Domain işlemleri, uluslararası düzeyde organize olmuş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu – ICANN tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde yürütülmektedir.

Bu prosedürler ilgili otorite tarafından belirlenmiş, dünya çapında geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır ve tüm domain uzantıları için bağlayıcılık arz etmektedirler.

Domainler, kayıt sürelerinin bitimini takiben tüm yönetim haklarını kaybederler. Kayıt süresi dolan domainler üzerinde kontak bilgisi düzenleme, dns değişikliği gibi domainler için hayati öneme sahip hiçbir moderasyon YÜRÜTÜLEMEZ. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için en ideal olan domaini süre bitiminden önce uzatmaktır.

Domainlerin hak sahipliğinin tamamen kaybolması ise domain silindikten sonra 30 günlük sürecin sonunda gerçekleşmektedir.

Kayıt süresi dolan ve ilgili prosedürler çerçevesinde geri alma işlemi başlatılmamış bir domain üzerindeki sahipliğin kaybolması ve ilgili domainin boşa düşmesi durumunda domain, uzantı politikasına uygun olarak herhangi bir kullanıcı tarafından yeniden kaydettirilebilir.

Domain Silme

Domain yenileme tarihinde veya öncesinde domain yenileme ödemesi yapılmazsa, domain adresinizin süresi dolar.

Süre bitiminde domain adresiniz devre dışı bırakılacak ve domainin süresinin dolduğunu belirten bir park sayfası görüntülenecektir veya domain adresinize erişim duracaktır. Domain adresiniz ile ilişkilendirdiğiniz eposta, web hosting vb diğer hizmetler artık çalışmayacaktır.

Süre bitiminden 30 gün sonra, domain adresiniz üçüncü bir tarafça satın alınabilir. Bu süre içinde domaini üçüncü bir tarafın satın alması halinde, domain, yenileme için uygun olmayacaktır.

Domain sizin tarafınızdan yenilenmediyse veya bir üçüncü tarafça tarafından satın alınmadıysa, süresi dolmuş bir domain, sona erdikten sonra, kayıt tutma süresine (redemption period ) girer. Bazı domain uzantılarında (Örn. .de, .at, .ru), kayıt tutma süresine - redemption period’a son günde hatta +1 günden girer. Bu süre içinde domain adresinizi yenileyebilmeniz durumunda (yenileme ücreti ile) sizden bir geç yenileme ücreti veya restore ücreti alma hakkımızı saklı tutarız. Geç yenileme ve restore için alınan ücret, domain uzantısına göre değişmektedir.

.com, .net, .org, .biz, .info, .ist, .xyz gibi domain uzantıları domain süresi dolunca domain silinme sürecine girer. Silinme süreci 30 gün olup toplamda 30 gün sonra domain açığa çıkacaktır. Domain adresinizi zamanında yenilememeniz durumunda geç yenileme ücreti, domain restore ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca -30 gün de domain açığa çıkacak olsa bile farklı firma veya kişilerce gerek manuel takiple gerekse backorder yöntemi ile satın alına bilinir.

Domain, kayıt tutma süresini de tamamlarsa, tescil firması, domain adresini genel kayıt için tekrar serbest bırakmadan önce, beş gün süreyle elinde tutabilir.

Domain yenileme tarihinde veya öncesinde domain yenileme ödemesi yapılmazsa, domain adresinizin süresi dolar.

Süre bitiminde domain adresiniz devre dışı bırakılacak ve domainin süresinin dolduğunu belirten bir park sayfası görüntülenecektir veya domain adresinize erişim duracaktır. Domain adresiniz ile ilişkilendirdiğiniz eposta, web hosting vb diğer hizmetler artık çalışmayacaktır.

Süre bitiminden 30 gün sonra, domain adresiniz üçüncü bir tarafça satın alınabilir. Bu süre içinde domaini üçüncü bir tarafın satın alması halinde, domain, yenileme için uygun olmayacaktır.

Domain Prosedürleri

 Active Status (Aktif)

Domain kayıtlıdır ve herhangi bir düşme aşamasına girmemiştir. Bu sürecin herhangi bir anında domain sahibi, domainin süresini normal fiyatlandırma üzerinden uzatabilir. Domain ile ilgili tüm yönetim işlemlerini gerçekleştirebilir.

On-Hold Status (Beklemede)

Bu sürece girmiş domainlerin whois sorgusu sonucunda görüntülenebilen status ekranında "registrar-hold" ibaresi yer alır. Domainler, eksiye düşünce silme hakkını Atak Domain elinde tutar. Bazı ülke kodlu domainler +1 de veya -1 de süreleri sona erer ve restore yapılmak zorundadır. 

Redemption Period (Kurtarmak için son şans)

Bu periyot, domain sahibine domaini uzatması için bir son şans tanımak için ICANN tarafından oluşturulmuş periyottur. Domainin kayıt süresi bitiminden hemen sonra başlar. Bu dönemde domain sahibi, domaini uzatmak için cezai ücretlendirmeye tabidir. Bu maliyet, müşteriye .com .net domainlerde 85 USD olarak yansıtılmaktadır. Ayrıca domain yenilemesi için restore ücreti haricinde domain yenileme ücreti tahsil edilir. Diğer domain uzantılarında bu ücret daha yüksektir.

Pending Delete (Silinmeyi bekliyor)

Redemption döneminden sonra başlayan 5 günlük periyottur. Bu dönemde domain sahibinin domaini geri alma hakkı yoktur. Süreç sonunda domain tamamen silinir ve yeni kayıt için uygun hale gelir.

Yukarıdaki süreçlerde de belirtildiği üzere bir domain*, kaydı yenilenmediği takdirde 30 gün içerisinde yeniden kaydedilebilir konuma geçer.

*Bazı özel ülke uzantılarında (ccTLD) farklı prosedürler uygulanabilmektedir. Süreçler hakkında daha detaylı bilgi almak için, http://www.icann.org/en/registrars/eddp.htm adresini inceleyebilirsiniz.

Uyarı ve Hatırlatmalar

atakdomain.com, domain sürenizin dolması ve uzatma siparişinizi geçmeniz hususunda sisteme kayıtlı üyeliğinizde yer alan mail adresinize eposta gönderildiği gibi, sizlere verilen kullanıcı adı ve şifre ile panelinizden süresi bitmek üzere olan domainlerinizi takip edebilmenize ve uzatma işlemi yapabilmenize olanak tanır.

Her ne koşulda olursa olsun süresi geçirilen domainlerle ilgili firmamız gerekli alt yapıyı oluşturduğundan, domain süresi uzatmama ya da kaçırma gibi hususlarda sorumluluk kabul etmemektedir.

Süresi biten alan adlarının geri alımı hakkındaki politikalar için RNAP ziyaret edin.

Müşterilerimize önerilerimiz

atakdomain.com olarak her zaman domain kullanıcılarına tavsiyemiz, uzun soluklu, özellikle kurumsal kimliği olan, ya da firmalarına ait önemli domainleri tescil edilirken kayıt sürelerini geniş tutmaları ve herhangi bir sıkıntı yaşamamaları adına uzatma işlemini bekletmeden, zamanında gerçekleştirmeleridir.

Domain silme politikasi ve geri alim süreci ile ilgili aşağıdaki ICANN sayfalarını inceleyebilirsiniz:

https://www.icann.org/resources/pages/errp-2013-02-28-en