Chromium Nedir? Chromium Nereden İndirilir ve Kurulur?
01.09.2020 16:22 36 Görüntülendi

Chromium Nedir? Chromium Nereden İndirilir ve Kurulur?

Chromium Google tarafından 2008 yılında geliştirilen ve yayınlanan açık kaynak kodlu bir web tarayıcısıdır. Bu özelliğiyle, kendi tarayıcılarını test edebilmesi gibi nedenlerle geliştiriciler ve diğer kullanıcılar tarafından çok sık tercih edilmektedir.

Yandex, Opera, Epic, Brave gibi tarayıcılar Chromium’un kaynak kodlarıyla tasarlanmıştır.

Chromium Nereden İndirilir ve Kurulur?

Download-chromium.appspot.com linkinten Desteklenen Platformlar bölümünden işletim sisteminizi seçerek indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Zip’ten çıkardığınız dosyaların içerisinden işletim sisteminize uygun dosyayı bulup çalıştırın. Kurulum işleminden sonra Chrome.exe ikonuna tıklayarak Chromium’u çalıştırabilirsiniz.

Chromium’un Avantajları Nelerdir?

 • Chromium sekmeli bir pencere yöneticisidir ve kişisel verilerinizi kullanmaz ve Google’a göndermez. Bu da gizliliğe önem verenler için oldukça faydalı bir özelliktir.
 • Chrome’a göre oldukça hızlı sade ve kullanışlı bir ara yüze sahiptir.
 • Chrome üzerinden kullanılabilen tüm uzantıları kullanmanıza olanak tanır.

Chromium’un Dezavantajları Nelerdir?

 • Aslına bakılacak olursa Chromium’un otomatik güncelleme özelliği olmaması dışında hiçbir eksisi yoktur.

Chromium Virüsü Nedir ve Nasıl Kaldırılır?

Chromium açık kaynak kodlu bir tarayıcı ve Chrome gibi kendini otomatik güncellemediği için kötü niyetli insanlar tarafından kodlarıyla oynanarak virüs tehditi oluşturabilmektedir ve bulaştığında orijinal Chromium dosyalarının üzerine yazılmaktadır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için Chromium’u kendi sitesinden sürekli manuel olarak indirip güncellemeniz önerilir. Sisteminize Chromium virüsü bulaştığını düşünüyorsanız Malwarebytes, Plumbytes Anti Malwaredir gibi programlarla virüsü bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Chromium, Google’ın açık kaynak kodlu olarak geliştirmiş olduğu projenin beta sürecinde ve geliştirici sürümünde yer alan adıdır. Google ilk olarak Chromium isimli açık kaynak kodlu geliştirilmeye açık projesini meydana getirmiştir. Daha sonradan ise Google kendi logosu altında final sürümü olarak kararlı bir sürüm meydana çıkartmış ve Google Chrome’u yayınlamıştır. Google logosu, otomatik güncellemeler ve Adobe Flash Player’ın kendinden entegreli olarak gelmesi Google Chrome ile Chromium’un arasında yer alan temel farklardır.

Chromium İşletim Sistemi

Chromium OS, Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu ve Linux tabanlı bir işletim sistemidir. BSD lisansıyla yayınlanmış olan Chromium OS, kendine has bir ara yüz tasarımına sahip olduğu gibi ayrıca oldukça kullanışlı bir güvenlik mekanizmasına da sahiptir. Özellikle Google tüm hizmetlerini birleştirerek tek bir yelpaze üzerinden kullanma için geçtiğimiz yıllar içerisinde özenli çalışmalar yapmaktadır. Chrome OS de Google’ın bu hedefini yerine getirmede yardımcı bir işletim sistemi olması beklenmektedir.

Chromium Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Adını Krom elementinden alan Chromium, açık kaynak bir web tarayıcısı projesinin adıdır. Günlük hayatta çok sık kullanılan Chrome ve Yandex web tarayıcıların temeli oluşturur.

Logosu itibariyle Chrome’dan farklı olan Chromium, web için sekmeli bir pencere yöneticisi görevini yürütmektedir. Ufak çaplı bir tarayıcı olduğundan ve hızlı olduğundan dolayı kullanıcılarından oldukça olumlu bir tepki almıştır.

Peki Bu Tarayıcıyla Ne Yapabilirsiniz?

 • Chromium alfa sürümüne sahip ve sol üst köşeden erişim sağlayan uygulamalar sayfası içermektedir.
 • Uygulamalar sayfası Chrome’un bağlandığı bütün web uygulamalarına bağlanabilmektedir. Gmail, Youtube, Google Apps, Yahoo, Facebook, Twitter gibi uygulamalara kolayca erişimi mümkündür.
 • Uygulamayla hesap makinesi, saat, batarya ve ağ durum göstergesi özellikleri gelmektedir.
 • F8 tuşu ile tüm kısa yolları kapsayan ekran gelmektedir.
 • F12 ile ek tarayıcı sayfaları açılarak aralarında geçiş yapılabilmektedir.
 • Chrome’dan çok daha hızlıdır.
 • Basit bir ara yüz sunmaktadır.

Chromium Host Executable Nedir?

