Helpdesk
02.09.2021 11:24 1264 Görüntülendi

SSL Sertifikası Nedir ve Neden Gereklidir?

SSL Nedir?

SSL kelimesinin açılımı Secure Socket Layer yani Güvenli Giriş Katmanıdır. SSL sunucu ve istemci arasında gerçekleşen iletişimin şifrelenerek güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar. 

TLS kelimesinin açılımı Transport Layer Security yani Taşıma Katmanı Güvenliğidir. TLS aynı SSL’de olduğu gibi veri gizliliği sağlar. SSL’in geliştirilmiş bir versiyonudur. Şu an yaygın olarak tüm güvenlik sertifikalarına SSL olarak isim verilmektedir.

Günümüzde e-ticaret sitelerinde daha çok kullanılmaktadır.  

SSL Neden Gereklidir?

SSL;

  • Veri akışının güvenli transferini sağlar.
  • Site adreslerinin doğruluğunu kontrol eder.
  • Kredi kartı, banka hesabı ve müşteri bilgileri gibi özel bilgilerin güvende olmasını sağlar.

Yukarıda belirtilen maddeler haricinde SEO açısından da fayda sağlamaktadır. 

SEO: Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden türetilmiştir. Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonudur. Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi, yükseltilmesi ve organik ziyaretçi trafiğinde performans artışı için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.  

SEO haricinde son birkaç yıl içinde Chrome bir çalışma gerçekleştirmiş olup SSL olmayan web sitelerine “Güvenli Değil”, SSL kullanımı sağlayan web sitelerine “Güvenli” ibaresini eklemeye başlamıştır. Kişi ve kurumlar gerek bilgi güvenliği için gerekse sitelerinde “Güvenli Değil” ibaresi ile müşteri kaybetmemek adına SSL hizmetine daha fazla önem göstermeye başlamıştır.

Kısaca; güvenli veri transferi, bilgilerin güvende tutulması, arama motorlarındaki performans artışı ve “Güvenli Değil” ibaresi ile müşteri kaybetmemek adına SSL sertifikasının kullanılması önerilmektedir. 

Önemli Bilgi: SSL güvenliği sağlaması nedeni ile bazen yanlış anlaşılabilmektedir. 

SSL sertifikaları web sitenizin yazılımını, web sitenizi ve bilgisayarınızı virüslere karşı korumaz. 

SSL SSL Sertifikası SSL Sertifikası Nedir SSL Neden Gereklidir ssl ne işe yarar free ssl ssl nedir