor ve onaylamak için giriş yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bizim de müşterilerimiz “Mail yazarken CC, TO ve BCC nedir" diye soruyorlar.

 Bu makalede her mailde kullanılan CC, TO ve BCC kısaltmalarının anlamını, kullanım alanlarını ve diğer soruların cevabını öğreneceksiniz.

 

Mail Yazarken To, CC ve BCC Nedir?

 

TO yani alıcı mail göndereceğiniz kişiye ait epostanın yazılacağı alandır.


To (Alıcı): Bazı mail hizmetlerinde “Alıcı” şeklinde bazılarında ise “To” şeklinde geçer. Yazılan maili göndermek istediğiniz kişiyi veya kişileri yazacağınız alandır. Virgül ile ayırarak mail göndermek istediğiniz kişileri yazabilirsiniz.

 

“CC”, Karbon Kopya kısaltmasıdır.


CC (Carbon Cop): Bilgi anlamına gelmektedir. Bu alana yazdığınız mail adresleri direkt alıcı değildir, fakat mail olduğu gibi bu kişilere de gönderilir. Cümle ile örneklendirmek gerekirse “X kişilere konu hakkında mail gönderildi, bilginize” tarzında kullanılır. “CC” alanına yazdığınız mailleri “To” alanındaki kişiler de görür.

 

“BCC”, Gizli Karbon Kopya olarak adlandırılır. Doğrudan anlamı Karbon Kopya olarak da tanımlanır.


BCC (Blind Carbon Copy): Bu alana yazdığınız mailler gönderilen mailin gizli bir kopyasını alır. Gönderdiğiniz maili olduğu gibi görürler, fakat “CC” ve “To” kısmındaki kişiler bu mail adreslerini göremez, bu yüzden gizli alıcı olarak bilinirler. Fakat bu alana yazılan kişiler “CC” ve “To” alanındaki alıcıları görür.

 Hemen Domain Sorgula!