Chromium Host Exe dosyaları, bilgisayarın bir görevi yerine getirirken sırasıyla izlediği talimatları içeren dosyalardır. Exe hataları ise bilgisayarı başlatırken ya da bir programı başlatırken ortaya çıkmaktadır. Host Exe sorunları bozuk, eksik dosyalar veya virüs gibi kötü amaçlı yazılımlar ile ilişkilendirilmektedir. Bu yüzden Host Exe’yi kullanırken dikkatli olunmalıdır. Bazı siteler ise host exe dosyasının resmi geliştiricisi tarafından onaylanmayan EXE dosyalarını dağıtır. Bu orijinal olmayan ve onaylanmamış EXE dosyaları genellikle virüslü ya da kötü amaçlı yazılım dosyalarıyla birlikte paketlenmektedir.

Chromium web tarayıcısı, Google Chrome tarayıcısının oluşturulduğu açık kaynaklı bir tarayıcıdır (Chromium’u Chrome ile karıştırmayın farklılar). Ancak, açık kaynak kodlu olduğu için, kötü amaçlı yazılım yazarları benzer adlara sahip kötü amaçlı yazılımlarla dolu benzer tarayıcılar oluşturmak için Chromium’dan yararlandı.

Bu yüzden Chromium’u nasıl kaldıracağınızı bilmek önemlidir hem yasal sürüm hem de karşılaşabileceğiniz virüslü kopyalar.

Sahte Chromium Tarayıcı Ne Yapabilir?

Kullanıcılar bu Chromium-lookalikes’i indirir veya diğer yazılım uygulamalarıyla birlikte gelir. Sahte Chromium tarayıcı, hareketlerinizi takip edebilen, bilgi toplayabilen, kişisel verilerinizi çalabilen ve pop-up reklamlar, tarayıcı yönlendirmeleri ve diğer sorunlarla kargaşa yaratabilecek kötü amaçlı yazılımları sisteminize bırakabilir. Kötü yazılımı kaldırmaya çalışırsanız, sorun yaşayabilirsiniz.

Sahip olduğum Chromium Sürümünün Kötü Amaçlı Yazılımdan Etkilenip Etkilenmediğini Nasıl Bilebilirim?

 • İndirdiğiniz Chromium sürümünün kötü amaçlı yazılım bulaşmadığını bilmenin gerçekten tek bir yolu vardır: Chromium ekibi tarafından sağlanan resmi Chromium sitesinden indirin.
 • Başka bir siteden veya indirme işleminden bir Chromium (veya Chromium tabanlı) tarayıcı aldıysanız, kötü amaçlı yazılım bulaşma olasılığı yüksektir. Bilgisayarınızda yüklü Chromium sürümünün kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabileceği bazı ek göstergeler:
 • Chromium tarayıcınız varsa ve yüklemediyseniz. Bunun nedeni, kötü amaçlı yazılım bulaşmış sürümlerinin bazen yasal yazılım yüklemeleriyle birlikte paketlenebilmesidir.
 • Varsayılan tarayıcınız Chromium olarak değiştirildi, ancak değiştirmediniz ve değiştirilmesine izin vermediniz.
 • Chromium, yüklü bilgisayar programlarınızda listelenmez ve geleneksel olarak kaldırılamaz.
 • Varsayılan arama motorunuz otomatik olarak değişir ve yeni varsayılan arama motorunu tanımazsınız.
 • Çevrimiçi olarak göz atarken, sürekli olarak yeniden yönlendirmeler, pop-up’lar ve yeni sekmeler açabilirsiniz.
 • Bilgisayarınız giderek daha yavaş çalışır ve kapatıldıktan veya yeniden başlatıldıktan sonra bilgisayarınızı başlatmak normalden daha uzun sürer.
 • Ek yazılım (muhtemelen kötü amaçlı yazılım da) indirmenizi isteyen pop-up reklamları ve bildirimleri engelleyemezsiniz.

Chromium Nasıl Kaldırılır?

Chromium’un resmi sürümüne sahipseniz ve kaldırmak istiyorsanız, Uygulamalarınıza veya Programları Kaldır klasörünüze gittiğinizde var olmadığını görebilirsiniz. Bunun nedeni Chromium’un normal programlar gibi kaldırılmamasıdır.

 • Windows 10’da Dosya Gezgini’ni açın ve Görünüm sekmesini seçin.
 • Seçenekler’i seçin.
 • Açılan Dosya Gezgini Seçenekleri iletişim kutusunda Görünüm sekmesini seçin.
 • Gelişmiş Ayarlar altındaki listede, Gizli, dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster’in yanındaki radyo düğmesini seçin.
 • Uygula’yı ve ardından Tamam’ı seçerek Dosya Gezgini Seçenekleri iletişim kutusunu kapatın.
 • Sistemden Nasıl Kaldırılır?
 • Dosya Gezgini’ni açın ve C: Sürücünüzü seçin.
 • Kullanıcılar> Adınız’ı seçin.
 • Bir sonraki ekranda, AppData klasörünü açmak için AppData öğesini çift tıklatın.
 • Bu klasörü açmak için local’i çift tıklayın.
 • Chromium klasörünü seçin ve klavyenizdeki Delete tuşuna basın. Bu Chromium tarayıcısının yasal bir kopyasıysa, tarayıcıyı ve onunla ilişkili tüm dosyaları tamamen silmesi gerekir.
Chromium Nedir Chromium Nereden İndirilir ve Kurulur? Chromium’un Avantajları Nelerdir?